Sari la conținut

Care este viteza dvs. de croaziera?


ADMIN
 Share

Care este viteza dvs. de croaziera?  

1.951 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 585
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Nu inteleg cum scoateti voi viteze de croaziera de peste 90km/h, motociclisti cu experienta scot maxim 60-65 km/h...?!

 

Eu am in general Viteza medie de 70-80 km/h, ( dar sunt un zeu, pacat ca nevasta-mea e ateista :) ).

 

Aici am avut 77 la 987 km parcursi ( Brasov - Sighet si retur, drumuri judetene preponderent ), in conditiile in care vreo doua ore am mers rezonabil prin sat cu pasager.

de viteze minime si maxime nu comentez :)

 

KTM 1290R

post-67790-0-18488800-1508835199_thumb.jpg

Editat de Sergiu_V.Riders
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum scoateti voi viteze de croaziera de peste 90km/h, motociclisti cu experienta scot maxim 60-65 km/h...?!

 

Eu am in general Viteza medie de 70-80 km/h, ( dar sunt un zeu, pacat ca nevasta-mea e ateista :) ).

 

Aici am avut 77 la 987 km parcursi ( Brasov - Sighet si retur, drumuri judetene preponderent ), in conditiile in care vreo doua ore am mers rezonabil prin sat cu pasager.

de viteze minime si maxime nu comentez :)

 

KTM 1290R

Definitie – Viteza de croaziera este viteza la care se poate rula constant cu masina pentru un consum optim si o uzura minima a motorului. In general, viteza de croaziera este undeva la aproximativ 75% din viteza maxima care poate fi atinsa de autoturism. Viteza de croaziera se mentine in ultima treapta la turatii ideale diferite in functie de motorizare si modelul de masina.

A invata sa se identifice si sa foloseasca viteza de croaziera la drum lung este o parte importanta a oricarui curs de sofat economic. La aceasta viteza masina va consuma cel mai putin, iar motorul este cel mai putin uzat, fiind recomandata in mod special atunci cand se fac drumuri de multi kilometri.

La primul google search despre VITEZA DE CROAZIERA.

Tu te referi la viteza medie de deplasare, aia e altceva. Am facut Constanta-Radauti in aprox 6h, 550km, reiese o viteza medie de aprox. 90km/h dar nu vrea nimeni sa stie cum am mers si ce consum am facut :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin România mă simt hăituit de radare.

Pe afară nu am senzația asta deși poate ar trebui.

Am venit de la Sofia în 3h si 10' de la margine la margine pe 380km.

Se poate, iar când ai și +150 cai, este mai ușor.

» Post actualizat in 25 Oct 2017 11:49

Definiția este prea generală.

Ex. GTL-ul este limitat la 220km/h. 75% din asta înseamnă 165km/h si un consum de 8.5 litri.

Numai bună când vrei să rămâi zen.

 

Mersul la consum, înseamnă 90km/h si 5l la 100km.

Dar nu poti sa mergi asa. Adormi si faci accident.

Plus ca dacă ai de făcut 1000km, îți va lua 11-12 h plus 2-3h pauzele de dezmorțire. O veșnicie...

Normal o tii în 180 si faci 8h cu totul.

 

Asa că viteza medie de mișcare pare o cifra mai realistă.

La mine a ajuns 93km/h pe 90000km.

» Post actualizat in 31 Oct 2017 04:46

Mă uitam la bordul mașinii și aveam 12km/h viteza medie în trafic în București în aglomerație și 40km/h pe ultimii 5000km oraș/afară...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum scoateti voi viteze de croaziera de peste 90km/h, motociclisti cu experienta scot maxim 60-65 km/h...?!

 

Eu am in general Viteza medie de 70-80 km/h

Aveam si eu discuția cu cineva legat de viteza de croaziera si viteza medie si dupa indelungi contre(eram vreo 6 insi angrenati in discutie) ne-am dat seama ca unii inteleg ceva si altii altceva. Concluzia a fost ca viteza medie la drum intins e cuprinsa undeva intre 70-80kmh in functie de skiluri si experienta, si sub 70 la cei mai intregi la cap.

 

Facand o parabola, acum ceva ani am facut Baia Mare-Bucuresti-511km(undeva in sud a fost oprirea) in fix 5h20m cu tot cu 4 alimentari. Dar cred ca mi-am cautat-o cu lumanarea. De atunci, media mea la drum intins e undeva intre 75-85kmh in functie de dispozitie. :D Ce e interrsant e ca rar depasesc 150kmh,dar nici nu prea stau sub 100. Am noroc, inca nu mi-a fost luat permisul pt over-speeding. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

O sa scriu ca să ma uit peste câțiva ani dacă s-a schimbat ceva. 

București - pe bulevardele mari 60-70 km/h. Uneori mai ma trezesc la 80-85 km/h. Îmi dau 2 palme și revin la 60-70 km/h.

Drumuri județene - 80-90 km/h

Drumuri naționale și europene- 90-110 km/h.

În mare, cu toleranta de 10km/h merg  fix în limitele legale .

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...