Sari la conținut

Accident Snagov 27 05 2008


smok3
 Share

Postări Recomandate

avea permis si 30 000 km pe 125 inainte sa se urce pe vtr . unii considerati o bomba pe roti vtr-ul , mie mi s-a parut plictisitoare . ideea este ca acum nu mai este printre noi si noi despicam firul in 4 degeaba . Nu avea 50 km/h dar nici 150, nu era vreun sfant la ghidon dar conducea foarte bine ...tare, dar foarte bine . Ca om , nici nu pot sa-mi gasesc cuvintele sa-l descriu ...nu l-am vazut niciodata trist sau fara chef de viata .

Voi o sa va aduceti aminte de el (asta,daca o sa va aduceti ...) ca fiind pustiul ala teribilist pe "bolidul" de o mie care a mers prea tare si a murit , noi o sa ne aducem aminte de el ca fiind Alin Virilu , un om plin de viata ,foarte amuzant care oricand ar fi ajutat pe oricine si pe care ne puteam baza ...

Editat de Reverse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 685
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citesc regulat sectiunea de accidente. Caut impulsuri sa-mi linisteasca spiritul aventurier. Cat timp nu sunt calare pe doua roti sunt guvernat de un creier care stie ce-i mai bine pentru mine decat orgoliul si imaturitatea care ma conduc cat timp am acceleratia in mana.

 

M-am saturat sa citesc parerile tuturor care nu subliniaza nimic. Nu spun nimic cu adevarat. Se umplu pagini de cuvinte dar tot albe raman. Ce credeti ca se rezolva daca ne plangem? De ce e mereu vina cuiva? Haideti sa dam foc la Casa Poporului, Guvernul e de rahat. Haideti sa aruncam cu pietre in geamurile sectiilor de politie. Politia e de rahat. Haideti sa rastignim toti soferii incepatori sau nepriceputi de automobile. ‘Conservarii’ sunt de rahat. Sa violam si sa omoram toate femeile de la volan. Cu totii stim ca toate soferitele sunt de rahat. Eh si ce-am rezolvat? Vi se pare ca asa se ajunge la invincibil?

 

Citesc despre tot felul de accidente in nenumarate circumstante diferite. Ne pare rau cand moare cineva. Nu sunt inuman, nu zic ca nu imi pasa, dar de ce jeliti atat de mult dupa ei? Inca nu sunteti impacati cu ideea mortii? Nu plecati de la premiza ca se poate intampla ceva grav oricand oriunde oricum? Nu sunteti pregatiti sa ramaneti paralizati sau sa va pierdeti membre? De ce mai aveti motociclete atunci? Asta ar trebui sa fie unul dintre primele considerente pe care ar trebui sa le aiba cineva in vedere cand are de gand sa-si achizitioneze o motocicleta. Sa fie impacat cu el insusi, sa se astepte la ce e mai rau. ‘Mie nu mi se poate intampla’ nu exista. Replica in sine nu isi are sens. Exista posibilitatea ca evenimetul accidentului sa nu aiba loc, dar nu ai de unde sa stii, e imposibil de stiut. Cel care nu are accidente poate fi numit norocos sau protejat divin sau orice alta fabulatie. Mentalitatea asta ca suntem prea buni pentru a ni se intampla ceva ne face doar ignoranti, nimic mai mult. Asteptati-va sa muriti. Asteptati-va sa va moara prietenii, fratii, rudele. Asteptati-va sa se intample ceva. Ignoranta nu iti confera nici un pic de caldura cand te culci noaptea. Bun venit la realitate!

 

Ah, da, am uitat. Mai sunt ‘copiii’ pe care ii plangem. Tipam la ei cand vedem ca si-au luat SS de 1000cmc cand ei abia au implinit 18 ani iarna trecuta. Toti sunt imaturi, iresponsabili, necopti, inconstienti ... Cine suntem noi sa judecam?! Cu ce drept ne permitem sa il condamnam pe el, ‘teribilistul’, ca face ceva gresit? E treaba lui ce face, nu a noastra. Desigur, poate primi sfaturi de la cei care gandesc la rece. Dar are urechi sa asculte? Este iar alegerea lui. El poate sa ignore sfaturile tale, ca prieten, poate sa ignore legea, ca civil, poate sa ignore plansete si rugaminti, ca iubit, fiu, frate samd. De ce crede lumea ca daca luam un ‘copil’ si ii povestim despre 2 accidente, ii aratam 3 poze si un film cu un accident grav acesta va baga la cap? Daca vrea, va retine si poate va reusi sa se comporte ca atare. Poate sa si vrea si sa nu reuseasca, ceva il va trezi odata. Poate sa nu vrea deloc sa accepte ideea. Lepadati-va de ideea ca aveti control asupra vietii oricarui om, fie el tanar sau batran, incepator sau experimentat. Toate deciziile sunt in mainile lui, nu ale voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai zis bine Paul..doar ca lumea il judeca acum numai dupa aparente si doar cei care l-au cunoscut vor sti ce fel de om a fost...acum totul e tardiv si vorbele sunt de prisos

 

ai zis bine Paul..doar ca lumea il judeca acum numai dupa aparente si doar cei care l-au cunoscut vor sti ce fel de om a fost...acum totul e tardiv si vorbele sunt de prisos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...am citit tot,trist pt copil.Acum sa incepem cu motorul,foarte greu de manevrat asta si din cauza unui cuplu mare care te sperie dc nu esti obisnuit.Una din cele mai greu de manevrat motoare cu care am mers,fara frane si cred ca absolut interzis unui incepator,este si foarte greu ca masa.In rest daca toti cei care latrati aici si aveti motor de cateva luni si va simtiti lezati nu o sa deschideti ochii...o sa ingrosati randurile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si femeia dupa cum stiti s-au nu este avocata si pe langa asta Sotia Sefului Politiei Rutiere Ilfov

 

deci ce concluzie trageti ????

 

in romania fara PILE(relatii) nu se traieste cu adevarat......

 

poate ca femeia a luat carnetu din prima zi cand s-a dus la examen :|

 

cu 2000 de euro sau chiar mai putin ai carnetul asigurat

 

multii au facut asa cunosc persoane

 

si peste 1 sapt vezi cum omoara lumea de pe strada :|

1000 e costa un carnet pt o categorie fara sa faci nimic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...am citit tot,trist pt copil.Acum sa incepem cu motorul,foarte greu de manevrat asta si din cauza unui cuplu mare care te sperie dc nu esti obisnuit.Una din cele mai greu de manevrat motoare cu care am mers,fara frane si cred ca absolut interzis unui incepator,este si foarte greu ca masa.In rest daca toti cei care latrati aici si aveti motor de cateva luni si va simtiti lezati nu o sa deschideti ochii...o sa ingrosati randurile...

si ce legatura are ce ai zis tu cu ce s-a intamplat?nu i-a fugit motoru de sub fund,nu s-a dat cu el peste cap,nu a cazut in curba.....a intrat in coliziune cu o masina....ca ai motor de 125,ca ai 1000.....tot impact e.....crezi ca daca avea de 600,se simtea mai usurat acuma?tot viteza era....

 

in fine,criticile sunt de prisos.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravas copile, fa din el un model pt restul pushtilor. daca ti-a fost prieten, atunci ar fi trebuit sa-l opresti sa se dea macar cand nu avea carnet. daca se intampla atunci ce i s-a intamplat acum nimeni nu mai era tras la raspundere decat el. mai ganditi inainte de a scoate asemenea ineptii si a face din ele "printipii" in viata. aici nu e vorba de talentul lui la ghidon, e vorba de responsabilitate si respect. fata de ceilalti, dar mai ales fata de propria ta viata!. toate cele bune!

 

mergea cu VTR-ul de ceva timp...chiar si fara carnet....

 

 

macar sa ai 50% din talentu lui....pacat de viciul numarul 1...viteza.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul si masina nu au fost avariate in halul asta de la impact , ci dupa impact ele au daramat o banca si au spart un garaj de beton...probabil fara sa fi fost nimic pe margine motorul ar fi avut carenele sparte si eventual furca indoita si masina aripa fatza rupta si daca roata era virata , rupta din planetara.

cei care au fost la fata locului au vazut ce povestesc eu acum

pe langa asta masina a mai facut cunostinta cu o bordura care a mai atarnat si ea la avariile accidentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios, dar rubrica este cea de accidente. Se dezbat imprejurarile care au dus la aparitia accidentului nu personalitatea. Ii inteleg pe cei care au pierdut o persoana iubita si le inteleg si respect durerea. In egala masura insa, acesta sectiune a fost facuta tocmai pentru a discuta imprejurarile accidentelor si de a trage unele concluzii/ semnale de alarma. Poate ca ar fi utila infiintarea unei noi sectiuni unde sa-i comemoram pe cei plecati dintre noi fara a vorbi despre ceea ce s-a intamplat.

Inca o data condoleante familiei si celor dragi si Dumnezeu sa il odihneasca. Sper ca acest post sa nu alimenteze un eventual flame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare durere mare....azi la 19.30 ne intalnim la arc sa mergem la el ...sambata e inmormantarea si cred ca merita un ultim omagiu din partea noastra ..sper sa fim cat mai multi...

sebi vb maine la scoala mai multe! mai vb cu baietii aici si ne strangem sal ducem pe alin pe ultimul drum!sai fim alaturi!dak ai pozele de la accident damile si mie te rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravas copile, fa din el un model pt restul pushtilor. daca ti-a fost prieten, atunci ar fi trebuit sa-l opresti sa se dea macar cand nu avea carnet. daca se intampla atunci ce i s-a intamplat acum nimeni nu mai era tras la raspundere decat el. mai ganditi inainte de a scoate asemenea ineptii si a face din ele "printipii" in viata. aici nu e vorba de talentul lui la ghidon, e vorba de responsabilitate si respect. fata de ceilalti, dar mai ales fata de propria ta viata!. toate cele bune!

nu l-am facut model pentru pustani.....si daca a mers fara carnet atunci care e problema ta?a dat peste tine?

s-a intamplat,si cu asta basta.....daca ii placea viteza a fost problema lui......nu cred ca e vreun motociclist sa mearga in limita legii....cu atat mai mult daca stii drumul de ani de zile.....nu era un incepator pe 2 roti,deci nu trebuie tratat ca atare....in fine,voi astia batranii...mereu criticati....voi le stiti pe toate...cand face unu accident,"experienta" isi spune cuvantul....

 

oi fi tu mai incet pe mobra,dar eu din cate am observat,mai rar un motociclist sa se incadreze cat de cat legal pe sosea....

 

bafta!si asfalt uscat si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu abia acuma am aflat ca Alin a murit, nu imi vine sa cred, chiar daca nu il cunosteam atat de bine, stiu sigur ca avea un suflet bun, isi iubea mult prietena, imi amintesc ca imi spunea ca daca ar fi sa aibe o sora ar vrea sa fie ca mine, si acum... el nu mai este! :crack:(

 

Alin (13.05.2008 15:49:36): Sper sa ramai asa toata viata!

Alin (13.05.2008 15:49:37):

Cata . (13.05.2008 15:49:48): nu stiu ce sa spun

Alin (13.05.2008 15:50:44): asta e un lucru mare..

Alin (13.05.2008 15:50:51): nu stiu cati copii ar alege ce ai ales tu..

Alin (13.05.2008 15:50:57):

Alin (13.05.2008 15:51:13): chiar miar placea sa am o sora ca tine

Alin (13.05.2008 15:51:14): sincer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-au adus acasa de la morga. Noi, cei care l-am cunoscut...din satele de pe aici, ne vom strange mai pe seara in fata primariei (acolo unde obisnuiam sa ne strangem in fiecare seara...impreuna cu Alin) ... si vom merge acasa la el... Probabil ora 7-8.... negasiti acolo daca vreit sa veniti. Daca puteti sa vveniti cu motoarele inca nu stim, vom afla in seara asta...oricum, casa lui e la 2 min de primarie, le puteti lasa acolo, daca e o problema cu parintii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez pentru prima data la sectiunea<accidente>. R.I.P Alin

of. Ralucone,daca o sa te ajunga vreodata blestemele Raptorului(desi sper sa nu)macar ai grija, ca el sa fie motociclistul pe care il calci. Desi are un gram de adevar in ceea ce spune,exprimarea este prea dura si lipsita de orice urma de bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu a fost la stiri la prima..........era mama lui.........vrea dreptate

si va pati........2000ron amenda......2 ani cu suspendare.......un cosmar pt restul vietii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l ierte! Condoleante familiei si prietenilor!

Sunt scarbit de tara in care traiesc...

Maica-mea mi-a zis sa-mi prepar o motocicleta pentru circuit si sa nu ma mai dau pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog sa mi se trimita si mie pozele ce au fost scoase de pe forum. Adresa este bluekyppy@yahoo.com. Multumesc anticipat.

In rest, refuz sa emit pareri despre victima si accident. Nu-l cunosc, nu am fost de fata cand... Insa e o tragedie cand pierzi ca prieten dar mai ales ca parinte/sora/frate pe cineva la o asemenea varsta. Pentru noi ceilalti e doar ceva trist. Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergea cu VTR-ul de ceva timp...chiar si fara carnet....

de Rieju ce sa mai zic....

 

macar sa ai 50% din talentu lui....pacat de viciul numarul 1...viteza.... :lol:

 

E, uite la replici din astea imi vine sa va dau in cap de "prieteni" buni ce va considerati cu unul si altul.

Nu pricepeti nimic, maine veti face aceleasi greseli. Si apoi daca scapati va veti mandri ca ati scapat. Daca nu, alti "prieteni" va vor slavi ce buni erati, ce meseriasi. Meseriasi morti insa. Foarte tare, frate.

 

P.S. Imi cer scuze, am incercat sa ma abtin, dar la astfel de replici ca cele de mai sus, iau foc. Si am fost moderat acum :crack:

 

si inca ceva:

 

VITEZA UCIDE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, uite la replici din astea imi vine sa va dau in cap de "prieteni" buni ce va considerati cu unul si altul.

Nu pricepeti nimic, maine veti face aceleasi greseli. Si apoi daca scapati va veti mandri ca ati scapat. Daca nu, alti "prieteni" va vor slavi ce buni erati, ce meseriasi. Meseriasi morti insa. Foarte tare, frate.

 

P.S. Imi cer scuze, am incercat sa ma abtin, dar la astfel de replici ca cele de mai sus, iau foc. Si am fost moderat acum :crack:

 

si inca ceva:

 

VITEZA UCIDE

au cazut oameni cu mii si mii de kilometri la bord....au murit multi dintre ei...care e faza cu meseriasi morti?

 

care e faza cu scapatu?ce zice unu si ce intelege altu....

 

viteza ucide...WOW...CE CHESTIE NOUA!....vreau sa vad si eu pe unu care vine sa zica "frate,eu ii dau blana ca n-am cum sa patesc ceva...."

 

TOTI SUNTEM CONSTIENTI CA VITEZA UCIDE.....insa prea putini tin cont de asta.....si repet,vreau sa vad si eu un motociclist care merge in medie,cu o viteza mai mica de 60km/h....asta te include si pe tine....toti depasim viteza legala,uni exagerat.....

 

Thomas,bea un shake si fumeaza o tigare,chill...ca nervi nu'si au rostul....

 

 

LE:la viteza mare,oricat de "artist" ai fi....mai greu sa faci ceva cand iti sare ceva in fata.....sau poate vreun motociclist cu multi ani de patrulat pe 2 roti ,stie vreo smecherie(care numai el o stie ca e "batran" :lol: ) si sare cu motocicleta peste masina.... :lol:

Editat de le_KiKi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...