Sari la conținut

Care este viteza dvs. de croaziera?


ADMIN
 Share

Care este viteza dvs. de croaziera?  

1.951 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 585
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 5 weeks later...

Viteza de croaziera ? Asta inseamna numai in afara localitatilor, pentru ca in localitati, mai ales in Buc. sunt multe "variabile". O medie de 20 de km/h, aia nu mai este "viteza de croaziera". Altfel, pe DN-uri, 70+- in localitati, 100-120 afara. Pe A-uri, un decent 140, altfel ne cumparam sonda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Honda Hornet PC41.. In general, in exterior merg cu 100-110, iar in localitati 50-70, unde permit atat starea drumului cat si traficul. De cand am permisul am parcurs aproximativ 50000 km pe motocicleta, insa pe masura ce numarul acestora creste, merg din ce in ce mai precaut. Nu imi place sa exagerez, nici sa risc. Reprizele cu peste 130 km/h sunt foarte rare si doar pe autostrada sau unde vizibilitatea permite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Christian Oros

În localitate 50-80 km/h, depinde și de trafic.

În afara localității 90-130 km/h, niciodată nu m-am aruncat peste 180 km/h cu toate că mașinăria poate.

Todeauna mă gândesc că sunt așteptat de familie acasă și că mâine este încă o zi...

Asfalt uscat și drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu fosta mobra (Bandit 600 - naked)... pe DN/E 90-120 km/h. pe autostrada, 120-140 km/h, localitati pustii pe DN/E 80-90 km/h, localitati animate si oras maxim 60 km/h

cu actuala mobra (VTR1000 - semicarenata) DN/E 100-140km/h, pe autostrada 140-170 km/h, localitati pustii pe DN/E 80-90 km/h, localitati animate si oras maxim 60 km/h

 

in caz de polutie, coboram la limite :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pt mine e foarte greu sa stabilesc o viteza de croaziera... Mai ales ca am o capra foarte nesatula, haleste benzenul zici ca-i turbata. Cert e un lucru: in localitati rar sar de 60. Am avut destule experiente cu taximetristi, batrani, fufesoferite care cred ca oglinzile sunt doar pt a se ruja... Si sa nu uitam cainii... Dar pe DN-urile bune 110-120, in functie de trafic .Pe autostrada nu merita sa pierd timpul, asa ca incerc sa raman pe la 139, ca poate apare vreun radar...iar cand e liber, cate o liniuta pana pe la 200, dar nu mai mult ca ma trage curentu, desi caprilia ar duce pana la 220.

Oricum, recomand intotdeauna adaptarea vitezei la conditiile meteo si trafic. Si obligatoriu ochii la drum! O data m-a furat peisajul si dus am fost! Oase rupte, capra avariata... distractie maxima.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa raspund care-mi este viteza de croaziera... logic ca aia legala... :P

 

Insa viteza la care m-as simti bine pe motor, fiind probabil pe o autostrada fara limita de viteza... cu tankbag indesat la maxim... poate fi 140-150 fara sa devina inconfortabil, sau pana in 120 fara tankbag (stand relaxat pe scaun)

 

Noroc cu drumurile serpuite si varfurile de viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am un sezon de moto, cu 10000 km facuti,incepator.Merg cat sa fiu in siguranta,pana la 60 in oras,si in rest in functie de radare si de trafic.Max 150-160Km/h.Acum sa ma vad cum fac cu noua achizitie...Inca nu am probat-o (CBR600FA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am un sezon de moto, cu 10000 km facuti,incepator.Merg cat sa fiu in siguranta,pana la 60 in oras,si in rest in functie de radare si de trafic.Max 150-160Km/h.Acum sa ma vad cum fac cu noua achizitie...Inca nu am probat-o (CBR600FA)

 

Viteza de croaziera se refera la viteza la care te simti cel mai bine si cu care te deplasezi cel mai des, de obicei in afara... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Si viteza de croaziera nu o adaptezi in functie de radare, conditii meteo, stare, plictiseala, chef sau nu de mers pe mobra ?! Daca fac Timișoara-Arad de exemplu, dus-intors si încolo sunt somnoros sa spunem, voi merge cu 100..la intoarcere poate sunt grabit si merg mult mai tare..nu stiu ce se intelege viteza de croaziera la unii. Dar treaba e simpla!

 

Si ca sa termin cum se cuvine, eu ma simt cel mai ok la peste 160..inafara, logic.

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si viteza de croaziera nu o adaptezi in functie de radare, conditii meteo, stare, plictiseala, chef sau nu de mers pe mobra ?! Daca fac Timișoara-Arad de exemplu, dus-intors si încolo sunt somnoros sa spunem, voi merge cu 100..la intoarcere poate sunt grabit si merg mult mai tare..nu stiu ce se intelege viteza de croaziera la unii. Dar treaba e simpla!

 

Si ca sa termin cum se cuvine, eu ma simt cel mai ok la peste 160..inafara, logic.

 

"Viteză de croazieră = regim de zbor al unui avion la o viteză mai mică decât cea maximă, pentru a se reduce uzura și consumul de combustibil" (sursa dex)

 

Acum zi-mi ca tu consideri viteza de croaziera 60km/h (poate cu scooterul). Si daca nu e nici aia maxima (pentru userul pe care-l citam eu), respectiv 150-160 (care e viteza lui maxima... aka varful de viteza)... ea poate fi sa zicem 120-130/h, sau poate 100-110, ca e incepator...

 

Adaptarea in functie de radar e o deccelerare de scurta durata... precum rosul la semafor, si nu are nici-o legatura cu topicul ... Celelalte iar sunt ocazionale , vorbesc de conditiile meteo, stare, plictiseala... poti fi plictisit o zi /an... imi influenteaza media la viteza de croaziera pe anul ala? Tu cred ca incurci viteza medie de deplasare intr-o anumita zi cu viteza a ceea ce ar trebui sa fie subiectul topicului.

 

Pay attention! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...