Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

pai pe principiul asta Geo daca una de 750 ia 8 in oras un motor de 1500 ia 16 ? :)

Mersi pentru replay Wild .

XV ul de 750 sau daca o sa am bani de 1100 cu siguranta va fi urmatoarea mea motocicleta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In forja, si mai mult... un 1500 nu consuma 16%, dar sigur ia 10% si poate si mai mult. Depinde de oras, depinde de stilul de mers, depinde de starea mobrei etc. Sunt mai multi factori.

E normal sa creasca consumul cand cresti cilindreea si greutatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca 250-ul consuma 3-4% (in Bucuresti), 750-ul nu ar trebui sa consume cam dublu? E totusi un motor de capacitate maricica, greu.

Nu Geo iti spun eu acum 3 luni l-am cumparat din Olanda e Modelul American cel de 699 un coleg are 749 tot american ( Nu stiu care e diferenta faptul ca e american ...in afara de Ceasuri ca sunt in mile ...dar ma rog''

Am curatat carburatoarele boboc , sincronizat spalat Rezervorul pus la punct , facut plinul am facut 100 de mile (160 km ) aprozimativ pana in prima pompa ! Realimentat 6 ,3 litri Socoteste vezi cat iti da

Colegul cu 750 la fel !!!

 

P.S. Viteza de Croaziera 100 110 KM la ora

Editat de WildRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferente exista in mod inevitabil datorita stilului de mers ( turatii , treapta de viteza etc ) ... acum depinde doar cat de mari : ) Oricum una peste alta multumesc pentru postare .. o sa mai astept si alte pareri si dupa o sa ii comunic concluziile amicului meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

In sfirsit am rezolvat-o cu incarcarea.

Am schimbat vechiul regulator cu unul nou care merge bine, tine tensiunea la 13.9....14.5V.

Printr-un concurs de imprejurari m-am trezit cu doua regulatoare noi.

Amindoua sunt bune, unul din ele e pus pe motor, probate au fost amindoua.

Daca cineva doreste un regulator nou sa dea un strigat.

Pretul este 260 lei, cit am dat si eu, sa-mi recuperez banii.

 

O zi buna,

Asfalt fara gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sincronizata nu ar trebuii sa consume mai mult de 5 %

 

Eu nu cred ce spui tu. Eu la 535 cu sincronizare facuta am un consum in Bucuresti de 5 - 5,5 %, asa ca la 750 s-ar putea sa fie totusi mai mare.

» Post actualizat in 04 Jul 2014 13:20

ai incredere ca nu e nici o diferenta !!! am facut 3000 de mile in 3 luni acelas consum !!!

 

 

Cum naiba sa nu fie diferente intre mers in oras sau in exterior? Pai e o diferenta enorma intre a merge constant in cea mai mare parte a drumului (sau pe cat posibil constant) si a merge in reprize, de la un semafor sau stop la altul.

 

Mie imi consuma intre 3,9 si 4,5 in afara si intre 5 si 5,5 in oras, insa daca merg numai in ture, poate consuma mai mult.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afara la 100-110, am scos cam 5-5.5%. In oras, sau afara, am avut si consum de 8-9%, depinde cum i-am dat pe coaja. 12% cu membranele sparte.

La aia mica de 250, i-am scos consum de 9% dar am scos untul din ea. Consum mai mic de 5% la aia de 250 nu am avut niciodata. O mica remarca: am 120Kg cu tot cu bocanci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sincronizata nu ar trebuii sa consume mai mult de 5 %

Cu tot respectul, afirmatia ta este eronata!

Un motor poate avea un consum redus cu caburile desincronizate, facute la ureche, precum si un consum exagerat de mare cu carburi sincronizate perfect.

Sincronizarea in sine inseamna a regla carburatoarele in asa fel incat ele sa alimenteze individual, in mod egal cilindrii unui motor pastand acelasi raport si aceiasi cantitate de amestec.

Operatia de sincronizare pe care noi o cunoastem este partiala, facuta pe circuitul de relanti si confera o multitudine de avantaje, consumul fiind cel mai nesemnificativ deoarece orice motor functioneaza in regim de relanti doar 2 - 6% din timpul total al functionarii. Sincronizarea integrala in toate regimurile, nu poate fi facuta decat pe standuri specializate(uzinale), greu accesibile.

ai incredere ca nu e nici o diferenta !!! am facut 3000 de mile in 3 luni acelas consum !!!

Aici deja se fac aberatii! ...este no comment. Consum urban, extra sau mixt? Stau si ma gndesc ca poate milele tale au fost doar mm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alta solutie nu prea ai... am mai citit pe forumuri ca multi s-au lovit de problema asta, rezolvarea asta e, largitul bucselor. doar sa ai grija sa le dai centrat, sa nu te duci stramb cu bormasina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-59804-0-92180700-1404663362_thumb.jpg

 

Asta este 535-ul meu. Ultima data am bagat de 50 lei benzina, am facut 170 de kilometri pana sa fie pe rezerva, din care 20 de kilometri facuti in oras. Mi-a iesit 4,6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifFotografie-0009.jpg

 

Asta este 535-ul meu. Ultima data am bagat de 50 lei benzina, am facut 170 de kilometri pana sa fie pe rezerva, din care 20 de kilometri facuti in oras. Mi-a iesit 4,6.

Ne dai prea putine informatii. Ai bagat de 50 lei plin? cat are rezervorul principal si cat este rezerva? Daca ai rezervor de 13,5 litri din care 3,5 rezerva ai consumat 5,88 daca ai de 8,6 litri cu 2 rezerva ai consumat 3,88 ????

» Post actualizat in 06 Jul 2014 17:33

Zilele astea am profitat ca m-am dus la Cernavoda(la un pescuit in canal, dar stati linistiti ca nici nu a pus gura) si mi-am facut si eu o idee de consum (plin-plin).

La dus am luat-o pe varianta veche, mers cu 100-110, 60 localitati, alimentat in Fetesti, consum 4,5%.La intors autostrada 130-135 si rar 140,alimentat acasa, consum 5,88.

Sincer mi se pare foarte mult pentru ca desi are acelasi gabarit, forma si greutate ca 535, motorul e de 400. ma asteptam sa consume mai putin. Cand ma gandesc ca la cea de 125(transformata in 150 si mai usoara cu 74 kg) consumul la 100-110 (bineinteles la blana) nu imi trecea de 3,2 in orice conditii ( normal era de 2,7-2,8) ma oftic si mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt putine informatii. Inainte de benzinarie am intrat pe rezerva, si am alimentat 7,83 litri, calculat pana la urmatoarea intrare pe rezerva in total 170 de kilometrii cu 7,83 litri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu ieri o tura mai lunga, dar nu mi-am facut consumul decat la intoarcerea pe Cheia. Am mers cu mobra f turata, am mers spre limita (am raschetat o scarita si am fost si cu pasager), in linii drepte am mers cu 100-110 km/h, pe curbe cu 40-60-80 km/h, in functie de curba... consumul pe Cheia a fost de 4%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt putine informatii. Inainte de benzinarie am intrat pe rezerva, si am alimentat 7,83 litri, calculat pana la urmatoarea intrare pe rezerva in total 170 de kilometrii cu 7,83 litri.

Mai vii pe acasa, pentru ca ai zis ca ai bagat de 50lei (cred ca esti de accord ca pretul benzinei variaza de la statie la statie si in functie de sortiment),dar un consum se face la plin ca din rezerva poti sa consumi mai mult sau mai putin in functie daca urci sau cobori si starea drumului accidentat sau lin si 2 -3 sute de grame la un drum asa scurt conteaza.

 

 

Am facut si eu ieri o tura mai lunga, dar nu mi-am facut consumul decat la intoarcerea pe Cheia. Am mers cu mobra f turata, am mers spre limita (am raschetat o scarita si am fost si cu pasager), in linii drepte am mers cu 100-110 km/h, pe curbe cu 40-60-80 km/h, in functie de curba... consumul pe Cheia a fost de 4%.

Mi se pare foarte normal consumul tau, mai ales ca stiu ca tragi de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, nu ma sperie... ce ma sperie e ca am ramas fara frana spate ieri. azi m-am chinuit la ea, am tot reglat-o... acum tine, dar ramane usor infranata roata spate. banuiesc arcurile ferodourilor, ori s-au decalit, ori s-a rupt unul dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, nu ma sperie... ce ma sperie e ca am ramas fara frana spate ieri. azi m-am chinuit la ea, am tot reglat-o... acum tine, dar ramane usor infranata roata spate. banuiesc arcurile ferodourilor, ori s-au decalit, ori s-a rupt unul dintre ele.

Ceea ce trebuie sa te sperie este ca din ce spui tu mergi la limita (scarite zgariate). Sfatul unui om crea mergea cam la fel cu o amarata de mobra (dar avea in jur de 20 de ani) si nu a existat an in care sa nu-si ia tranta, este s-o iei mai usor. De ce ? Pai stai sa-ti explic trante.

-pietricica exact pe traiectoria limita in curba (nu ai ce sa faci) -patita

-mic suvoi de apa ce traverseaza linistit soseaua in curba -patita

-balega evident in curba

-urme de noroi de pe drumurile laterale -patita

-dara de nisip

-pata de ulei - cat pe ce la o curba foarte usoara

-astfalt inmuiat

Acum poate te miri ca sunt intreg, am avut noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura scarita, dreapta... si o singura data s-a intamplat, pe un ac de par :)) m-am panicat cand am dat cu calcaiul de asfalt...

merg spre limitele mele, incerc usor, usor sa le intind mai departe... nu fortez aiurea, incalzesc cauciucurile inainte si trag mai mult de mobra unde vad pe unde merg. problema mea acum e cu limitele motocicletei, la modul ca nu prea ma ajuta puterea, mai ales cu pasager, si ca am probleme cu frana spate (cea mai importanta problema). mi-e groaza sa desfac roata spate, e bataie de cap, dar nu prea am de ales...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar anvelopa spate Yamaha virago

130/90/15 sau alta marme care se potriveste si e legala.

130\90\15. Marbella , made-n Japan. detalii pe pm.

post-39145-0-31668800-1404726920_thumb.jpg

post-39145-0-77956800-1404726931_thumb.jpg

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...