Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut pe toti, posesori sau nu de Virago. Eu am una visinie XV535 din '91 si v-am stresat pe forum - cu ceva timp in urma - cu intrebari legate de suruburile de la carburatoare (alea care nu se mai puteau desface). Acum totul e ok. Imi place mult motocicleta asta. Am aceeasi intrebare legata de rezervor - chiar daca nu e doar o masca tot e mic. Idei de customizare sunt mai mult decat binevenite. Am atasat o poza de anul trecut, imediat dupa ce am luat-o de la Daniel.

 

Cu bine,

Axl

post-1807-1133987255_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

tot "viragar" sunt, am XV750 din 92. e tzatza de matza, am facut 8000 km cu ea fara incidente de nici un fel (doar bagat gaz, schimbat ulei, baterie, plus o bujie). e un motor care merita tot respectul, cel putin din partea mea.

:haha:

post-4585-1134043381_thumb.jpg

post-4585-1134043521_thumb.jpg

Editat de zaradi99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Ideea mea a fost sa vad cati suntem posesori de Virago pe forumul asta si sa facem cumva sa ne unim si eventual sa ne intalnim. Asta in vara viitoare. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut proprietarii de Viraga.

De ceva vreme vreau sa imi iau motocicleta. Un puternic candidat este viraga. Va rog spuneti-mi si mie plusuri, minusuri.

De exemplu, ma gandeam ca datorita centrului jos de greutate este mai stabila. Dupa asta am auzit de cineva cu viraga care si-a rupt mana. Dupa care nu am mai stiut ce sa cred.

Stiu ca este o motocicleta care are cuplu, si care nu se duce la turatii foarte mari. Unii spun ca din cauza ca motorul nu "umbla la turatii inalte" este mai longeviv. Asa este?

Sau - alta chestie: cum e pe viraga la podul natiunilor, de exemplu la 6-7 seara? ai loc printre masini? sau iti blastemi zilele?

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de cineva cu viraga care si-a rupt mana.

:friends: Ce are sula cu prefectura? Daca nu era viraga, isi rupea doar o unghie sau ce?

Unii spun ca din cauza ca motorul nu "umbla la turatii inalte" este mai longeviv. Asa este?

Un V2 (turatii joase, cuplu mare) deja prin definitie este mai longeviv decat celelalte tipuri.

 

Parerea mea: motocicleta incepe cu V2, cardan, cuplu, sunet, iar restul in functie de ce gusturi are fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat motolaiful, voi l-ati citit?

Dupa parerea lor viragisti sunt sau choperisti inraiti, sau incepatori, sau fetite.

Frumoasa combinatie.

Voi unde va incadrati? Eu vreau la fetite :ok:

 

btw. articolul e de toata varza, sau se vrea a fi antireclama. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa asta am auzit de cineva cu viraga care si-a rupt mana. Dupa care nu am mai stiut ce sa cred.

 

Salut! Cre-ca ala de si-a rupt mana sunt eu :peace: , sau oricum SI eu. Da' intr-adevar, ce-are treba asta cu prefectura? Sincer, in circumstantele alea puteam sa fiu si cu bicicleta/tiru'/vaporu'/caruta ca tot finalitatea aia o avea situatiunea. Ea n-are nici o vina, numai eu. Deci sari peste asta.

 

Personal, singurul minus, da' si-ala major, pe care i l-am gasit este durerea de spate cu care ma aleg dupa fiecare... sa zicem 50km. Dar poate si constructia mea e de vina, sunt destul de inalt.

 

 

 

La multi ani!

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cre-ca ala de si-a rupt mana sunt eu :peace: , sau oricum SI eu. Da' intr-adevar, ce-are treba asta cu prefectura? Sincer, in circumstantele alea puteam sa fiu si cu bicicleta/tiru'/vaporu'/caruta ca tot finalitatea aia o avea situatiunea. Ea n-are nici o vina, numai eu. Deci sari peste asta.

 

Personal, singurul minus, da' si-ala major, pe care i l-am gasit este durerea de spate cu care ma aleg dupa fiecare... sa zicem 50km. Dar poate si constructia mea e de vina, sunt destul de inalt.

La multi ani!

 

Salut si ... La multi ani!

Nu esti tu cel care si-a rupt mana (cel putin nu la tine ma refeream). Stiu ca am vazut ceva pe un topic ... dar era vorba despre o tipa.

Intr-adevar nu prea are legatura cu prefectura. Doar ca eu am "rationat" cam asa: virago este o motocicleta stabila, are centrul de greutate mai jos si nu e smucita. Dupa care am auzit ca se mai rup si maini. Si nu am mai stiut ce sa cred :ok: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt inca in refacere dupa ce mi-am rupt piciorul cu viraga :D . Motocicleta n-are nici o vina desigur, ba chiar cred ca daca aveam alt motor puteam sa o patesc mai rau. Singura vina a fost poate faptul ca a prins viteza prea repede (deabea plecasem de la semafor si ajunsesem intr-a cincea) :peace: .

Una peste alta, pentru un chopper virago are o tinuta de drum foarte buna si e destul de nervoasa pentru cilindreea ei (535 in cazul meu). Se aseaza bine pe curbe, iti permite sa te strecori printre masini si poate face chiar si poligonul pentru scoala de soferi :ok:

Dezavantajele ar fi ca nu prea este potrivita pentru persoanele mai inalte iar cei care prefera sa circule cu viteze de croaziera mari (peste 120 km/h) vor fi deasemenea nemultumiti pentru ca are cutia "scurta" si se tureaza exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uite-ma si eu pe aici cu Viraga mea de 250

Sunt incepator, e primul motor si sunt foarte multumit cu toate ca n-am prea apucat sa ma bucur de el din plin pentru ca e frigggggg! :ok:.

Poate ne vedem prin Bucuresti cand da putin soarele...

post-8277-1137503638_thumb.jpgpost-8277-1137503111_thumb.jpg

Editat de mixmagic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

buna ziua, buna ziua

 

dupa lupte seculare care au durat vreo....4 ani....am reushit sa`mi iau shi eu o viraga....xv 250 din 1992...inca nu am reushit sa ies cu ea pentru ca a fost vreme nasoala da` prin spatele blocului tot am planuri sa ies...:yikes:...mai ales ca shi carnetu` e pe vine...:yikes:

 

pe mine m`ar interesa sa`i pun un sissy bar (sissy=fetitza pentru remarca din motolife de mai sus :eek: ) shi deasemenea o sha integrala....sincer mi se pare mai comoda decat aia originala...deasemenea shi nishte gentzi ar fi indicate....ca sa nu mai zic ca vreau sa`i schimb shi coarnele....am un t-barr acuma shi nu prea imi place cum "da"...:eek:

 

sper sa pun shi poze curand pentru ca acuma sunt la munca shi nu am pozele cu ea...:eek:

 

numa` bine shi sa ne vedem totzi la un drum spre mare sau spre vreo intrunire... :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aseaza bine pe curbe, iti permite sa te strecori printre masini si poate face chiar si poligonul pentru scoala de soferi :yikes:

 

 

 

Cum ai reusit ca noi am fost 3 si nu l'a facut niciunu' ( bine,eu cel mai paralel am incercat cel mai mult,acum faceam si un opt in plus :yikes: ,dar tot n'am reusit fara picior jos ) ?!?

 

 

 

Am una de vanzare pt un viitor proprietar de Virago :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iata si virgo meu de 535 cm...:baldy: l-am luat in august, si am apucat sa ma plimb pana in iarna vreo 2000 km.

e primul meu motor si sunt fff multumit de el. nu pot face o comparatie ca n-am incalecat si altceva( afara de un Maruder 250 in scoala)

merge super fain, si la drum lung, daca nu te grabesti, cu 120 e o placere. :D

poate acum in primavara, cand se incalzeste, organizam un 'Virago meeting'... o defilare pe bulevard... ceva frumos :cheers:

post-5657-1141207656_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai ajuns pe forum Adriane. Ne dam la greu anu' asta. Numai sa se indrepte vremea...

Multzumesc pentru urare si eu sper sa avem cat mai multe intanliri si de ce nu si cateva iesiri in afara.

Toate se vor intampla de la 1 apr. cu voia lui DUMNEZEU si vointza politziei(al daracu militzieni) Asfalt uscat!!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...