Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

recomand heidenau k 76 , 299lei spate,230lei fata

numa bine.asfalt uscat.

s-au mai scumpit un pic si a mai crescut si euro(preturile de pe heidenau.ro nu sunt valabile) fata 75euro si spate 90 euro..oricum si aceste preturi sunt aproximative!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

PRETURILE SUNT INTRADEVAR BUNE DAR UNDE POT FACE COMANDA IMI PUTETI SPUNE???

RESPECTE ;)

:) incearca heidenau.ro .sunt curios daca preturile afisate sunt reale!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai zis, indicativul M+S exista doar pe dimensiunile 140-150 (sper sa nu gresesc).

Legat de durabilitatea lor, intreaba utilizatorul svgobi. Parca el are M+S pe motor.

 

K60 M+S exista si pe 120/90x17, scrie pe site-ul nemtilor care le fac:

http://www.reifenwerk-heidenau.de/modules/...=101&pic=48

 

Problema ramasa ar fi: un 120/90x17 M+S arata ca in varianta agresiva, sau e designul simplu, cu compozitia chimica schimbata ? Am inteles ca M+S ar fi catde cat gandite sa aiba aderenta buna sub 7 grade celsius, ceea ce gumele normale nu inghit la fel de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dus ieri sa ma interese de Mitas E-09 la Chemtraders. E-09 nu mai aveau. Am cerut pe comanda pt spate, au zis ca aduc, 200 RON.

Le-am cerut si fatza, au zis ca n-au. Le-am cerut tot pe comanda, au zis ca nu au si nu mai aduc. Daca vreau, doar E-07 pt fatza, pe comanda, 160 RON.

Hmmm. Ca idee, un E-07 pe spate ? NU, nici d-ala. Bun, da' ce s-a intamplat ? Alte tipuri de cauciucuri pe dim 120/90x17 ? NU. Cica nu mai aduc cauciucuri moto.

PLM, Chemtraders era "unic importator" Mitas in RO.

 

Pe site-urile comerciantilor de cauciucuri moto e HAOS:

( A ) poze ale profilului cauciucului care nu corespund cu realitatea (poza gumei de fatza in loc de cea de spate, diferenta mare de profil in unele cazuri, sau chiar poza altui tip de cauciuc), plus multe cauciucuri fara poza. Loz in plic?

( B ) preturi neactualizate, ca e greu

 

Hai sa facem si putina reclama, ca merita:

 

www.anvelopemotociclete.ro -> selectam "Anvelope moto" -> "Enduro"

Nu gasesc nici o guma moto. Doar auto. Si 90% din ele au pretul 0. Sariti, baieti, ca sunt moka !!! De ce ar pierde cineva cateva ore sa actualizeze niste preturi pe un site ? Ce-i trebe cumparatorului sa stie pretul ?! Eu astept sa treaca pe minus, ca sa-mi dea si bani sa le iau :)

 

www.anvelopemoto.ro -> selectam "Anvelope motociclete" -> "Anvelope motocicleta enduro" -> Aplica.

Momentan nu exista rezultate. Este posibil datorita volumului mare de date ca acest produs sa nu fie inca introdus in baza noastra de date. Va rugam sa ne contactati pentru pret si disponibilitate. Din cate imi amintesc, parca de un an se tot chinuie sa bage ceva acolo si nimic. Va dati seama ce volum mare de date, de nu le ajunge un an ? Cred ca astia au de toate (de nu fac fatza) da' nu ne zic si noua ca la ei gasim orice.

De fapt, 1 singur cauciuc apare la toate tipurile de gume moto, indiferent ca cer enduro, cross, strada sau viteza: "Anvelope Auto Pirelli 23/4 R16 Profil Trailette" adica AUTO, si nici poza n-are.

 

www.depozituldeanvelope.ro , astia sunt mai organizati, la astia chiar gasim cauciucuri moto.

Ce am de comentat? Pai http://www.depozituldeanvelope.ro/ANVELOPE...9021,p-864.html . Guma e 90/90x21, adica E-09 fatza, dar in poza e E-09 spate !!! ;) Ah, si... pretul? Da un telefon daca esti curios, nu?

Uite:

------------

ANVELOPE MITAS 90/90-21 54T TT E-09 909021

Pret: Doar la comanda

Comanda telefonic 021-230.14.04

cantitate 1

------------

Astia vor sa dai comanda fara sa stii cat costa! :)

 

www.cauciucurimoto.ro Astia chiar au gume

Ce pot sa le reprosez ? Pai daca Mitasul la Chemtraders era la 200 RON spate + 160 RON fatza (pt DR-ul meu), adica 360 RON perechea...

La astia:

------------

Mitas E 07

 

Cu noi doar doar 409,90 RON

Transportul si ambalajul sunt incluse in pret

120/90 -17 TT 64S

------------

Ca doar romanu' nu e prost sa investeasca o suma ca sa obtina profit de 10 - 15%... nuuuuu!!!!!! Romanu vrea 300% !

 

 

M-am mai dus ieri la un depozit de anvelope langa Chemtraders, "importatori Maxxis" scria. I-am luat "tare" din start: "Are rost sa mai intram, sau ne urcam pe motoare si plecam, ca am gresit adresa?". Mi se raspunde cu "mai avem vreo 2 cauciucuri undeva prin spate prin depozit, daca vreti sa le vedeti....". Am stat de curiozitate sa vad ce imi arata. Am asteptat vreo 10 minute cel putin , apoi, vazand ca nu mai vine nimeni inapoi sa vb cu noi, ne-am enervat , am urcat pe moto si am plecat.

 

De data asta mergem la un magazin cu specific moto. Nu e chiar datoria lor sa aduca cauciucuri. Dar mentionez si asta pt ca frustrarea crestea. Cerem oferta cu ce gume pot aduce pt 120/90x17 (pt Suzuki DR 650 '93 si Honda Transalp 600 '98). Ceva sa nu fie prea stradal, sa accepte si un noroi. Nimic! Doar cate ceva stradal. Imi propune ceva de la Heidenau, stradal. Hmm... dar K60 nu aduceti? Cauta omu'... si , pe bune, chiar nu exista modelul K60 pe site-ul celor de la care le-ar fi adus. 50 si ceva.... 59 parca.... apoi 61... si peste. 60 nu exista acolo. Ok.... Stiu ca Maxxis nu scoate dimens astea pe modelul vrut de mine, la fel si Dunlop D606 nu exista pe dim astea, asa ca nu le pomenesc. Incerc cu Pirelli MT 21. Pot aduce... dar nu pe dim astea. PLM! De curiozitate, desi stiu ca sunt scumpe, Metzeller Sahara 3 (Enduro 3)? "Da, putem aduce, dar nu pe dimensiunile astea."

 

Noh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte tipuri de cauciucuri pe dim 120/90x17 ? NU. Cica nu mai aduc cauciucuri moto.[/b][/u]

PLM, Chemtraders era "unic importator" Mitas in RO.

 

Esti sigur c-ai inteles bine? Sau poate nu se mai complica cu cauciucuri moto in iarna?

Si eu am vrut acum vreo luna sa-mi iau e09 de la Chemtraders buc. Mi-au spus ca nu mai au si pana-n primavara nu mai aduc. Dar nu ca n-ar mai aduce moto vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur c-ai inteles bine? Sau poate nu se mai complica cu cauciucuri moto in iarna?

Si eu am vrut acum vreo luna sa-mi iau e09 de la Chemtraders buc. Mi-au spus ca nu mai au si pana-n primavara nu mai aduc. Dar nu ca n-ar mai aduce moto vreodata.

 

Posibil sa fie asa, si sa nu fi inteles eu bine. De fapt, sper sa fie asa. Dar frustrarea ramane mare referitor la dificultatile de achizitionare a unui cauciuc moto si a totalei lipse de interes si seriozitate in acest domeniu al multor comercianti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar frustrarea ramane mare referitor la dificultatile de achizitionare a unui cauciuc moto si a totalei lipse de interes si seriozitate in acest domeniu al multor comercianti.

Eu am avut surpriza sa fiu servit ca la carte de catre baietii de la importatorul Continental: vorbit prin mail/telefon azi, venit omul cu caucioacele pe scuter si cu camerele in rucsac a doua zi la biroul unde lucrez, cu factura pregatita si bon fiscal facut la botul calului. Intr-adevar, cam scumpute gumele, dar prefer sa nu pierd timp alergand pe la toti imporatorii/distribuitorii din Bucuresti.

 

PS: Apropo de Continental: are careva Conti Escape pe mobra? Cum se comporta in off? Multam! ;)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie asa, si sa nu fi inteles eu bine. De fapt, sper sa fie asa.

 

M-ai facut curios si am sunat la astia din buc. E09 e un model f cautat si raman repede fara cauciucurile astea. Vor aduce din nou dupa luna februarie.

Deci, relax ;)

Mesaj completat

Mai baieti, voi chiar n-ati auzit de Romi ? Nu stiati ca are si toate tipurile de cauciucuri, pe linga piese si accesorii ? De ce va chinuiti cu importatorii unici si alti intermediari dubiosi ?

 

 

Simplu.

 

La Romi, dupa lista pe care o am eu de la el, MITAS 90/90-21TT 54T E-09 DAKAR = 50.28 EUR = 215 lei (curs BNR. Si ca idee, Romi practica un curs mai mare comparativ cu cel de la BNR)

La Chemtraders, acelasi cauciuc e 183 lei. (dupa lista lor de preturi de pe site)

 

Romi de unde crezi ca ia Mitasurile? Crezi ca le importa el direct sau si el tot de la astia le cumpara si le da mai departe cu un mic comision?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, voi chiar n-ati auzit de Romi ? Nu stiati ca are si toate tipurile de cauciucuri, pe linga piese si accesorii ? De ce va chinuiti cu importatorii unici si alti intermediari dubiosi ?

 

Nu vreau sa par rautacios, vreau doar sa raspund la intrebari.

"Importatorii unici" au preturile cele mai mici la gumele respective, nu ? Exemplu: Mitas E-09 120/90x17 de la Chemtraders cu 200 Ron in loc sa il cumpar de la intermediari dubiosi precum www.cauciucurimoto.ro , care cer "doar 409,90 RON" pe aceeasi guma.

De ce nu ma aventurez sa cumpar de la Romi ? Pentru simplul fapt ca vreau sa vad guma in fatza ochilor inainte sa dau banii. Exemplul cel mai concludent cred ca este cel cu Heidenau K60, unde ba exista M+S pe 120/90x17, ba nu exista, ba arata ca ala standard, ba arata ca ala agresiv. M-am lamurit ca exista K60 M+S pe dimensiunile alea, dar inca nu stiu cum arata (si nu imi e indiferent cand o bag pe iarba). Asta ar fi cam singurul motiv. Vreau sa le vad inainte sa accept sa le platesc.

Cineva spunea in acest topic cum s-a chinuit o gramada sa le explice celor de la Maxiscooter (www.heidenau.ro) ca vrea K60 M+S, si in final tot dezamagit a fost cand a primit varianta standard. Si n-ar trebui sa existe asemenea confuzii, pt ca au coduri diferite la producator (Standard: nume 11140034 SKU 140344 si M+S: nume 11160434 SKU 164340 , si e diferenta de 100 RON intre standard si M+S !!)

Editat de Betrayal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, voi chiar n-ati auzit de Romi ? Nu stiati ca are si toate tipurile de cauciucuri, pe linga piese si accesorii ? De ce va chinuiti cu importatorii unici si alti intermediari dubiosi ?

 

 

Simplu.

 

La Romi, dupa lista pe care o am eu de la el, MITAS 90/90-21TT 54T E-09 DAKAR = 50.28 EUR = 215 lei (curs BNR. Si ca idee, Romi practica un curs mai mare comparativ cu cel de la BNR)

La Chemtraders, acelasi cauciuc e 183 lei. (dupa lista lor de preturi de pe site)

 

Romi de unde crezi ca ia Mitasurile? Crezi ca le importa el direct sau si el tot de la astia le cumpara si le da mai departe cu un mic comision?

 

Corect. Cand mi-am cumparat gumele, pretul lui Romi era mai mare decat cel al importatorului. Plus ca acesta din urma mi-a facut si o reducere de 10%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe Transalp si sunt foarte multumit de el dar sa nu-ti imaginezi ca am facut hard enduro.

Eh, nici nu ma gandeam la hard enduro. Macar sa stiu ca nu mai dansez pe noroi atat de rau precum fac cu actualele TrailAttack. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Din cate stiu (daca gresesc, imi cer scuze), Romi are contract cu un mare depozit de anvelope moto din Germania.

In plus, poate aduce si marci/modele in plus fata de cele ce apar pe site (un telefon inainte si te lamuresti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu (daca gresesc, imi cer scuze), Romi are contract cu un mare depozit de anvelope moto din Germania.

In plus, poate aduce si marci/modele in plus fata de cele ce apar pe site (un telefon inainte si te lamuresti).

 

Nu te contrazic, dar totusi, uitandu-ma pe lista de preturi, in ceea ce priveste Mitasul, cei de la chemtraders vand totusi ceva mai ieftin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Nu te contrazic, dar totusi, uitandu-ma pe lista de preturi, in ceea ce priveste Mitasul, cei de la chemtraders vand totusi ceva mai ieftin...

Da, Angi, asa este. Au clar cele mai mici preturi pentru Mitas .

Eu am scris cele de mai sus fiindca intreba cineva daca si Romi3 ia Mitas tot de la Chemtraders sau nu.

De la C. am tinut legatura cu un domn foarte ok - Bogdan Nicolescu.

0723 . 558 . 667 - pentru ceilalti care, ca si mine, nu sunt din Bucuresti.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand heidenau k 76 , 299lei spate,230lei fata

numa bine.asfalt uscat.

 

AM VORBIT CU CEI DE LA MAXISCOOTER (heidenau>ro)

SI O PERECHE DE GUME K 76 PENTRU VARADERO 518 RON CU TVA-2% CA AM COMANDAT PE NET.

GUMELE K60 SUNT MAI SCUMPE CU APROX.100RON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si ajungi la pretul Karoo T, care nu se compara calitativ cu Heidenau....

 

Nu tin sa intru in polemici, dimpotriva, incerca sa subliniez ca o marca buna nu se compara cu Mitas sau Heidenau. Am vazut trinta pe asfalt putin ud cu E07 si m-am lamurit. Iar faptul ca K60 are profil "agresiv" nu inseamna ca rupe off-road-ul. Pneurile specializate (gen Michelin Desert, Karoo, TKC80 etc) nu sint agresive, dar asta nu le impiedica sa fie extrem de eficiente.

 

Iar in momentul in care pretul unui Mitas sau Heidenau se apropie de cel al unui Metzeler, alegerea e facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si ajungi la pretul Karoo T, care nu se compara calitativ cu Heidenau....

 

Nu tin sa intru in polemici, dimpotriva, incerca sa subliniez ca o marca buna nu se compara cu Mitas sau Heidenau. Am vazut trinta pe asfalt putin ud cu E07 si m-am lamurit. Iar faptul ca K60 are profil "agresiv" nu inseamna ca rupe off-road-ul. Pneurile specializate (gen Michelin Desert, Karoo, TKC80 etc) nu sint agresive, dar asta nu le impiedica sa fie extrem de eficiente.

 

Iar in momentul in care pretul unui Mitas sau Heidenau se apropie de cel al unui Metzeler, alegerea e facuta.

:D Si eu am pe spate montat un Metzeler Karoo T si se comporta extraordinar atat pe asfalt cat si pe off, inclusiv acum ca a venit sezonul rece.

De asemenea am montat pe fata un Conti Escape si se comporta foarte, foarte bine. Am cu el circa 9 mii km (30% off, 70% asfalt) si inca mai am mai mult de jumatate din profil.

 

post-25487-1259100299_thumb.jpg

Mesaj completat

post-25487-1259101460_thumb.jpg post-25487-1259101487_thumb.jpg

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Si eu am pe spate montat un Metzeler Karoo T si se comporta extraordinar atat pe asfalt cat si pe off, inclusiv acum ca a venit sezonul rece.

De asemenea am montat pe fata un Conti Escape si se comporta foarte, foarte bine. Am cu el circa 9 mii km (30% off, 70% asfalt) si inca mai am mai mult de jumatate din profil.

 

post-25487-1259100299_thumb.jpg

Mesaj completat

post-25487-1259101460_thumb.jpg post-25487-1259101487_thumb.jpg

 

Numai bine

 

Cati km avea karoo cand ai facut poza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km avea karoo cand ai facut poza?

 

l-a luat sh, nu are de unde sa stie asta :D

 

expert in karoo T este cristi mic. daca vrei sa afli ceva despre cauciucu asta intreaba-l pe el.

 

din cate am inteles la el rezista cam 10000 km in conditii de abuzuri maxime :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...