Sari la conținut

Yamaha R1 2004


alex
 Share

Postări Recomandate

180cp la arborele cotit , aprox 160-165 la roata din spate [si aia este ce conteaza]

Foarte impresionant oricum insa nu chiar asa un pas enorm. GSX-R1000 din 03' are cam 154-155rwhp [rear wheel horse power]

Sincer sa fiu pe mine nu ma intereseaza asa tare numerele pe hirtie. Io vreau sa vad CUM foloseste toata herghelia aia de armasari si cum se manevreaza [in special in comparatie cu competitia]

M-am dat cu 01' R1 care are 135rwhp si personal mi se pare mult prea multa putere pt strada. Asta doar pt mine , ori cit de tare trag de motoru ala tot pare pe jumate adormit. Nu itzi da nici o satisfactie. Parca ie o muiere superbuna care fumeaza plictisita in timp tu incerci de disperat sa o faci sa gifiie in pat.

Cind trag de R6 ma simt ca un erou , ii dau in draci la 15000rpm din fiecare curba de urla ca disperata , ii muncesc cutia de viteze pt fiecare curba si linie dreapta, trag de gaz din cot cu toata mina . Superb, iubesc motoru ala :P

Cu gixer1k nici nu am incercat sa ma dau. Sincer cred ca gixeru de 750 este cea mai puternica Superbike care m-ar interesa pt strada , de fapt acuma nici pe circuit nu ma incinta asa tare motoarele cu multzi cai putere. E un fel de cirja pt lipsa de experienta. Invetzi mult mai bine sa mergi cu adevarat pe motor cind trebuie sa muncesti cu adevarat pt viteza

 

Da daca potzi sa folosesti intradevar tot ce poate un R1 de 165rwhp pe circuit atuncea este superb, faza este ca probabil 98% din viitori detzinatori de R1[CBR1kRR,ZX10RR,GSX-R1k etc] or sa fiie ca niste copchi de 13ani insuratzi cu Pamela Anderson.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca si franele sunt pe masura pt ca degeaba are 180 CP daca nu-i poti oprii K lumea... :) Mie personal imi plac sculele controlabile cu frane deosebit de bune si putere constanta in maneta de gaz... Am auzit ca GSX-R 1000 e cam nervos la bruscari si e cam greu controlabil in curbe din cauza asta. Daca R1 2004 va fi la fel, atunci cred ca multi posesori plini de fitze care isi vor lua asa ceva vor ajunge in shantz cu ele... Nu ca as dorii cuiva asa ceva, dar multi dintre cei ce cumpara motoarele de top ale unei marci nu sunt pe deplin pregatiti pt ele, iar provocarea de a pilota asa ceva poate duce de multe ori la incidente neplacute... :P

 

Oricum, R1 2004 arata bestial, putin prea futurist si simplist, dar merge... Protectia la vant e doar medie, dara cu un asa motor sub tine cred ca nu-ti mai pasa de vant... :( :D

 

Va doresc la toti cate un motor nou la anu' !!!

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil 98% din viitori detzinatori de R1[CBR1kRR,ZX10RR,GSX-R1k etc] or sa fiie ca niste copchi de 13ani insuratzi cu Pamela Anderson.

inseamna ca Chris Rock este un fel de Rossi? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raul stie...

am ~ aceeasi parere ca si el, numai ca eu as merge mai departe si as fi ceva mai dur... in afara de liniutze, unde nici acolo nu poti trege de gaz la max motivul il stiti cu totii - sare imediat pe-o roata - nu prea ai unde sa folosesti toata herghelia.

problema cu care se confrunta constructorii nu este PUTEREA ci cum sa distribuie greutatea, mai ales pe partea de fata.

honda a intodus la cbr-ul de 1000 un amortizor de ghidon care stabileste electronic si instant duritatea sa, in functie de viteza si starea drumului - cred ca este doar o slaba consolare si doar o rezolvare de moment a problemei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Haideti sa nu fim"rautaciosi"si sa recunoastem,macar in sinea noastra,ca oricare

care a avut sau are un motor isi doreste altceva-mai puternic si mai nou.

...Si de ai avea un PORCHE,n-ai putea[sau doar putini ar faceo]sa o"speculezi" la

maximum;de aceea EU sunt adeptul lui R1-2004,chiar de nu-l voi duce la maxim...

IL ASTEPT NERABDATOR.

CITAT:Care TREBUIE sa ne reprezinte pe TOTI:

THE POWER IS NOTHING WITHOUT CONTROL!

PS.Am avut un R6-2001...incredibila piesa!

ADRIAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STATI ASA!cum adica va indoiti de puterea noului r1?motocicleta asta este o noua revolutie as cum yamaha a mai dovedit-o!eu unul am vazut asta pe pielea mea caci 3 modele de r1 am avut si daca nu ar fi fost asa o mare dragoste intre noi as fi renuntat la ea dupa prima!da nu! am continuat cu ea si singurul motiv pt care am m-ai schimbat-o a fost pt ca mi-au placut imbunatatiriile aduse(face_lift)de la model la model.intradevar cand a aparut gsx-r1000 am lasat-o si numai d-zeu stie ce greu mi-a fost!dar cum s-a mai spus intradevar suntem dependenti de putere si primul meu drum pe suzuki mi-a aratat ca e o motocicleta tehnik mai buna decat r1!sper din tot sufletul acest lucru sa il simt si cand ma voi urca prima oara pe noul r1!nu putem sa vb deocamdata de cati cp la roata dezvolta!este prematur!dar cu ce trebuie sa fim cu totii de acord este faptul ca tarfa asta este cea mai frumoasa amanta posibila si cred ca oricarui motociclist i-ar place sa se..bip.. cu ea!!!eu unul mi-am vandut motocicleta si va promit ca am sa va scriu cate ceva despre ea in martie-aprilie!!!cei care ma cunosc stiu ca nu vb in gol si imi voi tine promisiunea!

pana atunci zbye all :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa te contrazic dar sincer mie nu imi mai place sa ma "...bip" cu nici o motoreta fie ea noul R1 sau noul Gsxr1000... E tare nashpa... Nu de alta dar daca te-ai ..."bip" cu ea atunci sa vezi cit tre sa o bagi in ea sa o repari (asta daca scapi intreg si mai vrei motor)...

In rest mie mi-ar place sa o probez intii. Si mi-ar place sa probez si Gsxr1000 ala nou si sa fac o comparatzie. Am inteles cu la noul R1 ai putea sa te lasi mai jos pe viraj :P ceea ce ar fi minunat :D Plus ca arata si bestial :) Dar oricum ramine de vazut ce poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca ai luat decizia de a ma contrazice fara a intelege sensul expresiei ...bip!

hai sa o luam asa ca sa inteleaga si cei de la lumea copiilor!

in contextul folosit de mine ..bip=a face dragoste in toate orificiile!

sunt 100% sigur ca nici de data asta nu m-am facut prea inteles dar ramane asa!

zbye all

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...