Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine poate sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari legate de sistemul de evacuare?

1. cum se aude daca scot sitele din tobele finale?

2. cum se aude daca scot sitele din tobele finale si elimin "tulumba" de sub mobra?.....practic tai tevile si le sudez direct in tobele finale

 

Pentru cei din Bucuresti.....voi aveti o zi in care va intalniti sau ceva de genul asta?

Eu am scoase sitele si vreau sa-ti spun ca se aude bine..depinde acum si de "gust"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu la fel - tobele finale sunt goale. sunet absolut respectabil. mie-mi place foarte mult, mai ales prin oras si pe drumuri scurte. te avertizez insa ca la drum lung s-ar putea sa te doara capul...

 

am gasit pe youtube cateva exemple:

http://www.youtube.com/watch?v=6Vq717Xh0RI

 

si asa fara amortizoare in tobe si fara toba intermediara:

 

mentionez ca "in direct" se aude mult mai bine decat in filmuletele astea. dar na... ca idee.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

asta suna cel mai bine , insa nu e esapamentu original ...

 

mi-asi suda si eu pe direct insa nusht cum rezolv cu itp u dupaia ...a mai trecut cineva itp u cu el cu tobele modificate ..sau au comentat baietzii de acolo si lau respins ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca scoti sitele din tobele finale se aude ..hm ..mai mishto...Daca scoti si sitele si ,,vaca " intermediara (toba de foc) se aude si mai misto ...La ITP se va auzi foarte scump ...Eu dupa indelungi documentari si ,,auditii" am ajuns la concluzia ca daca vreau sa sune altfel musai sa imi iau un HD..restul este imitatie ieftina.Nu intele de ce va este rusine cu sunetul de 535 ??? Suna frumos,placut..ca o curva in calduri...Cam greu sa-i treci sunetul pe bariton cu n-shpe oua..Voi tot nu realizati ca traim in romanica si9 singura solutie este setul de evacuari...: un set pt ,,suflet" si unul pt ITP + 30 minute de munca la inlocuire.

...."Suna frumos,placut..ca o curva in calduri"....;) :) ....mai tanara sau mai batrana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

asta suna cel mai bine , insa nu e esapamentu original ...

 

mi-asi suda si eu pe direct insa nusht cum rezolv cu itp u dupaia ...a mai trecut cineva itp u cu el cu tobele modificate ..sau au comentat baietzii de acolo si lau respins ?

 

io am sitele scoase. suna destul de fain, mobra. am fost la rar fara site si nu m-au primit, considerand ca fac prea mult zgomot. evident ca nu mi-au masurat decibelii, dar nici io n-am mai dat-o de gard sa-i pun sa-mi arate cum stam cu nivelul zgomotului. sitele le pot monta inapoi insuruband cate un surub pe fiecare teava, asa ca, dupa respingere, mi-am montat sitele inapoi si nimeni de la rar n-a mai avut nicio obiectie. Voila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Pana la urma sitele cum se scot? prin capatul finalelor si cu dalta. sau taiate anume cu altveva, de ramane frumos si rotund in interiorul finalelor? Puteti sa-mi dati mai multe amanunte, ca am tot citit cu multe pagini inainte , de aceasta operatiune, dar tot nu pricep.Eventual un desen?Merci fain... ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, eu am desfiintat doar toba intermediara, aia de sub motor, si se aude bine, nu-i prea tare sunetul, iar la RAR n-o avut nimeni treaba.

Tevile le-am sudat direct in tobele finale. Acuma imi schimb tobele, imi fac altele noi, "custom" de mana mea........

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Pana la urma sitele cum se scot? prin capatul finalelor si cu dalta. sau taiate anume cu altveva, de ramane frumos si rotund in interiorul finalelor? Puteti sa-mi dati mai multe amanunte, ca am tot citit cu multe pagini inainte , de aceasta operatiune, dar tot nu pricep.Eventual un desen?Merci fain... ;)

 

 

Si eu sunt curios ,mai ales ca sunt sudate prin puncte .La una deja am o gaura in tabla (cea care vine in toba ) de la rugina cred si as scoate-o sa o inlocuiesc sau macar sa-i fac alta flansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Pana la urma sitele cum se scot? prin capatul finalelor si cu dalta. sau taiate anume cu altveva, de ramane frumos si rotund in interiorul finalelor? Puteti sa-mi dati mai multe amanunte, ca am tot citit cu multe pagini inainte , de aceasta operatiune, dar tot nu pricep.Eventual un desen?Merci fain... ;)

Ahoi! Cam asa suna fara filtre/site http://www.youtube.com/watch?v=J9B3OU0JyFE faza de prin 2008 cand nu m-am bagat asa tare in el, iar acum cam asa 1. http://www.youtube.com/watch?v=s7SClbgMsic 2. http://www.youtube.com/watch?v=kLBft0BgWRE iar in primavara cam asa http://www.youtube.com/watch?v=wZdn8sC9C94

 

Ca sa vedeti evolutie....... :D

 

Mesaj completat

De ce aveti nevoie (Ciocan, Dalta sau Surubelnita solida sau metalica pe care vor fii aplicate lovituri cu ciocanul si un Patent )

Desen:

1.post-25613-1286301202_thumb.jpg

Spor la treaba.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.Deci pana la urma trebuie decupata de jur imprejur.Ideea era ca tebla aia sa fie refacuta (ca se franjureaza) si montata la loc atunci cand mergi la ITP.Oricum cred ca sitele din tobe arata ca dracu dupa atatia ani ..dar indesam acolo 2-3 bureti de vase din sarma si gata ca ,,somoioage de shpan"nu se mai gasesc.. ;) Multzam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Daca tot am intrat in sezonul de mesterit la motor..va rog sa imi raspundeti (care stiti) la o intrebare:

cum fac sa nu mai am joc in ansamblul ghidon - furca- roata, am constatat eu ca e de la jugul pe care se roteste tot ansamblul, acela cu doi rulmenti, pe care il strangeam la Pegass cu doua chei "C" .., credeti ca se poate reduce jocul, sau trebuie schimbati rulmentii??

Ms.

Catalin

 

La motorul din semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.Deci pana la urma trebuie decupata de jur imprejur.Ideea era ca tebla aia sa fie refacuta (ca se franjureaza) si montata la loc atunci cand mergi la ITP.Oricum cred ca sitele din tobe arata ca dracu dupa atatia ani ..dar indesam acolo 2-3 bureti de vase din sarma si gata ca ,,somoioage de shpan"nu se mai gasesc.. :) Multzam mult.

Treci de ITP si fara site! Eu deja am trecut de mai multe ori! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treci de ITP si fara site! Eu deja am trecut de mai multe ori! :crack:

 

 

Acum ,ca sa mai spun ..am trecut eu cu rapandule de masini si nu trec cu o mobra??? ..ar fi de ras. ;)

 

Dar o mai las spre primavara ca ma cam bate gandul sa o schimb sau sa imi iau o mobra cu care pot descoperi ca exista viatza si dupa ce se termina asfaltul..

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ,ca sa mai spun ..am trecut eu cu rapandule de masini si nu trec cu o mobra??? ..ar fi de ras. ;)

 

Dar o mai las spre primavara ca ma cam bate gandul sa o schimb sau sa imi iau o mobra cu care pot descoperi ca exista viatza si dupa ce se termina asfaltul..

;) Serghei42, pana acum doar pe asfalt te-ai dat cu ea? Se descurca de minune si pe teren mai accidentat..., bine-nteles la viteza mai mica decat un soft-enduro..., eu cel putin sunt multumit de ce stie si extraasfalt.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) Serghei42, pana acum doar pe asfalt te-ai dat cu ea? Se descurca de minune si pe teren mai accidentat..., bine-nteles la viteza mai mica decat un soft-enduro..., eu cel putin sunt multumit de ce stie si extraasfalt.... :crack:

 

 

Te cred ca stie (la nivelul ei ) .Pana la asfalt am 400 m de drum de tara..nu am ce sa-i reprosez dar saua ma omoara (am modelul ,,dintr-un lemn"..adica o singura bucata ..) este frumoasa dar la drum lung puuuuur si simplu ma ucide.Cand plec de acasa nu ma deranjeaza drumul de tara ..dar la intoarcere mai ca imi vine sa merg pe langa ea.Ca suspensie este placuta pe drum prost,nu am ce zice.Mie imi place sa plec vara in ture lungi cu masina sau motocicleta cu cortul dar ce fac ,merg 150km si opresc 30 minute sa imi refac noada?!! Acum este posibil sa fie si poponeata meu defect dar dupa ce am incercat si alte sei ..diferenta este fantastica din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chopper-ul nu-i de drum lung, de viteza sau de drumuri proaste! Destinatia este alta: plimbarea de placere(agrement), drumuri bune, viteza medie, ataca cu usurinta virajele(serpentine), siguranta si stabilitate in mers... si cel mai placut "urechii" este sunetul motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chopper-ul nu-i de drum lung, de viteza sau de drumuri proaste! Destinatia este alta: plimbarea de placere(agrement), drumuri bune, viteza medie, ataca cu usurinta virajele(serpentine), siguranta si stabilitate in mers... si cel mai placut "urechii" este sunetul motorului.

 

WTF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

De vanzare:

 

1. Coburi originale Yamaha Virago cu inscriptia Virago

post-25613-1286552280_thumb.jpg

2. Protectie rezervor tot pentru Yamaha Virago 535

post-25613-1286552320_thumb.jpg

3. Gentuta

post-25613-1286552384_thumb.jpg

4. Crashbar Inox facut la comanda "unicat"

post-25613-1286552460_thumb.jpg

5. Sisibar + porbagaj din inox facut la comanda "unicat"

post-25613-1286552561_thumb.jpg

6. Esapament din inox facut la comanda "unicat" (vand sau schimb cu unu original + diferenta)

post-25613-1286552648_thumb.jpg

 

Preturile sunt negociabile!

Astept oferte la 0744 475 352 sau pe mess la ICELORDHELLFIRE

Numa bine si sanatate!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lordule, iti faci de lucru la iarna de vinzi tot calabalacul de pe ea?

Baga si tu niste preturi orientative, chit ca or fi ele negociabile... ;)

Spor! :crack:

Eu astept oferte! E clar ca sub pretul pietei dar decente preturile, si desigur spun ce + si - au ca doar sunt second!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

De vanzare:

 

1. Coburi originale Yamaha Virago cu inscriptia Virago

post-25613-1286552280_thumb.jpg

2. Protectie rezervor tot pentru Yamaha Virago 535

post-25613-1286552320_thumb.jpg

3. Gentuta

post-25613-1286552384_thumb.jpg

4. Crashbar Inox facut la comanda "unicat"

post-25613-1286552460_thumb.jpg

5. Sisibar + porbagaj din inox facut la comanda "unicat"

post-25613-1286552561_thumb.jpg

6. Esapament din inox facut la comanda "unicat" (vand sau schimb cu unu original + diferenta)

post-25613-1286552648_thumb.jpg

 

Preturile sunt negociabile!

Astept oferte la 0744 475 352 sau pe mess la ICELORDHELLFIRE

Numa bine si sanatate!

Coburile sau dat restul valabil.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curand am luat A-ul mi-am vandut motorul de 125 si am gasit un Yamaha Virago 535 din '96 la pret bun si bun ca si km(30000). Mentionez ca pretul e pe masura bugetului meu, nu imi permit ceva mai bun. Credeti ca sunt motoare bune, trainice? Am auzit ca au ceva probleme la pompa de benzina... Astept sfaturi :blink:

 

   Multumesc anticipat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...