Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Pt cei interesati!!!!

Am dat din greseala peste niste anvelope super faine la super preturi!!! VEE RUBBER !!! http://www.veerubber.co.th/web/home.html

 

In Timisoara: piata Aurora: magazin de biciclete . Aduc si la comanda dintr-un catalog(tras la xerox) :)

S-a dat cineva cu asa ceva?!?! Sa ne impartaseasca impresiile. Am vazut ca se folosesc si la competitii de talie mondiala: ex. Erzberg, rider ex. Taddy Blazusiak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

K 76 tin mai mult de 20.000 la un mers normal (fara burnout sau alte rahaturi) asta pe un v-strom de 650 :)

Stie cineva ce coeficient de viteza u K60 - urile 150/70/17 si 110/80/19 ca dc sunt facute pt vaci de 200+ kg imi este greu sa cred ca ar fi 160 km/h (Q)

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rating-ul e "T", mai precis 180km/h, iar load-rating-ul e de vreo 360kg, deci merge cu vaci daca nu esti supraponderal. Asta pentru tube-less - nu stiu de tube-type la dimensiunile alea.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indicele de viteza au urmatoarele valori:

B-50km/h

F-80km/h

g-90...

J-100...

L-120...

M-130...

N-140...

P-150...

Q-160...

R-170...

S-180...

T-190...

H-210...

V-240...

W-270km/h

iar pentru mobra mea,fabricantul spune H cu toate ca ea merge maxim 160-170km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, la acelasi tip de guma, un indice de viteza mai mic inseamna un cauciuc mai moale ca si compozitie, dar si ca rigiditate a sidewall-ului. Asta indica un cauciuc mai aderent si care se incalzeste mai repede, dar si mai confortabil. Could be wrong though...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durabilitatea unei gume tine de foarte multi factori: compozitie, presiune, asperitatea soselelor, viteze uzuale, timp petrecut la viteze mari, temperatura, off-road, abuz, modul in care accelerezi si franezi, setarea suspensiilor, rulaj pe circuit, greutatea mobrei si a incarcaturii etc. Un lucru e cert. Eu dintr-un Tourance V-rated am scos pana acum 22.000km si mai am viata cam de inca 5000, dar poate tu n-ai putea scoate mai mult de 16.000 sau din contra, ai scoate 40.000. Ia-l pe ala mai ieftin si fii fericit. Oricum diferentele, din cate stiu, sunt minore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cel cu V ar fi mai dur ca compozitie? si probabil si durabil. nu de alta dar este mai ieftin cu vreo 20 ron fata de celalat :)

Mesaj completat

sau o avea mai multa guma pe el? :)

in general ala cu indice de viteza mai mare este mai scump ... este logic... calitate mai buna...

Daca e invers este numai din cauza adaosului comercial sau guma e la reducere din cauza ca a imbatranit in magazin si au inceput sa i se altereze proprietatile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durabilitatea unei gume tine de foarte multi factori: compozitie, presiune, asperitatea soselelor, viteze uzuale, timp petrecut la viteze mari, temperatura, off-road, abuz, modul in care accelerezi si franezi, setarea suspensiilor, rulaj pe circuit, greutatea mobrei si a incarcaturii etc. Un lucru e cert. Eu dintr-un Tourance V-rated am scos pana acum 22.000km si mai am viata cam de inca 5000, dar poate tu n-ai putea scoate mai mult de 16.000 sau din contra, ai scoate 40.000. Ia-l pe ala mai ieftin si fii fericit. Oricum diferentele, din cate stiu, sunt minore.

 

 

tourance e scump pt bugetu meu. plus ca nu cred ca fac km astia in 2 ani, si asa caucioacele actuale au dot 2003 :)

 

mai studiez. mersi de recomandari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Feicitari Galen pentru prezentarea k60-urilor. Putin ma "impresioneaza" neplacut transformarea profilului in patrat la K60.

Sezonul e pe treminate pentru multi dintre noi, de K76 nu zice nimeni nimic?

Vreau sa imi iau in aceasta iarna un set de cauciucuri Heidenau si oscilez intre K60 si K76.

 

Multumesc

Chiar, cum e K76-le?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

florin.radu

 

 

post Sep 21 2009, 03:13 PM

 

 

QUOTE (13SBF @ Sep 17 2009, 02:37 PM) *

A folosit cineva Heidenau K76? Se zice ca vibreaza la viteze intre 30-50km/h.

 

 

Eu am K76 pus tot pe v-strom de la sf lui aprilie anul asta si am pana acum 18600 km 4mm ramasi pe spate si 3 mm pe fata, inca mai merg 3-4000. Eu sunt foarte multumit de ele. O sa incerc K60 pt iarna M+S iar apoi revin cu siguranta la k76.

bafta la alegere

Se simte o vibratie si au un zgomot aparte pe asfalt intre 40 si 60 la mine dar nimic deranjant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa cele spuse de Florin vreau sa mai adaug: pe spate, de nou, K76 130/80/17 avea adancimea la crampoane de 9mm. Daca dupa 18000Km s-au dus aproape jumate inseamna ca tin al reaq de mult.

Si eu sunt foarte multumit de ele, mi-au placut cum se comporta pe ud in mod deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, tu cum pui K60 pe vacuta de TDM? Nu stiam k exista K60 pe 18 tzoli de fatza...

 

vezi ca era un qoute ala :)

 

 

consider ca iese o combinatie decenta. ma gandesc mai mult din prisma pretului pt ca un set de stradale cum sunt pireli sport demon ma duc la 11 mil iar haidenau ma duc la vreo 7-8 , diferenta fiind destu de mare pt bugetul meu limitat.

 

uit o sa ma uit iar pe listele haidenau sa vad daca este sau nu marimea de 18"

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"O guma moale, chiar daca se duce mai repede, costa mai putin decat te-ar costa cazatura cauzata de o guma tare-lemn care te-ar tine mii de km in plus" :)

 

Zic ca e mai bine de schimbat mai des o guma mai moale si mai aderenta(chiardaca e mai scumpa), cu atat mai mult cu cat vine sezonul rece, umezeala mai des(ploaie, lapovita), franari mai bruste in conditiile astea, mai ales in oras, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.moto-amore.com/heidenau/new/productsnew_b.html

 

am gasit asa K60 de spate dimensiunea mea de fata :D 110/80 - 18 M/C 58S la mine in talon e 110/90 - 18 pe fata afecteaza cu ceva??

 

si pe spate k76 150/70 B 17 M/C 69H

 

are ceva combinatia asta?

Mesaj completat

sau pe spate 150/70 B 17 M/C TL69 HK 76

Mesaj completat

pardon vroiam sa zic 150/70 B 17 M/C TL69 TK 60 M+S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu comanda de Heidenau K60 pt spate 150/70/17. Marti ar trebui sa il am acasa si miercuri sigur bag motorul pe coclauri la o testare... Se pare ca M+S vine de la Mud&Snow deci probabil compozitia e mai moale si are mai multa aderenta in anotimpul rece. Revin cu detalii si poze miercuri sau joi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma cit costa un set de K60 ? Ca sa compar cu Karoo T (140 Euro sau 600 RON).

:D un set de heidenau k60 este cam 110-115 euro!!!le am pe DR BIG si chiar astazi am bagat si ceva noroaie si merg OK ...nu-i "crampon" dar mai mult ca sigur sunt cele mai bune gume 50-50 cu care m-am dat!! :ok:Karoo T am avut pe BMW si cred ca Heidenau sunt compromisul ideal..bune pe strada si mai durabile iar in off road poate in anumite situatii Karoo T un pic mai bune !!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...nu ca m-ar fi tentat, ,dar nu e suficient sa-mi schimbe preferinta pentru Karoo T, care este cel mai aderent cauciuc on-road de pina acum (si-l compar cu Anakee si Scorpion). Daca pe uscat e excelent, pe ud e fenomenal. Si tine 10.000km, deci e mai mult decit ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce afecteaza diferenta din 110/80 si 110/90???

 

110/80 e mai putin inalt decat 110/90. Adica inaltime lui e 80% din latime. Rezultatul ar fi ca vitezometrul si kilometrajul iti vor indica ceva mai mult decat realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...