Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Azi era oricum destul de alunecos pe jos. La fiecare oprire imi aluneca piciorul, fiind incaltat cu ghete moto (de oras). 

 

Acum 1 oră, fratelescris a spus:

Deci nu te intereseaza ce face cauciucu, te intereseaza gramele in minus...in sfarsit...aici ma opresc, spor la cumparaturi...

 

Nu trebuie sa te superi ca nu cumpar ce vrei tu. Gramele in minus pe roata fac diferenta big time mai mult decat un side wall intarit. Mai ales daca datele alea sunt corecte, este enorm.

Vezi pe advrider, toti care si-au pus versiunea 07 normala zic ca are side wall foarte rigid si ca s-au chinuit ceva la montaj. Si au mers oamenii cu variantele alea prin toata lumea. Pe mobre gen 1190R, Africa Twin, deci mult mai grele ca a mea. Dakar te ajuta sa nu faci pinch flat cand mergi cu presiune scazuta (pe dual sport gen). Eu merg cu presiune de strada indiferent de situatie, asta fiind regula generala cand ai vaca de adventure.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sunt de acord cu @ovi_ice, la vaca de adventure mers cu presiune de strada, cu mici exceptii gen nisip adanc, mai ales daca nu ai roti spitate. La cele 300 - 350 kile cat ai tu+mobra+bagajele la sub 2 bari ai mari sanse sa-ti faci praf janta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis : tot instructorii de moto care predau cursuri de off-road si adventure zic ca pe mobra de 190kg+ nu scazi presiunea cand iesi in off. Si ma refer la cei de talie mondiala (vezi RawHyde Adventures, Motortrek, etc). Pentru dual-sport in schimb poti sa faci lucrul asta. Ce ai tu acolo (XR650R) cred ca nu trece de 150kg wet...e alta mancare de peste.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovi_ice, cu tot respectul, insa eu cred ca tu ai o preoblema in ceea ce postezi cateodata, in sensul ca in loc sa scrii din experienta TA, tu scrii pe-aici din chestii citite prin alte parti. Cand o sa iti scoti motoreta aia pe chestii mai serioase in afara asfaltului si o sa te joci si cu presiunea, atunci ar fi ok sa emiti o prere referitoare la presiunea din anvelope pe diferite trasee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi d-aia a vrut și Mitas E-07, pt că-l recomandă Motortrek...

Eu am mers anul ăsta cu v-stromul pe off-road. Chiar mi-a depășit așteptările.

Sâmbătă am băgat una cu pasager și la prima porțiune de pietriș mi-a țopăit fața pe pietre și am oprit mobra în boscheți.

Nu vreau să contrazic ce zic marii guru ai adventurebikingului dar pentru mine o roata cu presiune de stradă pe off-road e incontrolabilă. Dă-o-n morții ei de jantă, mai bine vin întreg eu acasă. Dacă o scapi pe un drum gen Iezer și te duci și tu după ea nu vine Motortrek să te ajute...

Pe de alta parte, dacă dai ca melteanu' cu rotile de toate pietrele și rădăcinile, îndoi janta și cu 3 bari în ea... E un compromis în toate, mai ales că nu mergem noi ca ăia de pe Youtub cu vacile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, danutu_m a spus:

ovi_ice, cu tot respectul, insa eu cred ca tu ai o preoblema in ceea ce postezi cateodata, in sensul ca in loc sa scrii din experienta TA, tu scrii pe-aici din chestii citite prin alte parti. Cand o sa iti scoti motoreta aia pe chestii mai serioase in afara asfaltului si o sa te joci si cu presiunea, atunci ar fi ok sa emiti o prere referitoare la presiunea din anvelope pe diferite trasee.

 

Nu ma joc cu presiunea fiindca risc sa ma intorc cu jantele in 8. Janta fata pe F800GS am indoit-o in Bucuresti, tocmai din motivul asta, nu mai verificasem presiunea de vreo 2-3 sapt si era sub 2 atm. Si nu dau in gropi ori ma sui pe borduri prin oras. La ultimele iesiri am avut bucati de drumuri forestiere pe care le-am facut atat eu, cat si cei cu care am fost cu presiunea de strada si ne-am miscat destul de bine. Toti cu adv-uri la peste 220 kg.

Subiectul enduro/hard off-road nu ma intereseaza. Daca ma interesa imi luam alt fier, nu ce am acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand daca ai reusit sa strambi janta fara sa faci giumbuslucuri prin oras, arata cat de bun e materialul din care e facuta janta de la bmw...
In al 2-lea rand, ideea de aventura difera de la individ la individ in felul cum isi foloseste motocicleta. Daca pentru tine asta inseamna iesit de pe asfalt pe forestiere lejere, foarte bine, poti merge cu presiunea pentru strada fara probleme. Insa tine cont ca altii baga motoare grele pe trasee mai dificile unde recomandarea sa folosesti tot presiunea pentru asfalt cam pica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E07 -  eu am avut pe xtz 750. Pe asfalt parca sunt mai bune decat pe enduro.. Acum din ce am citit nu se mai fabrica modelul E07, ci doar E07+, care, din ce am citit, nu e asa bun. 

Acu depinde si ce faci cu mobra.. pentru forestier bun e ok E07. Si pe asfalt mi-a placut.. doar pe iarba si chestii ude/balti namoale, nu prea mai tine.. 

Editat de arcgotic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovi_ice , din cauza celor ca tine, multi useri - oameni respectabili de altfel - se abtin de mult timp sa mai scrie pe acest forum...se scarbesc...pacat pentru cei care chiar vor informatii, or sa le gaseasca in alta parte, nu pe forum aici.

Ai cerut pareri de la cineva care a avut cauciucul ala...eu mi-am facut timp sa scriu, sa afli cum se comporta, in speranta ca fac cuiva un bine, iar tu vii si ma inveti pe mine ca ai citit tu nu stiu ce c...t. Se poate ceva mai aberant decat atat? Si continui sa bati campii cu sidewall din otel care rupe orice levier si janta intalnita...cand eu iti spun ca mi l-a montat un copil la vulcanizare...ai cumva vulcanizare pe balcon? Si mai continui cu grame in minus la cauciuc cand vaca aia are peste 200kg si jante din plastelina... Repet...se poate ceva mai aberant decat atat? Ti-am ordonat eu sa cumperi ceva? Am explicat doar cum se comporta acest cauciuc...fapt pe care tu insistent l-ai cerut! 

Era o vorba cu facerea de bine...

Editat de fratelescris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 950 Adv am E09 dakar ambele roti. Pe strada merg cu 2,2 si2,4. Asa recomanda ktm. Daca intru in teren cu asta, imi rup mainile, oricar de pizdoasa e suspensia. Asa ca, am 1,2 si 1,5 pe teren. Si in iarna o fac tubless pe spate, ca nu o dejanteaza nici dumnezo in teren. Dar aderenta e buna la presiunile astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am lăsat așa până acasă, pe autostradă 135... Niciun voblaj.

Dar în principiu am un minicompresor la mine și o pompă de bicicletă. Fața o umfli imediat la pompă. Nici spatele nu durează mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu am o pompa mica de bicicleta, care baga aer si la dus si la intors, are si manometru pe ea. Dar e mai simplu cu un compresor auto...dupa ore bune de coclau nu iti mai vine sa tragi de pompa...cele cu care vin masinile din fabrica sunt mai calitative decat multe din comert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Hai noroc. Sezonul urmator ar cam trebui sa schimb si eu gumele pe  Ktm 690 (acum am Sahara pe el).

As merge pe E-07 (versiunea non Dakar) pe spate, dar pt fata am vazut ca sunt impartite parerile si multi opteaza pt altceva.

Ce ar putea fi acest altceva in conditiile in care nu fac ceva extrem in off si nici nu caut cele mai mari noroaie (dar daca e nevoie sa le traversez, sa nu fie nevoie de troliu totusi :D). Nu merg incarcat cu bagaje si mi-as dori sa ducai spre 10K km cel putin. Si, ca majoritatea, am de facut cei 100-200 km de asfalt pana/de la coclau.

Hai merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Csf, ncsf :D Sunt multi care se incadreaza in categoria asta de casual offroader si normal, cauta un 50/50 decent. Si cand apare ceva care chiar ofera ceva pacolo... Momentan da, am vazut ca mai toata lumea zice ca e tha shiznit in categoria asta, asa ca cine's io sa ma pun contra ? :D

 

Pt fata personal ma uitam la E-10, dar n-am habar cum se comporta in conditii de asfalt si cam cat tine pe o mobra din categoria lui 690. Si daca face casa buna cu 07.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E07 am eu fata-spate,puteai sa le vezi si sa le si probezi prin Buzau...

Ggobi zicea ca nu ar fi grozav pe fata din-asta in offroad,imi recomanda unu mai cramponat dar nu am retinut care,ceva gen Pirelli

Pt asfalt mie imi par ideale E07 (in segmentul asta 50-50 desigur),iar pe off par ok,dar nu am experienta cu altceva

Eu le mai tin un an apoi am sa incerc ceva mai potrivit pt namol/pietre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac un test cand ne vedem data viitoare Mihai ;)

Ca update, cred ca m-am hotarat la Anakee Wild pe fata si E-07 spate.  Ar mai fi si varianta de TKC80 pe fata, dar tind spre Wild (am inteles ca sunt o idee mai ok pe asfalt si pe udatura, dar o idee mai galagioase).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Cap0ne a spus:

Ar mai fi si varianta de TKC80 pe fata, dar tind spre Wild (am inteles ca sunt o idee mai ok pe asfalt si pe udatura, dar o idee mai galagioase).

Daca te intereseaza sa vezi cum se simte, am acasa un tkc80 in stare buna. Vezi postul #931 din link: 

 

 

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...