Sari la conținut

Accident Snagov 27 05 2008


smok3
 Share

Postări Recomandate

omule u sincer esti batut in cap!

 

vad ca ai permis din 2007...spune si mie cati km ai facut u pana acum cu monster ul tau

si ai sa vezi ca baiatul asta are facuti in 2 ani de zile cati nu faci u in 3-4 ani

 

"avea"

 

crezi ca daca ai 28 de ani esti mai destept sau cu mai cu experienta pe motocicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 685
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai, da' incetati azi? Serios! deja e penibil! Gata! Ajunge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cine ma sa ma unesc, cu tine? ori cu ala mort? apai, nu ai trait tu ore cati kilometri am facut eu. ce (cuvant urat) vrei de la mine? ori de la altii? eu chiar nu inteleg, ce pana mea cautati aici? motoreta nu aveti, sunteti printr-a sasea (ca sigur ati repetat vreo trei clase), permis nu sunteti in stare sa luati (ca de!, sala e greu de luat) si vreti sa fiti uniti cu mine? pai de ce? ce vina am eu? ma bucura o chestie. macar sunteti sinceri cu statusurile voastre. voi ce asteptati? sa va cumpere comunitatea motorete, permise, benzina, sa aveti si voi un status sa va puteti tavali pe aici cu acte in regula?

 

vedeti`va aman2 fiecare de treaba lui :crack:

numai face atata offtopic ... va agitati toti degeaba,noi nu stim ce sa mai facem ca am pierdut un prieten si voua va arde de cearta ...

calmati`va tata

Editat de Andr3y 954
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ma putoiule, mie poti sa imi spui "tu", nu "u", ca aici nu esti pe tarlaua lu taftu plantata cu messenger, aici esti pe un forum cu oameni destepti, nu facuti la tastatura. ok? sper macar atata lucru sa inveti si tu de la mine. stiu sigur ca vrei r1 ori r6 ori gixxer, nu ma intereseaza, din partea mea poti sa iti iei si racheta lansatoare de satelit de comunicatii, treaba ta, poti sa o iei si pe laika in barca (asta e pentru cunoscatori, nu pentru tine, ignora), oricum, ar fi mai bine pentru tine sa fii undeva pe orbita, ce rost are sa ne incurci pe aici, fa-te frate cosmonaut (sa stii ca nu e de ajuns costumul ala din copilarie, au, pardon, tu te-ai nascut prin 91, n-ai prins cosmonautul) si lasa-ne pe noi cu problemele noastre. prietenul tau a murit, dumnezeu sa-l ierte, asta e tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind Dumnezeu sa-l ierte pe baiat, nu l-am cunoscut insa e trist de fiecare data cind cineva pleaca dintre noi.

 

Am observat ca in ultima perioada apar din ce in ce mai multe fatalitati, lucru oarecum normal o data cu cresterea exponentiala a numarului de motociclisti din ultima perioada si a lipsei cvasitotale a unei culturi motociclistice. Ca si societatea in care traim, suntem intr-o perioada de tranzitie, perioada in care se pare ca "trebuie" sa ne dam cu capul de pereti sa putem invata si acumula experienta, acest lucru nefiind unul necesar avand in vedere ca traim in epoca informatiei si putem invata de la alte comunitati care au trecut si s-au confruntat cu aceleasi probleme.

 

Va rog a nu-mi lua in nume de rau sau a ma acuza de rea intentie in ceea ce am sa spun. Am observat ca majoritatea dintre voi atribuie sau impart vina, si nu ma refer neaparat la acest caz, mai tot timpul unor factori externi ceea ce consider ca NU este o atitudine corecta/sanatoasa nici pentru noi si nici pentru ceilalti care citesc acele rinduri. In cazul accidentelor cu masini, voi credeti ca acel sofer a gresit intentionat ? ... eu cred ca nu. A gresit ? legal ... da, din punct de vedere moral ? ... nu stiu, insa ceea ce sunt sigur e faptul ca acel sofer nu e obisnuit cu vitezele, accelerarile de care sunt capabile aceste motociclete super sport.

Sa luam un exemplu, nea Vasile, 65 de ani, om onest, circula cu Dacia lui din '70 in nu stiu ce sat, pai voi credeti vre-o data ca el va fi in stare sa gindeasca ca noi ne deplasam cu 50 de m/sec cind el toata viata cind a vazut o mobra de 50cc la marginea satului a intors masina de patru ori pina s-a apropiat de el ? Cu ce e devina acel om in afara ca traieste in secolul trecut ?, oare nu noi suntem cei care ignoram realitatea in care traim si care ne inconjoara punindune viata in miinile lui nea Vasile ?. Ceea ce vreu sa spun e ca TREBUIE sa invatam sa ne pazim pielea, sa incercam a nu ne lasa pe miinile celorlalti participanti la trafic pentru ca ei daca gresesc platesc o amenda, noi in schimb, o facem mult mai scump. Acesta atitudine este cea cu care putem evita eventuale neplaceri, cu care ne protejam familiile si prietenii. Avem dreptate din punct de vedere legal, cu ce ne ajuta asta pe lumea cealalta ?

 

Acelor useri care s-au simtit lezati (si pe buna drepatate) de posturile lui Raptor si a incor` citiva, le recomand sa nu puna la suflet pentru ca intentile lor nu sunt rele. Sa lase a trece o perioada si sa gindeasca, reanalizeze totul la rece si cit mai obiectiv, este foarte greu insa e neaparat necesar pentru a trage niste concluzii cit mai realiste.

 

Am citit intr-un topic tot la aceasta sectiune mirarea a mai multor useri referitor la numarul mare de accidente din ultima perioada si cum pot fi prevenite/oprite.

Oprite nu pot fi pentru ca suntem multi, din ce in ce mai multi, insa minimalizate sunt convins ca pot fi prin diferite actiuni de prevenire. Ceea ce e trist e ca se pare ca nu suntem pregatiti in acest sens, majoritatea nu poate sa treaca peste acei factori subiectivi care ne-ar invinovatii pe noi insine. Ce exemplu dau eu unui incepator sau cum sa ma asculte el pe mine ca nu e bine sa mearga pe zx21800rr ca si prima motocicleta cind eu insumi am facut acest lucru ? Inspre binele lui, cum sa descurajez sau sa scot in evidenta incalcarea legii a unuia care forjeaza 150 de cai atita timp cit el intra pe forum, se lauda cu noua lui achizitie si ispravile lui iar majoritatea ii sufla in struna ?

Cum sa ma leg de unul care merge cu 200 prin sate cind eu sunt inaintea lui ?, Cum ma-si putea lua de tovarasul meu de drum care (dorind sa-si manifeste talentul si maiestria pe drumurile publice) merge cu numarul indoit (licenta de a fi iresponsabil) cind eu insumi am mecanism hidraulic pe buton de ultima generatie ? si tot asa, lista poate continua.

 

Viteza ucide, e adevarat dar parerea mea e ca ignoranta si lipsa responsabilitatii face cele mai multe victime.

 

In acest moment, "majoritatea" este formatoare de opinie, e normal sa fie asa insa, din pacate pentru multi, aceasta "majoritate" este la inceput de drum.

 

 

Inca o data, Dumnezeu sa-l odihneasca si condoleante familiei si prietenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicu asta s-a transformat intr-o judecata intre noi pustani de 18-19 ani cu motoare(fraieri si incepatori) si astia "smecheri",astia cu multi kilometrii in spate,care se lauda ca au mers ei cu motocicletele cat n-am dormit noi noaptea.......bravo voua,ca sunteti in stare sa ne judecati pe noi.....dar un sfat se poate da si prieteneste,nu cu jigniri cum fac unii "motociclisti"....

 

si aviz astora batranii.....daca ai 18 ani,nu te face neaparat incepator.....si eu si alin,si multi altii am avut A1 inainte de a trece la 600cmc(sau mai sus).......in fine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu Sa-l Odihneasca in Pace!

 

Iar voua cei care il plangeti invatati ceva din lectia lui platita cu viata. Nu faceti k el ci eventual cum va spunea el sa faceti. E o lectie de viata din care trebuie sa ramaneti cu ceva. Tineretea si varsta nu sunt un scut in fata inconstientei sau a lipsei de experienta. Nimeni nu scapa de accident doar ca are 18 sau 20 de ani ci pentru ca a mers preventiv sau a avut experienta si reflexele formate pentru a evita impactul.

Ganditi-va cu ce viteza vreti sa mergeti catre... moarte! Cu 70km/h sau cu 200km/h ?

Nu luati in deradere pe cei care, mai in varsta fiind, definesc mai usor cauzele si efectele. Iar daca credeti ca Raptorul sau altii ca el vor sa va faca rau, ati inteles gresit. Nu vor decat sa va deschida ochii si sa invatati din greselile altora. Pentru ca invatand din greselile proprii e posibil sa fie ... ultima greseala.

Doar ca si-au ales momentul gresit. Dar asta nu e o vina ci ... inspiratie. Nu refuzati sa invatati din orice sfat. Este posibil ca acel sfat sa va salveze viata.

 

Si nu viteza ucide ci inconstienta si asa mai departe cum scrie la mine cu rosu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! RIP Aline! Nu suntem aici sa te judecam, ci sa te plangem :crack: .

 

Va rog pe toti, nu il mai judecati pe Alin pentru ceea ce era inainte, un iubitor al vitezei. Ati vazut masina, ati vazut motocicleta, ati vazut alte accidente, comparati si dati-va seama ca acelea nu sunt urme de accident la viteza mare. S-a rupt furca de la motocicleta din impact, era normal, furca inseamna 2 tevi goale pe dinnauntru e normal sa se rupa, mai ales la impact cu garajul de beton.

Priviti aceste argumente:

1. Masina a fost lovita de motocicleta in partea din fata, semn ca doamna de la volan a virat cand el era foarte aproape (excludem viteza lui Alin in functie de avariile masinii si motocicletei).

2.Masina condusa de doamna apartinea sotului ei, care are 2m inaltime, ea era miniona, nu cred ca avea oglinzile reglate.

3.Dupa ce l-a proiectat pe Alin in lateral, a urcat cu masina pe el,deci daca era in viata Alin dupa impact, i-a luat si a doua sansa la viata.

4.Schimbarea directiei de mers, virajul, presupune asigurare fata-spate... Unde este aceasta asigurare a conducatoarei auto?

5. Fuga de la locul accidentului a conducatoarei auto.

6. Carenele de la motocicleta erau decat desprinse, nu sparte... Ce ziceati de viteza?

Ref la cei care il acuza ca pilota VTR 1000, credeti ca daca era un scuter si il proiecta lateral, apoi se urca cu masina pe el, ar fi trait ALIN ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu Sa-l Odihneasca in Pace!

 

Iar voua cei care il plangeti invatati ceva din lectia lui platita cu viata. Nu faceti k el ci eventual cum va spunea el sa faceti. E o lectie de viata din care trebuie sa ramaneti cu ceva. Tineretea si varsta nu sunt un scut in fata inconstientei sau a lipsei de experienta. Nimeni nu scapa de accident doar ca are 18 sau 20 de ani ci pentru ca a mers preventiv sau a avut experienta si reflexele formate pentru a evita impactul.

Ganditi-va cu ce viteza vreti sa mergeti catre... moarte! Cu 70km/h sau cu 200km/h ?

Nu luati in deradere pe cei care, mai in varsta fiind, definesc mai usor cauzele si efectele. Iar daca credeti ca Raptorul sau altii ca el vor sa va faca rau, ati inteles gresit. Nu vor decat sa va deschida ochii si sa invatati din greselile altora. Pentru ca invatand din greselile proprii e posibil sa fie ... ultima greseala.

Doar ca si-au ales momentul gresit. Dar asta nu e o vina ci ... inspiratie. Nu refuzati sa invatati din orice sfat. Este posibil ca acel sfat sa va salveze viata.

 

Si nu viteza ucide ci inconstienta si asa mai departe cum scrie la mine cu rosu !

o zici prieteneste..nu cu jigniri...

 

si nimeni nu le-a refuzat sfatul....

 

si referitor la ce ai zis,sunt total de acord cu tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic. Pareri impartite, exprimate in diferite limbaje. diferite in functie de felul fiecaruia de a fi. Eu sunt in mare parte de acord cu ak_raptor si cu krupp. Si mai ales cu exprimarea lor. Da, am ajuns la un asemenea nivel incat numai loviti (verbal) in moalele capului mai reactionam. Pana nu suntem impulaiti ca lumea, parca suntem surzi. Ma refer de fapt la pustanii cu x kilometri pe scuter/mofa sau mai stiu stiu ce ciclomotoreta...

Ceea ce ne uneste insa pe toti, in afara faptului ca suntem iubitori de doua roti, este faptul ca toti murim. Interesant nu!

Tot ce ne ramane de facut este sa ne alegem felul in cae o facem. Die young, beautiful corpse... ar zice unii, insa sustin vehement ideea conform careia un plus de lectura la manualul de bun simt (atat general cat si "traire" trafic) este benefic.

 

Despre cazul de fata, indiferent cat si cum a mers decedatul flacau, undeva, cumva a gresit. A gresit si a predat lingurita. Scurt. fiecare dintre noi face sau a facut asta, insa probabil sam avut un plus de sansa. Care sansa este in mare parte strict dependenta de experienta. Ceea ce vreau sa scot in evidenta este tocmai faptul ca tinerii nostri motoretisti traiesc cu permanenta certitudine ca daca au mers X anisori cu A1 (sau fara) pe scuter, daca se urca pe un SS sunt deja piloti versati. Fara sa stie insa cu ce se manaca un SS. Moment in care intervine factorul ghinion. Mor. Pe capete. Eu nu ii plang. Sa ii planga cine i-a facut, cine i-a educat asa.... Eu stau doar si lecturez statistici. Stiu sigura ca si eu am facut candva la fel, dar la fel de sigur stiu si ca nu sunt mort doar datorita faptului ca atunci cand am gresit, am avut cunostintele si prezenta de spirit (care de fapt vin din experienta) sa o scot la capat suficient de bine. Deci... se poate, indiferent cat de zmeu esti. Dar pentru asta, trebuie sa fi un zmeu cu creier. Lucru care se pare ca devine chestie de contrabanda in randul motociclistilor (?!) de ultima generatie.

 

Din punctul meu de vedere, mortul e de vina. Asa cum cineva zicea mai sus, soferita a gresit NE-intentionat, el insa a fost constient (?) de ceea ce face... iar asta nu e scuzabil. E scuzabil doar atunci cand AJUNGI acasa viu, sanatos si zici... "God, ce i-am fain m-am dat azi" .... dar asta OBLIGA prezenta la domiciliu la sfarsitul zilei. Atunci cand ratezi acesasta prezenta, esti vinovat. Scurt.

 

Inchei aici, nu vreau mai multe polemici decat sunt. Fac doar un rezumat pentru aceia dintre cititori care stiu mess version of life:

Moto e lol. Tranta e :crack:(. Sa crapi sub diverse masini e la fel de :lol:(. U poti ajunge akas. Trebue doar k sa gandeshti. :-)

 

Peace!

;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca la primul tau post a trebuit sa intri exact la accidente. Nu-l acuza nimeni pe Alin.

Dar daca mergea cu 50km/h in localitate esti de acord ca exista posibilitatea, incluzand si prostia soferitei, sa evite accidentul? Stiu ca e greu sa mergi cu 50km/h in localitate cand ai 18 ani, 1000cmc sub fund si drum drept. Dar uite ca si asa, astia au fost factori determinanti in generarea accidentului asociat bineinteles cu factorii proveniti de la soferita. Si sunt multi cum bine s-a observat.

Crede-ma ca stiu ce vorbesc. Unde lucrez eu discutam de viteze de peste 750km/h si de o adevarata cultura de siguranta. Iar despre factori determinanti stiu ca sunt de multe feluri si ca tocmai preventia este mama sigurantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Krupp crezi ca o sa inteleaga ce te chinui tu sa le explici.Cred ca daca au 50k au experienta. Ei nu inteleg si nu sunt constienti de responsabilitatile care le revin cand se urca pe motor sau la volan si peurma RIP RIP , conservarul e mereu vinovat , el doar avea viteza , dar conservarul nu s-a asigurat. Cum pm sa te vada ala cand tu treci pe langa el ca o racheta. La toti astia va recomad sa purtati chilotii peste pantaloni , sa stim si noi ca avem deaface cu un kriptonian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Pentru cei care inca mai cred ca un pumn in moalele capului face mai mult ca un sfat acceptat:

 

Farmecul unei glume tine de urechea care o asculta nu de gura care o spune. Din Shakespeare de acu' vreo 400 de ani...

 

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la mine, Renegade, am scris in paranteza VERBAL.... read it again! Dca nu te referi la mine... iti spun ca totusi sunt cazuri in care un pumn in moalele capului cateodata poate face minuni. Confirm asta de cand ma dadeam fara casca si am luat un pumn in cap (lejer, e adevarat) de la un un nene de fo 70 de ani care se dadea cu un un MZ.... si mi-a spus ca doare mai tare un cap spart decat o casca zgariata. Ma rog, aveam 18 ani, dar ce bine mi-a prins... Si eu am fost zmeu.... Poate daca lua si virilu' un pumn in cap ii mai cobora nitel "eu"-l .... poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta scrie in Evenimentul Zilei de astazi:

 

Un tânăr de 19 ani a fost ucis în comuna Snagov, din Ilfov, într-un accident rutier provocat de soția unui ofițer de la Serviciul Județean al Poliției Rutiere.

 

Potrivit unor surse din poliție, Elena Gâlceavă, în vârstă de 29 de ani, aflată la volanul autoturismului său, un Peugeot 407, se îndrepta dinspre DN 1 spre satul Gruiu. În localitatea Ciofliceni, a încercat să vireze la stânga, însă nu s-a asigurat Âşi a lovit în plin o motocicletă Honda, condusă de Alin Rață, 19 ani. Tânărul a murit pe loc, iar soția ofițerului de la Rutieră s-a ales cu dosar penal pentru ucidere din culpă.

 

Stiti ironia sortii? Dl. Inspector Galceava, sotul doamnei cu pricina a fost printre cei care ne-au sprijinit de fiecare data cand s-au organizat intrunirile moto la Snagov. Nu va mai lansati in acuztii patetice despre cat de criminala a fost femeia cu pricina. E condamnabil faptul ca nu s-a asigurat si ca a fugit de la locul accidentului, dar ce e de retinut de aici este ca soferii NU NE FERESC, NOI suntem cei care trebuie sa ne ferim.

 

Orice s-ar spune, eu nu cred ca motociclistul implicat circula cu 50km/h. La cum arata motorul estimez ca viteza era 80-100km/h. Culpa e comuna. Din cate stiu eu in primul an de carnet nu ai voie sa mergi pe motociclete care dezvolta peste 34cp. Cum el nu implinise 19 ani, cred ca se aplica legea.

 

Pentru toti prietenii lui: talentul se demonstreaza pe pista. Cand incerci sa il demonstrezi pe strada tocmai ati vazut ce se poate intampla. Din pacate la 18 ani acorzi prea putin timp sa te gandesti la ce se poate intampla si te ia valul. Si odata cu valul te mai poate lua si o masina pe bot.

 

Odihneasca-se in pace... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In jurul orei 18 in sat Ciofiliceni ,comuna Snagov accident moto HONDA VTR 1000 VS Peugeot 407,conducatorul motociletei a decedat pe loc Dumenzeu sa il odihneasca in pace,prieteni ii spuneaau farmacistu eu il cunosteam pe baiat Alin,mai multe detalii nu va pot da... pt ca pana acum am luat legatura numai prin telefon cu altzi prieteni prezenti la locul accidentului ,nu am ajuns la fatza locului si sincer nu ma simteam in stare ! Am rugamintea celor care stiu mai multe sa posteze !

 

 

:crack:

sunt prietena lui... din cate am inteles tipa kre a intors in fata lui nu a dat semnal...el circula regulamentar...mai mult de atat nu va pot spune...sambata e inmormantarea... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa lesin cand am vazut ultimul post scris de virilu! :crack:

 

Do'nsoara, ne pare rau pentru tine, pentru pierderea pe care ai suferit-o... si pentru noi este de asemenea o pierdere!

Condoleante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la mine, Renegade, am scris in paranteza VERBAL.... read it again! Dca nu te referi la mine... iti spun ca totusi sunt cazuri in care un pumn in moalele capului cateodata poate face minuni. Confirm asta de cand ma dadeam fara casca si am luat un pumn in cap (lejer, e adevarat) de la un un nene de fo 70 de ani care se dadea cu un un MZ.... si mi-a spus ca doare mai tare un cap spart decat o casca zgariata. Ma rog, aveam 18 ani, dar ce bine mi-a prins... Si eu am fost zmeu.... Poate daca lua si virilu' un pumn in cap ii mai cobora nitel "eu"-l .... poate....

Racea Alin....mergea regulamenar...nu a fost vina lui...dak tipa kre conducea acea masina...dadea semnal poate aqm nu mai era lafel...

 

Era sa lesin cand am vazut ultimul post scris de virilu! :crack:

 

Do'nsoara, ne pare rau pentru tine, pentru pierderea pe care ai suferit-o... si pentru noi este de asemenea o pierdere!

Condoleante

....ms...dar acolo unde este poate ne priveste cu drag....

 

Era sa lesin cand am vazut ultimul post scris de virilu! :lol:

 

Do'nsoara, ne pare rau pentru tine, pentru pierderea pe care ai suferit-o... si pentru noi este de asemenea o pierdere!

Condoleante

http://virilu.hi5.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, nu stiu sa fie vreo regula de vorbit cu sau despre morti. cine se simte, se da singur de gol. auzi la ei, circula regulamentar, da, intr-adevar, cu 150 in localitate, foarte regulamentar si la locul lui, nici mustele nu le starnea in zbor. mah, scutiti-ma, luati-va frate biciclete, pedalati in ele pana va ies ciuperci la oua, dar nu va mai dati cu panarame de astea de va rup gatul. eu nu va plang, va plangeti voi intre voi ca niste babe pe marginea santului.

cat despre shaworma, s-o manance cine poate, pe mine nu ma incanta.

 

 

Galeria imbecililor se mareste in afara de un singur tip care a presupus ca mergea cu 150 Km/h nimeni nu a mai zis asta dar sunte-ti prea plictisiti sa cititi totul cititi 2 posturi si apoi sariti cu gura mare si cu sfaturi. Alin putea ajunge asa de la faptul ca afost tarat pe sub masina de unde l-au si scos (cred ,dar din poze asa reiesea si da pozele sunt socante) Acum personal cred ca daca aveea 150 ori era infipt la propiu in masina sau sarea la multi metri distanta da el parerea mea ca atat motocicleta cat si Alin au fost tarati si zdrobiti de zid de acea masina(nu sunt CSI-ist).Ceea ce inseamna pentru toti RETARZII care se cred inteligenti si scoliti ex de mai sus e concludent :lol: ca Alin sa fi murit mergand pe mobra la o viteza legala sau cel putin nu la una peste 90-100 Asa ca in afara de nightwolf care se ocupa cu astfel de masuratori si estimari restul CSI-istilor mai taceti in pola mea din gura.Ca nu sunt de acord cu 18 ani motor de 1000 e clar ,ca nu sunt de acord ca 2 ani de A1 inseamna experienta e clar , ca experienta insemna pentru mine nu abilitatea de a pune jos genuchiul ci capacitatea de intelegere si anticipare a traficului(care se obtine poate in ani multi si km si mai multi ) iarasi e clar si ca pot sa zic asta intr-un limbaj civilizat iar este clar, ca au murit "n" oameni de pe forumul asta e clar ,ca "n x (n+1)" au avut accidente mai mult sau mai putin usoare iarasi e clar ,ca multi dintre ei avea sau nu aveau experienta iarasi e clar ,ca FRESH are foarte mare dreptate cand zice sa va asteptati sa muriti.....dar urmeaza "DAR" cand esti badaran ,cand te crezi zmeu ,cand arunci cu ca_cat doar ca iti place sa te bagi in seama fara urma sa cauti sa indrepti ceva sau sa-i faci pe adolescentii de 18 sa inteleaga adevarul ca teribilismul pe motocicleta UCIDE ,sau faci pe desteptul ca ai carnet de 1 an si ai peste 25 de ani si crezi ca esti mai tare in pumn ca ei si ii faci si dregi.(ex de maturitate cunosc cativa baieti cu capete rase in Cluj :crack: parerea mea sa le zici sa le dea cu ceara si sa si le bage in poponeata)

 

Astea sunt TEMBELISME de 2 lei maimutoi care nu au facut nimic in existenta lor de motociclist ,care nu au convins niciodata un copil sa nu se urce pe SS de 1000 dar care la o bere ii judeca cu prietenii de pahar(alti avizati dealtfel care cred ca mobra ti-o ei ca sa agati gagici) si ii dau dreptate lu nea co_aie ca el e motociclist si stie , ca lui e sila sa intre pe forum si ii e si mai sila sa dea o mana de ajutor motociclistiilor are fac campanii si incearca sa mobilizeze comunitatea ,sau incearca sa faca automobilistii sa ne constientizeze in trafic.

 

Imi pare rau de off-topic ,imi pare rau de Alin ,imi pare rau de atatia oameni morti (prieteni,copii,soti,parinti ale unor persoane) care fiecare au fost poate niste oameni deosebiti ,imi pare rau ca o anumita parte nu inteleg sa renunte la viteza in favoarea plimbarilor si imi pare rau ca exista si tembeli care nu au treaba si noptea nu au somn si posteaza imbecilitati si marlanisme(prietene cre_tin almanhe se zice si se scrie almanahuri "care este" asta ca te legi de oameni care scriu in limbaj de IRC(Internet Relay Chat) sau mIRC pentru tine)si atacuri pe seama celor care isi exprima regretul pentru pierderea unui prieten si nu pentru pierderea unui motociclist.

 

Incaodata iertati-ma pentru rabufnire si pentru greselile de ortografie pe care probabil le-am facut si pt off-topic....imi pare rau :lol:

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la mine, Renegade, am scris in paranteza VERBAL.... read it again! Dca nu te referi la mine... iti spun ca totusi sunt cazuri in care un pumn in moalele capului cateodata poate face minuni. Confirm asta de cand ma dadeam fara casca si am luat un pumn in cap (lejer, e adevarat) de la un un nene de fo 70 de ani care se dadea cu un un MZ.... si mi-a spus ca doare mai tare un cap spart decat o casca zgariata. Ma rog, aveam 18 ani, dar ce bine mi-a prins... Si eu am fost zmeu.... Poate daca lua si virilu' un pumn in cap ii mai cobora nitel "eu"-l .... poate....

 

Eu as incerca sa te lamuresc de ce s-a intimplat asa.

Nenea ala de vreo 70 de ani nu avea timp sa-ti faca tie educatie. De aia, in lipsa timpului necesar, acest gen de subliniere a unui sfat are efect. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem regului dupa exceptii. In general educatia se face cu gura si cartea nu cu pumnul. E adevatar ca la unii tine dar e putin acceptabila ca metoda si ca efect.

 

Incercati sa separati ce a facut Alin de ce putea sa faca. Ce a facut e ... facut si Dumnezeu Sa-l Ierte. Dar incercati sa invatati din ce ar fi putut sa faca. Nu conteaza ca mergea cu 50 sau 150. Doar daca sunteti dispusi sa disociati ce poti face la 50km/h fata de ce poti face la 150km/h. Atunci cu sange rece si subiectiv vorbind situatiile se schimba radical intre cele doua situatii. Stiu ca e greu sa intelegeti asta acum. Poate mai tarziu dupa ce lucrurile se vor fi decantat.

 

PS: Pentru prietena lui Alin: mie mi se pare lugubru sa conversez cu un user ... din ceruri. Cred ca ar fi bine sa-l lasati sa se odihneasca. Nu-l mai rascoliti si asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as incerca sa te lamuresc de ce s-a intimplat asa.

Nenea ala de vreo 70 de ani nu avea timp sa-ti faca tie educatie. De aia, in lipsa timpului necesar, acest gen de subliniere a unui sfat are efect. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem regului dupa exceptii. In general educatia se face cu gura si cartea nu cu pumnul. E adevatar ca la unii tine dar e putin acceptabila ca metoda si ca efect.

 

Incercati sa separati ce a facut Alin de ce putea sa faca. Ce a facut e ... facut si Dumnezeu Sa-l Ierte. Dar incercati sa invatati din ce ar fi putut sa faca. Nu conteaza ca mergea cu 50 sau 150. Doar daca sunteti dispusi sa disociati ce poti face la 50km/h fata de ce poti face la 150km/h. Atunci cu sange rece si subiectiv vorbind situatiile se schimba radical intre cele doua situatii. Stiu ca e greu sa intelegeti asta acum. Poate mai tarziu dupa ce lucrurile se vor fi decantat.

 

Daca as sintetiza toata situatia, asa cum zici tu Renegade, adica... sa nu mai discutam pe tema asta ca "s-asa s-a dus saracul" ...as fi foarte sumar: A murit. Pa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu 1-2 luni era un miting moto-ciclistic la palatul parlamentului. Ma uitam atunci in jur si ma intrebam cati din cei prezenti acolo vor sarbatori revelionul 2008-2009. Stiam ca numarul motociclistilor va fi in crestere iar multi din cei prezenti vor fi morti in decembrie. Am permis A de 20 de ani. Acum am 44 de ani. Am evitat mii de accidente. Evit zilnic cand ies cu motorul 4-5 soferi imprudenti. Asta inseamna experienta. De asta sunt in viata! Nu am cazaturi, suruburi, tije, sau motoare faramate. Stiu sa ma dau si cu 220 dar in oras mai mult de 80 nu-i dau niciodata. Pustii (si incepatorii) care se urca pe doua roti vor viteza. Niciodata nu se intreaba in cat timp o opresc sau ce spatiu de franare le trebuie Ce sa va spun exista o selectie naturala, raman cei mai buni! Restul e filozofie. Daca vreti sfaturi (sau daca nu sunteti de acord cu cele de mai sus) ma puteti injura la 0752.068.070. Ovidiu

 

Nu te injura nimeni, util post !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...