Sari la conținut

Pinion Kilometraj


christensen
 Share

Postări Recomandate

Am pus noul pinion sus pe roata si ansamblat restul pieselor, ieri cand vreau sa pun motorul sus pe cadru si a trebuit sa manevrez un pic motorul ca sal scot din garaj se bloca roata din spate..mergea destul de greu(neavand motorul pus, lam luat in aer si asa lam scos)iar cand il desfac supriza, coltul de aluminiu de langa pinionul pt kilometraj(cel care vine sus pe roata) era luat complet de celalalt pinion(care antreneaza cablul) ce este prins in aparatoare!

 

eu ma gandesc ca de vina este aparatoarea de pinion lant (ii de etz 125/150)la magazin mau asigurat ca ii bun!

post-22733-1212348001_thumb.jpg

post-22733-1212348031_thumb.jpg

post-22733-1212348237_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i cand sunt doi useri pe acelasi calculator, mai uiti sa schimbi userul :)

 

Uite aici, /index.php?...57180&st=80 ,cauta post-ul 111 si 113 si uita-te la poze :unsure:

 

Cu toate ca nu inteleg ce anume reuseste sa roada din piesa aia... dar nu-i deloc normal, nu cred ca pinionul care este prins in carcasa de plastic ajunge pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum ai rezolvat pana la urma?

azi miam comandat un alt aparator sa il incerc pe acela, poate reusesc sa rezolv problema(nu stiu cum a fost origanalul nemtesc..ca ceva nui in ordine).daca tot nu rezolv am sa masor pana unde intra pinionul(adincime spre roata) si atat am sa polizez din acea margine.(nu doresc sami bage pilitura la rulmeti, lant).

si mie mia polizat muchia(din aluminiu) iar pinionul este intact.

la cel vechi nu aveam muchiea aceea dar am vazut urme de 'dinti' de la pinionul de antrena cablul si am considerat ca este vazelina, azi mam uitat inca 1 data si nu era vazelina ci sia facut locas....

 

ps. ma enerveaza enorm ca dai platesti pt ceva si primesti alceva + orele pierdute cu potrivirea piesei respective si pana la urma tot trebuie so schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum ai rezolvat pana la urma?

azi miam comandat un alt aparator sa il incerc pe acela, poate reusesc sa rezolv problema(nu stiu cum a fost origanalul nemtesc..ca ceva nui in ordine).daca tot nu rezolv am sa masor pana unde intra pinionul(adincime spre roata) si atat am sa polizez din acea margine.(nu doresc sami bage pilitura la rulmeti, lant).

si mie mia polizat muchia(din aluminiu) iar pinionul este intact.

la cel vechi nu aveam muchiea aceea dar am vazut urme de 'dinti' de la pinionul de antrena cablul si am considerat ca este vazelina, azi mam uitat inca 1 data si nu era vazelina ci sia facut locas....

 

ps. ma enerveaza enorm ca dai platesti pt ceva si primesti alceva + orele pierdute cu potrivirea piesei respective si pana la urma tot trebuie so schimbi.

 

 

pai nu am rezolvat. Am curatat totul (toata pilitura) , am dat cu vaselina. Am schimbat rulmentii (le-am bagat vaselina si am pastrat chestiile alea de plastic tocmai pt ca sa nu intre acolo pilitura sau altceva... Probabil pinionul nostru are muchia altfel decat era ce originala si de aia s-a ros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pinionul de lant cel vechi cand lam dat jos am gasit pilitura amesticata cu vazelina, prin aparatorile de lant am crezut ca sunt de pe rolele de lant rupte dar cand am spalat aparatorile am constatat ca erau din aluminiu si doar de acolo putea veni ca rolele nus din aluminiu.

 

oricum daca nu rezolv problema cu noile aparatori am sa polizez ce a mai ramas din muchia aceea(ca nu am umblat cu motorul si nu a apucat sa se roada complet)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...