Sari la conținut

Unde S-a Ajuns...


VladuL
 Share

Postări Recomandate

eu am o vorba: "sunt prea batran ca sa le stiu pe toate".... la fel se intampla si pe forum asta... cu cat sunt mai "talentati" mobristii... cu atat au gura mai mare... cu cat sunt mai "experimentati" incearca sa faca ceva pentru a-i convinge pe "talenati" ca talentul nu-i de ajuns.

 

concluzia mea este ca se posteaza degeaba. "talentatii" nu vor intelege pana nu vor avea ghinionul sa "muste" asfaltul. daca sunt norocosi si trec prin sita selectiei naturale... poate ca in 10-15 ani vor ajunge "experimentati" si se vor rusina de posturile de acum.

 

"experimentatii" nu fac decat sa se enerveze ca nu-i asculta nimeni. e normal sa te simti frustrat cand vorbesti cu un "talentat" si-i povestesti despre prudenta sau despre echipament indiferent cat de cald e afara, iar el se intoroarce si are pe fatza zambetul ala => :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari tuturor !!

 

Vreau sa-l felicit sincer pe userul Vladul, cel care a deschis acest topic :)

Atat.

 

O vara frumoasa si asfalt uscat !

Editat de leonid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
In legatura cu organizarea marsurilor cand moare un motociclist, mi se pare ciudat sa fie de acord familia sa se vina cu motociclete acolo, avand in vedere ca motocicleta "l-a omorat". Cred ca in momentul acela numai motociclete nu as vrea sa vad.

 

Dar daca omul moare in accident de masina si in masina? Ar trebui transportat pe motocicleta ? .. serios acum ... de ce motocicleta este vazuta ca "dracu pe pamant" .. este tot un vehicul...

 

S-a format din cauza gurilor rele un astfel de concept ... "aia domne .. a trecut ca racheta." ... ca murim din vina noastra sau murim cu dreptatea de partea noastra ? Eu unul m-as invinovati tot pe mine daca as face accident si nu as fi vinovat ... poate spuneti ca sunt tampit ... eh va explic ..

 

Daca dadeam mai multa atentie traficului , sau poate nu ma uitam dupa cine stie ce fufa pe trotuar sau mai stiu eu ce blonda intr-un CC sau Jeep sau nu admiram norii ... daca nu plecam obosit , daca nu plecam nervos, daca nu plecam cu suparari mari in ganuri, daca ma uitam si pe ce fel de carosabil merg .. etc ... NU S-AR FI INTAMPLAT NIMIC

 

Vedeti voi cele insirate mai sus sunt cele ce ne aduc necazurile excluzand viteza din lista. Apoi sunt cei ce nu rspecta regulile de circulatie fie moto fie auto . si daca alfabetul de termina cu litera Z lista mea se termina cu REPECTUL in trafic .. eh toate puse la un loc eu le numesc CONDUITA PREVENTIVA

 

 

Haideti sa invatam sa ne cunoastem pe noi insine de ce suntem in stare si sa ne vedem greselile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
In legatura cu organizarea marsurilor cand moare un motociclist, mi se pare ciudat sa fie de acord familia sa se vina cu motociclete acolo, avand in vedere ca motocicleta "l-a omorat". Cred ca in momentul acela numai motociclete nu as vrea sa vad.

 

 

daca murea din cauza unui foc numai ii aprindea lumanarea...?

 

PS: ha, my bad n-am vazut de cand e thread-ul , dar mesajul inca se aplica

Editat de Victor_I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bun prieten de-al meu spunea ca "Motociclismul NU este pentru toata lumea". Cred ca asta e esenta. Exista posesori care nu au ce cauta pe motor ...

 

Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa nu se destrame vreoata aceasta comunitate. Daca nu as fi fost ajutat de motociclisti mai experimentati de fiecare data cand am avut probleme in acest prim an probabil ca nu as fi rezistat pana acu. Ma bucur ca exista si oameni in trafic carora le pasa de motociclisti chiar daca e vb tot de alti motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea orice motociclist iese pe strada......este carne de tun.....cum le spuneti voi

fara discriminare dupa...motor....ekipament ....viteza....experienta

clar! mai ales acei uber macho rossi carpatini care ies la sedinte foto pe sexoasele serpentine din padurea bogatzii si se trag prin santzuri ca apoi sa dea vina pe horoscop, pe soferu dubei etc.

ei insa n-au nici o vina ca mai confunda drumu public cu pista de circuit. ecce homo! sa fiu in locu tau mi-ar fi jena sa fac astfel de generalizari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de perspectiva. La mine in familie, probabil ca si daca as fi impuscat de un sniper de pe un bloc in timp ce sunt pe moto, e clar, "motocicleta m-a omorat, ea m-a dus in groapa, pt ca e periculoasa."

 

Cat despre certuri, desi neplacute, au si ele o parte buna. Exprimarea faptului ca nu suntem regii strazilor, ca indiferent ce facem noi, ceilalti trebuie sa ne fereasca. Si, automat, constientizarea unei anumite conduite de conducere si din partea noastra, care, parerea mea, ar reduce mult numarul accidentelor. Daca X a avut un accident, n-ar ajuta pe nimeni sa fie plin threadul de compatimiri, fara nici o critica (daca se considera necesar). Si fiecare intelege ce poate si ce stie din tot ceea ce se apreciaza sau se critica.

 

P.S. Stie oare vre-unul dintre voi vre-un accident in care o masina a intors/schimbat banda si astfel a acrosat un TIR sau camion? Probabil ca nu.

eu stiu

pe unu cu loganu a intors in fata unui tir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist implicat intr-un accident de circulatie este ranit sau moare.

Se creeaza un topic cu descrierea accidentului si urmarile lui, urmata de 2-3 posturi cu RIP, apoi apar omniscientii si-si dau cu parerea, vin altii care contrazic parerea atotcunoscatorilor, se ajunge la certuri ce tin 10-20 de pagini si pentru ce?

Omul ala e in spital sau pe masa la morga si voi, in loc sa va interesati de locul si data inmormantarii, daca puteti ajuta familiile indurerate cu ceva, va certati intr-una.

 

Comunitatea asta se destrama incet, dar sigur...Motociclistii au ajuns sa se scuipe intre ei(figurat), sa rada unul de altul din cauza unor diferente...

Prea trist.

 

Incercati data viitoare sa nu mai fiti atat de critici, incercati sa dati sfaturi pertinente si nu mai muscati atata, nimeni nu e perfect!

Va urez sa aveti parte doar de calatorii sigure si fara incidente! Multa sanatate si

 

 

Bafta! :)

 

 

P.S.: Acum puteti da cu pietre...Doar cei perfecti!

 

Din cauza unora ca tine nu se mai termina cu accidentele. Tu te multumesti sa dai cu RIP si sa te interesezi de locul si data inmormantarii, in loc sa spui: "Ba, idiotul ala mergea cu 70km/h in loc de 50 si asta a contat foarte mult. Nu faceti ca el!".

Incep sa cred ca va cam face plecere faptul ca avem parte de accidente pe banda rulanta. Mai o pomana, mai o bomboana pe coliva si uite asa mananci prin straini si strangi bani pentru motor.

Da, cum ai spus si tu, "comunitatea asta se destrama incet, dar sigur", pentru ca ramanem din ce in ce mai putini, ajutati mai ales de lipsa de atitudine a unora ca tine, care-si spun: "Pomana ingrasa!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza unora ca tine nu se mai termina cu accidentele. Tu te multumesti sa dai cu RIP si sa te interesezi de locul si data inmormantarii, in loc sa spui: "Ba, idiotul ala mergea cu 70km/h in loc de 50 si asta a contat foarte mult. Nu faceti ca el!".

Incep sa cred ca va cam face plecere faptul ca avem parte de accidente pe banda rulanta. Mai o pomana, mai o bomboana pe coliva si uite asa mananci prin straini si strangi bani pentru motor.

Da, cum ai spus si tu, "comunitatea asta se destrama incet, dar sigur", pentru ca ramanem din ce in ce mai putini, ajutati mai ales de lipsa de atitudine a unora ca tine, care-si spun: "Pomana ingrasa!".

 

Comunitatea asta are acelasi destin ca si poporul roman. Ii urmeaza indeaproape directia...

Se destrama pentru ca "adevaratii" gonesc dupa imagine, recunoasterea "valorilor" de catre societatea care e scarbita deja de atatia "fitzoshi". Se poarta! E la moda! Era doar o chestiune de timp ca "bunurile obiceiuri" sa apara si in randul comunitatii motociclistilor, acea comunitate din randul careia ma bucuram ca fac parte acu' ceva vreme... Nu mai e cazul, nu ma mai pot identifica cu asa ceva. Au ramas doar cativa pe care-i poti numara pe degete, restul s-au retras in cercuri care merita tot respectul.

Suntem putini, e adevarat, putini cei care mai apreciaza pasiunea la adevarata ei valoare. In rest... impresari de Poiana BV, Padurea Bogatii, Cheia samd... Kamikaze pe doua roti!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunitatea asta are acelasi destin ca si poporul roman. Ii urmeaza indeaproape directia...

Se destrama pentru ca "adevaratii" gonesc dupa imagine, recunoasterea "valorilor" de catre societatea care e scarbita deja de atatia "fitzoshi". Se poarta! E la moda! Era doar o chestiune de timp ca "bunurile obiceiuri" sa apara si in randul comunitatii motociclistilor, acea comunitate din randul careia ma bucuram ca fac parte acu' ceva vreme... Nu mai e cazul, nu ma mai pot identifica cu asa ceva. Au ramas doar cativa pe care-i poti numara pe degete, restul s-au retras in cercuri care merita tot respectul.

Suntem putini, e adevarat, putini cei care mai apreciaza pasiunea la adevarata ei valoare. In rest... impresari de Poiana BV, Padurea Bogatii, Cheia samd... Kamikaze pe doua roti!

 

Bafta!

Cand a facut soso-bum accidentul din Padurea Bogatii, am fost cam singurul care l-a criticat. Ma bucur sa vad ca acum sunt mult mai multi care fac asta. Localghost, tu, eu si probabil ca mai sunt si altii.

 

Sa ne reamintim:

 

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de topic-urile de accidente, in prezent este mai organizat sistemul; 3-4 post-uri ontopic dupa care apare ori HD ori localghost si incep refularile, frustarile si o gramada de penibilitati similare. Prin urmare acum exista persoane specializate in facut circ pe sectiunea de accidente, se lucreaza mai bine.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de topic-urile de accidente, in prezent este mai organizat sistemul; 3-4 post-uri ontopic dupa care apare ori HD ori localghost si incep refularile, frustarile si o gramada de penibilitati similare. Prin urmare acum exista persoane specializate in facut circ pe sectiunea de accidente, se lucreaza mai bine.

Multumeste-te sa dai cu RIP, colivarule. Nici n-am ce sa cer de la unul ca tine, care stie ca viteza legala in Bucuresti este 70km/h.

Daca aveai bun simt si erai un om cu capul pe umeri, ai fi vizionat filmuletul de pe Youtube si ai fi spus: ASA NU!

Dar tu trebuie sa te contrezi cu mine pe Forum... :)

post-54267-1274782235_thumb.jpg

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne reamintim:

 

 

Pfuuu, ghertzoi-city-circuit... ce iesire de la "boxe" are rossi ala negru la minutul 1:30... te doare dupa cap... bine ca nu s-a intalnit cu colegul care venea cu 140 pe acelasi sens cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunitatea asta are acelasi destin ca si poporul roman. Ii urmeaza indeaproape directia...

!

 

Exact, asta e esenta pana la urma, suntem oglinda unui popor, nu avem de ce sa fim mai breji decat poporul nostru, faptul ca am scos niste bani din buzunar si ne-am luat un motor nu inseamna ca suntem legati in "marea comunitate". Suntem la fel de diferiti ca oricare alti membrii ai societatii, unii mai cu scoala, unii analfabeti, altii mai cu bani, altii fara, unii manelisti, altii rokeri. Unii mai cu principii, altii cu nici o frica pe lumea asta si cu nici o constrangere morala.

 

Unii nu respecta nici o regula de circulatie, altii respecta aproape toate regulile in afara de viteza, altii se dau ca melcii in limitele legii. Nici aceste categorii nu au mare lucru de impartit unii cu altii.

 

S-apoi intervine bravada, orgolii nemasurate, masurarea putzelor sa se stie mereu care-i mai dur si mai vitezist, exclusivismul marcilor de motoare, fanfaronada, interese personale, tot ce se gaseste in societate este reflectat si in aceasta "comunitate moto".

 

DE UNDE SA IASA ATATA UNITATE?

 

Iar la partea cu accidentele circul va continua intotdeauna. Pentru ca majoritatea motociclistilor se cred zmei si rup capete si oglinzi daca niste biete femei la volan nu le fac loc ca sa treaca ei victorios primii la semafor sau daca cumva au vrut sa schimbe banda si nu s-au asigurat 200 de m in urma de unde vine Gigi cu 220 ca ii daduse a 3-a capat sa vada daca mai trage ragalia.

Bineinteles ca sunt si accidente unde motociclistii nu au avut nici o vina. Si se lasa cu morti si in cazurile astea....dar mult,mult mai rar.

 

Asa ca nu stiu de unde vine mirarea asta mare, ca nu suntem "toti pentru unul". N-avem cum sa fim.

 

Orice posesor de categoria A si de motocicleta este motociclist. Oricarei categorii sociale apartine si orice convingeri ar avea pe lumea asta.

 

Asa ca relaxati-va, the show will go on! :lol:

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu, ghertzoi-city-circuit... ce iesire de la "boxe" are rossi ala negru la minutul 1:30... te doare dupa cap... bine ca nu s-a intalnit cu colegul care venea cu 140 pe acelasi sens cu el.

mda, plin de talentati in parcarea aia. si dupe aia cand iese najpa se pling toti ca muierile ca ceapa lor de conservari, ca n-or avut noroc in viatza etc.

dizgusting piz af shit!

Mesaj completat

minutu 2.21 e de departe cel mai cul. depasirea in curba cu iesirea tip "watch me comin" in fatza lu audi ala de pe contrasens.

Mesaj completat

2.18 -> 2.21

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.18 -> 2.21

 

"La fix... la fix a scapat!" - astia se joaca de-a "cine scapa castiga" si apoi plang cand nu scapa cate unul--"bai taran prost!!! n-ai vazut dracului ca vine ala cu 200...baaaahh bouuuleee de ce vrei mahh sa intri in parcare la motel maaahh!! mergi mah dracu' drept.... mah ce interferezi cu ghertzoi-pista mahhh!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu, ghertzoi-city-circuit... ce iesire de la "boxe" are rossi ala negru la minutul 1:30... te doare dupa cap... bine ca nu s-a intalnit cu colegul care venea cu 140 pe acelasi sens cu el.

 

Fix acelasi lucru vroiam sa punctez si eu despre acel racer inflacarat... ca o balena esuata era.

Cat despre cele intamplate lui Soso, treaba lui, ca fiecare cum isi asterne asa doarme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt incepator si intr-adevar intru la sectiunea accidente, ca sa invat situatiile critice specifice motocicletelor (cu masina am ceva kilometri si am fos tin multe situatii critice, din care am scapat, si chiar daca era ceva, aveam "cusca" in jurul meu). Din sectiunea asta am invatat sa port echipament complet tot timpul, oricat de cald ar fi si oricat de scurta distanta de deplasare.

 

Insa, ma dearanjeaza cand se intapla ceva si, vorba cuiva de aici "obosesc sa dau atata scroll de ripuri...", intr-adevar orice accident soldat cu vatamare corporala sau moarte este o tragedie insa doua floricele pe net si un rip nu ajuta cu nimic (pana la urma sa faca un buton si sa se contorizeze numarul de (a)pasari, daca vor sa faca concurs pe numar de ripuri). Si intr-adevar cred ca topicul original trebuie sa aiba un fel de header unde sa fie TOTALIZATA informatia UTILA SI VERIFICATA despre accident, filamri, schite poze, CONCLUZIA politiei, si abia dupa vorbaraie, si ripuri, astfel ca atunci cand intri SA INTELEGI ce s-a intamplat si INVETI.

 

Cred ca cei "plecati", daca ar putea vedea, ar fi mai bucurosi sa vada alti motociclisti care au invatat din greselile lor si NU le-au repetat eroarea, decat sa vada sute de ripuri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ai spus.

 

Eu am mai spus undeva pe topicul celor doi morti pe splai ca rubrica accidente nu ar trebui sa fie rubrica "inmormantare" sau "priveghi" sau "biserica" sau "concurs de rip" dar nimeni nu ma crede...

Trebuie discutat despre accidente, ca de-aia povestim de accidente ca sa invatam ceva.

Din: "X a murit: si 1000 de RIP dupa" nu invata nimeni nimic niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, asta e esenta pana la urma, suntem oglinda unui popor, nu avem de ce sa fim mai breji decat poporul nostru, faptul ca am scos niste bani din buzunar si ne-am luat un motor nu inseamna ca suntem legati in "marea comunitate". Suntem la fel de diferiti ca oricare alti membrii ai societatii, unii mai cu scoala, unii analfabeti, altii mai cu bani, altii fara, unii manelisti, altii rokeri. Unii mai cu principii, altii cu nici o frica pe lumea asta si cu nici o constrangere morala.

 

Unii nu respecta nici o regula de circulatie, altii respecta aproape toate regulile in afara de viteza, altii se dau ca melcii in limitele legii. Nici aceste categorii nu au mare lucru de impartit unii cu altii.

 

S-apoi intervine bravada, orgolii nemasurate, masurarea putzelor sa se stie mereu care-i mai dur si mai vitezist, exclusivismul marcilor de motoare, fanfaronada, interese personale, tot ce se gaseste in societate este reflectat si in aceasta "comunitate moto".

 

DE UNDE SA IASA ATATA UNITATE?

 

Iar la partea cu accidentele circul va continua intotdeauna. Pentru ca majoritatea motociclistilor se cred zmei si rup capete si oglinzi daca niste biete femei la volan nu le fac loc ca sa treaca ei victorios primii la semafor sau daca cumva au vrut sa schimbe banda si nu s-au asigurat 200 de m in urma de unde vine Gigi cu 220 ca ii daduse a 3-a capat sa vada daca mai trage ragalia.

Bineinteles ca sunt si accidente unde motociclistii nu au avut nici o vina. Si se lasa cu morti si in cazurile astea....dar mult,mult mai rar.

 

Asa ca nu stiu de unde vine mirarea asta mare, ca nu suntem "toti pentru unul". N-avem cum sa fim.

 

Orice posesor de categoria A si de motocicleta este motociclist. Oricarei categorii sociale apartine si orice convingeri ar avea pe lumea asta.

 

Asa ca relaxati-va, the show will go on! ;)

 

:lol:

 

Din pacate astia sunt oamenii din tara asta. Mistoul si bascalia sunt la putere. Respectul pentru cel de linga noi tinde spre zero.

Orice lucru ai incerca sa faci sau ai facut, se va gasi cel putin unu sa faca misto sau sa iti zica ce fraier esti. Nu conteaza ca ai muncit si ti-ai batut capul pentru acel ceva.

Majoritatea se cred zmei numai pentru ca au portofelul gros sau e taticu cineva important.

Va trece mult pina se va reveni la adevarata scala de valori si la aprecierea lucrului bine facut.

Respectul face unitatea. Respectul de sine si respectul pentru cel de linga tine. Dar nu in rromania.

Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

...

Va trece mult pina se va reveni la adevarata scala de valori si la aprecierea lucrului bine facut.

Respectul face unitatea. Respectul de sine si respectul pentru cel de linga tine. Dar nu in rromania.

Pacat.

 

 

Esti optimist! ;) La cum involueaza lucrurile in Romania, nu cred ca poporul asta isi va mai reveni vreodata...

Si stii de ce? Uita-te la unii dintre cei care au plecat in "afara". Au dus cu ei proastele obiceiuri, mitocania, primitivismul, manelele.. s.a.m.d. Tzarani de prima clasa!

Arunca o privire in scolile noastre... ai sa intelegi imediat. Apoi uita-te si la scolile din "afara". Si ei sunt liberi si ei sunt "la moda", sunt trendy dar sunt educati. Sunt BINE educati!

La noi prostia, tzaranismul, fitzele, mitocanismul, s-au propagat mai repede decat gripa A... iar educatia s-a dus naibii. Nu mai e nimeni interesat de asa ceva. Valorile noastre s-au dus o data cu cei care le-au sustinut. Acu' nu prea mai are cine.

 

Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se apre normal sa fie discutii. asta pentru ca nu totdeauna motociclistul este nevinovat, cu toate ca am vrea noi sa para asta. si unii de-aici sunt corecti. ii dai 150 in oras? pai atunci mori daca esti prost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar prostii mor. Desteptii traiesc. :lol:

 

 

oa !!! asta e tare! :lol:

 

... da' poti fi si prost si sa ai mult bulan, sau sa fii destept si sa si ghinion. Right?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...