Sari la conținut

Accident 31.05.2008 Dn1 Iesire Din Bucuresti


BYE
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 209
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Presimt ceva legat de tine... si nu pute a bine.

Te-am vazut cum dai forja la motoreta aia ta... cum masina din fata semnalizeaza de 30 de secunde ca face stranga si tu stai la 1m in spatele ei, in partea stanga... parca o cautai.

Te numesti motociclist tu... asta care nu esti atent nici macar la viata ta?

Esti in spatele tastaturii si ai tupeul nesimtit sa tragi la raspundere un om cu capul pe umeri (The Duck), un om realist care nu a facut decat sa spuna un adevar, o realitate. Daca se chinuia putin iti putea fi tata... respectul asta...

 

Mai intai de toate, invata sa fi raspunzator pentru ceea ce faci si taci atunci cand n-ai nimic de zis.

Ce este bolduit... va ramane aici pe forum si candva vei fi tras de urechi si palmuit cu ceea ce ai zis, dar probabil ca atunci nu-ti va mai pasa de nimic.

Cand s-a intamplat asta ca nu imi aduc aminte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ca te-a deranjat postul meu iar in conditiile de fata imi cer scuze! :unsure:

asa ar trebui sa procedati toti,cereti-va scuze unii altora si incheiati cu certurile ca deja sunteti penibili...daca ar intra conservarii si ar citi aberatiile astea ar rade si cu c**u de noi si probabil ar spune: "vor respect din partea noastra in trafic cand ei nu stiu sa se respecte intre ei?" si cei care ar trebui sa renunte la cearta primii cred ca sunt cei mai inaintati in varsta ptr ca se presupune ca au mintea mai coapta fata de a pustilor "reisari" si si-ar da seama ca oricum ar da-o nu o sa ajunga la un final.Degeaba dati sfaturi si ii certati ptr ca oricum nu or sa le urmeze niciodata. Si informativ.... eu am avut multe de invatat despre mersul pe motocicleta de la reverse si raveboy. :) chiar sunt buni!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ar trebui sa procedati toti,cereti-va scuze unii altora si incheiati cu certurile ca deja sunteti penibili...daca ar intra conservarii si ar citi aberatiile astea ar rade si cu c**u de noi si probabil ar spune: "vor respect din partea noastra in trafic cand ei nu stiu sa se respecte intre ei?" si cei care ar trebui sa renunte la cearta primii cred ca sunt cei mai inaintati in varsta ptr ca se presupune ca au mintea mai coapta fata de a pustilor "reisari" si si-ar da seama ca oricum ar da-o nu o sa ajunga la un final.Degeaba dati sfaturi si ii certati ptr ca oricum nu or sa le urmeze niciodata. Si informativ.... eu am avut multe de invatat despre mersul pe motocicleta de la reverse si raveboy. :unsure: chiar sunt buni!!!!

Deja e incredibila cearta...Nu mai aveti nici o treaba cu subiectul.De ce se discuta despre viteza cand Raveboy era oprit si cum ati inceput discutia despre Reverse.Mi se pare penibil ca se discuta niste chestii care nu au nici o legatura una cu alta.Este un topic la care nu trebuie sa va dati lectii unui altuia pentru ca pur si simplu astea se intampla,ce conteaza daca avea 800 la ora inainte de accident si da soferul nu a fost atent, asta e.Bine ca nu sa intamplat mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ochii mei vad cum niste derbedei fac si refac legea in functie de situatia de trafic.

(trecem discret peste faptul ca artificiul tau stilistic, prin care ai vrut sa dai un dramatism gratuit unei propozitii altfel lipsite de substanta, este complet gresit dpdv logic. implicand faptul ca noi am face legea din start. Cum cu abilitate ai corectat tu un amic te voi corecta si eu. Din toate punctele de vedere, dar mai ales logic, ar fi fost "niste derbedei refac legea")

 

 

amice, nu mai bine inchizi tu ochii si odata cu ei si gura si te iei de mana cu micaradu si punem capat la balciul asta? Pe bune, suntenti ca niste zombies dintr-un film prost. Cand credeam si noi ca a inteles lumea despre ce e vorba, pac! se mai trezeste unul si incepe cu "braaaaain..." ,pentru ca evident asta va lipseste si voua. V-as combate un pic mai vehement si mai la obiect, dar chiar nu mai vad sensul in aceasta lupta cu morile de vant. Cine a dorit sa inteleaga bine...cine nu, face ca voi.

 

 

LE: totusi, citind contributiile voastre inestimabile la acest topic nu ma pot abtine si va acord premiul pentru cei mai mari 2, sincer nu stiu ce sa spun ca nu prea am obiceiul sa injur/jignesc cu adevarat pe forum, 2 incapabili sa zicem. Imi pare rau sa vad oameni precum voi, pentru ca realizez cat de inutile au fost eforturile mele/noastre de a reda situatia si de a face lumea sa inteleaga. Sunteti o marturie vie ca unii oameni sunt dincolo de orice sansa de "vindecare" sau dorinta de a intelege, oricat te-ai chinui. Domnilor, nu va obositi prea tare sa raspundeti, slabe sanse sa va mai dau o replica.

 

P.S TheDuck te-as ruga sa nu ma mai citezi in afara contextului pentru ca afirmatiile tale sa aiba sens. Mersi.

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca parerea mea conteaza mai putin dar postez si eu ca sa mai strang si eu un post asa ca va rog sa nu va suparati pe mine (includ aici si moderatorii).La cate chestii interesante s-au spus aici ce ar mai conta una in plus.Deci...

 

Fratioare...nu stiu cata experienta de trafic sau belele au unii dintre voi dar eu uitandu-ma la poza...pot sa zic ca se poate observa clar ca motorul ala nu era in miscare in momentul impactului ,poate chiar era cu una din frane actionate in timpul stationarii,asta justifica si pozitia lui oarecum stand up.

 

Ca sa opresti un motor ca ala,care sigur nu era pilotat cu 50 pe ora in zona aia, cum de altfel nu merge nimeni acolo ....iti cam ia ceva spatiu ,deci as putea spune cu mana pe casca ca nu a blocat spatele ca sa opreasca.

 

Omu' a oprit cum a oprit, ala se uita in balarii s-a infipt in el.Adica invers..ca sa zic asa...Sofer de duminica, daca tot este sa ne aruncam in pareri subiective.

 

Vinovat 110 %. Ce pana mea mai este de spus in plus ?

 

De aici pana a ajunge la a face gargara acuzand in stanga si in dreapta...ce echipament...ce marime avea tricoul...era Lacoste oare(?)...."cu cat mergi tu fraiere? "..."hai sa te fac de 1000 de euro pe Cheia"...."bai forjatorilor ! "....etc...este distanta mare. Pentru unii.

 

Ce are sula cu prefectura ? Vorbiti discutii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul este ok. Cateva zgarieturi si niste vanatai.

 

Cum s-a intamplat accidentul ?

 

Motociclistul a acordat prioritate pentru pietoni - trecere de pietoni - iar ala cu masina l-a izbit in plin aruncandu-l peste motoreta.

Daunele se vad. Ce m-a intrigat mai mult este ca politaii care au venit la fata locului nu au vrut sa masoare nimic, de fapt cred ca nici nu au masurat pana la urma, nu stiu exact, decat daca motociclistul se ducea cu ambulanta la spital pentru investigatii... :unsure: politiei...sigur il va baga la nepastrarea distantei regulamentare.

 

Bafta riderului la reparatii.

 

 

incep sa ma tem si eu de DN1,desi ma duc zilnic in otopeni la servici, imi este teama de trecerile pentru pietoni mai ales de cea de la Mc D.,

unde am fost de cateva ori martorul unor adevarate accidente,incerec sa ma descurk cum pot....mult zgomot, cunosc pe cineva de la politia din otopeni... si stiti ce mi-au spus de motociclisti , ca sunt nist enebuni si "ca crosetam printre masini "...un idiot

asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii acident

 

Ne inreptam un grup de 10-15 motociclisti spre locul de inmormantare a lui Alin. Inainte de podul de la Otopeni este o trecere pt pietoni. 4 oameni s-au angajat in trecere. Motociclistii dei grup mergeau aprox cu 120. Eu redusesem viteza ca incepuse sa imi mearga motorul in 2 pistoane (am 4). Doi dintre motociclisti nu au mai putut reduce viteza si au dat gaz pe banda 3. Cei 4 pietoni s-au oprit inlemniti pe trecere pe banda 2. Motociclistul cu suzuki si-a dat seama ca ii ia in plin si a inercat sa-i evite la limita dintre banda 2 si 1. S-a bagat in fata skodei pe banda 2 si a franat puternic dorind sa evite pietonii. Cel cu skoda a fost surprins si l-a lovit din spate, masina ramanand suspendata pe motor. A avut noroc ca nu l-a trantit cu motor cu tot. Motociclistul s-a ridicat de jos in urma cazaturii si a lovit cu casaca in geamul portierei de la sofer. Geamul s-a spart si soferul skodei s-a umplut de cioburi. In turism pe bancheta din spate era sotia soferului cu un copil de aproximativ 8-9 luni in brate. Ca prin minune nici un ciob nu a lovit copilul. Am chemat ambulanta si politia. Motociclistul ranit m-a rugat sa nu spun versiunea corecta politiei. Concluzia, viteza a fost inca odata cauza producerii acidentului si lipsa de experienta a motociclistului. Chiar daca a fost lovit din spate, motociclistul poarta intreaga vina a accidentului. Retineti, skoda rula cu 70, regulamentar. In momentul impactului grupul de motociclisti era format din 4. Cand am vazut scena in fata mea m-am gandit la ce era mai rau, 4 pietoni vor fi spulberati pe trecere, au avut noroc. (Numele meu-Ovidiu Stoica)

 

 

skoda este de vina in apropierea trecerilor de pietoni trebuie sa reduci vinteza pana la eliminararea oricarui risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...