Sari la conținut

Motociclete... De Fete ;)


blueberry
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 371
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deschid acest topic in ideea de a auzi cateva pareri despre care modele de motociclete pot fi conduse si de noi fetele care nu suntem atat de fortzoase ca voi posesorii de Transalp-e, BMW-uri Dakar si asa mai departe :crack:

 

Ma refer la modele de touring, enduriste, street, naked.

 

 

Imi permit sa-ti dau cateva sfaturi.

Depinde ce constitutie ai! Inaltime, greutate. Inaltimea pt a ajunge cu talpile jos sa poti sustine bidiviul. Greutatea pt a contrabalansa armasarul. Daca nu ai destula forta iti recomand clasa supermoto. Sunt motoarele care din constructie seamana cu enduro dar sunt echipate cu jante si gume de strada. Sunt motoare puternice si usoare. Greutatea lor este cuprinsa intre 115 si 150 kg, in functie de producator si capacitate. Daca nu ai suficienta experienta iti recomand clasa 125. (Yamaha xt 125). Daca te dai de ceva vreme si ai experienta iti recomand ktm supermoto 425 sau 660. Daca vrei andrenalina treci la husaberg 450. Toate astea supermoto.

Toate aceste motoare sunt usoare au cai gramada mai putin yamaha 125 care are doar 11cp. Dar si asta este "fasneata" asa cum iti doresti tu. Cauta sa fie echipate cu gume cu maxima aderenta, e foarte important la un motor. Nu pune niciodata frana de pe spate decat daca ai actionat fata. Raportul dintre fata si spate trebuie sa fie de 3 la 1. Cei de la Yamaha au reglat frana de pe spate sa nu fie atat de eficienta incat sa nu blocheze roata decat daca o apesi foarte tare. Detalii daca vrei prin mesaje!

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai usor de condus: yamaha xt125 x :crack:

Suzuki Bandit GSF 400...ii super pt o fata.. si nici nu are un pret sa te sperii...da ii cam vechi si i-o trecut perioda...

 

Imi permit sa-ti dau cateva sfaturi.

Depinde ce constitutie ai! Inaltime, greutate. Inaltimea pt a ajunge cu talpile jos sa poti sustine bidiviul. Greutatea pt a contrabalansa armasarul. Daca nu ai destula forta iti recomand clasa supermoto. Sunt motoarele care din constructie seamana cu enduro dar sunt echipate cu jante si gume de strada. Sunt motoare puternice si usoare. Greutatea lor este cuprinsa intre 115 si 150 kg, in functie de producator si capacitate. Daca nu ai suficienta experienta iti recomand clasa 125. (Yamaha xt 125). Daca te dai de ceva vreme si ai experienta iti recomand ktm supermoto 425 sau 660. Daca vrei andrenalina treci la husaberg 450. Toate astea supermoto.

Toate aceste motoare sunt usoare au cai gramada mai putin yamaha 125 care are doar 11cp. Dar si asta este "fasneata" asa cum iti doresti tu. Cauta sa fie echipate cu gume cu maxima aderenta, e foarte important la un motor. Nu pune niciodata frana de pe spate decat daca ai actionat fata. Raportul dintre fata si spate trebuie sa fie de 3 la 1. Cei de la Yamaha au reglat frana de pe spate sa nu fie atat de eficienta incat sa nu blocheze roata decat daca o apesi foarte tare. Detalii daca vrei prin mesaje!

Asfalt uscat!

pt o fata un supermoto de 600 o da de pamant...adevaru ii k supermoto se controleaza super bine,dar sunt usoare,au destui cp si o da peste cap pe o fata fara experienta :)) un supermoto,enduro sau ceva de strada de 125 cc ii ideal pt o fata...nu mai mare pana isi face experienta :)

 

Atata timp cat poti atinge pamantul chiar si cu varfurile picioarelor, poti tine un motor in echilibru, drept...nu se pune problema de inclinat prea mult, caci atunci nu poti tine nici un motor de 160 kile, nici unul de 230 kile...

 

Thundercatul are 3 dezavantaje majore (pe langa zecile de avantaje, care m-au facut sa-mi iubesc mobra :unsure: ):

 

-este foarte grea pentru o fata (210 kile)

-bracheaza destul de putin si te poti trezi ca vrei sa iei un viraj din scurt si ti s-a "terminat" virarea si esti pe jos!

-are saua destul de lata si asta te mai ridica putin de la pamant, fata de motoarele cu aceeasi inaltime de la sol dar cu saua mai ingusta

 

In rest, numa cuvinte de lauda la adresa pisicului meu!

 

Asadar si Thundercatul poate fi o optiune ca motor pentru fete, insa nu pentru FETE INCEPATOARE! din cauza acceleratiei destul de nervoase intr-a intaia si a greutatii mari.

=)) credeam k sunt singuru` care mai conduce hoinar (avand in vedere k am A1 de la 16 ani am preferat un motor cu viteze decat scuter) faza ii k ii cam depasit... sunt multumit de el in oras da in afara fac cu nervii :crack:) la o fata in nici un caz nu-i recomand thundercat pt k ii destul de nervoasa( 100 cp) si ii grea.un supermoto \,enduro de 125cc sau naked k sunt mai mici,usoare si mai controlabile.daca tot vrea sa faca impresii la baieti sa isi cumpere un motor pana in 125 sa mearga cateva luni cu el,sa-si faca un pic experienta si dupa aia sa si-l schimbe.

 

Thundercat....visu meu...vreau sa-mi iau unu anu viitor da am deja experienta cu motoare.pt o fata si mai ales incepatoare nu-i recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au placut naked-urile. Am vazut un CB de 500 si un ER-5. Am ales simplu, CB-ul era mai inalt - nu puteam sa-l ridic de pe cric si nu mergea coborat din suspensii. Pe ER-5 ajungeam cu picioarele jos binisor. Am luat ER-5-ul si sunt mutumita. Merge bine, nu e prea nervoasa si prinde si viteza daca vrei.

Mi se pare un motor bun pt o incepatoare. Poate putin greu cateodata(pentru mine).. daca as fi luat unul mai mic cum era ala de 250 din scoala as putea sa-l ridic de jos singura. Dar acum deja o iubesc prea mult si nu mai renunt la ea. Trebuie doar sa nu cad cand sunt singura :unsure: . M-am mai urcat pe un ER-6n si pe un Hornet, dar amandoua erau putin mai inalte decat a mea asa ca sunt multumita de alegerea facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt o fata un supermoto de 600 o da de pamant...adevaru ii k supermoto se controleaza super bine,dar sunt usoare,au destui cp si o da peste cap pe o fata fara experienta :)) un supermoto,enduro sau ceva de strada de 125 cc ii ideal pt o fata...nu mai mare pana isi face experienta :blbl:[/u]

ete fleosc, sunt fata si primul meu motor este un supermoto mai mare de 125 cu care ma impac foarte bine. ce-ar fi daca n-ar mai vorbi lumea numai din auzite? :disappointed:

 

later edit: are rost sa te intreb de ce presupui tu ca o fata isi ia motor ca sa faca impresii la baieti?

Editat de cats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Eu am inceput cu o aprilia.Un rs de 125.

Foarte manevrabila si usoara.Se descurca in trafic foarte bine.

Chiar foarte bine stateam pe ea.Mentionez ca am 1.75

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Viraga de 250 pe care o am in prezent e prima mea motocicleta.Am ales-o in primul rand pt ca-mi plac cruiserele/chopperele.Libertate,reimprospatare si speranta ...asta imi ofera ea.E usoara,zglobie si nu in ultimul rand ascultatoare...E adevara ca pe viitor m-ar tenta ceva mai mare si oscilez intre vulcan clasic si dragstar.Dar pana atunci mai e..stiu ca trebuie sa capat experienta si nu am de ce sa ma grabesc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vota cu Ducati Monster. Am vazut multe fete pe acest tip de motor, e jos, e frumos, pare manevrabil si suna interesant ;)

 

am auzit chiar ca Ducati a gandit Monsterul special pentru fete, dar n-as baga mana in foc ca e chiar asa (nici nu vreau sa jignesc posesorii masculini ai acestui model) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am lasat Aprilica mea cat am putut de mult din suspensii si tot nu ajungeam bine,asa ca i-am scos tot buretele din sa ;) !

cat despre Ducati...suna al dracu de bine ; cred ca o sa fie urmatoarea;

:D

Editat de dya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Eu am inceput cu o aprilia.Un rs de 125.

Foarte manevrabila si usoara.Se descurca in trafic foarte bine.

Chiar foarte bine stateam pe ea.Mentionez ca am 1.75

cred ca topicul se referea la motociclistele mai micute. prietena mea, la 1,65 nu s-ar descurca pe cb-ul meu decat atunci cand nu ar mai fi nevoie decat de niste atingeri finute ale solului cu talpa, pt ca acum la o dezechilibrare nu ar face fata. eu, la 1,70, cred ca m-as descurca pe orice motor (is si mai fortos :lol: ). am incercat mute de pe loc si m-am simtit foarte in siguranta dpdv al inaltimii seii. cred ca as avea probleme doar la enduroaie

 

tu la 1,75 deja tre sa cauti o moto pe care sa nu stai ghemuita (exagerez un pic...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cbr125 e f buna pt inceput, doar ca te plictisesti destul de repede (cel putin in cazul meu). acum as vrea surioara mai mare cbr600, doar ca abia ating cu varfurile. tot astept sa mai cresc, dar nimic. zx4 ar fi cea mai buna daca ar fi si mai noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intai de toate vreau sa va spun ca este primul meu post pe acest site.Am A-ul din nov 2007 insa conduc de vreo 2 luni.Sunt mica de inaltime (chiar prea mica) am 1,57m si tocmai de aceea sunt foarte surprinsa ca nu a pomenit nimeni nimic de honda vfr 400 care este o mobra foarte joasa, eu ajung jos cu 90% din talpa.M-am obisnuit foarte repede cu ea, nu este foarte grea prin urmare usor de manevrat.Parerea mea este ca vfr 400 este o mobra super pt o fata.Astept opinii referitor la acest lucru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Imi permit sa-ti dau cateva sfaturi.

Depinde ce constitutie ai! Inaltime, greutate. Inaltimea pt a ajunge cu talpile jos sa poti sustine bidiviul. Greutatea pt a contrabalansa armasarul. Daca nu ai destula forta iti recomand clasa supermoto. Sunt motoarele care din constructie seamana cu enduro dar sunt echipate cu jante si gume de strada. Sunt motoare puternice si usoare. Greutatea lor este cuprinsa intre 115 si 150 kg, in functie de producator si capacitate. Daca nu ai suficienta experienta iti recomand clasa 125. (Yamaha xt 125). Daca te dai de ceva vreme si ai experienta iti recomand ktm supermoto 425 sau 660. Daca vrei andrenalina treci la husaberg 450. Toate astea supermoto.

Toate aceste motoare sunt usoare au cai gramada mai putin yamaha 125 care are doar 11cp. Dar si asta este "fasneata" asa cum iti doresti tu. Cauta sa fie echipate cu gume cu maxima aderenta, e foarte important la un motor. Nu pune niciodata frana de pe spate decat daca ai actionat fata. Raportul dintre fata si spate trebuie sa fie de 3 la 1. Cei de la Yamaha au reglat frana de pe spate sa nu fie atat de eficienta incat sa nu blocheze roata decat daca o apesi foarte tare. Detalii daca vrei prin mesaje!

Asfalt uscat!

 

Buna! Si eu sunt incepatoare - adica dau examenul cam intr-o luna si m-am gandit la Supermoto. Problema mea e ca am 1.68 si aprox 50 de kg si inca nu am avut ocazia sa ma urc pe un astfel de motor. Crezi ca imi poti da cateva sfaturi? Daca raportul inaltime-greutate e ok pt un Supermoto, ce motor sa aleg, etc. Mersi frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu sunt incepatoare - adica dau examenul cam intr-o luna si m-am gandit la Supermoto. Problema mea e ca am 1.68 si aprox 50 de kg si inca nu am avut ocazia sa ma urc pe un astfel de motor. Crezi ca imi poti da cateva sfaturi? Daca raportul inaltime-greutate e ok pt un Supermoto, ce motor sa aleg, etc. Mersi frumos!

 

SM pt incepatori

 

/index.php?...p;#entry1424516

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
mai intai de toate vreau sa va spun ca este primul meu post pe acest site.Am A-ul din nov 2007 insa conduc de vreo 2 luni.Sunt mica de inaltime (chiar prea mica) am 1,57m si tocmai de aceea sunt foarte surprinsa ca nu a pomenit nimeni nimic de honda vfr 400 care este o mobra foarte joasa, eu ajung jos cu 90% din talpa.M-am obisnuit foarte repede cu ea, nu este foarte grea prin urmare usor de manevrat.Parerea mea este ca vfr 400 este o mobra super pt o fata.Astept opinii referitor la acest lucru....

da cate vfr 400 sunt la noi?

vorbesti de parca ar fi plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pai nu e normal sa iti iei un moto pe care sa il poti stapani???

 

Eu asta ziceam: nu exista motoare pt fete, exista doar motoare, depinde de om (fata sau baiat) daca poate sa le stapaneasca sau nu. Fie el Fireblade sau CBR 125. Daca mai multe fete pot merge pe Fireblade, se numeste ca Fireblade e "de fete"?

 

 

Buna!

E prima data cand scriu pe forum, desi am urmarit topicurile de ceva vreme. Inca nu am motor, dar m-am inscris la scoala si as vrea sa imi cumpar unul si fac parte din categoria "incepatoare". As avea nevoie de ajutor in alegerea motocicletei potrivite: am 1.70 si 48 kg si as vrea un motor model sport cam de 600cmc si maxim 70cp. Nu ma pricep deloc la modele..ce credeti ca s-ar potrivi? Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

E prima data cand scriu pe forum, desi am urmarit topicurile de ceva vreme. Inca nu am motor, dar m-am inscris la scoala si as vrea sa imi cumpar unul si fac parte din categoria "incepatoare". As avea nevoie de ajutor in alegerea motocicletei potrivite: am 1.70 si 48 kg si as vrea un motor model sport cam de 600cmc si maxim 70cp. Nu ma pricep deloc la modele..ce credeti ca s-ar potrivi? Merci mult!

Buna.

Inaltimea pe care o ai iti da "elasticitatea" de ati achizitiona si o motocicleta mai inalta.

Pentru inceput,ti-as recomanda,cum a zis si cineva mai sus,chiar daca nu e de 600,un Kawasaki zx-4r. Se incadreaza si in calutii pe care i-ai vrea si e si sportiva. E foarte aratos modelul asta.

Ti-as mai putea recomanda un GS de 500,foarte bun pentru incepatori ,iarasi Honda Hornet si Suzuki Bandit,dar modele acestea au herghelia putin mai extinsa si fac parte din categoria naked.

Ramane la alegerea ta. Eu iti recomand sa studiezi in parte fiecare model si sa faci alegerea potrivita.

 

Numai bine ,

 

B.

Editat de B.Ride
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Inaltimea pe care o ai iti da "elasticitatea" de ati achizitiona si o motocicleta mai inalta.

Pentru inceput,ti-as recomanda,cum a zis si cineva mai sus,chiar daca nu e de 600,un Kawasaki zx-4r. Se incadreaza si in calutii pe care i-ai vrea si e si sportiva. E foarte aratos modelul asta.

Ti-as mai putea recomanda un GS de 500,foarte bun pentru incepatori ,iarasi Honda Hornet si Suzuki Bandit,dar modele acestea au herghelia putin mai extinsa si fac parte din categoria naked.

Ramane la alegerea ta. Eu iti recomand sa studiezi in parte fiecare model si sa faci alegerea potrivita.

 

Numai bine ,

 

B.

 

 

ok. merci mult pentru recomandari, am sa le iau in consierare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
da cate vfr 400 sunt la noi?

vorbesti de parca ar fi plin

 

Sunt destule. Ai cautat tu si nu ai gasit? Daca te intereseaza iti pot spune eu unde gasesti una, foarte buna si destul de ieftina :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destule. Ai cautat tu si nu ai gasit? Daca te intereseaza iti pot spune eu unde gasesti una, foarte buna si destul de ieftina :kiss:

 

parerea mea este sa nu va luati de 400. nu ca nu ar fi bune pentru fete.. dar nu prea gasiti piese. cel mai bine... io stiu... un bandit de 600, gs 500 de la suzuki... pe aici.

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
:huh: eu si cruiser-ul meu Yamaha Dragstar ...

 

post-12069-1213784299_thumb.jpg

 

Buna. M-ar interesa mai multe detalii despre dragstar. Nu sunt chiar incepatoare, am 1.68 m insa nu stiu daca m-as descurca pe un motor ca asta. Insa m-ar interesa sa iau unul la vara... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...