Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Aşadar îmi rămân ca şi variante TKC80 TL 140/80-17 ( 520 lei ), Karoo T TL 140/80-17 ( 410 lei ). Voi cumpăra de această dată guma Metzeler, să vedem cât rezistă. În offroad s-ar putea într-adevăr să fie mai ok decât Continentalul, dată fiind poziţionarea crampoanelor.

 

Drumuri de tot rahatul s-aveţi !

 

Karoo este mai bun decat TKC80 in offroad. KarooT este mai slab decat TKC80 in offroad. Performanta in offroad este data de configuratia crampoanelor, nu de compozitia cauciucului. Doar cand te dai pe pietre iti pui problema aderentei materialului anvelopei.

 

Pui o camera si gasesti cauciucuri si de 130. Mai putin KarooT.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vreau să pun cameră, am făcut în aşa fel încât să scap de ea. N-am adus vorba de compoziţia cauciucului şi de poziţionarea crampoanelor.

 

Iar diferenţa dintre Karoo şi Karoo T credeam că este doar dpdv al compoziţiei, dar acum am văzut că diferă şi structura crampoanelor. ( pe siteurile de vânzări apare aceaşi poză )

Oi lua ce-oi găsi de la Metzeler, deşi am fost foarte mulţumit şi de TKC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem de acest review, mulţumesc mult klu pentru review şi pentru aducerea aminte ! Sper să ţină şi la mine măcar 7000km, să trec cu bine de vară!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o dilema, sper ca ma puteti ajuta cu niste recomandari(unde ati fost multumiti de caliate/seriozitate/pret):

 

Unde pot monta/echilibra 2 gume TKC80 Tube Type pentru Yamaha XT660Z Tenere in Bucuresti?

 

Urmeaza sa scriu si eu pareri, mai ales din off, fata de Sirac-uriile stock (DAR care au tinut 20k!!! km).

 

 

PS: eu merg pe strada cu 2.1, 2.2spate, dar in off au parut foarte rigide, ce presiuni imi recomandati, pt mobra de mai sus, cu TKC80 in off?

 

 

Multumesc anticipat.

:cheers:

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ceva feedback pt Anakee 3.

 

200km - uscat, asfalt - peste Tourance EXP, control mai bun pe viraje, aderenta mai mare (sper ca nu e placebo) :) , franare excelenta.

 

- urmeaza sa vedem pe ud si pe light offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fix asta nu am avut cand! urmeaza.... plus ca nu am access liber la offroad in zona asa usor (deh, civilizatia :) )

 

Nu pot sa le compar cu Anakee 2 pt ca am fost fidel Tourance classic pana la EXP cu care a venit mobra din fabrica. E un baiat care a facut un review pe youtube si zice ceva si vs Anakee 2 (mai bun 3 u pe asfalt, similar pe pamant) sau ceva de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acum că mi se duce TKC80, ar fi vremea să-l schimb pentru ieşirile de luna viitoare ( întâlnirea AT Nădrag şi RallyCamp Oltenia ). Aşadar m-am tot uitat după gume 130-140/80-17, îmi pare rău că nu se găseşte Michelin T63 TL, pentru că la preţ este cel mai apropiat de E09 ( 340 lei pentru 130 ). Din ce am observat defapt, pentru lăţimea de 130mm nu se prea produc cauciucuri TL cramponate.

http://www.anvelopemoto.eu/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=1

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D606 am vrut si eu pentru WRR.
Din pacate n-am gasit prin RO (sau Europa) mai nimic.

Pe-afara sunt (cel putin pt modelul/dimensiunile de WRR) printre cele mai recomandate..

Intr-un final mi-am luat mitas c17 si michelin ac10 - pe care urmeaza sa le montez. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt din experienta voastra cele mai ok pentru strada (mult asfalt, mers mai sportiv pe viraje si siguranta pe franari) cauciucuri pe 90 90 21 si 130 80 17? Mi am calculat procentele si ies 99 la suta asfalt, deci vreau ceva ce sa imi inspire siguranta on road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt din experienta voastra cele mai ok pentru strada (mult asfalt, mers mai sportiv pe viraje si siguranta pe franari) cauciucuri pe 90 90 21 si 130 80 17? Mi am calculat procentele si ies 99 la suta asfalt, deci vreau ceva ce sa imi inspire siguranta on road.

 

Cum ziceam si intr-un post precedent, arunca un ochi si pe Trailmax. Dupa 1000 de km pot sa zic ca sunt foarte multumit de ele ca si comportament uscat/ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testat michelin anake 2,dunlop trail max, metzeler turance,haidenau k60,continental escape, toate pe transalp de departe pe asfalt cele mai bune au fost michelin anakee 2 ......poti incerca si anakee 3 sunt mult mai de asfalt ca anakee 2 deci mai bune crd sib5in si mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Mea venit si mie timpul sa schimb cauciucurile.

As fi dorit ceva 80/20 sau 70/30 (asfalt/teren).

Nu am de gind sa merg prin noroi sau pe pamint umed - doar asfalt, pamint uscat(drumuri de tara), drumuri forestiere, iarba uscata sau drumuri pietruite

(posibil si ceva pamint umed daca ma prins ploaie si trebuie sa merg).

Acuma am Pirelli Scorpion Trail (95/5) pe asfalt is OK, pe pamint uscat tot OK-is (mers cuminte).

Pe pamint umed is varza totala - ai foarte putin control asupra motocicletei.

 

Ma gindeam sa aleg ceva intre: (90/90 21 fata, 130/80 17 spate)

Michelin Anakee 2

Dunlop Trailmax (normal nu TR91)

Pirelli MT90 (am niste rezervari in privinta lor deoarece pe spate au numai 120/90).

 

Sunt la prima motocicleta si primul set de cauciucuri asa ca nu prea am cu ce compara.

Michelin are "desen" mai de asfalt - celelalte doua is un pic mai "coltate".

 

Propriu zis intrebarea - in ce conditii Michelin-ul va fi mai rau ca celelalte doua ?

Merita sa sacrific aderenta pe asfalt pentru "posibile" cistiguri pe teren ?

 

Plus pe dremuri alde Cheia imi place sa merg nu sa ma deplasez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers pe principiul daca ii sa cad prefer la viteza mica pe noroi decat la viteza mai mare pe asfalt

 

Bine zis. :D

 

 

 

Testat michelin anake 2,dunlop trail max, metzeler turance,haidenau k60,continental escape, toate pe transalp de departe pe asfalt cele mai bune au fost michelin anakee 2 ......poti incerca si anakee 3 sunt mult mai de asfalt ca anakee 2 deci mai bune crd sib5in si mai mult

 

Cum ti s-au parut tourance fata de trail max?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

)

Michelin Anakee 2

Dunlop Trailmax (normal nu TR91)

Pirelli MT90 (am niste rezervari in privinta lor deoarece pe spate au numai 120/90).

 

Sunt la prima motocicleta si primul set de cauciucuri asa ca nu prea am cu ce compara.

Michelin are "desen" mai de asfalt - celelalte doua is un pic mai "coltate".

 

Propriu zis intrebarea - in ce conditii Michelin-ul va fi mai rau ca celelalte doua ?

Merita sa sacrific aderenta pe asfalt pentru "posibile" cistiguri pe teren ?

trailmax sunt impecabile pe asfalt, poate fi ud, rece, cald, cum vrei ... impecabile ... fata merge 20 mii si spatele 10 mii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, m-ai bagat complet in ceata...

Tocmai voiam sa trec pe Trailmax fiindca pareau sa aiba profilul mai cramponat.

 

Hai sa vezi mobra mea incaltata cu Trailmax sa iti faci o parere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...