Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

La 26.06.2021 la 20:09, cinezicealae a spus:

Ghinion mare. La noapte trebuia sa plec catre munti si vai. Cand am tras ambreiajul, s-a ofilit maneta.

Cablul nu e rupt...

Ce s-o fi intamplat?

Am umblat azi si era o piulita slabita... (piulita care tine parghia de care e legat cablul de ambreiaj pe axul care pleaca in cutie)

S-a rezolvat in 3 minute.

Editat de cinezicealae
*&^$$#
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super!

Am inteles  ca ai bagat ulei sintetic(7100).Curand trebuie sa-i fac si eu schimbul,si ma gandeam sa incerc si eu sinteticul de la motul.Am vrut sa-l comand si am citit la mentiuni ca e contrarecomandat sa treci de pe mineral pe sintetic fara sa golesti complet uleiul vechi.O fi deajuns oare sa golesc uleiul inclinand motorul in toate directiile posibile (st-dr-fata -spate) sau ar trebui sa folosesc ceva intermediar ca sa "diluez" mineralul, dupa care sa fac schimbul propriu -zis?

Tu cum ai facut,asta in cazul in care ai trecut de la mineral la sintetic?

Si cum e sinteticul pe viroaga ,daca ai detectat ceva sesizabil .

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat uleiul cand era cald motorul, evident. Am schimbat si filtrul, evident. Nu am sesizat nimic major...ambreiajul cupleaza corect chiar si la demaraj in forta si schimba super usor treptele. Ce mi se pare impresionant e ca desi motorul meu se cam incinge ca e mare si gras si probabil e putin desincronizat pe la plamani, nu se schimba culoarea uleiului, chiar daca ocazional ajunge la +110C.

Eu am schimbat uleiul preventiv pentru ca sunt paranoic si n-am avut incredere in cel care mi-a vandut-o.

Uleiul vechi avea culoarea "corecta".

Am bagat motul ca asa am auzit si eu ca e recomandat la cruisere si thumpere.

N-am "spalat" nimic. nu am facut nimic deosebit...am lasat doar sa se scurga uleiul bine ca stiu ca nu se recomanda sa se amestece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, Buidos said:

Salut am un Virago 535 din 94 si trebuie sa servisez furca și as vrea sa știu cît ulei intra in furca? Cîți mililitri de ulei să bag?

Pe carte scrie 7.71 fl oz = 219 mL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Geo_ZGA a spus:

Cam asa intra, dar e cantitatea pt un tub, deci 438ml toata furca.

Chiar zilele astea am servisat furca si la xt-ul meu de 600 si la el a intrat 533 ml doar intrun tub!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. 

 

Am o curiozitate si poate ma puteti ajuta:

Pe carte rezervorul meu este de 8.6 L si 2.5L rezerva, intrebare: capacitatea totala este de 8.6L din care 2.5L rezerva sau aprox 11L total?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cartea tehnica scrie: 1987/1988  8,6 litri inclusiv 2,5 rezerva,adica ai in total 8,6 l

                                        dupa 1989 13,5 litri inclusiv 2,5 litri rezerva.

Parca primele 535-uri aveau rezervorul fals(cel vizibil fiind doar o carcasa.),cel real fiind sub sa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La al meu virago 535 care este din 1994 intră exact 13 litri, chiar saptamana trecuta am desfacut sa repar rezerva caci nu mergea si am golit rezervoarele si am masurat cand am bagat, rezerva are exact 3 litri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, farfuridi said:

In cartea tehnica scrie: 1987/1988  8,6 litri inclusiv 2,5 rezerva,adica ai in total 8,6 l

                                        dupa 1989 13,5 litri inclusiv 2,5 litri rezerva.

Parca primele 535-uri aveau rezervorul fals(cel vizibil fiind doar o carcasa.),cel real fiind sub sa.

 

Multumesc pentru lamurire...nu e o veste foarte buna...eu ma amageam ca am 8.6+2.5 :)Mai ramane sa incerc sa merg pana se goleste sa vad cati km fac pana se goleste si daca merge comutatorul pentru rezerva. 

Da, am rezervor fals care mascheaza filtru de aer. incerc sa ascund acolo un bidon de 1L :)) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Andrei_Bej a spus:

Multumesc pentru lamurire...nu e o veste foarte buna...eu ma amageam ca am 8.6+2.5 :)Mai ramane sa incerc sa merg pana se goleste sa vad cati km fac pana se goleste si daca merge comutatorul pentru rezerva. 

Da, am rezervor fals care mascheaza filtru de aer. incerc sa ascund acolo un bidon de 1L :)) 

Ai putea incerca sa gasesti la dezmembrari cele doua rezervoare de pe un 535 modelul ulterior si sa le pui pe al tau. Asta daca tu crezi ca merita si gasesti ceva la pret rezonabil. Banuiesc faptul ca nu sunt modele foarte diferite,nu cunosc in detaliu,va trebui sa te verifici tot ce implica asta ,eventual daca a mai facut asta cineva care ar putea sa te sfatuiasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Stie cineva de unde se pot cumpara in Bucuresti suruburi M10 cu pas fin ?

 

Imi trebuie pentru crashbar-ul care se prinde cu asa ceva de suportul pe care sunt instalate pedalele. Am facut deja un drum de pomana la Brick, pitch-ul suruburilor de acolo e diferit.

 

Multumesc !

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îmi zici ce pas are sau dacă îmi dai un surub sau piuliță cu pasul ăla, iți fac din inox... Sau fer

Hexagon de 17mm de fer am sigur. 

Dacă stai pe aproape de Pitești, vin cu lera și măsurăm filetul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M10x1. 25 cel mai probabil. Alătură-l cu un șurub M8 obișnuit și dacă se întrepătrund filetele ăla e. 

Adică folosești șurubul M8 pe post de leră pt filet. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabory in Buc am gasit prin romstal, dar au aceleasi produse precum in dedeman.

 

Au ceva birou prin Brasov.

 

Comanda online iese din discutie(200 de bucati).

 

Au fost candva 30 lei, acum nu mai sunt... Viata de motociclist.

Editat de CuVantul
Bad typo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...