Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

caut suportul manetei de ambreiaj si suportul manetei de frana, sau cum s-or numi... ambele sunt crapate, si nu mai tin mult ...

ptr virago 535 '96.

sau daca este vreun proprietar de virago care si-a pus de alt model : (sotia se plange ca are mainile prea mici, si distanta intre manson si manete este prea mare, in anumite unghiuri/pozitii ale ghidonului fiindu-i mai greu de manevrat mobra.

orice sfat, sugestie sunt binevenite... chiar si un link catre cineva care dezmembreaza.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si-a pus cineva cauciuc de 150 pe virago ? cum se comporta ?

 

 

Eu am pe spate 170/80/15 si nu am probleme inafara de buza cauciucului pe stanga, care s-a mancat cam 1-2 mm frecand in bascula, dar nesemnificativ.

8177ee97.jpg

 

 

 

caut suportul manetei de ambreiaj si suportul manetei de frana, sau cum s-or numi... ambele sunt crapate, si nu mai tin mult ...

ptr virago 535 '96.

sau daca este vreun proprietar de virago care si-a pus de alt model : (sotia se plange ca are mainile prea mici, si distanta intre manson si manete este prea mare, in anumite unghiuri/pozitii ale ghidonului fiindu-i mai greu de manevrat mobra.

orice sfat, sugestie sunt binevenite... chiar si un link catre cineva care dezmembreaza.

multumesc.

 

Eu am pus ambele manete, cu suportul aferent si pompa de frana de la un Suzuki V-Strom din 2005, pentru ca am trecut de la apehanger la dragbar si nu vroiam pompa de frana inclinata. In orice caz, mi se par mai comode comenzile acum si am si reglaj la maneta de frana, nu ca ar fi esential ...

 

Inainte:

de260a34.jpg

 

Acum:

d9b23e42.jpg

 

Si inca cateva poze de la mine, dupa a 2-a spalare pe anul asta:

c62f58e5.jpg

e85c19e4.jpg

36a137a0.jpg

338461b3.jpg

a38e1d68.jpg

b3f82454.jpg

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea pe 2 roti e destul de limitata, asa ca nu am pretentia sa-mi pot da obiectiv cu parerea.

M-am mai dat cu doua 535-uri cu gume stock si facand comparatie pot spune ca:

- o inclin mai bine pe curbe

- aderenta mai buna

- stabilitate mai buna

Ce nu pot sa-ti spun insa e daca cele de mai sus se datoreaza gumei mai late sau faptului ca ma simt eu mai bine pe motorul meu decat pe al altuia ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva sa ma dumireasca si pe mine cum scot sitele din tobe?

Salut,

foloseste o dalta mai ingusta sau o surubelnita dreapta ceva mai solita si un ciocan. Dai lovitura langa lovitura pe diametrul exterior al sitei si se desprinde usor.

Cred ca a fost descrisa operatiunea cateva pagini mai in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva sa ma dumireasca si pe mine cum scot sitele din tobe?

 

 

Vezi pe tevile care intra in intermediara sunt 2 suruburi , unul pe fiecare galerie , cu cap de 10 . Daca le scoti o sa ti se auda mai tare . Nu cu mult dar e ok . Sfatul meu e sa nu scoti sitele ( oricum ziceai ca sunt sudate sau ceva pe acolo) , ca dupa 200km de mers iti zumzaie creierii inca vreo 3-4 ore . Puneti un claxon de masina , casca ochii ca la melc , atentie sporita si nu mai ai nevoie de tobe (prea) galagioase .

Editat de kryst666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

foloseste o dalta mai ingusta sau o surubelnita dreapta ceva mai solita si un ciocan. Dai lovitura langa lovitura pe diametrul exterior al sitei si se desprinde usor.

Cred ca a fost descrisa operatiunea cateva pagini mai in spate.

Exact asa le-am scos si eu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care este capacitatea rezervorului principal? Cel de sub sea ...

 

 

Posibil sa fie 13litri , da nu bag mana in foc , si nici in apa , ca Marea Neagra e rece momentan . Eu am bagat cel mai mult 11,74 litri fara sa bag rezerva . Daca era de 11,5 litri + 2,5 litri rezerva , dadea 13litri. Chiar si eu sunt curios . Acum am 260km de la ultima alimentare , si ii dau pana o trec pe rezerva si porma alimentez . Dau de stire maine daca e , ca vreau sa ma bag la un drum mai lung luna care vine ,si vreau sa fiu sigur de capacitatea rezervorului . Mai multe nu stiu , ca am permis de 20 zile , da bag forja . Pana acum am insumat 1800km , dar am alimentat numai la 100 sau 200 km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie 13litri , da nu bag mana in foc , si nici in apa , ca Marea Neagra e rece momentan . Eu am bagat cel mai mult 11,74 litri fara sa bag rezerva . Daca era de 11,5 litri + 2,5 litri rezerva , dadea 13litri. Chiar si eu sunt curios . Acum am 260km de la ultima alimentare , si ii dau pana o trec pe rezerva si porma alimentez . Dau de stire maine daca e , ca vreau sa ma bag la un drum mai lung luna care vine ,si vreau sa fiu sigur de capacitatea rezervorului . Mai multe nu stiu , ca am permis de 20 zile , da bag forja . Pana acum am insumat 1800km , dar am alimentat numai la 100 sau 200 km .

 

Pai cam astaq este problema ca spre rusinea mea nu am ramas niciodata pe uscat ca sa stiu precis capacitatea rezervorului.Cat intra in gluma aia de ,,rezervor " de sus pot afla usor da-l dreacu ca-l dau jos in 3 minute..da butia aia de jos imi este straina.Si eu ,banuiam la un moment dat ca sunt pe sponci ca am mers destulpe rezerva ,am bagat aproape 500 ml (o sticla mica ) si la pompa au mai intrat 10 litri ,,ochi".Rezervorul meu este model ,,California" adica..mic mic mic.Tare imi este ca TOTALUL la mine ar fi de 10.5... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orvo motoru tau ma ambitioneaza sa-mi vand sufletul si ficatii sa-mi "pimp" viraga mea :|

Ai una bucata virago foarte frumoasa, sa ramana asa toata viata ta. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cred ca ar trebui sa faci alfel . Dai jos coaja aia fake , cuplezi pompa de benzina pe direct la baterie , scoati toata benzina , apoi treci pe rezerva si o scoti si pe aia , pui inapoi coaja si bagi benzina pana se umple. Coaja aia , nu are cum sa fie rezerva , pentru ca din ea pleaca 2 furtune , unul la principal , unul la rezerva , cel putin asa am observat eu cand am schimbat filtrul . Asta ar fi a mea : http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xv_535_1993.php . Aici scrie 13,5 cu 2 rezerva , in carticica ei 13 cu 2,5 , da al naibii daca am gasit combinatia corecta : rezerva inclusa sau nu . Deabia pe seara o sa aflu care e treaba cu rezerervoru la mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care este capacitatea rezervorului principal? Cel de sub sea ...

 

Conform cartii:

- capacitate totala: 13,5 litrii

- din care rezerva: 2,5 litrii

 

orvo motoru tau ma ambitioneaza sa-mi vand sufletul si ficatii sa-mi "pimp" viraga mea :|

Ai una bucata virago foarte frumoasa, sa ramana asa toata viata ta. numai bine

 

Multumesc frumos, dar mare lucru nu am pimp-uit la el.

Inafara de cateva accesorii de pe louis n-am schimbat mare lucru:

- stop

- dragbar

- mansoane

- semnalizari fata/spate

- oglinzi

- guma mai lata

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cred ca ar trebui sa faci alfel . Dai jos coaja aia fake , cuplezi pompa de benzina pe direct la baterie , scoati toata benzina , apoi treci pe rezerva si o scoti si pe aia , pui inapoi coaja si bagi benzina pana se umple. Coaja aia , nu are cum sa fie rezerva , pentru ca din ea pleaca 2 furtune , unul la principal , unul la rezerva , cel putin asa am observat eu cand am schimbat filtrul . Asta ar fi a mea : http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xv_535_1993.php . Aici scrie 13,5 cu 2 rezerva , in carticica ei 13 cu 2,5 , da al naibii daca am gasit combinatia corecta : rezerva inclusa sau nu . Deabia pe seara o sa aflu care e treaba cu rezerervoru la mine .

 

Coaja mea are busonul central si este mai ingusta decat modelul cu busonul in dreapta.Ce am observat este faptul ca din momentul in care nu se mai aude ,,galgaitul"specific rezervorului de sub sea,imi mai intra 2.5 litri pana la bushon.Coaja de sus nu are cum sa fie rezerva pentru ca ambele furtune sunt puse ca sa asifgure debitul spre rezervorul principal.Adica,benzina scade incepand din coaja spre tank.Din start rezervorul vostru este clar mai mare ,deci capacitatea la mine ar fi muuuult mai mice .O sa ma uit la postariule mele din urma ca nu mai tin minte nr de km parcursi pana a ,,cerut"comutarea pe rezerva.Consumul l-am facut si la mers extra-urban ..90-100 cu suturi scurte de 130-140..am scos 4.7-4.8..In orash nu imi bat capul ca nu mai conteaza.Acum am plin facut din bidoane..si am o tarsha sa las pana la ,,zero" si sa stau sa schimb filtre pline de mizerie..(o sa trebuiasca sa o fac si pe asta dar astept iarna).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vand coburi Iron Horse pt virago 535.Sunt luate de pe Louis si folosite un sezon.Sunt ca si noi,arata foarte bine.270 lei.Daca este cineva interesat,astept PM.Numai bin

 

Photo-0066.jpg[/img]

 

Photo-0073.jpg[/img]

Editat de Zacopilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vorbea de capacitate rezervor. Si eu am citit in carte ca ar fi 13, cu 2,5 litri rezerva. Mie nu imi functioneaza robinetul(sau ma rog solenoidul), raman fara benzina de ajung sa o imping dar nu intra sub nici o forma mai mult de 9,8 litri.

Pentru cei cu mai multa experienta si cu putina rabdare se da problema: Virago XV535, motociclist de 120kg, trafic urban intens (Bucuresti), consum mediu 9L/100km.Care este metoda de coborare a consumului? Exista vreun service care sa faca reglajul de aer in functie de noxe? Faza cu bujia care se innegreste daca amestecul e bogat o stiu si eu dar este empirica daca cel ce o aplica nu e doctor in mecanica si nu vreau sa dereglez inutil carbuatoarele. Intreb de service pt ca la noi cu tobe la comun dar carburatoare independente stiam ca trebuie sonda pe gaurile de dinainte de intermediara.

Daca tot am vorbit de consum sa fiu complet consum extraurban 120kg(eu)+70kg pasager: 6L/100km. Stiu ca subiectul a fost discutat de nenumarate ori dar in mod inevitabil revine, daca nu ma insel cam la fiecare 50 de bani adaugati la pretul litrului de benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat in sfarsit . Dupa fix 252km am ramas fara gaz . Am comutat pe rezerva dar nimic nu s-a intamplat ( electrovalva se aude ). Am zgaltait de motor , da nu se mai auzea nici un lichid in rezervor . am bagat 2 litri , apoi am ajuns la o benzinarie 3 km mai incolo si am mai bagat 11,5 litri . total 13,5 litri mia papat , in conditiile in care am mers cu pasager cam 220km , din care jumatate in oras la ore de varf , restu un drum de vama cu o medie de 80km/h. Clar trebuie sa alimentez pe undeva la 200km ca sa fiu sigur ca nu raman in pana de gaz .

Ramane sa verific cum e cu rezerva , sau mai bine zis , ce naiba e acolo de mi-a papat tot gazul . Am o banuiala ca a fost trecuta pe direct , dar ramane de vazut . Acum , dupa ce am alimentat , am last pe rezerva sa vad ce si cum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal... am de vinzare cauciuc 150/90-15 pretul este de 80 roni transportul separat alte detali PM sau tel 0762648530 am si alte dimensiuni uzura este intre 10 si 50%

post-54357-0-01918200-1308255895_thumb.jpg

post-54357-0-33828600-1308255921_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat in sfarsit . Dupa fix 252km am ramas fara gaz . Am comutat pe rezerva dar nimic nu s-a intamplat ( electrovalva se aude ). Am zgaltait de motor , da nu se mai auzea nici un lichid in rezervor . am bagat 2 litri , apoi am ajuns la o benzinarie 3 km mai incolo si am mai bagat 11,5 litri . total 13,5 litri mia papat , in conditiile in care am mers cu pasager cam 220km , din care jumatate in oras la ore de varf , restu un drum de vama cu o medie de 80km/h. Clar trebuie sa alimentez pe undeva la 200km ca sa fiu sigur ca nu raman in pana de gaz .

Ramane sa verific cum e cu rezerva , sau mai bine zis , ce naiba e acolo de mi-a papat tot gazul . Am o banuiala ca a fost trecuta pe direct , dar ramane de vazut . Acum , dupa ce am alimentat , am last pe rezerva sa vad ce si cum .

 

Frate ai grija de ea ca e mina de aur la consumul asta. Felicitari! Referitor la rezerva ai doua posibilitati: fie plonjorul de la electrovalva este blocata, fie teava care ar trebui sa dea nivelul rezervei s-a desprins si atunci suge direct de pe fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa scot un consum si mai mic dupa ce ii fac si carburatia cum trebuie.Cand am luat-o , tipul mi-a spus ca nu ia facut nici un reglaj , dar sincer sa fiu nu prea imi da mana sa dau aproape 2 milioane pe reglat carburatoare . Mi-a promis un amic ca o sa ma ajute sa-i reglez carburatoarele , dar e extrem de ocupat , singura sansa e cand o sa-i vina garnitura de chiuloasa la unul din motoare si o sa-si faca si carburatoarele lui .

 

Butonul a ramas cuplat pe rezerva , am facut deja 70km si nimic . Va tin la curent .

Editat de kryst666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa scot un consum si mai mic dupa ce ii fac si carburatia cum trebuie.Cand am luat-o , tipul mi-a spus ca nu ia facut nici un reglaj , dar sincer sa fiu nu prea imi da mana sa dau aproape 2 milioane pe reglat carburatoare . Mi-a promis un amic ca o sa ma ajute sa-i reglez carburatoarele , dar e extrem de ocupat , singura sansa e cand o sa-i vina garnitura de chiuloasa la unul din motoare si o sa-si faca si carburatoarele lui .

 

Butonul a ramas cuplat pe rezerva , am facut deja 70km si nimic . Va tin la curent .

 

200 Lei un reglaj la carb-uri ?!?

Adica numa' ca sa-ti puna ceasurile si sa le sincronizeze ?

Sau in banii aia intra si desfacutul/curatatul carburatoarelor ?

Eu pe o simpla sincronizare dau 70 Lei ... (Timisoara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...