Jump to content

Help A Begginer ! :)

Recommended Posts

mda....mi-e destul de greu...nu stiu de unde sa incep...hai sa o luam asa : sunt fata.... :lol: daca mai continui sa citesti...nu faci parte dintre cei care ma trimit " la cratitza" :blink: ce sa mai zic? am 20 de ani abia impliniti....daca tot mai citesti chiar vrei sa ma ajuti...:D hai k nu vreau sa va plictisesc...sunt fata, am 20, sunt din bucuresti...si vreau o motocicleta :kiss: nu am (inca) permis pt asa ceva, dar asta e ultima mea grija.Am B-ul si stiu cat de usor mi-a fost sa-l iau, so....permisul nu e o problema....nu am prea avut treaba cu motocicletele pana nu l-am cunoscut pe prietenul meu si gasca lui...imi place sa cred ca ceva-ceva as avea in sange...tata a fost motociclist mult timp...si sunt maniaca dupa motociclete....e cel mai frumos sentiment pe care il poti avea...parca zbori...eh, vreau sa am propria mea moto si mi-e greu sa incep..nu prea stiu cum si de unde....sa zicem ca imi cumpar una...ce capacitate?ce model??de unde???? pe partea cealalta...echipamentul...am doar casca :lol: (cea pe care o folosesc acum ca pasager)...sper sa sariti cu cateva sfaturi si sa imi impartasiti si mie inceputurile voastre ca motociclisti...nu vreau sa ziceti "hmm..fata...asta mai lipsea" si sa treceti mai departe :hug: so...plsss help me :D astept sfaturile voastre :*

mda....mi-e destul de greu...nu stiu de unde sa incep...hai sa o luam asa : sunt fata.... :lol: daca mai continui sa citesti...nu faci parte dintre cei care ma trimit " la cratitza" :blink: ce sa mai zic? am 20 de ani abia impliniti....daca tot mai citesti chiar vrei sa ma ajuti...:D hai k nu vreau sa va plictisesc...sunt fata, am 20, sunt din bucuresti...si vreau o motocicleta :kiss: nu am (inca) permis pt asa ceva, dar asta e ultima mea grija.Am B-ul si stiu cat de usor mi-a fost sa-l iau, so....permisul nu e o problema....nu am prea avut treaba cu motocicletele pana nu l-am cunoscut pe prietenul meu si gasca lui...imi place sa cred ca ceva-ceva as avea in sange...tata a fost motociclist mult timp...si sunt maniaca dupa motociclete....e cel mai frumos sentiment pe care il poti avea...parca zbori...eh, vreau sa am propria mea moto si mi-e greu sa incep..nu prea stiu cum si de unde....sa zicem ca imi cumpar una...ce capacitate?ce model??de unde???? pe partea cealalta...echipamentul...am doar casca :lol: (cea pe care o folosesc acum ca pasager)...sper sa sariti cu cateva sfaturi si sa imi impartasiti si mie inceputurile voastre ca motociclisti...nu vreau sa ziceti "hmm..fata...asta mai lipsea" si sa treceti mai departe :hug: so...plsss help me :D astept sfaturile voastre :*

Raspunsuri la toate intrebarile tale gasesti pe forum, chiar la sectiunea de incepatori. Nu uita de echipament si nu te arunca la o motocicleta mare. Mult succes!!

Buna intrebare :D

Pai .. poate nici el nu stie !! Zici ca vrei moto ... ce tip vrei : SS , cruieser ?? Asta trebuie sa te hotarasti primadata ! Apoi sa iti iei echipament complet ... Citeste ghidul de alegere al primei motociclete , o sa te ajute !! Si pentru mai multe detalii , daca prietenul tau nu stie ce sa zica sau nu vrea , intreaba pe cineva cu mai multa experienta din gasca lui .. Bafta si numai vine !

Totusi iti recomand intai sa iei carnetul si pe urma echipament, cel putin ca si pasager cred ca ti-ar fii de folos, :D pe urma ai putea sa te interesezi de moto si crede-ma ca gasesti la rubrica incepatori sute de recomandari atat pentru moto cat si echipament si de ce nu sa il intrebi si pe prietenul tau cam ce moto ti-ar recomanda.

Bafta la carnet si la restul ASFALT USCAT.

Buna intrebare :blink:

hm, poate vrea fata si alte pareri, big deal!:D

parerea mea e ca daca nu ai carnet, nu te gandi la achizitionarea unei motociclete...ca pasager trebuie sa ai echipament corespunzator, nu numai casca, apoi fa scoala vezi cum te descurci si pe urma te gandesti la motor..

parerea mea, ca pentru o fata-de la o fata- e sa ti iei ceva micutz la inceput, nu te avanta ca marii eroi de pe aici la 600 sau mai stiu eu ce hayabusa:)))

naked e nice sau ss depinde de gusturi...

anyway, have fun riding!!!

De ce nu il intrebi pe prietenul tau, te cunoaste mai bine ca noi si iti vrea si binele, deci?

pai el ma cunoaste intr-adevar...dar nu prea e de accord cu ideea mea de a-mi lua motocicleta ... stie ca sunt in stare sa merg pe una, dar a zis ca nu vrea sa ma omoare, ca accidentele nu se petrec numai din cauza mea...si asa e...chiar astazi am aflat ca un prieten a murit in constanta aseara....so...nu pot sa-l contrazic...dar totusi imi doresc prea mult un moto si d'asta voiam mai multe pareri :D sper ca nu am deranjat cu topicul asta :blink: speram sa ma ajute si pe mine "veteranii" :kiss: pareri si idei, atata tot :lol: n-am zis sa-mi luati voi =))

CBR 125 ti-as sugera, insa depinde si cat de incepatoare esti. bafta ! [de acord cu kcuf_di]

125 e lame, bun pentru o luna si apoi il arunci!! Sia asta nu din punctul meu de vedere, ci al unei fete, micuta si firava :D

ridica-te din iarba aia ca faci anexita si adio mers pe motor, fugi si fa scoala de moto si ia examenu( sala si poligonu) si mai stam de vorba

125 e lame, bun pentru o luna si apoi il arunci!! Sia asta nu din punctul meu de vedere, ci al unei fete, micuta si firava :D

tu sa taci... :blink:

parerea mea este ca acu baiatu' care te duce in spate la plimbare are o vitezana ... dupa casca asa pare ... cu toate ca recomand oricarui tip de motociclist o casca full face in locul castilor de cacao gen nazi sau alte tampenii ... daca intradevar iti plac vitezanele atunci nu it recomand ceva mai mare de 250 cc maxim 400 cc ... dar mai intai fa scoala, cumpara-ti echipament full si daca nu te razgandesti pana atunci treci mai departe si ia-ti ceva xare sa ti se potriveasca sub popou

numai bine

in speranta ca nu vrei doar sa te bagi in seama si chiar ai de gand sa iei motor (ai facut rost de bani ai vb cu ai tai ai trecut peste etapele astea) nu doar visezi la el.. - detaliaza ce vrei. iti plac vitezane naked-uri enduro choppere ce gen vrei...la ce bani il vrei doar pt oras il vrei si pt drumuri mai lungi...motocicleta clasica buna pt incepatori e suzuki gs 500 / honda cb 500. e f dragutz si kawasaki ninja 250 http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...a-2008-current/

ok....va multumesc pentru sfaturi si....o sa revin cu permisul :D) oricum, ca sa raspund celor cativa care mi-ati scris, casca e o vechitura, un hjc...sper si eu un shark ceva mai dragutz ( si mai sigur), geaca e pe vine...imi zicea cineva de bani ...nu's o problema cand iti doresti ceva ffff mult....de parinti....nu cer parerea alor mei in cazuri d'astea...ma tin singura si imi iau deciziile singura....mama o sa zica nu (parca o si aud : "ce, ai inebunit??m-am chinuit atata sa te cresc ca sa mori??") :blink:, iar tata...cred ca ii va surade ideea...repet : a facut parte din randurile celor cu doua roti :kiss:..cred ca m-ar intelege,dar asta nu conteaza....cu anexita nu-mi fac probleme...ce ati mai scris...? intr-adevar, mi-ar fi usor sa citesc ghidul, si am si citit o parte din el (nu tot ca's la munk - o sa-l revad aksa).ideea e ca voiam sfaturi pt o fata ....intelegeti..suntem un pic altfel (din punctul vostru de vedere-al baietilor),...eu cred ca suntem cam la fel..daca pt voi e o pasiune si nu o necesitate...apai...ne vedem cand o sa fiu si eu un membru mai mic de'al vostru (mic, dar cu acte in reglua) .. va poop pe toti/toate si va multumesc inca o data...see ya soon (maxim o luna) :lol:

in speranta ca nu vrei doar sa te bagi in seama si chiar ai de gand sa iei motor (ai facut rost de bani ai vb cu ai tai ai trecut peste etapele astea) nu doar visezi la el.. - detaliaza ce vrei. iti plac vitezane naked-uri enduro choppere ce gen vrei...la ce bani il vrei doar pt oras il vrei si pt drumuri mai lungi...motocicleta clasica buna pt incepatori e suzuki gs 500 / honda cb 500. e f dragutz si kawasaki ninja 250 http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...a-2008-current/

[/quotei

ma bag in seama...un pic cam mult spus cand exista atatea chat-uri, nu crezi?, unde sa fac pe viteaza daca vreau asta. oare chiar am nevoie sa stresez lumea aiurea?hmm...voiam ceva ajutor, atata tot...si unde gasesti ajutor in privinta motocicletelor daca nu pe un site ca asta?m?so..eu zic ca intreb unde trebuie...:D nu fi rau... :blink:

hm, poate vrea fata si alte pareri, big deal!:blink:

parerea mea e ca daca nu ai carnet, nu te gandi la achizitionarea unei motociclete...ca pasager trebuie sa ai echipament corespunzator, nu numai casca, apoi fa scoala vezi cum te descurci si pe urma te gandesti la motor..

parerea mea, ca pentru o fata-de la o fata- e sa ti iei ceva micutz la inceput, nu te avanta ca marii eroi de pe aici la 600 sau mai stiu eu ce hayabusa:)))

naked e nice sau ss depinde de gusturi...

anyway, have fun riding!!!

pai ai zis sa nu se avante la 600 sau hayabusa....atunci de ce spui de ss? (ca banuiesc ca te refereai la motociclete, nu la nazisti...) :D

pai ai zis sa nu se avante la 600 sau hayabusa....atunci de ce spui de ss? (ca banuiesc ca te refereai la motociclete, nu la nazisti...) :D

ma refeream la racing urile sau supersporturile mici...nu peste 600...sunt against celor de 600...

da ce-ai tanti cu alea de 600??? :D

Tu nu intri aici .. ai 650 :blink:) Acu cer si eu un sfat .. Am un prieten care e pe punctul de a isi achizitiona o motocicleta .. Am vorbit cu el , i-am mai zis cate ceva din ce am citit si eu .. Acu .. Nu stie ce moto sa isi ia , pentru ca lui ii plac vitezanele si doar asta isi ia , dar e micut rau .. Are 170cm max cu 60 kg imbracat ... Eu , dupa mintea mea necoapta si nexperimentata , i-am sugerat un CBR 125 ca e mai domoala , nu e asa grea .. da a zis omu ca nu se gandeste la asa ceva .. Acu , eu tind sa cred ca in cel mai rau caz as accepta un Zzr 400 , ca mai bine asa decat sa ma trezesc cu tembelu' ca isi ia vreun R6 sau mai stiu eu ce ... Ce zici aoleks ... merge for the first time ??

eu zic ca da. plus ca zxr400 e un motor mic, sportiv, facut pentru oameni mai mici. se poate limita la 25kW daca e nevoie (asta daca prietenului tau ii place blana) si dupa ce scoti limitarea, te poti da frumusel cu el, are ceva putere.