Sari la conținut

Remorca Pt Scuter


Marinaru68
 Share

Postări Recomandate

Uneori ai nevoie sa transporti cate ceva voluminos si ar fi deosebit de utila o remorca ce se poate atasa in spatele scuterului. Eu am avut de transportat un frigider si ma gandeam ca ce buna ar fi o remorca sa se poata atasa la un scuter. Daca aveti orice idee despre acest subiect, va rog ziceti din experienta voastra. In special ma intereseaza trenul de rulare.

Eu ma gandesc la ceva simplu, o remorca facuta pe un cadru din otel, cu un tren de rulare simplu cu doua roti pe pneu, fara amortizoare, fara sistem de franare, cu doi catadioptri rosii pe spate (deci fara un sistem de iluminare) - per ansamblu sa iasa ceva ieftin dar util. De asemenea, daca aveti ceva idei despre modul de cuplare cu scuterul... bagati acilisa idei !!!

 

P.S. unde se pot gasi roti mai ieftine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice remorca ti-ai face acasa e ilegal sa umbli cu ea pe drum. Pe langa asta iti pune in pericol si viata...neavand frane, becuri..etc.

De exemplu daca ai purta un frigider , forta de inertie a remorcii la o viteza de 50 km la ora, ar fi destul de mare incat sa te dezechilibreze si sa te dea de pamant la o frana mai puternica.

................................................

Leaga un carucior de ala cum vezi pe la tara ca merg babele cu sacii de la camp cu el...E usor si practic...dar oricum nu poti umbla cu asa ceva in zona urbana, ca te amendeaza politaii de nu te vezi.

Iar daca scuteru dupa care il legi e unul de 49cc, nu prea vad sa il urce pe o panta de 15% cu un frigider in carca...

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu daca ai purta un frigider , forta de inertie a remorcii la o viteza de 50 km la ora, ar fi destul de mare incat sa te dezechilibreze si sa te dea de pamant la o frana mai puternica.

 

Iar daca scuteru dupa care il legi e unul de 49cc, nu prea vad sa il urce pe o panta de 15% cu un frigider in carca...

 

Don Juane, pai scuterul duce doua persoane. Deci daca un pasager are 60-70 Kg, de ce nu ar duce o remorca de 25 Kg si un frigider de 30 kg? In total ar fi cam 55kg, deci mai putin decat un pasager. Plus ca atunci cand duc un frigider, nu alergi cu 50, ii dai si tu 20-25 maxim, mergi incet ce naiba? Ca nu-l duci 300 de kilometri, eu ma refer doar la deplasari in oras sau cel mult sa mergi la tara dar aproape de orasul tau...

Insa la politai ma gandeam si eu,... dar de ce sa iti dea amenda daca ai si asigurare, si scuteru inmatriculat si casca??? Ce, e lege care zice ca nu poti sa atasezi o remorca mica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Don Juane, pai scuterul duce doua persoane. Deci daca un pasager are 60-70 Kg, de ce nu ar duce o remorca de 25 Kg si un frigider de 30 kg? In total ar fi cam 55kg, deci mai putin decat un pasager. Plus ca atunci cand duc un frigider, nu alergi cu 50, ii dai si tu 20-25 maxim, mergi incet ce naiba? Ca nu-l duci 300 de kilometri, eu ma refer doar la deplasari in oras sau cel mult sa mergi la tara dar aproape de orasul tau...

Insa la politai ma gandeam si eu,... dar de ce sa iti dea amenda daca ai si asigurare, si scuteru inmatriculat si casca??? Ce, e lege care zice ca nu poti sa atasezi o remorca mica?

E mai greu sa tragi o remorca de 55 kg decat sa duci un pasager de 60 kg...apar niste forte de frecare, etc

 

 

iar de politie...e interzis sa iti faci o remorca acasa. nici dupa tractor nu poti lega o remorca facuta acasa( neomologata nu o poti inscrie).

Iar la tine tiar trebuii o remorca de scuter facuta de fabrica, si omologata ceea ce nu cred ca se fabrica...

Si ti-am zis o remorca incarcata cu 30 kg...pe deal injos te ''impinge'' in caz de nevoie de franare mai brusca si te si dezechilibreaza...

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulament

Art. 186.

(3) Motocicleta fara atas, precum si bicicleta pot tracta o remorca usoara având o singura axa.

 

Codul rutier:

Art. 85

(3) Tractarea unei remorci neinmatriculate sau neinregistrate ori cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :)

E comica treaba dar buna sa sti.

Am vazut zilele astea unul cu un carut dupa el legat de scuter, pe drum public pe la case, nu avea nici casca nici nimic, mirat de ce vad eram sa intru intr-o groapa B)

Numai idei le vine la oameni astea, e bun si ptr buteli la tara :laugh: iti sare butelia in aer vezi ce viteza prinzi :laugh: :D

Editat de cosx25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulament

Art. 186.

(3) Motocicleta fara atas, precum si bicicleta pot tracta o remorca usoara având o singura axa.

 

Codul rutier:

Art. 85

(3) Tractarea unei remorci neinmatriculate sau neinregistrate ori cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

 

 

Uite cineva care chiar stie Codul Rutier, mersi mult Clodius !!!

 

Asadar, inteleg ca pot sa tractez o remorca cu o axa insa trebuie sa o inregistrez la primarie. Sa vezi circ la nemernicii aia cand o sa le spun ca este facuta in regie proprie: o sa-mi ceara sa trec RAR cu ea, sa o omologhez, sa o brevetez la OSIM, sa o testez in centrul aeronautic al NASA, sa aduc adeverinta cum ca nu este necesara adeverinta. Si la urma sigur o sa-mi spuna "Nu se poate!" din cauza ca este luna plina (sau cine stie ce alt motiv "intemeiat"...) Zii functionar la stat si trage apa la toaleta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as face remorca din bare de aluminiu, prinse prin suruburi de aliaj, ca tren de reulare as lua roti de liza-cea cu care se cara marfa pe la magazine-, ca sistem de prindere m-as prinde sub sa.

mi-a explicat cineva cum e cu transmisia la scuter... cu centrifugal si restul. intrebare mea este daca poate trage o greutate echivalenta cu un pasager, roata din fata raminind pe asfalt. apoi, fiind prin curele, nu genereaza o uzura prematura a curelelor? era o vorba de la ai batrini, mai bine cari decit sa tragi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce idei au si unii... uita-te la clipul
, poate capeti si alte idei!

Si cum mama ciorilor mai inclini tu scuterul cu remorca in spate? Sau o inclini si pe ea?

C e mi-ar place sa-i vad in puscarie pe toti aia care ies pe drum public cu le bese lor mintea in curte! :) B) :D

 

offtopic : :) :laugh: ce tari sunt astia cu scuterele :laugh:). cara si vaci. :laugh:).

Ontopic : chestia cu remorca dupa scuter e o idee foarte buna si utila, insa ar exista prea multe aspecte negative. S-au cam zis care ar fi, primul dintre ele fiind cel cu franarea. Gandeste-te cum franezi... cand ai 60 de kile care te imping din spate (depinde si de viteza cu care mergi.. dar totusi). Si chestia cu inclinatu in curbe e ceva... insa nu cred ca te inclini tu n curbe la 20-30 km/h :)). Asa o remorca micutza, gen pentru butelie, cumparaturi...ceva de genu ar merge, dar sigur s-ar lega gaborii de tine chiar daca ai fi in regula. Succes daca o sa ti-o construiesti...si foloseste profil de alumiu ca e mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) ala care ducea vacuta a fost cel mai tare.

 

Mai, eu ma gandeam ca o remorca ar fi super si in alte cazuri: de exemplu la pescuit, sau de mers la plaja sau la un picnic, la un gratar, de carat butelia cum mai zicea cineva, de adus 4 bidoane mari cu lavabil cand iti zugravesti casa, de transportat varza pt mamaie toamna si 1000 alte utilizari...

 

Cat despre partea inclinarii, cupla trebuie sa permita inclinari usoare, ca la orice remorca! Cu franarea eu zic ca nu-s probleme, inertia celor 60 kg e aceeasi, indiferent ca sunt pe sa ori in remorca - sistemul de franare cu siguranta face fata (sa nu uitam ca unii se suie si cate 3 pe un scuter).

 

La rotile de liza ma gandeam si eu, insa mi se par totusi un pic cam mici...

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor eu daca te inteleg .... imi ziceai ca vrei scuter doar pt transport acuma vrei si remorca ?:)) mi`se pare o aberatie remorca pe scuter , este foarte greu de manevrat, intotdeauna te dezechilibreaza remorca aia , la franari numai zic , e bataie de cap s`o inmatriculezi/inregistrezi daca o faci acasa, eu nu`i vad rostu , vrei transport ?? i`ati o dacie la 20-30 mil si cari cu ea saci de cartofi :)

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am vazut acum vreo 4 ani in Franta o remorca pentru scutere/mopede. Avea o singura roata, era destul de joasa, iar sistemul de franare era prin lovire inertiala. Faza e ca la noi nu am vazut asa ceva, si chiar daca ar fi.........remorcuta aia nu putea fi incarcata cu cine stie ce...............mai bine se renteaza cu un topcase.

Scuterul nefiind facut pt. a cara frigidere..............cand ai nevoie sa te duci la un pescuit, rezolvi totul cu un rucsac in spate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scuter cu remorca ar fi fost bun si pt o afacere de curierat local (de ex. in Bucuresti) pt obiecte voluminoase, ca se strecoara in trafic mult mai bine decat o Dacie.

 

Totusi cred ca aveti dreptate, o sa abandonez ideea, mai ales ca am fost la primarie si exact ce banuiam: vor sa fie omologata.

 

Care vinzi Dacie cu do'oj de bulioane bre? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:D :lol: :lol:

caraghioasa rau , aia este buna de facut panarama cu ea,sa mergi la piata sa incarci portbagajul cu megacumparaturi , sa mergi la agatat cu ea vei avea un succes incredibil...Eu as da alt titlu "Comic Car Ever Made" :D

acum serios vorbind,nici nu o vezi in retrovizoare in multe situatii sau nici macar in fata daca esti intr-un autobuz,ca sofer,si este aproape de tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :lol: :lol:

caraghioasa rau , aia este buna de facut panarama cu ea,sa mergi la piata sa incarci portbagajul cu megacumparaturi , sa mergi la agatat cu ea vei avea un succes incredibil...Eu as da alt titlu "Comic Car Ever Made" :D

acum serios vorbind,nici nu o vezi in retrovizoare in multe situatii sau nici macar in fata daca esti intr-un autobuz,ca sofer,si este aproape de tine...

 

mie mi-ar placea una de aia :D

macar nu ma ploua in ea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scuter cu remorca ar fi fost bun si pt o afacere de curierat local (de ex. in Bucuresti) pt obiecte voluminoase, ca se strecoara in trafic mult mai bine decat o Dacie.

[...]

Tare as vrea sa te vad cum te strecori prin traficul din bucuresti cu un scuter cu remorca si carand un frigider cu 2 usi :D Faci colectie de oglinzi si predai frigiderul in culorile curcubeului pe parti.

 

 

 

Bafta! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut acum vreo luna un piaggio nrg cu remorca, aveam si o poza dar nu o mai gasesc. avea doua roti de bicicleta de '26 cu aripi prinse de un cadru si peste el era prins un fel de cutie care se prinde pe masinile 4x4 pe capota.

post-29418-1213030563.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. Acum serios vorbind ma intereseaza si pe mine o dracie de remorca pentru al meu scuteras ca sa pot cara fier(cupru alama etc) sa nu fie prea mare dar vreau sa vad si eu ceva linkuri catre chestii omologate neomologate ca asa sa vorbim vorbe cred ca toti se pricep

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E utila treaba. Chestia e ca trebuie sa faci o remorca din cele mai usoare materiale pa care le gasesti. Bineinteles, si destul de rezistente. Sistemul de prindere cred ca l-ai putea face. Trebuie sa il inventezi. Prima oara trebuie sa faci un carlig pe care sa-l prinzi pe scuter, cu mici modificari, bineinteles...sa fie centrat, drept. Daca poti sa-l prinzi cumva, fa-l sa-l poti da si jos, ca nu cred ca ai nevoie de el totdeauna si nu are rost sa-l cari dupa tine. Sistemul de prindere al remorcii cred ca se poate face si el. Ceva ca in poza de mai jos, numai sa fie in miniatura. . Bineinteles ca ar mai fi o problema: latimea remorcii trebuie sa fie cel putin egala cu limitele scuterului (in latime), altfel vor aparea probleme. Si, ca sa faci o remorca asa de ingusta, la viteze mai mari si la gropile din Bucuresti se poate rasturna usor, deci trebuie niste roti destul de late, nu ca alea de bicicleta. Iluminarea ei va fi obligatorie, chiar daca mergi cu ea neomologata. Un sistem de franare pe ea ar fi ideal, dar e foarte foarte greu de realizat! Daca franezi in curba, chiar si la 30 km/h te poate dezechilibre usor.

Daca tu realizezi asa ceva...ai putea produce pe banda ca ti-ai scoate bani :scratch:

post-13469-1220999102_thumb.jpg

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...