Sari la conținut

Viitor Accident


Jane Roe
 Share

Postări Recomandate

Acu',daca tot am patit ce am patit, hai sa va zic si voua povestea mea de motociclist .

 

Microbul motocicletei l-am luat ca si voi toti de mic copil.... Schimbarea majora a aprut la mine, cand vecinul meu si-a cumparat o motocicleta de

 

"curse"... era MARFA si scotea un zgomot BESTIAL....

 

Avea succes la fete, avea motocicleta de curse, mergea si pe o roata...

Atunci mi-am propus sa fiu si eu motociclist....Sa fiu si eu ca vecinul meu...

 

Vecinul s-a mutat cu tot cu motocicleta, dar eu nu l-am uitat...si acum il tin minte....

 

Cand am implinit 12 ani, tata ( avea multi bani ) mi-a cumparat un scuter... vai ce mult m-am bucurat de el... De fapt cam 2 zile. Am incercat sa vad

 

"CAT BAGA MAXIM". Dezamagire.... Nu prindea mai mult de 50 km/h. Am venit acasa suparat rau si i-am zis tatalui meu ca si-a batut joc de mine cu asa

 

cadou.... doar sunt baiat mare si pot sa merg cu mai mult de 50. Aveam si argumente: vecinu' merge cu 60 si eu nu? Tata mi-a promis ca daca nu mai

 

chiulesc asa de mult de la scoala, imi ia un motor "ADEVARAT"...si mi-a luat un minsk de 125cmc... la 12 ani si jumate, mergeam cu 100 si ii intreceam

 

pe toti vecinii mei, chiar si pe aia cu 2-3 ani mai mari ca mine....

 

Ciudat: pe cand mergeam pe Minsk, cu noua mea prietena ca pasager ( aveam cam 80 ), mi-a facut semn un tip mai batran sa opresc. Am bagat tare in

 

frana si cred ca am si derapat putin... ( prietena mi-a zis ca nu a mai vazut asa o orire rapida ). Tipul era un bosorog cam la 45-50 de ani, imbracat

 

ca un scafandru, dar fara casca. Casca era pe ghidonul unui GODIN de chopper . Idiotul m-a intrebat daca o iubesc pe fata, daca imi place viata si

 

mi-a zis ca mi-am uitat casca acasa... Ce (cuvant urat). ce am nevoie de casca? Doar asa ma vad si vecinii la fata... Vad si ei cu cine ma plimb. L-am

 

injurat si am plecat pe o roata...

 

 

MARFA....

AM facut si eu 18 ani!!!

 

Am intrat la scoala de moto pentru carnet A

Ce dracu' este o joaca.....

tot pe minsk fac orele?

 

Instructorul ma intreaba daca am mai mers pe moto....( tot un pampalau de 50 ani , cu un jaf de bmw vechi ) I-am raspuns ca da si i-am si aratat ca

 

stiu sa ma dau pe o roata, sa trec rapid dintr-o treapta de viteza in alta....

Am luat examenul din prima incercare... Instructorul mi-a zis sa am mare grija ce fac pe strada, ca sunt cam inconstient.... ( saracu' om e dus cu

 

capu' .....la 50 de ani sa aiba un motor obosit de 230 kg si 70 cai )

 

 

Tata a fost promovat la serviciu, cu un salariu mai mare

 

 

Cadoul de ziua mea a fost un MOTOR adevarat de 1300 cmc... SUZ. GIXER...1300

 

 

Unii zic ca daca ai o "motoreta" de viteza e clar ca te expui unor pericole destul de mari..... HAHAHAHA! cea mai buna gluma din cate am auzit.

 

Pai am mai multa experienta pe 2 roti cat toti vecinii mei...Ce dracu' nu are tot 2 roti? nu are lant? nu are tot 4 viteze LOL ( a mea are 6 )

 

Nu este asa mai fratilor..... cu cat capacitatea este mai mare, esti mai jmeker.... cu cat ai mai multi cai putere cu atat esti mai kool....

 

Un bosorog pe o moto-cositoare (chopper) mi-a zis ca are aproape 100 000 km calare....; i-am dat imediat un raspuns care l-a pus in kur: " da ma, dar

 

in cat timp; eu cu asta fac si 250 km intr-o ora ". A dat din cap si a zambit ( cred ca e senil)

Casca nu port decat cand merg in orash sa nu iau amenda. La ce imi trebuie... Vara e o placere sa-ti bata vantul in fata...

 

Am auzit ca spre Cheia, vin motociclisti adevarati sa "puna genunchiul jos". Hai ca ma bag si eu, sa le arat ce motor am. Imi iau blugii, adidasii,

 

tricoul ala de motor, casca de 15 euroi( dar arata bine ) si ma duc cu ei la drum...Ce daca este primul drum cu Gicserita?

 

Abia am iesit din oras... moto asta pare nebuna, dar eu o stapanesc!! Ce naiba, doar am atata experienta pe 2 roti; sigur ma descurc. Bine ca are

 

frane bune. Drum intins... Hai sa vedem cat BAGA.. 100 150 280?

putin...ce dracu si vecinu are una de 1000 si a mers cu 310. ce ? eu nu pot?

V-am zis ca pot? 320KM/H cea mai mare viteza cu care am mers.... si inca mai mergea, dar nu am mai avut loc. Noroc ca am ca si martora pe vecina aia

 

buna care a mers cu mine ; saraca, s-a tinut bine de mine, ca altfel o pierdeam.

 

Nu mai ma duc la CHEIA... Nu am ce sa le mai arat alora.... sunt mai bun ca ei.! Ma intorc acasa...

 

Arcul de TRIUMF, Bucuresti... Semaforul este verde, mai am inca 3 km pana acasa, un fleac.

am cam 40 km/h si mai am 50m pana la semafor... se face galben, iar eu, eu nu prea stiu ce este FRANA, deci accelerez. in 50 m aveam cam 140km/h si

 

reusesc sa trec de intersectie, atunci cand aparea la semafor ROSU... ce daca, am trecut ? sunt bun . Apoi se face liniste si nu mai simt nimic.

 

 

Vad multi baieti care se plimba pe moto mici de 48 cmc... Suntem toti de aceeasi varsta, cam 17-19 ani... ei invata FRANAREA DE URGENTA, EI INVATA

 

POZITIA MOTOCICLISTULUI IN TRAFIC, TOTI AU CASTI SI ECHIPAMENT DE PROTECTIE...si mai important, invata cum sa fie atenti la trafic...

 

Vine si un bosorog calare pe o "combina" ( tot o motocicleta din aia mare si lenesa ) BMW K1200GT (parca) si imi zice ca eu nu am fost vazut in

 

trafic, si pentru asta sunt aici.... ziceti si voi acu' cum nu esti fazut cand mergi cu GIXERUL? nu este aberatie? nu toata lumea se uita la tine cand

 

ambalezi motorul? Mai ales la semafor?

 

P.S. Am aflat ca bosorogul a murit intr-un accident de masina. El conducecea "conserva", avea si familia cu el, cand un motociclist a intrat in el cu

 

peste 180 km/k ,pe contrasens. Normal ca idiotul de "conservar" a preferat sa-si omoare toata familia, desi putea sa reactioneze in 10 la minus unspe

 

secunde...si sa iasa pe camp, decat sa intre in motorul care mergea cu doar 3km/min ( 1 km la 20 sec , deci cam 50m/sec )

 

Motociclistul "CRIMINAL" este deja prieten cu mine, aici... a venit mai repede decat mosul... deja facem o liniuta impreuna...Sper sa fiu mai bun ca

 

el...nu ma intereseaza ce ziceti...

 

Cine? prieteni? familie? colegi? NU MA INTERESEAZA...

 

Sunt cu "ai mei" aici , sunt "vaccinat si fac ce vreau" , "care e treaba voastra"..." si pe 50cmc si pe 1000cmc la fel este" , " tocmai eu sunt ala cu ghinion?"

 

De cand sunt aici mereu am prieteni noi... asa ca NU MAI MA DERANJATI.

 

Va rog, lasati-ma in pace sa stau de vorba cu prietenii mei!

NU MAI VENITI

VA ROG

PURTATI ECHIPAMENT DE PROTECTIE

NU MAI ALERGATI UNDE NU E CAZUL

NU MAI DEPASITI UNDE NU AVETI LOC

MERGETI PRUDENT....

 

 

 

 

 

 

aici este mare aglomeratie...

 

 

 

VA UREZ ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

haha, dupa primele randuri deja ma enervasem, pe urma am inteles mesajul...Bine spusa povestea, unii or sa se recunoasca in ea si or sa te balacareasca, dar asta e, poate ceilalti pricep ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este.

nu prea inteleg ce iti doresti (daca e ceva)

dar da !!!!

asta inseamna motorist !!!

noroc sa poti scrie asta !!!

si noroc sa vezi rasaritul de acasa.

 

of of of

 

la viteza de plimbare oricum mori. poti sa ai ultimul arai in cap. depinde de NOROC.

 

sa NU imi scrieti cand expira

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, dupa primele randuri deja ma enervasem, pe urma am inteles mesajul...Bine spusa povestea, unii or sa se recunoasca in ea si or sa te balacareasca, dar asta e, poate ceilalti pricep ceva.

 

 

Adica tu ai stat sa citesti tot??? :unsure: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un topic foarte bun.

 

Ca si fapt divers, ca sa observi ca este f f f adevarat, un tip cu R1 intraba...."Dar ai avut rabdare sa il citesti pe tot?" si se mira.

Cum poti sa-i raspunzi cuiva daca nu ai rabdare sa il asculti? Ce vrei sa-i raspunzi daca nu stii despre ce vorbeste?!?!

 

Daca posesorul de R1 a raspuns ca sa accentueze efectul primului post : Felicitari!

Daca a scris doar ca sa scrie, asa cu m gandeste, cu atat mai mult ar trebui citit primul post, si nu o data...de mai multe ori pentru cei care nu inteleg.

Pentru cei care nu inteleg: "Bafta!", o sa aveti nevoie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu ai stat sa citesti tot??? :unsure: :)

de ce nu?mie mi se pare o poveste foarte interesanta si adevarata...pacat ca sunt prea multi de genu :)  

sper sa influenteze pe cineva aceasta povestire,mai ales pe cei "gelati"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut mult aceasta 'povestioara' a 'vietii' lui.E chiar tare.Multi motociclisti gandesc asa(mail mult sau mai putin),dar nu recunosc.E adevarat ca e putin cam prea exagerat,dar e tare.Mie mi-a placut. Felicitari! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu ai stat sa citesti tot??? :) :)

 

 

de ce nu? :rose: este frumos scris si bine spus. si adevarat pentru multe cazuri.

 

:unsure:

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un text scris pentru baieti cu aichiu normal, nu pentru gelati. Iar cei care au aichiu normal deja merg cu capul, intr'un anumit mod, safe.

E un text scris pentru aplauze de la cei care il inteleg, efectul pedagogic este nul. :unsure: Ai avut cateva scapari, in rest merge ca lectura de siesta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un text scris pentru baieti cu aichiu normal, nu pentru gelati. Iar cei care au aichiu normal deja merg cu capul, intr'un anumit mod, safe.

E un text scris pentru aplauze de la cei care il inteleg, efectul pedagogic este nul. :unsure: Ai avut cateva scapari, in rest merge ca lectura de siesta. :)

gelatii si cei limitatii nu inteleg aluzia............

fain poemu.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam tras de par. Si cred ca e al 4-lea topic de gen "povestioara cu intelesuri ascunse" care l-am citit.

Alealalte erau mai credibile un pic, si deci mai eficiente in transmis mesaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa verific daca sunt gelat si/sau limitat un pic mai tarziu, pana atunci raman la parerea ca textu e tras de par la modu melodramatic si ca niste poze cu accidente fatale/fracturi/deste rupte/inmormantari si alte dragalasenii d-astea ar fi mult mai educative.

 

PS. Topicu asta chiar trebuie sa stea la "Accidente"?

Editat de darkore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu n-am A-ul.. si nici prea multa experienta pe 2 roti, insa am inteles din prima post-ul ala.

si cand o sa trec de la DNA 50 delimitata la un motor, atat in prezent cat si in momentul trecerii la un motor... voi fi atent.

atentia o poti atragea estetic, sound (evacuare)... nu neaparat viteza, ca oricum la o viteza de genul, nici tu nu poti admira vreo gagica... asta pentru cei care folosesc motoarele doar cu scopul de a se da smecheri sau mari gagicari :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........ca oricum la o viteza de genul, nici tu nu poti admira vreo gagica... asta pentru cei care folosesc motoarele doar cu scopul de a se da smecheri sau mari gagicari :).......

 

:unsure: Iata aici un gagicar destept! Felicitari sincere. E prima data cand vad ca cineva gandeste in felul asta. Excelent

 

OnTopic: Buna schita. Puteai sa dezvolti mai mult, ca l-ai trimis cam repejor la locul cu verdeata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu',daca tot am patit ce am patit, hai sa va zic si voua povestea mea de motociclist .

 

 

 

VA UREZ ASFALT USCAT

 

 

Inspirat 101% din lectura de forum.

Imi permit sa iti dau un sfat: lasa'te de beletristica ca nu esti talentat si ia'te de motociclism.O sa vezi ca nu o sa mai ai timp sa te etalezi pe forum degeaba.Cine sta sa citeasca "fabula" ta cunoaste deja foarte bine morala.Cei care nu o stiu, ajung, din pacate, s'o traiasca pe propria piele la modul cel mai grav fara sa citeasca.Mai ramane un procent (destul de mare, trista realitate) de cititori care aspira la statutul de motociclist, dar nu il vor atinge niciodata.Pentru ei ai scris tu si daca ar fi fost mai reusita scrierea ai fi "stricat orzul pe gaste".

 

Mult succes cu literatura sau motocicleta, orice ai alege!

 

P.S.: cum naiba s'a ajuns deja la viitoare accidente?Ar trebui formata o sectiune noua.Viitori motociclisti exista, sa ii invatam sa citeasca rubrica "Accidente viitoare", asta era scopul?

Editat de IraSciBil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...