Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

revin cu impresii legate de michelin anakee 3 .

onroad nota 10 :bike-037:

in offroad depinde de teren

pe iarba sau plante este undeva spre 0 :stuck:

pe pamant uscat urca desi mai rupe aderenta daca nu sunt pietricele sau chestii de care sa se agate cat de cat.

pe pamant cu pietre urca fara probleme . chiar si pe pietre.

pe nisip merge ( doar daca este ud )

Ideea este ca sunt niste anvelope foarte ok daca se merge mult pe asfalt , dar iti permit si iesi si dupa asfalt si sa ai parte de putin softenduro , daca nu este prea mult spus.

sunt mai mult decat 5% offroad si 95% onroad.

 

ambitie sa ai ca ele te duc si pe carari mai putin umblate !

 

stie userul Mihai.sandu, ca a fost si la lacul vulturilor si pe vf leaota cu genu asta de cauciucuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si la Lacul Vulturilor am fost si cu pasagera :))

O sa-l testez si eu pana acolo sa vedem cum se descurca !

 

Daca la bmw camp pe 2-3 iulie mai face careva strategica , m-as baga si pe acolo cu cauciucul asta. acum sa vedem cum o sa se descurce...ii mai scadem din presiune si poate il mai ajuta la aderenta !

 

Cand umplem sacul cu malai, o sa luam incaltari noi k60 scout ( si plus ca modelul de 130/80 r 17 nu are banda plina/intaritura aceea pe mijloc si ajuta la aderenta pe offroad )

 

Greseala mea, Michelin vad ca sunt oficial 10% offroad si 90 % asfalt !

post-12320-0-08351200-1466499765_thumb.jpg

post-12320-0-22859100-1466500021_thumb.jpg

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care imi spune si mie daca e vreo diferenta intre 90 90 21 K60 Scout si K60 normal. As incerca si K60 pe fata ca am acum pe spate. Diferenta intre ele e de vreo 60 roni? A incercat cineva k60 simplu vs k60 scout pe fata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut k 60 pe motocicleta veche...mergea ok si pe asfalt ud, dar cica astea k60 scout sunt mai aderente chiar daca este frig afara ( cauciucul mai moale si are alta compozitie )

sincer daca nu prea te prinde ploaia eu cred ca merg ok si k60 normale, dar e binevenita parerea cuiva care a testat si k 60 standard si k 60 silica ( scout)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut k 60 pe motocicleta veche...mergea ok si pe asfalt ud, dar cica astea k60 scout sunt mai aderente chiar daca este frig afara ( cauciucul mai moale si are alta compozitie )

sincer daca nu prea te prinde ploaia eu cred ca merg ok si k60 normale, dar e binevenita parerea cuiva care a testat si k 60 standard si k 60 silica ( scout)

Vezi ca Silica e una si Scout e alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cele cu siliciu, in compozitie, sunt pentru iarna. Cat despre Scout, este un all rounder foarte bun. Foarte ok pe asfalt uscat si ud, foarte bun si pe macadam uscat, insa nu il recomand pentru noroi.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un profil mai bun in off decat E07 pe fatza, ce recomandati? Sa tina cat de cat si pe asfalt..

Pentru o vaca de 230kg la plin.

 

 

E09?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Donez o pereche de gume on/off SH, date jos de pe mobra mea:

* fata 90/90-21 Heidenau K60 Scout fabricatie 2013 - mai are vreo 3 mm adancimea profilului - nu face figuri inca dar l-am schimbat preventiv

* spate 130/80-17 Metzeler Karoo3 fabricatie 2013 - mai are vreo 2 mm adancimea profilului - nu-l recomand pentru asfalt rece si umed, nu se poate circula civilizat cu el decat vara sau pe off

 

Daca o arzi solo si fara figuri de reisar gumele mai merg o vara.

 

Cine le vrea tre' sa vina cu talonu unei mobre pe care se potrivesc, sunt satul de carnati care primesc donatii si le vand apoi pe OLX

NUMAI RIDICARE PERSONALA - Bucuresti - incinta Romexpo orele 10-18:30, de luni pana vineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Vreau in primavara sa imi schimb caucurile la motorul meu, momentan am ceva ceva de asfalt, vreau sa trec la ceva mai offroad.

Mentionez ca am sa fac 40/60 off/on.

Dupa rasfoirea celor 119 pagini, osciles intre Mitas E 09 Dakar si Mitas E 10 Dakar.

Doar ca am o problema, pentru Mitas E 09 Dakar, gasesc dimensiunile pentru motorul meu (Freewind, Fata:100/90 - 19 , Spate :130/80 R 17).

Pentru Mitas E 10 Dakar gasesc urmatoarele dimensiuni : Fata:110/80 - 19 , Spate :140/80 R 17.

Intrebarea mea este daca as putea monta E10 Dakar, ce probleme as avea?

Nu loveste in aripa, nu este prea lat?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Vreau in primavara sa imi schimb caucurile la motorul meu, momentan am ceva ceva de asfalt, vreau sa trec la ceva mai offroad.

Mentionez ca am sa fac 40/60 off/on.

Dupa rasfoirea celor 119 pagini, osciles intre Mitas E 09 Dakar si Mitas E 10 Dakar.

Doar ca am o problema, pentru Mitas E 09 Dakar, gasesc dimensiunile pentru motorul meu (Freewind, Fata:100/90 - 19 , Spate :130/80 R 17).

Pentru Mitas E 10 Dakar gasesc urmatoarele dimensiuni : Fata:110/80 - 19 , Spate :140/80 R 17.

Intrebarea mea este daca as putea monta E10 Dakar, ce probleme as avea?

Nu loveste in aripa, nu este prea lat?

Multumesc!

varianta dakar la aceste anvelope mitas difera de cele normale prin dunga acea galbena , dar daca nu ma-nsel au peretii laterali ai anvelopelor mai duri si sunt nitel mai rigide ca si anvelope...poate gresesc dar si eu cautam ceva diferenta intre modelele care nu se numesc si dakar si cele mitas dakar e 09. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce diferente ar fi intre Mitas e 09 Dakar si Mitas e 10? (Pe langa cele de pret)

A mers cinava cu Mitas e 10? Cum se comporta?

Multumesc!

e09 dakar este mai bun offroad.

 

e09 dakar are mai multe ate (mai multa armatura) decat e09, zic eu ca merita pentru 15-20 lei in plus

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

madaline...pai doar ce le ai dat :P

E09 e ok in off.....e09 Dakar...tot bun in off dar tine evident mai mult la uzura.

Daca faci pana cu orice cauciuc Dakar..iti blestemi zilele langa el incercand sa il dai afara de pe janta si sa il pui la loc.

Asta e motivul pt care eu acum folosesc doar dintralea normale.

 

E10 e super fain pe fata ...in combinatie cu e09 pe spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

madaline...pai doar ce le ai dat :P

Pai, da, i le-am dat lui Mihai si pe urma am vazut cat de misto merge V-Strom-ul pe off-road. Si, cand am incercat sa mergem la Lacul Vulturilor, el avea TKC -urile 80 si eu ma chinuiam pe namoale cu TKC-urile 70, care de altfel sunt geniale. Dar nu pe sleaurile alea. Anyway, nici el n-a ajuns pana sus si nici alt coleg, cu Haidenau, n-a facut mai mare branza.

Chestia cu pana nu ma deranjeaza foarte tare, ca la mine e tubless.

Vreau SH pentru ca nu le tin permanent pe mobra, ci doar cand mai iesim pe munti, dealuri si campii. Daca mai ai vreun set, il astept cu drag! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci pana cu orice cauciuc Dakar..iti blestemi zilele langa el incercand sa il dai afara de pe janta si sa il pui la loc.

 

incearca TT, TL-urile toate sunt mai greu de montat / demontat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...