Sari la conținut

Generic Xor, Am Nevoie De Ajutor Va Rog


mugurg
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am achizitionat de curand un scuter Generc XOR 50 si as dori sa va rog pe cei care aveti cunostinte sa ma lumintati putin.

In ordine: ce tip de motor are? Minarelli? La fel ca si Aprilia SR50, Yamaha Aerox, Peugeot SF2, etc??

Piesele pt acest model de motor sunt usor de gasit in general? Pt ca ma gandesc ca daca este intr-adevar motor minarelli, raspunsul ar trebui sa fie "da"...

Are pus un kit de 80 si o toba sport Arrow. Carburatorul nu este schimbat insa... si cred ca trebe...

 

Momentan sunt inca in rodaj (250km facuti de la instalarea kitului) si nu am tras de ea de loc, am mers cu 40-45... Stiti cumva insa daca modelul asta are limitare CDI? pt ca este evident ca in toba nu mai are cum :unsure:

In alta ordine de idei, va rog sa imi recomandati o bujie pt kitul asta, nu conteaza cat de scumpa este ci sa fie buna.

 

Va multumesc mult pentru orice ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dc vrei sa ii pui clemai bune bujii NGK sa iei depinde dc nu ai schimbat si cdi atunci elimitat si in cdi si dc pui carb mai mare merge mai tare dar si consuma mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa...sa cauti mai multe detalii pe pagina producatorului, nu cred ca e minareli. De piese nu stiu, sunt mai rare, daca are kit insa inseamna ca se gasesc. carburatorul intr-adevar trebuie schimbat, poate fi limitat in cdi- vezi dupa rodaj cat fuge. Bujie te duci pe www.sparkplugs.com si iti alegi modelul tau de scuter, iti recomand o bujie NGK iridium care se termina in IX.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult.

 

Sunt acum in cautarea respectivului topic dar sunt 99% ca motorul este minarelli. O sa mai scotocesc dar pagina producatorului nu face referire la tipul de motor. Carburator o sa comand unul de 21 (delorto) este vreo 68 de lire sterline. Am gasit bujie NGK iridium Code: 078-NGKBR9EIX care e vreo 8 lire sterline. Si o sa imi iau si un kit de variator polini daca ma dumiresc exact ce motor am...

 

later edit: am gasit topicul si acolo lumea spune ca este "50 ccm motor Minarelli/Yamaha"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...