Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

:) Superb ! Poate aici ar trebui organizata intrunirea posesorilor de Virago...., asa cum au intalnire si Transalp-istii, ce ziceti? :crack: Editat de judas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

buna.

 

ce ulei am nevoie la virago 125?

 

mie mi-a pus de 20w40 sau 60 si cica am nevoie de 10w40 .

 

ma puteti ajuta?

 

multumesc

 

Pe timp de vara 20w40 e ok. Iarna se recomanda 10w30 ceea ce inca nu e cazul. Schimbul il faci la 4000km pt uleuiul mineral (cel pe care il ai acum) si in jur de 5000 sau mai mult pt cel sintetic, depinde de ulei, ca idee - cand incepe sa intre in viteza mai greu ca de obicei sau apar alte ciudatenii (citeste posturile lui Icelord, de mai sus), e cazul sa schimbi uleiul. La uleiuri sintetice ai de ales intre 10w50, 15w50 si 20w50, primul e pt iarna, al doilea acopera o gama larga de temperaturi si e cel recomandat dar si un pic mai scump iar ultimul il pui doar daca traversezi vreun desert sau motorul pierde ulei pe la garnituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe timp de vara 20w40 e ok. Iarna se recomanda 10w30 ceea ce inca nu e cazul. Schimbul il faci la 4000km pt uleuiul mineral (cel pe care il ai acum) si in jur de 5000 sau mai mult pt cel sintetic, depinde de ulei, ca idee - cand incepe sa intre in viteza mai greu ca de obicei sau apar alte ciudatenii (citeste posturile lui Icelord, de mai sus), e cazul sa schimbi uleiul. La uleiuri sintetice ai de ales intre 10w50, 15w50 si 20w50, primul e pt iarna, al doilea acopera o gama larga de temperaturi si e cel recomandat dar si un pic mai scump iar ultimul il pui doar daca traversezi vreun desert sau motorul pierde ulei pe la garnituri.

 

merci.

 

atunci o sa imi iau 15w50. totusi e motor mic si eu merg cu el cel putin o data pe an la un tur lung de 1600 in 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine am de facut un drum pana la Otopeni, aeroport.

Poate cineva sa-mi spuna cum ajung la Oliver's si eventual inca vreun magazin cu echipament prin zona? ... sunt fiu ploii in Bucuresti :)

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Superb ! Poate aici ar trebui organizata intrunirea posesorilor de Virago...., asa cum au intalnire si Transalp-istii, ce ziceti? :crack:

 

 

ar fi o idee , merita , cred eu , doar ca sunt multe lucruri de luat in considerare pt asa ceva , dar locatia cam pe unde e...stie cineva ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) locatia cam pe unde e...stie cineva ? :)

 

In judetul Constanta, pe langa granita (map courtesy of RO.A.D. 2008).

 

post-49368-1274779606_thumb.png

 

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva de unde si ce model de placute de frana trebe sa cumpar pentru un xv 535 din 96 seria 2yl ?

ps:azi am schimbat cauciucurile :lol: si mi-a zis mecanicu ca nar strica niste placute noi

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine am de facut un drum pana la Otopeni, aeroport.

Poate cineva sa-mi spuna cum ajung la Oliver's si eventual inca vreun magazin cu echipament prin zona? ... sunt fiu ploii in Bucuresti :lol:

 

Multumesc.

 

La Oliver's nu stiu, exista la noi?!

Altfel, in zona Otopeni numai la Harley in Baneasa au echipamente. Dar in Ploiesti la Paula's?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare posesorilor de virago. Am o intrebare pentru voi. Vrea si prietena sa isi cumpere moto (e incepatoare) si m am gandit si am si gasit de altfel un virago. Motorul arata impecabil este insa din 89 are 47k si proprietarul cere 1100E pe el.

Parerea voastra care este merita banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare posesorilor de virago. Am o intrebare pentru voi. Vrea si prietena sa isi cumpere moto (e incepatoare) si m am gandit si am si gasit de altfel un virago. Motorul arata impecabil este insa din 89 are 47k si proprietarul cere 1100E pe el.

Parerea voastra care este merita banii?

Ahoi! Cati km are moto? Ai mers cu el? Ceva poze ai cu el?

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de Virago e? Presupun ca de 250, nu? Daca arata impecabil si mai si functioneaza impecabil eu zic ca pretul e destul de bunicel... poate chiar un pic prea mare!

virago 535. 1989 47 000km. Arata impecabil. vanzatorul spune ca merge foarte bine...inca nu am verificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

virago 535. 1989 47 000km. Arata impecabil. vanzatorul spune ca merge foarte bine...inca nu am verificat

 

de 250 ii e mic?...ca daca nu, am eu unul din '95 cu jumatate din km aluia de dat, bun si negociabil :lol: . Uite aici. Pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa de putin crezi tu ca au ajuns sa valoreze Viroagele? Multa bafta la gasirea unei Virago 535 de 1000 de euro!

Chiara asa....

La 1000 de euro miroase ceva mai ales daca e una de 535cc, la una de 250cc 1000 de euro e alta socoteala!!!

 

Si mai ales daca iti zice ca e dintre anii 1989-1995 si daca iti mai zice ca are si 20000-30000 km atunci e si mai mare pacaleala!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa de putin crezi tu ca au ajuns sa valoreze Viroagele? ...
Chiara asa....

La 1000 de euro miroase ceva mai ales daca e una de 535cc.......mai ales daca iti zice ca e dintre anii 1989-1995 si daca iti mai zice ca are si 20000-30000 km atunci e si mai mare pacaleala!

Eu am dat pe a mea 1000 la 27000km(asta toamna), iar dupa o saptamana am gasit alta la Ploiesti(35000km, visinie cu parbriz si coburi) la 800(cred ca n-a dato nici acum) si nu este "teapa" cum sugerati voi!

Nu inteleg de ce credeti ca 1000 de euri nu-i o suma!!?? Prima foto: asa arata cand am cumparato. A doua foto: asa arata acum.

Acum 3 ani am dat 1000 pe o nipra, astazi nu iau pe ia nici 500, piata a scazut si la auto si la terenuri si la apartamente, etc...

 

Pt Marius - pretul nu-i mic dar merita! Multa bafta si bucura-ti prietena!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat pe a mea 1000 la 27000km(asta toamna), iar dupa o saptamana am gasit alta la Ploiesti(35000km, visinie cu parbriz si coburi) la 800(cred ca n-a dato nici acum) si nu este "teapa" cum sugerati voi!

Nu inteleg de ce credeti ca 1000 de euri nu-i o suma!!?? Prima foto: asa arata cand am cumparato. A doua foto: asa arata acum.

Acum 3 ani am dat 1000 pe o nipra, astazi nu iau pe ia nici 500, piata a scazut si la auto si la terenuri si la apartamente, etc...

 

Pt Marius - pretul nu-i mic dar merita! Multa bafta si bucura-ti prietena!

 

 

salut,vad ca in prima poza aveai dragbar iar in cea de a 2 a ai apehanger si eram curios de unde l-ai cumparat ca si eu caut asa ceva.mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat pe a mea 1000 la 27000km(asta toamna), iar dupa o saptamana am gasit alta la Ploiesti(35000km, visinie cu parbriz si coburi) la 800(cred ca n-a dato nici acum) si nu este "teapa" cum sugerati voi!

Nu inteleg de ce credeti ca 1000 de euri nu-i o suma!!?? Prima foto: asa arata cand am cumparato. A doua foto: asa arata acum.

Acum 3 ani am dat 1000 pe o nipra, astazi nu iau pe ia nici 500, piata a scazut si la auto si la terenuri si la apartamente, etc...

 

Pt Marius - pretul nu-i mic dar merita! Multa bafta si bucura-ti prietena!

 

ai avut noroc , cred , banuiesc ca nu a fost inmatriculata , eu am luat-o pe a mea asta vara si e de 250 , la 1100 (km putini , singurul proprietar in ro , bine intretinuta), nu cred sa scada chiar asa mult pretul la ele...m-am uitat constant si pe net si sub 1500 , in nici-un caz nu am vazut de 535...pana la urma , cred ca este nevoie si de noroc...asa ca bafta celui care vrea sa cumpere...numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi @cristi 57 !

Parearea mea personala:

Oricum mie cand cineva imi zice ca o motocicleta din 1990 sau din 1992 are 25000 de km eu nu-l cred! Uite un simplu calcul din 1990 pana azi sunt 20 de ani, sa zicem ca moto are 25000 de km 25000/20= 1250km per AN ; hai sa fim seriosi (eu deja am 2500 de km pe anul asta si ma dau numai din 8 aprilie),iar prin simplul calcul de mai sus faci schimbul de ulei numai la 3 ani! WTF e chiar pe fata!

Eu cand l-am luat pe al meu avea 24500 si e din 1997! Avea cartea service din Germania si aia iti spune realitatea! Si in cazul meu era asa...1997-2000 a stat in o reprezentanta Yamaha din Germania 2000-2003 a fost la unu de 56 de ani care a mers 14000km cu ea, dupa aia la unu care avea 50 de ani si a mers cu ea 10500km, cand am luat-o din Germania mi-au pus baieti si gume noi si schimb de ulei si filtre pentru ca asa e procedura la ei! La noi la Romania ajung sa fie schimbate si gumele si kilometrajul invartit un pic cu bormasina inapoi (e destul de simplu, numa rabdrare sa ai)!

Prin asta nu vreau sa fiu rautacios, sunt si baieti romani care aduc de afara motoare si sunt de nota 10!

Iar in final prefer sa nu mai lungesc discutia ca pana la urma fiecare crede ce vrea sau ce aude!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,vad ca in prima poza aveai dragbar iar in cea de a 2 a ai apehanger si eram curios de unde l-ai cumparat ca si eu caut asa ceva.mersi.

L-am luat odata cu motorul. Fostului propietar nu-i placeau coarnele originale, i-a pus inaltatoare si coarne drepte. Daca are cineva nevoie de dragbar, e disponibil, eventual un schimb cu capacul stanga(de sub rezervor)

 

...banuiesc ca nu a fost inmatriculata...

Era inmatriculata, cu ITP valabil 2011. Daca cauti pe bikeshop, ai s-o gasesti in anunturile vechi, era din Caracal si initial a cerut 1300, apoi a lasat la 1000.

Repet: Astazi sunt alte preturi, acum 2 ani nu puteam decat sa visez la un xv 535.

 

Ahoi @cristi 57 !

Parearea mea personala:........

Ai dreptate, logica ta e sanatoasa(cand te referi la ce a fost), insa din toamna anului trecut piata s-a schimbat si fac referire doar la preturi. La o saptamana dupa ce am luato, am gasit alta, cerea 1400 dupa negociere a ramas la 800(ultimul pret). Am mai vazuto si acum ceva timp in urma la vanzare, asta inseamna ca nu se mai "inghesuie lumea"...

 

===================

Pt toti: Acesta este argumentul meu in tot ce-am afirmat, daca credeti ca am "noroc", asta este...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...