Sari la conținut

Protest in fata guvernului


photocreep
 Share

Postări Recomandate

Eu unul nu mi-am dat jos prosopul si nici fotografia lui Radu ( dumnezeu sa il odihneasca ) .

De ce ? Fiindca ii vad pe toti de pe strada cum se uita atent la fotografie iar la semafor majoritatea ma intreaba ce a patit iar dupa o scurta relatare li se citeste in ochi spaima amestecata cu regrete .

Sunt pentru si am sa fiu prezent acolo DAR ar trebui sa fim pregatiti sa si avem ce spune in caz de ne baga cineva in seama .

 

Stabiliti o ora si am sa fiu acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 357
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate sa faca cineva o lista cu lucrurile pe care le cerem. Clar si la obiect, ca daca ma oreste un nene pe strada sa nu ma fac de rusine si sa incep cu ruptul capului manelistului din X5. Asta sa o las la sfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu mi-am dat jos prosopul si nici fotografia lui Radu ( dumnezeu sa il odihneasca ) .

De ce ? Fiindca ii vad pe toti de pe strada cum se uita atent la fotografie iar la semafor majoritatea ma intreaba ce a patit iar dupa o scurta relatare li se citeste in ochi spaima amestecata cu regrete .

Sunt pentru si am sa fiu prezent acolo DAR ar trebui sa fim pregatiti sa si avem ce spune in caz de ne baga cineva in seama .

 

Stabiliti o ora si am sa fiu acolo .

nu am inca motor...dar ma ingrozesc cand dau de zona cu accidente...

eu as spune ca pt o manifestatie tb o perioada ca sa se aduna lumea...

e buna treaba cu flash mob numa ca nu stiu ce efect ar avea vinerea la 8 seara...

ideea asta mi se pare buna(cea din citat)...sa se lege prosoape de oglinda si sa se mearga cu cate o poza, chiar dc respectivul nu e cunoscut de motociclistul care conduce...eu as fi dispus sa imi fol imprimanta ca sa fac mai multe exemplare, chiar si fluturasi dc este nevoie

Editat de fulgerica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Eu propun ca intalnirea sa aiba loc in PARCAREA din fata guvernului pe care sa o platim ca niste cetateni normali; daca motoarele sunt parcate in parcare nu au ce sa fac, pecand in fata la guvern este oprirea interzisa si ne pot da amenda la fiecare....

2. Fiecare dintre noi, aproape, conduce si o masina, are prieteni care conduc o masina, rude care conduc o masina, propunerea mea este sa construim un indemn pus in geamul din spate al MASINII pentru a se avea grija mai mare pentru motociclisti, in genul fluturasilor, dar nu dati la soferi pentru ca sunt uitati repede, am vazut pe masina scolii sloganul "Nu fii rau, lasa-ma sa invatz si eu" shi mi-a ramas intiparit in memorie asha ca a avut ceva impact...

a)In momentul in care soferii vor vedea chestia asta pusa pe masini vor intelege ca acest fenomen a luat amploare...

b)Trebuie sa ne mobilizam cunostintele, rudele, prietenii SA NU NE PIARDA si prin aceste afise pot face ceva pentru noi...

 

 

Stateam sa ma gandesc ca numai din cunostintele mele exista vreo 5-6 masini ai caror soferi ar accepta ideea... incercati sa va ganditi si voi la chestia asta si sa imi spuneti ce parere aveti...

 

 

In alta ordine de idei fosta prietena a terminat relatii publice si cred ca ar fi interesata sa lucreze in sprijinul nostru pe baza de voluntaria sau pe bani putini...

 

In functie de opiniile voastre am sa vb cu ea sa vad daca este dispusa sa faca acest lucru..

 

 

TREBUIE SA NE TREZIM SI SA FACEM CEVA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, inainte de a face ceva: ganditi-va ca si autoritatile citesc forumul, asa ca miscarea asta de protest n-are nici o sansa de a-i lua prin surprindere. Iar pedeapsa pentru manifestari neautorizate este penala !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, inainte de a face ceva: ganditi-va ca si autoritatile citesc forumul, asa ca miscarea asta de protest n-are nici o sansa de a-i lua prin surprindere. Iar pedeapsa pentru manifestari neautorizate este penala !

d-aia zic ca vreo luna juma sa se faca chestia cu prosoape, poze...si manifestarea sa se faca apoi cu tot ce trebuie...autorizatii si alte chestii...si liniste...nu scandari sau claxoane sau motoare turate...poate un mars al tacerii o chestie de genul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca autoritatile citesc forumul ne pot da o mana de ajutor!!!

 

NU VREM SA FACEM RAU CI DIN POTRIVA

 

 

AUTORITATILE TREBUIE SA INTELEAGA CA NU SUNTEM MINERI CARE BATEM OAMENII PE STRADA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta spun si eu... parcarea in PARCARE ESTE LEGALA!!!

Omule, teoretic o fi asa, insa practic nu prea iti mai arde de discutii cand te urca in duba si ai dosar de 1-5 ani parnaie planand asupra capului. Crede-ma ca nu vorbesc din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

LEGEA Nr. 60/1991, modificare

 

APITOLUL I

 

Dispozitii generale

 

 

 

Art. 1. - Libertatea cetătenilor de a-si exprima opiniile politice, sociale sau de altă natură, de a organiza mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni si orice alte întruniri si de a participa la acestea este garantată prin lege.

 

Asemenea activităti se pot realiza numai pasnic si fără nici un fel de arme.

 

Adunările publice - mitinguri, demonstratii, manifestatii, competitii sportive, procesiuni si altele asemenea -, ce urmează să se desfăsoare în piete, pe căile publice ori în alte locuri în aer liber, se pot organiza numai după declararea prealabilă prevăzută de prezenta lege.

 

Pentru competitiile sportive internationale, precum si pentru manifestările sportive internationale, declararea prealabilă este obligatorie, indiferent de locul de desfăsurare a acestora.

 

Art. 2. - Adunările publice trebuie să se desfăsoare în mod pasnic si civilizat, cu protectia participantilor si a mediului ambiant, fără să stânjenească folosirea normală a drumurilor publice, a transportului în comun, cu exceptia celor autorizate, functionarea institutiilor publice sau private, a celor de învătământ, cultură si sănătate, a unitătilor economice ori să degenereze în actiuni turbulente de natură a pune în primejdie ordinea si linistea publică, siguranta persoanelor, integritatea corporală, viata sau bunurile acestora ori ale domeniului public, si nu pot fi continuate după ora 23,00, caz în care intră sub incidenta dispozitiilor Legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de încălcare a unor norme de convietuire socială, a ordinii si linistii publice, republicată, cu modificările si completările ulterioare.

 

Art. 3. - Nu trebuie declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările culturalartistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum si cele care se desfăsoară în exteriorul sau în incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. În cazul în care organizatorii adunărilor publice nesupuse declarării prealabile detin indicii sau date că desfăsurarea lor s-ar putea solda cu acte de dezordine ori că ar putea să ducă la manifestări violente, au obligatia să solicite din timp primarilor, unitătilor de jandarmi competente teritorial si politiei locale sprijin de specialitate.

 

Art. 4. - Primarul municipiului, orasului sau comunei, unitătile de jandarmi competente teritorial si politia locală sunt obligate să asigure conditiile necesare în vederea desfăsurării normale a adunărilor publice, iar organizatorii au obligatia să întreprindă actiunile ce se impun pentru ca acestea să se desfăsoare în conformitate cu prevederile art. 2.

 

Art. 5. - Organizarea si desfăsurarea adunărilor publice sunt interzise în imediata apropiere a gărilor, porturilor, aeroporturilor, statiilor de metrou, spitalelor, obiectivelor militare, a unitătilor economice cu instalatii, utilaje sau masini cu grad ridicat de pericol în exploatare.

 

De asemenea, este interzisă desfăsurarea simultană a două sau mai multe adunări publice distincte, în acelasi loc sau pe aceleasi trasee, indiferent de caracterul acestora.

 

 

 

CAPITOLUL II

 

Declararea prealabilă a adunărilor publice

 

 

Art. 6. - Pentru organizarea adunărilor publice solicitantii se vor adresa, în scris, primarului unitătii administrativ-teritoriale pe a cărei rază urmează să se desfăsoare adunarea.

 

Art. 7. - Organizatorii adunărilor publice vor depune declaratia scrisă la primăriile municipale, orăsenesti sau comunale pe al căror teritoriu acestea urmează să se desfăsoare, cu cel putin 3 zile înainte de data desfăsurării acestora, în care trebuie să mentioneze denumirea sub care este cunoscut grupul organizator, scopul, locul, data, ora începerii si durata actiunii, traseele de afluire si defluire, numărul aproximativ al participantilor, persoanele împuternicite să asigure si să răspundă de măsurile de organizare, serviciile pe care le solicită din partea consiliului local, a politiei locale si jandarmeriei, potrivit modelului prezentat în anexă.

 

Art. 8. - Se înfiintează comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice la nivelul tuturor consiliilor locale, formată din primar, secretarul comunei sau al orasului, după caz, reprezentanti ai politiei si ai jandarmeriei.

 

În cazuri justificate, cu acordul organizatorilor, comisiile de avizare pot să modifice unele elemente cuprinse în declaratia prealabilă a acestora.

 

Art. 9. - Sunt interzise adunările publice prin care se urmăreste:

 

a) propagarea ideilor totalitare de natură fascistă, comunistă, rasistă, sovină sau ale oricăror organizatii terorist-diversioniste, defăimarea tării si a natiunii, îndemnul la ură natională sau religioasă, incitarea la discriminare, la violentă publică si la manifestări obscene, contrare bunelor moravuri;

 

:drink: organizarea unei lovituri de stat sau altei actiuni contrare sigurantei nationale;

 

c) încălcarea ordinii, sigurantei sau moralitătii publice, a drepturilor si libertătilor cetătenilor ori punerea în pericol a sănătătii acestora.

 

Art. 10. - Primarul localitătii, la propunerea comisiei de avizare, poate interzice organizarea adunărilor publice atunci când:

 

a) detine date de la organele specializate, din care rezultă că desfăsurarea acestora ar duce la încălcarea prevederilor art. 2;

 

:laugh: în perioada, locul si pe traseele unde acestea ar urma să se desfăsoare se execută lucrări edilitargospod ăresti de amploare.

 

În termen de două zile primarul este obligat să comunice organizatorilor decizia de interzicere, care poate fi contestată în conditiile Legii contenciosului administrativ nr. 29/1990, cu modificările ulterioare.

 

Art. 11. - Decizia prin care se interzice desfăsurarea adunării publice se comunică în scris organizatorului, cu arătarea motivelor care au determinat-o, în termen de 48 de ore de la primirea declaratiei scrise.

 

 

 

CAPITOLUL III

 

Obligatii privind organizarea si desfăsurarea adunărilor publice

 

 

 

SECTIUNEA I

 

Obligatiile organizatorilor si participantilor la adunările publice

 

 

 

Art. 12. - Organizatorii adunărilor publice sunt obligati:

 

a) să înregistreze declaratiile de desfăsurare a adunărilor publice la unitătile de jandarmi competente teritorial, cu cel putin 48 de ore înainte;

 

:( să stabilească persoanele responsabile pentru conducerea adunărilor publice;

 

c) să asigure un dispozitiv propriu de ordine format din personal purtând însemne distinctive, stabilite împreună cu comandantul unitătii de jandarmi care asigură măsurile de ordine publică;

 

d) să delimiteze spatiul de desfăsurare a adunărilor publice prin semne distinctive si vizibile, iar când acestea se desfăsoară în deplasare, să ia măsuri pentru limitarea spatiului de circulatie ocupat;

 

e) să achite anticipat, pe bază de deviz si factură, contravaloarea serviciilor si a amenajărilor solicitate consiliilor locale pentru desfăsurarea normală a adunărilor publice;

 

f) să stabilească traseele de afluire si defluire a participantilor si să ia măsuri ca ocuparea spatiilor destinate desfăsurării adunărilor publice să aibă loc cu putin timp înainte de ora începerii activitătilor, iar părăsirea lor să se facă imediat după ora limită stabilită;

 

g) să ia măsuri pentru interzicerea participării la adunările publice a persoanelor care au asupra lor băuturi alcoolice sau care se află sub influenta acestora;

 

h) să ia măsuri pentru îndepărtarea participantilor care, prin modul de manifestare, tulbură ordinea si linistea publică, iar când acestia nu se supun, să îi semnaleze organelor de politie;

 

i) să întrerupă imediat adunarea publică atunci când constată că au intervenit fapte de natura celor prevăzute la art. 2; după restabilirea ordinii adunarea publică poate continua în limita timpului initial aprobat;

 

j) să interzică participarea la adunările publice a persoanelor care au asupra lor arme de orice fel, materiale explozive sau incendiare, substante iritantlacrimogene sau cu efect paralizant, dispozitive pentru socuri electrice ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru actiuni violente sau de tulburare a desfăsurării normale a acestora.

 

În cazul în care participantii la adunări publice au formulat petitii sau memorii, acestea pot fi prezentate autoritătilor publice destinatare de un grup de maximum 10 persoane.

 

Art. 13. - Participantii la adunările publice sunt obligati:

 

a) să respecte recomandările făcute de organizatorii adunărilor publice, împuternicitii acestora sau organele de ordine;

 

:baldy: să se abtină de la actiuni de natură a împiedica desfăsurarea normală a adunărilor publice si să nu incite la asemenea actiuni prin viu grai, manifeste sau alte mijloace audiovizuale;

 

c) să nu introducă sau să aibă, în timpul adunărilor publice, obiecte de natura celor prevăzute la art. 12 alin. 1 lit. g) si j);

 

d) să părăsească imediat adunările publice sau locul unde acestea se desfăsoară, când au fost somati de către organizatori, împuternicitii acestora sau organele de politie;

 

e) să nu participe la adunări publice în stare de ebrietate, să nu consume si să nu distribuie băuturi alcoolice sau droguri.

 

Art. 14. - Este interzis ca persoane sau grupuri de persoane care nu au legătură cu adunările publice organizate să se infiltreze în rândul demonstrantilor, cu scopul de a tulbura normala desfăsurare a acestora.

 

 

 

SECTIUNEA a II-a

 

Obligatiile primăriilor

 

 

 

Art. 15. - Primăriile municipale, orăsenesti sau comunale sunt obligate:

 

a) să stabilească prin decizie si să aducă la cunostintă publică, în termen de 5 zile de la publicarea prezentei legi, locurile ce cad sub incidenta dispozitiilor art. 5;

 

:crack: să asigure, contra cost, serviciile si amenajările tehnice solicitate în vederea desfăsurării normale a adunărilor publice;

 

c) să interzică desfacerea băuturilor alcoolice în locurile destinate desfăsurării adunărilor publice, în imediata apropiere sau, când consideră necesar, chiar în întreaga localitate, pe toată durata acestora;

 

d) să întreprindă orice alte măsuri legale de natură a asigura caracterul pasnic si civilizat al adunărilor publice;

 

e) să restituie sumele avansate potrivit art. 12 lit. e), dacă adunarea publică a fost interzisă din alte motive decât cele prevăzute în art. 9 sau care nu sunt imputabile organizatorilor.

 

 

 

CAPITOLUL IV

 

Asigurarea ordinii pe timpul desfăsurării adunărilor publice

 

 

 

Art. 16. - Comandantii organelor locale de politie si jandarmerie sau persoanele desemnate de acestia au obligatia de a asigura protectia participantilor si de a stabili împreună cu organizatorii măsurile ce trebuie luate pentru desfăsurarea adunărilor publice declarate, în conditii de deplină ordine.

 

Art. 17. - În cazul în care adunările publice îsi pierd caracterul pasnic si civilizat, politia si trupele de jandarmi vor interveni pentru împiedicarea sau neutralizarea manifestărilor ce tulbură grav ordinea si linistea publică, pun în pericol viata, integritatea corporală a cetătenilor, a trupelor de ordine sau amenintă cu devastări ori distrugeri de clădiri si alte bunuri de interes public sau privat.

 

Art. 18. - În cazurile prevăzute de art. 17, organele de ordine vor interveni folosind, în conditiile legii si în raport cu situatiile create, mijloacele tehnice din dotare.

 

Art. 19. - Interventia în fortă va fi aprobată de prefect sau de înlocuitorul acestuia la solicitarea comandantului fortelor de jandarmi care asigură măsurile de ordine publică la locul adunării publice.

 

Aprobarea interventiei în fortă nu este necesară în cazul în care asupra fortelor de ordine se exercită violente care pun în pericol iminent viata, integritatea corporală sau sănătatea acestora ori a altor persoane sau când există indicii temeinice că participantii pregătesc sau au comis o faptă ilegală.

 

Art. 20. - Folosirea fortei se va face numai după avertizarea si somarea participantilor de a se dispersa, de către ofiterul de jandarmi desemnat ca sef al dispozitivului de ordine. Pentru executarea dispersării se lasă la dispozitie participantilor un timp corespunzător, determinat în raport cu numărul acestora si cu căile de afluire.

 

Avertizarea si somarea nu sunt necesare în cazul în care asupra organelor de ordine se exercită violente ori acestea se află într-un pericol iminent.

 

Art. 21. - Avertizarea constă în folosirea de semnale sonore sau luminoase si atragerea atentiei participantilor, prin mijloace de amplificare sonoră, asupra necesitătii dispersării lor si respectării legii.

 

Art. 22. - Dacă, după avertizare, participantii nu s-au împrăstiat, se spun prin mijloacele de amplificare sonoră cuvintele “Prima somatie: Atentiune, vă rugăm să părăsiti..., vom folosi forta”, urmate de semnale sonore si luminoase.

 

Dacă, după trecerea perioadei de timp necesare pentru împrăstiere, se constată că prima somatie a rămas fără rezultat, se trece la folosirea ultimei somatii, prin rostirea cuvintelor “Ultima somatie: Părăsiti..., se va folosi forta”, urmate de semnale sonore si luminoase.

 

Pentru perceperea somatiilor de către toti participantii, înainte de folosirea mijloacelor de împiedicare sau constrângere, se emite un semnal luminos prin rachetă de culoare rosie.

 

Art. 23. - În caz de absolută necesitate, când se impune folosirea armelor de foc de către organele de ordine, în conditiile legii, se repetă, în prealabil, ultima somatie si semnalul luminos prin rachetă de culoare rosie.

 

Art. 24. - Folosirea mijloacelor de împiedicare sau constrângere va înceta de îndată ce s-a realizat degajarea spatiilor, împrăstierea participantilor si s-a restabilit ordinea publică.

 

 

 

CAPITOLUL V

 

Sanctiuni

 

 

 

Art. 25. - Încălcarea dispozitiilor prezentei legi atrage, după caz, răspunderea disciplinară, contraventională, civilă sau penală.

 

Art. 26. - Constituie contraventii următoarele fapte, dacă nu sunt săvârsite în astfel de conditii încât, potrivit legii penale, să întrunească elementele constitutive ale unor infractiuni:

 

a) organizarea si desfăsurarea de adunări publice nedeclarate, neînregistrate sau interzise;

 

:crack: nerespectarea orelor de desfăsurare, traseelor de deplasare sau locului si perimetrului destinat adunării publice;

 

c) neluarea de către organizatori a măsurilor de întrerupere a adunării publice, când constată că au intervenit fapte de natura celor prevăzute în art. 2;

 

d) participarea la adunări publice nedeclarate sau interzise si urmate de refuzul părăsirii locurilor de desfăsurare a acestora, la avertizările si somatiile organelor de ordine făcute potrivit legii;

 

e) instigarea prin orice mijloace, initierea sau recurgerea la actiuni violente sau alte manifestări, cu intentia de zădărnicire ori tulburare, în orice mod, a adunărilor publice;

 

f) refuzul de a părăsi imediat adunarea, dacă măsura a fost dispusă de conducătorii actiunilor;

 

g) organizarea sau participarea la contramanifestatii desfăsurate în acelasi timp si în acelasi loc cu adunările publice declarate, indiferent de modul lor de exprimare;

 

h) introducerea sau desfacerea băuturilor alcoolice în locurile destinate desfăsurării adunărilor publice, pe toată durata acestora;

 

i) refuzul de a părăsi imediat adunarea la solicitarea organelor de ordine, potrivit legii.

 

Contraventiile prevăzute la alin. 1 lit. a)-c) se sanctionează cu amendă de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, iar cele prevăzute la lit. d), e), f), g), h) si i), cu amendă de la 5.000.000 lei la 50.000.000 lei.

 

Pentru contraventiile de la lit. a)-c) se sanctionează, după caz, organizatorii sau persoanele fizice responsabile pentru conducerea adunărilor publice.

 

Art. 27. - Contraventiile prevăzute la art. 26 se constată de politisti, ofiterii si subofiterii de jandarmi, precum si de primari sau de împuternicitii acestora, anume desemnati.

 

Art. 28. - Dispozitiile prezentei legi, referitoare la constatarea si sanctionarea contraventiilor, se completează cu cele ale Legii privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor*) si ale Legii pentru sanctionarea faptelor de încălcare a unor norme de convietuire socială, a ordinii si linistii publice, în ce priveste închisoarea contraventională**).

 

Art. 29. - Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani introducerea sau portul, de către persoanele participante în locurile destinate desfăsurării adunărilor publice, al armelor de orice fel, materialelor explozive sau incendiare, substantelor iritantlacrimogene sau cu efect paralizant ori al altor asemenea materiale, substante sau obiecte.

 

Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infractiune mai gravă, opunerea cu violentă fată de organizatori, împuternicitii acestora sau fată de fortele de ordine ori împiedicarea lor de a-si exercita atributiile legale privind asigurarea ordinii în desfăsurarea adunărilor publice.

 

 

 

CAPITOLUL VI

 

Dispozitii finale

 

 

Art. 30. - Prezenta lege intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

 

Pe aceeasi dată se abrogă Decretul-lege nr. 2/1990 cu privire la organizarea adunărilor publice si Decretul-lege nr. 39/1990 privind unele măsuri referitoare la desfăsurarea adunărilor publice, precum si orice alte dispozitii contrare.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

*) Legea nr. 32/1968 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor a fost abrogată prin Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 410 din 25 iulie 2001, aprobată cu modificări si completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările ulterioare.

 

Potrivit art. 48 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001, ori de câte ori într-o lege specială sau în alt act normativ anterior se face trimitere la Legea nr. 32/1968, aceasta se va socoti făcută la dispozitiile corespunzătoare din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001.

 

**) De la data intrării în vigoare a Legii de revizuire a Constitutiei României nr. 429/2003, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 758 din 29 octombrie 2003, potrivit art. III alin. (1) al Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 108/2003 pentru desfiintarea închisorii contraventionale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 747 din 26 octombrie 2003, referirea la sanctiunea închisorii contraventionale se consideră făcută la sanctiunea prestării unei activităti în folosul comunitătii ori de câte ori o lege sau o ordonantă prevede că o contraventie se sanctionează cu închisoarea contraventională alternativ cu amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU FACEM RAU NIMANUI

Minerii au facut, si era imbucuratoare prezenta lor la Bucuresti in 90... Multi le multumeau.

Noi, care suntem vulnerabili o incurcam...

Banati-ma daca nu e asa... ban pe ip-ul meu

Editat de XCS911
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa reluam:

 

NU STATIONAM CU ORELE ACOLO!

Stam 10 minute, lasam o bucata de carne cruda sau ceva similar si plecam!

Nu apuca sa se stranga politia decat daca citeste pe forum fix comandantul.

Pana sa vina mascatii sau alti asemenea noi ne imprastiem in 20 de directii pe grupuri mici.

 

E imposibil sa disloce atatea masini de politie cate motociclete vor fi, in speranta ca ne adunam peste 50-60. Ideal ar fi sa participe cel putin 100 de motoare, ce naiba, dati e-mailuri, dati sms-uri anuntati-va prietenii motociclisti. Ar fi bine sa avem si o ariergarda formata din masini care sa "incurce" un pic o eventuala desfasurare de forte de ordine.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 3. - Nu trebuie declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările culturalartistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum si cele care se desfăsoară în exteriorul sau în incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. În cazul în care organizatorii adunărilor publice nesupuse declarării prealabile detin indicii sau date că desfăsurarea lor s-ar putea solda cu acte de dezordine ori că ar putea să ducă la manifestări violente, au obligatia să solicite din timp primarilor, unitătilor de jandarmi competente teritorial si politiei locale sprijin de specialitate.

 

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey

Art. 3. - Nu trebuie declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările culturalartistice, sportive, religioase, comemorative,

 

Comemorarea celor decedati anul acesta :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa gandim un pic actiunea, adica:

- scopul, ce vrem - sa atragem atentia opiniei piblice asupra noastra, sa-i sensibilizam pe cei care ar putea ajuta cumva la protectia motociclistilor (presa, institutii, firme particulare, simpli cetateni)

- cum: comunicate de presa (instiintarea presei, practic) fluturasi, afise de tot felul, "parada" motociclistilor

- daca cineva ne acorda atentie - ce ii spunem exact? fie el si un interviu. Trebuie fixat un purtator de cuvant. Manifestarile de turma nu sunt privite bine. Sa ne fixam niste idei coerente si clare.

 

Acum, sariti cu idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

voila!

 

in orice caz, pentru manifestare ilegale, organizare de manifestare ilegala => amenzi la participanti, caz penal la administratori (pentru promovare & suport) => inchiderea forumului.

 

asa ca, grija mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, e sa nu facem ce face toata lumea, sa mergem undeva, nu neaparat in fata Guvernului daca e problema, oprim toti motoarele, nu baraie nimeni, tinem fiecare o lumanare aprinsa, nu zicem nimic, nu facem galagie. Cred ca ar avea impact mai mare decat mult zgomot si injuraturi. Un reprezentant care sa dea un eventual interviu. In rest lumanari si prosoape. Cred ca are efect mai mare, nu suntem ilegali si dam dovada ca suntem civilizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...