Sari la conținut

Bruceloza In Thasos


nice_sun_man
 Share

Postări Recomandate

Ca multi romani probabil, vroiam sa ma duc vara asta 1 sapt in Thasos si tocmai ce am auzit ca e epidemie cu bruceloza.

Detalii aici: http://www.protv.ro/filme/turistii-care-me...l?id_file=54440

Evident, ca omul serios am platit deja avans, mi-am luat concediu, teoretic trebuie sa plec sapt viitoare.

Ma gandesc ca poate fi ceva de genul gripa aviara, mai multa isterie decat amenintare insa nu stiu ce sa fac.

Ce ma sfatuiti?

Editat de nice_sun_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt fix in aceeasi situatie. Pe de o parte, tinand cont de faptul ca bruceloza nu se transmite prin aer sau prin contact direct, ci doar consumand mancare preparata necorespunzator, tind sa cred ca e o exagerare tipica pentru media. Pe de alta parte, din cate am citit, bruceloza chiar e o boala foarte nasoala, deci nush ce sa zic ... nu-mi vine sa ma duc in conced si sa ma uit cu microscopu la friptura de cate ori mi se face foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bruceloza se ia numai printr'o eventuala ingerare de produse animale infectate. Solutie: te duci frumos in concediu si mananci doar vegetale, salate cu mult ulei de masline, fructe de mare, ciuperci. E mai sanatos si nu ai nicio grija. De la om la om nu se transmite.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce-i aia bruceloza ?

 

initial am crezut ca caterinca gen boala lui bruce lee :)

 

<Bruceloza este o boală infecțioasă gravă produsă de Brucelle o familie de bacterii, gram negative, aerobe, necapsulate, care apar la microscop sub formă de bastonaÂşe sau coci. Agentul patogen a fost izolat în anul 1887 de la soldații bolnavi, de medicul militar „David Bruce”.> sursa

Deci tot un Bruce dar nu Lee :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va spun sa stati linistiti. Lucrez in turism si anul trecut cand ardea Skyatosul sau acum doi ani cand ardea Halkidiki in realitatea dezastrul era cu mult mai mic decat aparea la TV. In Halkidiki nu arsese decat un magazin, nicidecum hotelurile. Vestea asta e facuta cel mai probabil de turci sau chiar de romanii nostri pentru orienta truristii catre ofertele lor. Si eu vreau sa merg in Thassosla toamna si nu ma asperie o veste din asta. Acum...nu e musai sa va luati dupa mine ca nici la Cernobil nu au fost multi si ...sa nu cumva sa ziceti ca eu vanze zonele cu probleme. :)

 

Vacanta frumoasa oriunde veti merge!

 

Si cu siguranta stiti si voi cat de reala era gripa aviara in cazul Romaniei care a intors mii de turisti straini din drum...

 

ANAT ASIGURA CA INSULA THASSOS NU SE CONFRUNTA CU O EPIDEMIE DE BRUCELOZA

Afirmatia ANAT este confirmata si de autoritatile romanesti din Grecia.

ANAT nu confirma opinia conform careia exista o epidemie de bruceloza in insula greceasca Thassos si indeamna la calm turistii romani si agentiile care colaboreaza cu aceasta destinatie. Au existat cazuri de imbolnavire, fapt confirmat si de Purtatorul de Cuvant MAE – Cristian Boiangiu, mai ales in randurile populatiei locale, la mijlocul lunii mai, din causa consumului de alimente neprocesate, direct din gospodariile rurale, insa nu exista un pericol generalizat pentru turisti. Acestia sunt insa indemnati sa nu consume produse lactate din gospodariile agroturistice.

 

Consulatul Roman din Thessaloniki ne-a confirmat ca pe data de 22 Mai, intr-un cotidian local grecesc a fost publicata o stire conform careia 40 de turisti care au consumat alimente neprocesate (mai ales lactate) din gospodariile rurale ar fi fost infectati cu bruceloza, de atunci nemainregistrandu-se nici o astfel de situatie.

In cursul acestei dimineti (06 Iunie) ANAT Romania a contactat Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism din Grecia (HATTA) incercand sa afle informatii certe despre aceasta situatie. Reprezentantii HATTA insa nu erau la curent cu aceste informatii. ANAT va continua comunicarea cu partenerul grec monitorizand situatia.

Agentia de turism Mythos din Grecia precum si Christian Tour din Romania infirma de asemenea opinia ca am avea de-a face cu o epidemie.

Indemnam totusi turistii ce se indreapta catre insula greceasca Thassos, sa evite consumul produselor lactate nepasteurĂ­zate din gospodariile agroturistice, si sa prefere consumul hranei in cadrul hotelurilor si restaurantelor, pentru a evita orice risc.

 

Maria BOBOC

Consilier ANAT

Mobil: +40.749.05.05.88

E-mail: maria.boboc@anat.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va spun sa stati linistiti. Lucrez in turism si anul trecut cand ardea Skyatosul sau acum doi ani cand ardea Halkidiki in realitatea dezastrul era cu mult mai mic decat aparea la TV. In Halkidiki nu arsese decat un magazin, nicidecum hotelurile. Vestea asta e facuta cel mai probabil de turci sau chiar de romanii nostri pentru orienta truristii catre ofertele lor. Si eu vreau sa merg in Thassosla toamna si nu ma asperie o veste din asta. Acum...nu e musai sa va luati dupa mine ca nici la Cernobil nu au fost multi si ...sa nu cumva sa ziceti ca eu vanze zonele cu probleme. :)

Well, pe mine m-ai convins ... see y'all in Greece :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa discutiile care le-am avut cu grecii si cu niste prieteni care tocmai au fost, se pare ca cei care s-au imbolnavit au fost ciobani si nicidecum turisti.

Si nici nu e vorba de sute de persoane cum zice media.

M-am decis sa ma duc, ne vedem acolo saptamana viitoare sa dam o tura. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma duc in 2 sapt....tineti mi pumnii. o sa manac numa peste si vegetale fara lactate si carneturi....acu daca pestele a muscat de picior un porc la scuba diving sper sa am noroc.

 

Ma gandesc inca sa cer un discount de risc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am fost, am mancat de toate si m-am simtit excelent. Evident nu am patit nimic.

Ce am remarcat - nimeni nu era nici macar ingrijorat pe tema asta - simple zvonuri.

 

De aglomerat - mai ales in wknd este aglomerat - ore de asteptat la feribot - iar sunt romani sunt cu gramada si sunt cei mai indisciplinati evident, blocheaza traficul, vor sa bage in fata de parca erau cu moto nu cu masina (motoarele nu stau la cozi, au acces special :crack:)

 

Motociclete - n-am vazut atatea la un loc in toata viata mea :crack: (in weekend)

Oricum din vitezane n-am vazut decat miare si toate fara numere de imatriculare sau foarte bine bagate sub sa. La greci sunt multe radare fixe pe autostrada, din genul celor care sunt la noi pe DN insa cei care merg pot sta linistiti - din cate am auzit nu trimit amenda in alta tara :crack:

Editat de nice_sun_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost, am mancat de toate si m-am simtit excelent. Evident nu am patit nimic.

Ce am remarcat - nimeni nu era nici macar ingrijorat pe tema asta - simple zvonuri.

 

De aglomerat - mai ales in wknd este aglomerat - ore de asteptat la feribot - iar sunt romani sunt cu gramada si sunt cei mai indisciplinati evident, blocheaza traficul, vor sa bage in fata de parca erau cu moto nu cu masina (motoarele nu stau la cozi, au acces special :crack:)

 

Motociclete - n-am vazut atatea la un loc in toata viata mea :crack: (in weekend)

Oricum din vitezane n-am vazut decat miare si toate fara numere de imatriculare sau foarte bine bagate sub sa. La greci sunt multe radare fixe pe autostrada, din genul celor care sunt la noi pe DN insa cei care merg pot sta linistiti - din cate am auzit nu trimit amenda in alta tara :agree:

 

sall all....interesanta discutie...si a picat la fix...voiam sa merg cu cativa prieteni cu moto in Thassos (peste o sapt. cam asa) si am auzit intamplator la tv de boala asta...ne-a cam speriat si, sincer, nu prea mai voiam sa mergem...merg si sa mananc o friptura nu doar patrunjel :crack:))...dupa ce am citit ce ziceti voi "pe acilea" inteleg ca lucrurile nu sunt asa cum s-a zis....ma bate gandu' sa ne ducem totusi....m-ar interesea totusi un scor la cheltuiala....cazare,mancare...chestii-trestii..stiti voi...care ati fost si stiti preturile, dati-ne o idee...thx :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sall all....interesanta discutie...si a picat la fix...voiam sa merg cu cativa prieteni cu moto in Thassos (peste o sapt. cam asa) si am auzit intamplator la tv de boala asta...ne-a cam speriat si, sincer, nu prea mai voiam sa mergem...merg si sa mananc o friptura nu doar patrunjel :)))...dupa ce am citit ce ziceti voi "pe acilea" inteleg ca lucrurile nu sunt asa cum s-a zis....ma bate gandu' sa ne ducem totusi....m-ar interesea totusi un scor la cheltuiala....cazare,mancare...chestii-trestii..stiti voi...care ati fost si stiti preturile, dati-ne o idee...thx :P

 

Deci cu greu am reusit sa cheltui 60 euro pe zi (medie 7 zile) incluzand transport + cazare + masa + diverse + suveniruri.

Si asta in conditiile in care mi-am luat de fiecare data atata mancare incat m-am ingrasat 3 kile si am ingrasat si pisicile din Thassos la greu...

In realitate orice portie de mancare este de fapt portie pt 2 pers (iti aduc grecii mancarea pe rand si iti dau si farfurii mici), salatele la fel, etc.

Atentie, desert daca nu comanzi, iti aduc ei gratis, dupa ce ceri nota.

Cazare intre 15 si 25 euro/pers/noapte - depinde de distanta de plaja si conditii. Eu am stat la hotel pe plaja - 40 euro/camera, in San Antonio Beach, Potos (www.thassos.info)

Exista si hoteluri de lux (fite) care merg pana la 100 euro/camera.

La alcool nu stiu care sunt scorurile ca nu servesc.

Ce recomand neaparat:

- turul insulei cu masina sau moto (eventual de inchiriat), e de vis si soseaua si peisajul

- plimbare cu barca de 80-100 cp - 100 euro juma de zi - chiar merita. Cu jet-ul sau ski nautic e scump.

- mancati de fiecare data la alt restaurant, desi poate au aceleasi feluri de mancare (ca denumire) sunt preparate diferit, incercati fara grija preparate specifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...