Sari la conținut

Modific Tobe Carbon!


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Mi-am restaurat tobele mele si la cativa prieteni si am obtinut sounduri grave.Practic se desface toba si se scurteaza.Se reface interiorul prin introducerea unei site de inox fina si de vata de sticla si alt material izolator fonic.0727364388 sau id emilio100ro.Am modificat pana acum-HURRIC,LEO VINCE,YOSHIMURA,SHARK,TERMIGNONI,NO NAME.Soundul este diabolic de cele mai multe ori. Exemplu---

.Am o toba modificata carbon pt zx6r 98-99 care este la origine termigoni pt cine este interesat in stare foarte buna-200euro.Se aude grav-greu de spus in cuvinte. Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot modifica,dar nu se merita.Nu suna cum trebuie si nici nu ma incumet la asa ceva.

Buna..cam cat ma ajunge sa imi pui si mie site la toba?? E noname, am cumparat motorul asa, fara site..si acu am auzit ca astia de la politie cam fac panarama daca face motoru prea multa galagie... Asta e toba...crezi k se poate face ceva??post-13858-1212055304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le fac sa urle,nu amortizez zgomotul.E mai complicat si cel mai simplu la tine este sa pui tobe originale pe care le poti schimba cu altcineva dispus la acest schimb.Tu ai tobe goale si este imposibil sa-i fac traseul unei tobe de serie.Ar fii o rezolvare sa-i adaptezi silencere.Te sfatuiesc sa le lasi asa.E mai sanatos.Cel putin pt tine...! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le fac sa urle,nu amortizez zgomotul.E mai complicat si cel mai simplu la tine este sa pui tobe originale pe care le poti schimba cu altcineva dispus la acest schimb.Tu ai tobe goale si este imposibil sa-i fac traseul unei tobe de serie.Ar fii o rezolvare sa-i adaptezi silencere.Te sfatuiesc sa le lasi asa.E mai sanatos.Cel putin pt tine...! :)

cam aceeasi problema o am si eu. urla prea tare. vreau sa o fac sa urle UN PIC mai incet. ma deranjeaza si pe mine in mers + vecinii de cate ori ma plimb. inauntru are o sita pe margine cu vata intre ea si peretele exterior.

post-143-1212126795_thumb.jpg

post-143-1212126804_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam aceeasi problema o am si eu. urla prea tare. vreau sa o fac sa urle UN PIC mai incet. ma deranjeaza si pe mine in mers + vecinii de cate ori ma plimb. inauntru are o sita pe margine cu vata intre ea si peretele exterior.

Faza e ca toba mea a avut sita....dar tipul de la care am luat motoru mi-a spus ca le-a scos ca sa urle mai tare...si acu as vrea sa o mai linistesc putin..ca e prea galagioasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cat dai? :) Depinde de cxe vrei sa-i fac?Sunt multe chestii ce se pot modifica!Si modelul asta de moto este preferatul meu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cat dai? :) Depinde de cxe vrei sa-i fac?Sunt multe chestii ce se pot modifica!Si modelul asta de moto este preferatul meu!

 

 

stiu emilio ca e preferata ta! as vrea sa tai din toba si sa sune mai gros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimite-o cu cun curier rapid daca vrei si la intalnire o ai.Soundul se ingoasa-are ceva basi in plus si cam duduie geamurile pe bulevard daca treci de viteza legala in oras! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este neaparat necesara.Depinde si ce toba ai sub sa!Modificarea tine si de ceea ce se baga in interior!Ce motor ai?Ca la 2 timpi nu prea merge facut mare lucru,la 4 timpi da.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general cat ceri pe o modificare la o toba de carbon?(in medie) esti din bucuresti? as fi curios. la mine toba deja este pe jumatate goala....un fzr400 toba de carbon am sa o pun si o poza cu toba...habar nu am ce firma e

Editat de sogard82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operartiunea dureaza o zi si pretul este in functie d ematerialele pe care le introduc in toba pt ca unele sunt deteriorate si au sitele interioare praf si vata minerala sau de sticla arsa,ca sa nu mai zic de lana metalica si de plasa de inox.Singura problema este ca sunt din provincie,dar au venit destui de la Bucuresti sa le fac tobele si se pare ca a meritat.Transportul se poate face si cu un curier.Valoarea manoperei este atentie intre 50 ron si poate ajunge la 300.Deoarece baietii au lasat tobele pe incredere si eu le-am trimis prin curier,am mers pe incredere si la plata care s-a facut in momentul testarii tobei pe moto.Pana acum se pare ca a meritat din moment ce toti au virat banii!Evaluarea o fac in functie de timpul pe care il ia modificarea si restaurarea tobei si este una corecta din punctul meu de vedere si in functie de materialele folosite.Mentionez inca odata ca am tobe cu defecte optice,dar de marca de la care folosesc materialul de izolare fonica si termica.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operartiunea dureaza o zi si pretul este in functie d ematerialele pe care le introduc in toba pt ca unele sunt deteriorate si au sitele interioare praf si vata minerala sau de sticla arsa,ca sa nu mai zic de lana metalica si de plasa de inox.Singura problema este ca sunt din provincie,dar au venit destui de la Bucuresti sa le fac tobele si se pare ca a meritat.Transportul se poate face si cu un curier.Valoarea manoperei este atentie intre 50 ron si poate ajunge la 300.Deoarece baietii au lasat tobele pe incredere si eu le-am trimis prin curier,am mers pe incredere si la plata care s-a facut in momentul testarii tobei pe moto.Pana acum se pare ca a meritat din moment ce toti au virat banii!Evaluarea o fac in functie de timpul pe care il ia modificarea si restaurarea tobei si este una corecta din punctul meu de vedere si in functie de materialele folosite.Mentionez inca odata ca am tobe cu defecte optice,dar de marca de la care folosesc materialul de izolare fonica si termica.

 

mai exact de unde esti?, sa stiu daca pot sa vin intr-o dimineata si sa plec seara. Mentionez toba mea este noua (yoshimura),are doua luni si pana in 1000 de km ; mai am toba initiala , cea de fabrica, daca te poate ajuta cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...