Sari la conținut

Useri neseriosi/Clienti tepari


mertan
 Share

Postări Recomandate

  • 6 months later...
  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

https://www.olx.ro/oferta/bmw-r-1200-gs-hp-2017-IDeefRT.html#b31142dd22;promoted                                         Aceasta motocicleta nu are nimic HP...(high performance)Toate elementele de protectie montate sunt de origine CHINA. Este un GS 1200 accesorizat cu multe stikere . Producatorul nu a fabricat asa ceva. Primul model HP la GS sa fabricat in 2018 cu motorizare 1250 .Vanzatorul stie acest aspect dar mizeaza pe nestiinta clientilor.Probabil motocicleta este intr-o stare impecabila dar ar trebuii vanduta la pretul corect pentru un BMW 1200 GS. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
Acum 8 ore, MirceaB a spus:

Atentie la numarul de telefon 0737-125158. M-a contactat pe WhatsApp , parand interesat de un anunt pus pe OLX. A fost doar o tentativa jalnica de phishing.

Cred că au multe numere de pe care suna sau dau mesaje pe WhatsApp. Trimit ei un link către tine prin care sa platesti chipurile prin olx dar de fapt îți iau datele cardului. Din păcate s-au ars multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, lacroyx a spus:

Cred că au multe numere de pe care suna sau dau mesaje pe WhatsApp. Trimit ei un link către tine prin care sa platesti chipurile prin olx dar de fapt îți iau datele cardului. Din păcate s-au ars multi

Dap.

Orice pun pe olx imediat vine mesaj pe wapp.

Până să ajungi la link de îți cere datele de pe card (lol) are o romana atât de proasta că te prinzi că e ceva putred.

 

Română mai proasta ca la mileniali, ceva ce nu credeam că există dar uite că se poate.

Bara a fost coborâtă și mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

 

Română mai proasta ca la mileniali, ceva ce nu credeam că există dar uite că se poate.

Bara a fost coborâtă și mai mult.

Pai e indianu/somalezu cu gogu translate :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Dap.

Orice pun pe olx imediat vine mesaj pe wapp.

Până să ajungi la link de îți cere datele de pe card (lol) are o romana atât de proasta că te prinzi că e ceva putred.

 

Română mai proasta ca la mileniali, ceva ce nu credeam că există dar uite că se poate.

Bara a fost coborâtă și mai mult.

Vezi că s-au rafinat și au început să traducă mai bine. Ultima oară am fost surprins sa vad că scria corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Pai e indianu/somalezu cu gogu translate :))

C-lar

Acum 4 minute, lacroyx a spus:

Vezi că s-au rafinat și au început să traducă mai bine. Ultima oară am fost surprins sa vad că scria corect.

Au deschis filiala în Ro.

 

 

Pot vb cat de corect, daca cer datele de pe card e red flag.

 

Ce nu știu eu: ok ii dai datele de pe card dar la mine vine parola pe sms sau cere autentificare in cont pt a permite plata, cum trec ei de măsurile astea de siguranță?

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am, dar pe aliexpress de exemplu merge plata fără, mai nou văd că vine sms de la bancă după ce zice ăla "payment succesfull", n-am unde băga codu'! 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

C-lar

Au deschis filiala în Ro.

 

 

Pot vb cat de corect, daca cer datele de pe card e red flag.

 

Ce nu știu eu: ok ii dai datele de pe card dar la mine vine parola pe sms sau cere autentificare in cont pt a permite plata, cum trec ei de măsurile astea de siguranță?

Nu dai nici o data de pe nici un card. Unde e steag roșu e când îți cer ultimele 3 cifre de pe spate. In ceea ce privește parola prin SMS s-a întâmplat la unele bănci sa nici nu-ți mai trimită ceea ce a dus și la scandaluri că nu își fac treabă și că încurajează phishingul. Pe OLX sunt doar 2 variante: ori cash ori direct in cont in care se trimit banii direct in IBAN, nu exista așa ceva să-ți ceară datele cardului.

Și în plus livrarea in alte localități se face cu plata unui avans pentru a se evita situațiile de genul nu a mai ridicat produsul și tu trebuie sa plătești pentru transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, lacroyx a spus:

Și în plus livrarea in alte localități se face cu plata unui avans pentru a se evita situațiile de genul nu a mai ridicat produsul și tu trebuie sa plătești pentru transport.

beau pt asta. am inceput si eu sa faca asta.

am trimis si la risc. dar nu-s comerciant, rar vand ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, frigider a spus:

beau pt asta. am inceput si eu sa faca asta.

am trimis si la risc. dar nu-s comerciant, rar vand ceva.

Pai nici eu nu sunt comerciant dar după 2 tepe de genul asta (eu cred că sunt ăștia de la companiile de curierat că să ia bani la mișto) m-am lecuit și dacă pun ceva pe OLX și mă întreabă cineva, trimit cu drag oriunde in tara dar cu plata in avans a transportului ( avem acum transferuri rapide din cont in cont sau și mai frumos Revolut) și așa verifici și dacă e cumpărător serios, că dacă începe cu negocieri că nu domne, atunci îmi pare rau puteți veni personal să ridicați produsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, lacroyx a spus:

Vezi că s-au rafinat și au început să traducă mai bine. Ultima oară am fost surprins sa vad că scria corect.

Da, asta am observat si eu, ca scria corect, au fost vreo doua greseli marunte. La final cand mi-a scris ca-i trebuie datele de card, i-am zis sa fuga cu cercul. In loc de ramas bun, m-a injurat in rusa. I-am raspuns la fel. 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, MirceaB a spus:

Da, asta am observat si eu, ca scria corect, au fost vreo doua greseli marunte. La final cand mi-a scris ca-i trebuie datele de card, i-am zis sa fuga cu cercul. In loc de ramas bun, m-a injurat in rusa. I-am raspuns la fel. 😄

Oricum foarte mare atentie! Nu se dau datele cardului, nici Nr, nici date expirare, nici ultimele 3 cifre și nu se dau date de buletin gen CNP, serie, număr! Nu de alta dar s-au întâmplat cazuri în care deși pe card omul avea stare de siguranță să primească pin pe Nr de telefon, pentru că a furnizat și datele din buletin, teparii au reușit să obțină un sim nou cu același număr și de aici știți ce se întâmplă, golit contul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

https://www.facebook.com/groups/MOTOCICLISM.ro/permalink/1230876740726489/

Pentru cine nu are fb, a powtat cineva asta:

Salut 
Am o cunostinta care locuieste undeva la sud de Toronto, avea un motor foarte frumos, ne mai intersectam citeodata pe drum. M-am bucurat cand am vazut motorul lui de vanzare pe un site din Romania . Dar bucuria a durat doar pina am vazut ca km motorului au ajuns de la 203000 la 27000. Nu credeam ca se mai intampla asa ceva ....... dar pozele spun totul .....

 

User pe facebook, FREEMOTO RIDER. DIN ce observ, vinde moto aduse de afara, si toate prin magie au 20 30000km. Ca si anunțul de fata 27.000, desi a, cumparat o cu 203000. Zic sa l evitati. 

 

Screenshot_20211022_220750_com.facebook.katana.jpg

FB_IMG_1634929563178.jpg

FB_IMG_1634929560916.jpg

FB_IMG_1634929558443.jpg

FB_IMG_1634929555990.jpg

FB_IMG_1634929553605.jpg

FB_IMG_1634929551270.jpg

FB_IMG_1634929548988.jpg

FB_IMG_1634929545923.jpg

FB_IMG_1634929543719.jpg

FB_IMG_1634929541451.jpg

FB_IMG_1634929539199.jpg

FB_IMG_1634929536835.jpg

FB_IMG_1634929534710.jpg

FB_IMG_1634929532149.jpg

FB_IMG_1634929529697.jpg

FB_IMG_1634929527145.jpg

FB_IMG_1634929524634.jpg

FB_IMG_1634929522110.jpg

FB_IMG_1634929519793.jpg

FB_IMG_1634929515620.jpg

FB_IMG_1634929513294.jpg

FB_IMG_1634929510850.jpg

FB_IMG_1634929508311.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

toate prin magie au 20 30000km. Ca si anunțul de fata 27.000, desi a, cumparat o cu 203000. Zic sa l evitati

De ce?!? Nu asta se cere, 🏍️ cu 20-30k și cât mai ieftină? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...