Sari la conținut

Nu Stiu Cum Sa Procedez....ajutati-ma!


duqir
 Share

Postări Recomandate

Astazi eram cu motoru prin oras.....am vrut sa intru pe o strada cu sens unic la stanga....cand sa intru, un (cuvant urat) iesea din sens opus....interzis normal....am franat brusc si am cazut....l-am injurat..i-am explicat nataraului ca-i tampit si ce cauta el pe interzis el o tinea sus si tare ca ce-l iau asa....i-am zis ca daca eram mai tare sau in alte circumstante putea sa ma omoare....o vazut ca am dreptate, ca era pe interzis si a plecat de acolo....am fost la politie....mi-au spus ca atata timp cat nu a existat contact nu are ce sa-i faca....imi vine sa innebunesc de draci....ce se poate face???

p.s. tipu e din Onesti cred, conduce un renault clio B 76 DRO....poate da-ti voi de el:)))....glumesc....ajutati-ma da aveti cum...va rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu poti face nimic!! Atat timp cat nu exista impact, cu un alt participant la trafic,nu exista alt vinovat inafara de tine.Teoretic conservaru este autoru moral al accidentului(in legislatia romana nu exista autor moral), practic tu nu ai avut destula experienta incat sa eviti ( treaba cu conduita preventiva), sau nu ai fost indeajuns de istet sa-l atingi. Iti doaresc mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti face nimic!! Atat timp cat nu exista impact, cu un alt participant la trafic,nu exista alt vinovat inafara de tine.Teoretic conservaru este autoru moral al accidentului(in legislatia romana nu exista autor moral), practic tu nu ai avut destula experienta incat sa eviti ( treaba cu conduita preventiva), sau nu ai fost indeajuns de istet sa-l atingi. Iti doaresc mult noroc.

 

s-a intamplat in doar un metru...a aparut prea brusc...e o cladire si nu ai cum sa-l vezi.....mersi mult oricum;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intamplat in doar un metru...a aparut prea brusc...e o cladire si nu ai cum sa-l vezi.....mersi mult oricum;)

 

bine ca nu ti-au dat amenda pentru neadaptarea vitezei. la cat de idioti sunt, n-ai ce sa le ceri, cat despre baiatul cu clio, tine minte numarul de inmatriculare si data viitoare cand il vezi prin trafic, "scapa-ti" motocicleta gramda peste masina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Nu ai ce sa faci, aceeasi legislatie este si in Occident, cat timp nu a fost contact intre vehicule nu se considera accident, politistii in baza declaratiei tale ar fi trebuit sa-i suspende permisul deoarece a mers pe interzis dar nu se ostenesc ei sa-l caute pe individ.

 

Am un frate in Italia si a fost in aceeasi situatie, a facut un BMW 520 praf din cauza unui prost pe care l-a evitat, desi a avut martori (italieni) nu a avut ce sa faca din cauza legislatiei, drept urmare paguba o masina (BMW-ul a ajuns la "REMAT").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ce sa faci, aceeasi legislatie este si in Occident, cat timp nu a fost contact intre vehicule nu se considera accident, politistii in baza declaratiei tale ar fi trebuit sa-i suspende permisul deoarece a mers pe interzis dar nu se ostenesc ei sa-l caute pe individ.

 

Am un frate in Italia si a fost in aceeasi situatie, a facut un BMW 520 praf din cauza unui prost pe care l-a evitat, desi a avut martori (italieni) nu a avut ce sa faca din cauza legislatiei, drept urmare paguba o masina (BMW-ul a ajuns la "REMAT").

vorbiti prostii....

eu nu am avut contact cu duba...am intrat in sant.....am evitat impactul........mai cititi codul rutier baietii

post-16973-1212647459_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti prostii....

eu nu am avut contact cu duba...am intrat in sant.....am evitat impactul........mai cititi codul rutier baietii

 

 

sa-ntzeleg k pana la urma faci motoreta pe asigurarea m-d-ubist-ului, si e vinovat/ dak da, f tare, e un inceput si un exemplu in toata chestia asta cu moralu. noroc probabil ku filmuletzul, de-asta mi-am propus sa-mi iau o varza de camera video si sa inregistrez non-stop....

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ntzeleg k pana la urma faci motoreta pe asigurarea m-d-ubist-ului, si e vinovat/ dak da, f tare, e un inceput si un exemplu in toata chestia asta cu moralu. noroc probabil ku filmuletzul, de-asta mi-am propus sa-mi iau o varza de camera video si sa inregistrez non-stop....

intradevar...a avut impact filmarea......nici soferu nu a recunoscut prima data

nici politistii....insa cand au vazut filmarea si declaratiile martorilor au intorso

sa ne impakam.bla...bla...bla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti prostii....

eu nu am avut contact cu duba...am intrat in sant.....am evitat impactul........mai cititi codul rutier baietii

 

Cel care vorbeste prostii si habar n-are de codul rutier, sau de regulamentele care se aplica in cadrul politiei esti tu. Daca nu exista impact soferul DUBEI scapa nevinovat. In cazul tau, ai avut noroc ca prostul a declarat ca nu te-a vazut sau ca nu s-a asigurat etc. In locul lui, iti aratam mu*e si plecam mai departe, nu m-ai atins, sa fii sanatos.

 

Pentru pustiu cu incidentul, legea il poate sanctiona pentru faptul ca a intrat pe sens interzis, dar trebuie declaratia ta precum si a unui martor. Pe baza declaratiei voastre i se poate da amenda ...dar nu dupa 2 zile ...ci atunci cat e fresh :)

 

Nu prea ai ce sa-i faci, mergi si-ti repara mobra. Data viitoare asigura-te ca e impact intre voi doi, chiar daca doar i-ai zgariat un pic tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel care vorbeste prostii si habar n-are de codul rutier, sau de regulamentele care se aplica in cadrul politiei esti tu. Daca nu exista impact soferul DUBEI scapa nevinovat. In cazul tau, ai avut noroc ca prostul a declarat ca nu te-a vazut sau ca nu s-a asigurat etc. In locul lui, iti aratam mu*e si plecam mai departe, nu m-ai atins, sa fii sanatos.

 

Pentru pustiu cu incidentul, legea il poate sanctiona pentru faptul ca a intrat pe sens interzis, dar trebuie declaratia ta precum si a unui martor. Pe baza declaratiei voastre i se poate da amenda ...dar nu dupa 2 zile ...ci atunci cat e fresh :blink:

 

Nu prea ai ce sa-i faci, mergi si-ti repara mobra. Data viitoare asigura-te ca e impact intre voi doi, chiar daca doar i-ai zgariat un pic tabla.

dupa cum vorbesti ...domnu smeker....ai avut impact la cap....astea tis urmarile......cronice

trebuie sa existe si aurolaci ca tine........sens interzis :) ...unde ai citit expresia asta?

i fi si tu vreun motociclist de ghips.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Amenzile rutiere, desființate de Judecătoria Sectorului 2

de Gabriela ÂŞTEFAN | 27 MAI 2008

 

 

Constatările agentului de circulație nu au nici o valoare în fața judecătorului dacă nu sunt susținute de alte mijloace de probă, cum ar fi fotografii, martori, înregistrări video

 

Sentința pronunțată de instanță se bazează pe jurisprudența Âşi legislația CEDO, care au prioritate față de dreptul intern

 

Un avocat din BucureÂşti e pe punctul de a trage pe dreapta amenzile Poliției Rutiere. Pompiliu Bota a obținut în instanță o sentință care ar putea duce la anularea celor mai multe contravenții Âşi penalizări acordate Âşoferilor de către agenții de circulație. Acest lucru este condiționat însă de contestarea procesului verbal de contravenție, astfel încât cauza să ajungă în fața judecătorului."

 

.....

restul articolului:

http://www.gandul.info/actualitatea/amenzi...ml?3927;2661953

 

poate ajuta pe cineva informatia...

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum vorbesti ...domnu smeker....ai avut impact la cap....astea tis urmarile......cronice

trebuie sa existe si aurolaci ca tine........sens interzis :) ...unde ai citit expresia asta?

i fi si tu vreun motociclist de ghips.....

 

Mda, ai dreptate, mi-am dat ghips-ul jos si iti dau citat din lege:

 

SăvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, Âşi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:

 

...

5. circulația pe un sector de drum pe care accesul este interzis;

...

 

Spre deosebire de tine, eu sunt motociclist de sosea, nu de ghips, nu yo sunt Batmat care rateaza curbe, si mai ales, pune in pericol viata sa precum si a celor din jur. In incheiere, eu sunt la servici cu mobra, tu cat mai stai in chips? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atata "autor moral" in sus si-n jos, daca poti proba (video, martori, etc) ca X-ulescu a provocat accidentul, chiar daca nu a fost implicat in el, e vinovat sau in cel mai rau caz e culpa comuna. De exemplu, pentru a fi vinovat de neacordare de prioritate nu e necesar sa te implici intr-un accident sau sa aiba loc vreunul, e suficient ca cel cu prioritate sa fie obligat "să-Âşi modifice brusc direcția sau viteza de deplasare ori să oprească". Daca mai si cade din cauza opririi, e si mai grav, posibila vatamare corporala din culpa.

 

Organele nu au chef sa se implice in asa ceva si merg la intimidare, boborul nu stie legea si uite asa cad (cuvant jignitor) pe strada si-si repara singuri mobrele. Iar acum o sa vina unii sa spuna ca probele video nu sunt aprobate in instanta. Alta gogoasa de speriat plebea. Sistemul e de cacao, organele s-au obisnuit cu fraieri si cand vine unul mai rasarit sa-si ceara drepturile sar in sus ca arsi.

 

Pe scurt: daca ai probe, mergi inainte (n-o sa fie usor, sunt obisnuiti cu fraieri care tac si inghit) daca n-ai probe, spor la reparat. Pe viitor, sa nu mai fii in situatia asta, incearca sa-l lovesti, cat mai incet pe vinovat, astfel te asiguri ca nu incearca sa scape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atata "autor moral" in sus si-n jos, daca poti proba (video, martori, etc) ca X-ulescu a provocat accidentul, chiar daca nu a fost implicat in el, e vinovat sau in cel mai rau caz e culpa comuna. De exemplu, pentru a fi vinovat de neacordare de prioritate nu e necesar sa te implici intr-un accident sau sa aiba loc vreunul, e suficient ca cel cu prioritate sa fie obligat "să-Âşi modifice brusc direcția sau viteza de deplasare ori să oprească". Daca mai si cade din cauza opririi, e si mai grav, posibila vatamare corporala din culpa.

 

Organele nu au chef sa se implice in asa ceva si merg la intimidare, boborul nu stie legea si uite asa cad (cuvant jignitor) pe strada si-si repara singuri mobrele. Iar acum o sa vina unii sa spuna ca probele video nu sunt aprobate in instanta. Alta gogoasa de speriat plebea. Sistemul e de cacao, organele s-au obisnuit cu fraieri si cand vine unul mai rasarit sa-si ceara drepturile sar in sus ca arsi.

 

Pe scurt: daca ai probe, mergi inainte (n-o sa fie usor, sunt obisnuiti cu fraieri care tac si inghit) daca n-ai probe, spor la reparat. Pe viitor, sa nu mai fii in situatia asta, incearca sa-l lovesti, cat mai incet pe vinovat, astfel te asiguri ca nu incearca sa scape.

 

Am spus-o si o s-o mai spun, Legea pe care o invatati voi, recte Legislatie Rutiera, nu este chiar toata legea, in realitate, legea dupa care vei fi anchetat e un pic mai complexa si extrem de multe chichitze si portitze. In realitate, dubistu' lu' soso, poate sa-l tarasca prin judecata pe tanarul Rossi, si chiar va avea castig de cauza. Faptul ca acum e prea tarziu ca s-a apucat sa declare prostii si ca s-a intimidat de o caseta care-l arata pe Soso venind in flacari nu inseamna ca-l incrimineaza pe dubist. La revedere cu el, Soso a avut noroc data asta, data viitoare o sa-i faca aceeasi schema unu' cu-n mertan si pe urma o sa ne povesteasca soso cum a scapat ala cu mertanu'.

 

Eh, aia cu "sa-si modifice brusc..." = (cuvant urat) pansat, pentru ca asta sa fie valabila, trebuie ca macar sa se vada ca ai redus viteza, de la viteza MAXIMA ADMISA DE LEGE pana spre 0, sau ca ai schimbat directia de mers vizibil...apai Soso a redus de la ... :) 65 (haha) si a luat-o drept. Problema lui ca din cauza vitezei excesive a ratat curba, pentru ca e clar ca dubistul nu l-a atins.

 

Probe n-are ...ca n-are nici un martor si nici vreo inregistrare video ...deci, spor la reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de tine, eu sunt motociclist de sosea, nu de ghips, nu yo sunt Batmat care rateaza curbe, si mai ales, pune in pericol viata sa precum si a celor din jur. In incheiere, eu sunt la servici cu mobra, tu cat mai stai in chips? :laugh:

esti naspa rau.

 

Soso a avut noroc data asta, data viitoare o sa-i faca aceeasi schema unu' cu-n mertan si pe urma o sa ne povesteasca soso cum a scapat ala cu mertanu'.

duba aia, mertzan era :blink: :)

 

@betzigash: si ti-ai luat camera aia video? de unde se poate lua o asemenea camera video? cred ca este utila.. cel putin atunci cand o patzesti...

Editat de maa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absolut :) dar traiesc si nu stau prin spitale ...

 

 

 

Voiai tu sa ai ultimul cuvant ...rectificam, data viitoare o sa fie un Audi A4 :blink:

iti dorim cu totii nici sa nu stai. si nimeni ar fi misto sa nu stea. si nu, nu doream eu sa am ultimul cuvant, am spus cum era, tu ai simtit nevoia de a avea ultimul cuvant acum, rectificand ca o sa fie un audi a4.

pana la urma, sa stii, ca se poate intampla oricui, oricand fie ca e mare smecher ca tine si stie sa ia curbe, fie ca e unul care le rateaza si sta prin spitale. vezi cazul din tecuci, tanarul din focsani. cu ce te ajuta pe tine ca stii sa iei curbe la faza aia? dar de fapt, sunt eu un mare bou, ca nici la faza aia nu ai fi stat prin spitale.

noi toti iti dorim sa mergi la fel cum mergi pana acum si sa ajungi in fiecare zi safe la serviciu cu motoreta pentru ca la ce atitudine ai fata de aia care stau prin spitale, probabil ca nu ai rezista intr-unul si ti-ai taia venele. multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus-o si o s-o mai spun, Legea pe care o invatati voi, recte Legislatie Rutiera, nu este chiar toata legea, in realitate, legea dupa care vei fi anchetat e un pic mai complexa si extrem de multe chichitze si portitze.

Corect, si multi dau search dupa "autor moral" in legea circulatiei, nu gasesc nimic si pleaca la service bosumflati.

 

Eh, aia cu "sa-si modifice brusc..." = (cuvant urat) pansat, pentru ca asta sa fie valabila, trebuie ca macar sa se vada ca ai redus viteza, de la viteza MAXIMA ADMISA DE LEGE pana spre 0, sau ca ai schimbat directia de mers vizibil...apai Soso a redus de la ... :) 65 (haha) si a luat-o drept. Problema lui ca din cauza vitezei excesive a ratat curba, pentru ca e clar ca dubistul nu l-a atins.

Soso a avut noroc cu inregistrarea video si soferul umil, altfel isi platea singur tot. Da in lege spune doar daca ai redus viteza, nu spune de la cat si pana la cat. Daca n-a fost radar, nu conteaza viteza. Daca nu se face expertiza sa demonstreze ca erai peste viteza legala, iar scapi. Se dovedeste ca depaseai viteza legala, se baga la culpa comuna dar in nici un caz dubarul nu scapa pe criteriul "nu-i lovit, nu-i nici macar anchetat".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

packard deja o dai in diverse. Cat de prost sa fii sa zici fazele alea? Ia zi... daca erai tu in locul lui, cu experienta ta, evitai duba si nu pateai nimic, si din mers ii si futeai un pumn in fata aluia, este? Nu-ti dai seama ca faze din astea se pot intampla oricui, si nu stii cum iese....

 

Hai noroc si succes pe sosea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...