Sari la conținut

Pareri Pro Si Contra Bmw Gs 1200


Postări Recomandate

Doresc sa-mi cumpar in viitorul apropiat un Gs, problema este ca pana acum nu am mers pe unul sa vad cum se comporta la drum si cat de bine ii pot controla greutatea.Mentionez ca il iau pentru drumuri lungi, nu pentru hoinarit in munti.Daca se poate as dori niste sfaturi, eventuale probleme de functionare sau cu ce ati avut voi probleme la ale voastre. Sper sa nu fie la fel de nereusit ca modelul f 650,tocmai daia vreau sa ma documentez putin inainte.Imi cer scuze ca am deschis topic special pentru asta, dar din discutiile anterioare nu am aflat nimic concret.

Vreau sa primesc sfaturi si opinii de la cunoscatori, nu de la cei care isi dau cu parerea fara sa cunoasca.

Multumesc frumos! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca posesor de ambele modele mentionate...de ce F650 e nereusit?

ambele sunt f reusite.. in special r-ul.... e greu in momentul parcarilor insa pus in miscare devine aproape agil, confortabil in afara orasului(greoi in oras), nu e bun de mers pe autostrada ...sau mie nu-mi place.. pe drumuri de munte(asfalt) este perfect(again my point of view).. pozitiecomoda, confortabila, ciclistica echilibrata, motor cu un cuoplu f bun....

insa pt autostrada nu are viteza buna.. la peste 160 e obositor rau.... iar protectia la vant dispare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tind sa ii dau dreptate domnului pandur.

 

la 650 am probleme la cutia de viteze (chiar si cei de la BMW mi-au spus ca acest model are probleme la cutie din proiect...), e lenesa, trage ea cu bagaj, dar daca pui 2 oameni normali pe ea (75-80 de kg fiecare) s-a cam dus treaba...

 

Daca e sa mergi solo, e ok, la drum lung e confortabila, poti merge si 5-600 de km pe ea, si nu te dor bucepsii, consuma putin, cu un parbriz after-market bun, nu te bate vantul, foarte agila in oras, buna de dat si pe forestiere...

 

In mare, modelul 650 e unul reusit. Dar ca mai toate obiectele facute sa faca "de toate", nu exceleaza in nimic. Cred ca cel mai bine se simte pe serpentine de munte, viteza a -2a, a 3-a, acolo, pe undeva pe la 3500-4500 de ture ii place ei.

 

pe autostrada mai mult de 180 nu vrea, oricum nu e facuta sa ii dai gaz, si cine vrea viteza isi ia un SS.

 

Modelul de 1200 mi se pare totusi un model reusit. Eu am o vorba, abia de la 1200 in sus face BMW-ul mobre (nush ce e mai sus, dar...). Modelul de 650 care il am eu mi se pare de domnisoare. 1200 GS Adventure a o mobra la care visez. Te pui pe ea si te duce tata. Nu te mai poti baga prin noroaie, dar daca vrei turing si sa mai iesi din cand in cand de pe sosea undeva pe un mal de lac-mare-ghetar-vulcan...te duce sigur.

 

Dar daca vrei sa il iei pt touring, de ce nu iti iei 1200 RT?

 

Sincer, dezamagit de 650. Dezamagit si de mobra si de cei de la service.

 

Acum, fiecare cu bafta lui. Eu cu a mea am avut numai ghinioane (revizie-pus o mufa gresit, ramas fara lumina noaptea pe autostrada, sare din viteze singura, nu intra in vit. a 2-a decat daca fac cum vrea ea, bateria proasta, pana am schimbat-o mi se descarca in mers..., oprit motorul la stop singur...), mici amanunte care te fac sa iti pierzi entuziasmul fata de o motocicleta noua, abia luata, cu 20 km pe ea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stilgar: Eu am spus clar, BMW GS 1200 simplu, nu Adventure.

 

zeroo: touringul nu prea pot sa-l bag pe forestiere si noroi ca pe asta...nu zic ca ma catar pe varf de munte cu el, dar pe un forestier, un rau, chiar si drum de tara este excelent fata de touring.nu esti de aceeasi parere?

 

La ce vreau eu sa fac, imi cam trebuie un pic din toate.

Editat de Pandur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzionez....

sunt amandoua motociclete f bune ca allrounder..

r-ul e mai bun pe asfalt+touring si mai slab pe forestier...

daca ati fost dezamagiti de functioanarea f-ului nu va va placea nici r-ul...cutia si cardanul cloncanesc...consuma ulei...e grea...

nu exista motocicleta perfecta.. fiecare are +uri si -uri....

mie si lu ianachim ne-a placut f-ul si adoram r-ul....

qued

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vei afla mai mult decat ce poti gasi pe "zecile" de alte topicuri despre acest model. Cred ca ai deschis inutil acest topic.

 

:)

 

* ok, stiu ca o sa sara iar Angi, ca ...mda, nu am GS (dar o sa am, ai sa vezi tu!) :cheers: , dar incerc sa fiu de folos cuiva care este poate, in aceeasi situatie ca si mine (aspirant).

Trebuie sa marturisesc ca, da, sunt de acord cu ...inteleptul si binevoitorul Angi, care a concluzionat mai sus (citatul deasupra), mai mult din punct de vedere al modului cum degenereaza discutiile pe aces forum (referitoare la o mobra sau orice altceva). INUTIL, DECI.

Pe dea alta parte, draga viitorule calaret de GS, daca vrei sa vezi ce parere au si alti posesori de asa ceva, intra pe forumurile unde se discuta serios si decent despre mobra care te intereseaza (chiar daca nu sunt toti experti acolo, ...se ajuta unul pe altul nu numai cu sfaturi, ci si cu o vorba buna sau o gluma, uneori)

Iti recomand urmatoarele, pe care eu le consider interesant:

 

http://www.gs-forum.eu/forumdisplay.php?f=94

 

http://www.faszination-gs.de/

 

(astea doua sunt in germana, daca nu stii germana, ...hehehe, invata! ca d-aia iti iei bavarrez :( )

 

uite si doua in engleza:

 

http://jktraveladventures.blogspot.com/200...a-low-down.html

http://www.southbayriders.com/forums/showthread.php?t=45220

 

bafta!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sper sa nu fie la fel de nereusit ca modelul f 650"

 

 

aici vorbesti ca o baba care vede motocicleta pe strada

 

dupa parerea ei zgomotul de la toba si rotile cu spite o fac NEREUSITA ca motocicleta

 

 

 

 

 

Auzi nea' , in primul rand tin sa-ti spun ca ai devenit cel mai mare nesuferit de pe acest forum, scuza-ma ca-ti spun, dar ne-am cam saturat cu atata lauda, lauda si iar laude ca ai bmw 1200....nu exista loc prin forum unde sa nu apari matale sa te lauzi cu vaca.Crezi ca esti primul din Romania care are?Pana la urma tot motor e, sunt altele si ma piz.doa.se ca asta si mult mai scumpe, dar nimeni nu e asa falos de ele cum esti tu...Din cate am vazut numai clanta e de tine..nimic mai mult, plimbari, poze si chestii din astea rare nu prea am vazut din partea ta, dar la palavrageala si lauda no.1.Eu am cerut pareri despre un anume model, nu te-am intrebat pe tine cine iti admira motorul si unde.

Cat despre "baba care vede motorul pe strada" tin sa-ti readuc aminte ca foarte multi au spus cam acelasi lucru despre (cuvant urat).ul ala...NU E FIABIL, SE STRICA CAT POATE EL DE REPEDE,etc.Nu sunt singurul care am zis chestia asta, mai uita-te in jur.Acum ca ai nimerit tu sa-ti mearga si nu ai avut probleme, e partea a doua.

Iti multumesc pentru interventie si iti urez drum bun!

 

Nea'... ne lesi?? Macar pune si tu acolo ceva date...sa stim ce si cum de tine. DESIGUR, am citit ca esti pe forum dinainte de Christos, da' lumineaza'ne si pe noi... ce ai condus si pe unde, DA? Pe unde ai mers... de cand... DOVEZI FRATE!! Ca de "motociclisti" de tastatura crede'ma, imi e acru in gura.

 

F650 o mobra nereusita? Asa o fi... Sutele de mii care circula peste tot in lume cred ca asta inseamna..ca e nereusita.

 

Bafta maxima si succesuri nebanuite.

 

Imi cer scuze, m'a luat un pic "curentul". Cria, vecinico', ai dreptate. Apropo, ce face Lucky?

 

Revenind on topic: GSA e o motocicleta careia FOARTE PUTINI reusesc sa ii atinga limitele. Daca arunci o privire pe www.advrider.com, te lamuresti singur si capeti raspuns la ff multe intrebari.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Astazi am ajuns la reprezentanta si am probat una bucata dihanie.Tot ce pot spune e ca m-a uns pe suflet.In ciuda marimii si a greutatii, se comporta excelent, nu este ce consideram eu nici pe departe...Asa ca saptamana viitoare se face rodajul.Spre toamna doresc sa fac turul Rusiei si in final sa ajung in Mongolia, se baga cineva?Eu oricum plec singur, dar cred ca daca mai am un partener/doi nu strica deloc, dimpotriva.

Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Astazi am ajuns la reprezentanta si am probat una bucata dihanie.Tot ce pot spune e ca m-a uns pe suflet.In ciuda marimii si a greutatii, se comporta excelent, nu este ce consideram eu nici pe departe...Asa ca saptamana viitoare se face rodajul.Spre toamna doresc sa fac turul Rusiei si in final sa ajung in Mongolia, se baga cineva?Eu oricum plec singur, dar cred ca daca mai am un partener/doi nu strica deloc, dimpotriva.

Va salut!

 

sa iti cumperi ceea ce iti place

sa mergi unde iti doresti

si sa fii sanataos

 

pana la urma asta conteaza in viata

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ... cred ca nu stii ce vorbesti !

 

Nu te lasa inselat de faptul ca Diana e' incepatoare pe forum ! Sa inregistrat din curiozitate pe motociclism.ro, insa daca vrei sa stii mai multe despre ea, te las sa scormonesti pe ADVrider.com si o sa afli mai multe !

 

Aaa, ... am uitat ! Tie ti-e lene sa dai cu search si aici pe forumul asta ! Pe cele straine ... e' peste puterea ta !

 

Succes !

 

 

Prietene, ai impresia ca si toti ceilalti ca as fii un incepator in ale motociclismului.Sincer, am cautat si prin alte topicuri pareri despre acest model insa NU am gasit ce doream sa aflu, adica daca cineva a avut probleme cu el, si daca a avut care sunt.In general, inainte sa achizitionez o motocicleta, vreau sa-i aflu toate plusurile si minusurile, numai ca minusuri nu prea am gasit.Eu am fost si m-am dat cu una si imi place, deja am achizitionat-o.Despre Diana nu stiu cine e si ce face si nici nu ma intereseaza, dar m-am simtit jignit de faptul cum a vorbit,am 46 de ani si merg pe motociclete de la 26 de ani.In septembrie o sa va fac o surpriza cu un documentar, pana atunci lasati-o mai moale cu comentarii de genul "habar nu ai ce e alea motociclete", chiar deranjeaza.

Daca se poate, va rog inchideti acest topic si scuzati-ma ca am indraznit!

Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, ai impresia ca si toti ceilalti ca as fii un incepator in ale motociclismului.Sincer, am cautat si prin alte topicuri pareri despre acest model insa NU am gasit ce doream sa aflu, adica daca cineva a avut probleme cu el, si daca a avut care sunt.In general, inainte sa achizitionez o motocicleta, vreau sa-i aflu toate plusurile si minusurile, numai ca minusuri nu prea am gasit.Eu am fost si m-am dat cu una si imi place, deja am achizitionat-o.Despre Diana nu stiu cine e si ce face si nici nu ma intereseaza, dar m-am simtit jignit de faptul cum a vorbit,am 46 de ani si merg pe motociclete de la 26 de ani.In septembrie o sa va fac o surpriza cu un documentar, pana atunci lasati-o mai moale cu comentarii de genul "habar nu ai ce e alea motociclete", chiar deranjeaza.

Daca se poate, va rog inchideti acest topic si scuzati-ma ca am indraznit!

Bafta tuturor!

 

Nu am afirmat ca ai fi incepator ! Citeste mai atent ce am scris ! M-am referit doar la faptul ca te-ai inselat cand ai catalogat-o pe Diana.

 

Dar sa lasam asta ... uite AICI poti afla destul de multe despre ceea ce inseamna BMW GS. Citeste cu rabdare prin topicuri si vei gasii respunsurile ce te framanta !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...