Sari la conținut

DAN SOVU, aka NINJA, are nevoie de noi...


Katy
 Share

Postări Recomandate

---- ADAUGAT DE ALEX ----

 

Salut!

 

Sunt fratele lui Sovu Mircea Dan aka Ninja si trebuie sa dau mai multe detalii in legatura cu donarea de sange, pentru cei care doresc sa ajute.

 

Dan a fost internat luni - la cateva minute dupa accident - la spitalul din Constanta unde a fost tinut degeaba cu fractura deschisa si a fost lasat 3 zile pana a ajuns in Bucuresti si fractura deschisa a dat in gangrena. Datorita acestui fapt sunt sanse sa-si piarda piciorul. In fine, sa speram ca nu se va ajunge acolo;

 

A trecut prima operatie cu bine si inca are piciorul. Asteptam sa vedem cum va evolua. Asa cum a spus Katy (in mesajul de mai jos), are hemoglobina 4 in loc de 13-16 (cotele normale) si pentru ca sa poata lupta impotriva infectiei pe care o are la picior are nevoie de sange. Doctorul ne-a spus ca are mari probleme cu primitul sangelui si ca pot (putem) ajuta prin donare de sange.

 

Grupa de sange pe care o aveti nu este importanta intrucat sangele vostru propriuzis nu va ajunge la el, dar va primi prioritate la banca de sange si va avea tot sangele de care are nevoie!

 

Astfel, voi trebuie sa mergeti la :

 

Centrul De Transfuzie din orasul vostru (pentru Bucuresti, acesta este pe strada Doctor Felix - cum treci de pasaj, dincolo de P-ta Victoriei, prima strada la dreapta).

 

Trebuie sa fiti nebauti, nemancati si - FOARTE IMPORTANT - sa donati pentru: Sovu Mircea Dan, Spitalul de Urgenta Floreasca, sectia ortopedie, Doctor Scaunas. Veti primi un bon, care trebuie sa ajunga la mine: Alex, 0727632789/2428391, sau mergeti cu el la Spitalul de Urgenta si ma sunati sa va spun cui sa il dati (in cazul in care eu nu sunt acolo).

 

Are nevoie foarte urgenta de sange. Multumesc tuturor celor care ajuta!!!

 

DOAMNE AJUTA sa se faca la loc sanatos si sa nu isi piarda piciorul!!!

--------

 

 

La spitalul Floreasca suntem asteptati maine dimineata pentru a salva piciorul si poate chiar viata unui motociclist. A fost internat azi si operat tot azi. Glicemia este foarte mica 4 in loc de 16 si are nevoie de sange. Numele lui este Dan Sovu. Mai multe detalii despre starea lui nu va pot da. Ce va pot spune este ca s-a ajuns in situatia aceasta din cauza incompetentei unor cadre medicale din Constanta.

Dan ne asteapta pe toti. Cine are prieteni pe la spital, sau daca stiti numarul spitalului sa sune pentru a vedea la ce banca trebuie donat sangele. Speram sa putem fi de ajutor.

 

Stiu doar ac trebuie sa mergem la Floreasca. Maine ajung la Bucuresti si merg cu Lila acolo. Pentru detalii 0724 173 719

 

Multa sanatate,

Katy

Editat de alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Despre ce grupa este vorba??

As dona (daca ar fi), dar eu mai am si antecedente (hepatita A), si in cazul asta... nu cred ca mai merge?!

 

Multa sanatate! Daca pot ajuta cumva sa-mi spuneti. Ma puteti gasi pe mailul din profil, sau pe messenger (tot profil).

 

 

 

PS:este vroba despre cel care a cazut cu o Busa, pe langa Mangalia, de curand?

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu nici ce grupa are fratele lui era cam ravasit si nu mi-e zis. Oricum am auzit ca spitalul este destul de bun iar daca tehnologia este avansata nu conteaza ce grupa ei in 20 minute pot sorta. Important e sa fie cat mai multi, sa aiba de unde lua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are "experienta" la donari? e o limita de kilograme? adica daca ai mai putin de nu stiu cat, nu ai voie?

 

si va rog, daca stiti exact unde trebuie mers si cum se procedeaza, scrieti aici.

Editat de ticolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Avem nevoie URGENT (maine dimineata) de donatori de orice grupa. Pricedura este urmatoarea:

Se merge la centru de langa Piata Victoriei si se doneaza in numele / pentru Dan Sovu.

 

Dan, aka userul ninja, este unul din renumitii "fratii Hayabusa", datorita carora inclusiv forumul asta exista.

Dan a avut accident luni la iesirea din Mangalia, in curba ce precede podul peste portul militar, directia 2 Mai.

 

Va rog, cei care va simtiti in putere sa donati sange sa mergeti maine dimineata si sa o faceti, nu uitati ca este foarte important sa spuneti pentru cine donati.

 

Biletele primite trebuie stranse si duse la Alex, fratele lui, pentru a se face dovada la spital.

Nu incepeti sa injurati sistemul sanitar ca nu are nici o vina, poate ca vina este la noi, ca nu se doneaza suficient.

 

Dupa ce ati donat va rog sa sunati la 0722.285.808/Dan Dobrescu si va veni sa ia bonul.

La centrul de donare se ajunge mergand de la Piata Victoriei spre Titulescu, dreapta la prima intersectie semaforizata, imediat dupa iesirea din pasaj, pe strada Dr. Felix, cea cu sine de tramvai. Imediat se face in stanga, la 50 de metri pe strada Dr. Caracas, unde se afla centrul, la 20 metri pe stanga.

Mai multe informatii, inclusiv conditii de donare:

http://www.sangepentruviata.ro/programari.html

 

Am sa inchid acum acest topic, pentru ca mesajul meu sa fie ultimul si pentru a fi citit de toata lumea.

 

Multumim,

Admini site

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-- Noutati: 1 iulie 2005 --

 

Dan m-a rugat sa va multumesc eu in numele lui si sa va spun ca este impresionat de cata lume ii sare in ajutor la nevoie si doresc sa o fac pe aceasta cale. MULTUMIM tuturor care ne-au ajutat si sa dea Dumnezeu sa nu aveti parte de accidente!. Doreste sa mai transmita multumiri si lui Kati care i-a stat alaturi toate aceste zile si l-a ajutat enorm!

 

Pana acum am primit bilete de la 15 donatori (au fost mai multi voluntari dar nu toti au fost acceptati), cantitate care acum este suficienta, dar, asa cum am spus, urmeaza sa mai suporte cateva operatii la care se va pierde sange si nu stim cat va mai avea nevoie. Am fost anuntat ca exista si 4 donatori in provincie care imi trimit biletele prin posta.

 

Pana acum i-au fost administrate 3 flacoane de sange dupa operatie si in curand va fi operat si la celalalt picior.

 

Sistemul "bancilor de sange" nu este chiar bine pus la punct. Din provincie este destul de dificil (nu imposibil) sa se preia sangele donat si sa fie adus la Bucuresti. Desi este un plus pentru Dan si are prioritate, nu se transmite tot ce ati donat in provincie la Bucuresti si cand se face, se face cu intarziere, asa ca vom continua actiunea maine doar in Bucuresti.

 

Ca urmare continuam actiunea de donare de sange pentru Dan si maine (sambata, 2 iulie 2005). Ii astept pe toti cei care nu au donat azi si vor sa il ajute donand sange, maine dimineata la ora 7:30 la spitalul de urgenta din Floreasca, Bucuresti.

 

Va rog sa cititi regulile ca sa stiti daca veti fi acceptat ca donator sau nu: http://www.sangepentruviata.ro/programari.html

 

In rest am vesti bune: Dan a evoluat neasteptat de bine de ieri pana azi si nu isi va pierde piciorul. Totusi ramane indoielnica functionalitatea totala a piciorului dar voi face tot ce imi sta in putinta sa ramana fara sechele si sa se recupereze total. Doresc sa ii multumesc Marianei care mi-a promis sprijinul ei in aceasta privinta.

 

In alta ordine de idei am vorbit si cu doctorul de la Constanta care a facut-o atat de lata. El imi spune ca nu are nici o vina si ca - uimitor! - trebuia sa stim ca nu trebuie sa stea atat (desi el l-a tinut atat de mult in Constanta pe pat cu piciorul infectat). Evident ca daca ni se spunea ca el nu a rezolvat nimic in interventia chirurgicala pe care a facut-o (avea bandaj pus direct pe carne si os cand a venit in Bucuresti), gaseam o solutie sa-l transportam urgent in Bucuresti desi doctorul era raspunzator sa-i aranjeze transportul in Bucuresti cu elicopterul. Uimitor cum greseala unui doctor poate duce atat de departe: il putea costa piciorul si acum il va costa cateva luni sau chiar ani pentru a se recupera (daca o va face). Eu cred ca trebuie sa facem cumva ca aceste lucruri sa nu se mai repete. Ma gandesc foarte serios sa-l dau in judecata dar nu stiu daca aceasta este solutia.

 

 

Toate cele bune!

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei am vorbit si cu doctorul de la Constanta care a facut-o atat de lata. El imi spune ca nu are nici o vina si ca - uimitor! - trebuia sa stim ca nu trebuie sa stea atat (desi el l-a tinut atat de mult in Constanta pe pat cu piciorul infectat). Evident ca daca ni se spunea ca el nu a rezolvat nimic in interventia chirurgicala pe care a facut-o (avea bandaj pus direct pe carne si os cand a venit in Bucuresti), gaseam o solutie sa-l transportam urgent in Bucuresti desi doctorul era raspunzator sa-i aranjeze transportul in Bucuresti cu elicopterul. Uimitor cum greseala unui doctor poate duce atat de departe: il putea costa piciorul si acum il va costa cateva luni sau chiar ani pentru a se recupera (daca o va face). Eu cred ca trebuie sa facem cumva ca aceste lucruri sa nu se mai repete. Ma gandesc foarte serios sa-l dau in judecata dar nu stiu daca aceasta este solutia.

depinde ce urmaresti. Daca urmaresti doar pedepsirea medicului, Colegiul Medicilor (stimulat nitel si cu presa) ar putea sa rezolve problema (vezi cazuri gen dr.Ciomu). Acum insa, de cand s-a introdus malpraxisul si in Romania, medicii obisnuiesc sa faca asigurari de malpraxis. Asa ca o actionare in justitie banuiesc ca ar putea sa va aduca pe langa sanctionarea medicului si niste fonduri binevenite pentru recuperarea mai rapida a lui Dan. Asta in cazul in care respectivul medic este asigurat. Cel mai bine este sa consultati un avocat specializat pe probleme de malpraxis (incep sa apara si la noi astfel de avocati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau nu am putut veni azi, am baut aseara, voi veni luni pentru donat sunt sigura ca ma incadrez...imi pare tare rau pentru fratele tau desi nu cred ca il cunosc, sper sa se recupereze cat mai repede...

daca te gandesti sa-l dai pe dr in judecata te pot ajuta doar cu un nr de tel al unui prieten tot motorist avocat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei am vorbit si cu doctorul de la Constanta care a facut-o atat de lata. El imi spune ca nu are nici o vina si ca - uimitor! - trebuia sa stim ca nu trebuie sa stea atat (desi el l-a tinut atat de mult in Constanta pe pat cu piciorul infectat). Evident ca daca ni se spunea ca el nu a rezolvat nimic in interventia chirurgicala pe care a facut-o (avea bandaj pus direct pe carne si os cand a venit in Bucuresti), gaseam o solutie sa-l transportam urgent in Bucuresti desi doctorul era raspunzator sa-i aranjeze transportul in Bucuresti cu elicopterul. Uimitor cum greseala unui doctor poate duce atat de departe: il putea costa piciorul si acum il va costa cateva luni sau chiar ani pentru a se recupera (daca o va face). Eu cred ca trebuie sa facem cumva ca aceste lucruri sa nu se mai repete. Ma gandesc foarte serios sa-l dau in judecata dar nu stiu daca aceasta este solutia.

Neaparat da-l in judecata. Nemernicul tacea din gura periclitand starea piciorului lui Dan pentru ca astepta sa sariti voi cu spaga.

 

Problema principala in justitie este ca e foarte dificil sa demonstrezi ca medicul a gresit. El se poate oricand apara in spatele a tot felul de explicatii elucubrante, si atunci poti sa avansezi doar cerand o expertiza, care este din pacate facuta tot de medici. Cum exista solidaritatea de breasla, "expertii" vor tinde spre a nu-l invinovati pe colegul lor. Daca cazul nu este extrem de flagrant (ca la Ciomu) si se poate, il vor scoate nevinovat.

 

Partea buna am aflat-o abia de curand: se pare ca exista si la noi proceduri stricte si clare, pe care medicul este obligat sa le respecte, prin lege si/sau norme, contract de munca, regulament, etc. Trebuie sa te interesezi despre procedurile aplicabile in cazul lui Dan, si sa vezi daca medicul le-a respectat. Toata treaba trebuie sa o faci cu maxima discretie, ca daca medicul afla, e posibil sa completeze ulterior fisa si/sau foaia de observatie. Pe de alta parte, trebuie sa faci rost de fisa si de foaia de observatie. Am observat ca spitalele refuza sa dea aceste documente, chipurile ar fi confidentiale. In opinia mea - confidentiale "my ass" - cand e vorba de mine si sanatatea mea, nimic nu-mi poate fi confidential. Cred ca un avocat ar putea sa te sfatuiasca CUM poti sa faci rost cat mai repede de copii dupa aceste documente - poate prin intermediul politiei... In rest, grija mare si cu avocatii, marea lor majoritate se multumesc sa-ti ia banii si sa nu faca decat strictul necesar. Din pacate ei considera ca activitatea de "detectiv" si "anchetator" nu face parte din atributiile lor si ca ar fi platiti sa faca doar ce le spune clientul. Deci daca nu le spui exact ce sa faca - nu fac!. Pe majoritatea trebuie sa-i impingi pe la spate. Si oricum este mai bine sa controlezi tu treaba, decat sa te lasi pe mana lor.

 

Cred ca este de datoria noastra sa sanctionam fiecare caz de malpraxis, altfel nu vom reusi niciodata sa avem servicii medicale decente. Chiar daca este asigurat (ceea ce nu cred, ca toata treaba este foarte la inceput), daca pierde procesul, firma de asigurari ii va creste considerabil prima, iar sanctiune administrativa va primi oricum. Poate fi chiar penal, daca greselile au fost foarte grave. Important este insa efectul educativ pe care pierderea unui asemenea proces il poate avea asupra comunitatii medicale in general.

 

Multa sanatate lui Dan, sper sa-si recupereze piciorul ! :drink: Imi pare rau ca nu pot sa donez sange si eu, sunt cu piciorul in ghips dupa operatie si pe medicatie anticoagulanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOAIA DE OBSERVATIE. Incercati sa intrati in posesia ei. Acolo se noteaza orice interventie asupra pacientului. Si o aspirina administrata este notata in foaia de observatie. Foaia de observatie este document medico-legal. Si nu uitati de Colegiul medicilor (la care va duceti cu presa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se doneaza 410 ml sange. Din cate stiu eu nu se mai doneaza 250 de cativa ani, dat fiind ca e criza de sange peste tot in RO, s-au gandit ca daca tot ii prind pe donatori sa le ia mai mult.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu de la Alex, Dan va avea nevoie de sange nu doar acum, el va mai fi supus la cateva interventii deci putem continua donarea si saptamana aceasta.

Multa sanatate,

Katy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa o iau si pe mama sa doneze sange pt Dan.

 

Va rog sa-mi ziceti care e oraru de la institut, am mai donat pt motociclisti, stiu locatia, insa nu stiu care e oraru; as vrea sa donez pana in ora 8, apoi intru la munca. Astept raspuns urgent!!!

 

Mada 0722 219 195

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...