Sari la conținut

Motociclisti Colectionari


Postări Recomandate

E posibil sa fi deschis un asemenea topic mai inainte altcineva dar daca nu, cred ca e binevenit. Ce colectioneaza prietenii nostri? Cea mai fantezista colectie care este? Cea mai valoroasa? Colectia cu cele mai multe piese care ar fi?

Cand eram pusti colectionam pachete de tigari si timbre, dar recunosc mi-a trecut cu timpul nu le mai am, le-am donat unor copii.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fi deschis un asemenea topic mai inainte altcineva dar daca nu, cred ca e binevenit. Ce colectioneaza prietenii nostri? Cea mai fantezista colectie care este? Cea mai valoroasa? Colectia cu cele mai multe piese care ar fi?

Cand eram pusti colectionam pachete de tigari si timbre, dar recunosc mi-a trecut cu timpul nu le mai am, le-am donat unor copii.

 

machete moto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am colectionat timbre,dar le-am donat unor juniori de la bloc(am pastrat numai cateva piese mai de valoare..)...am colectionat pachete de tigari,dar le-am aruncat deoarece incepusera sa miroase...am colectionat doze de bere,dar am renuntat din cauza spatiului...colectionez cutii de chibrituri...colectionez bacnote si monezi(ma pot lauda cu cateva piese rare..)...am inceput sa colectionez machete moto...si sticlute de bauturi.asta e...in fiecare dintre noi,indiferent de varsta exista inca copilul de demult... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am colectionat timbre,dar le-am donat unor juniori de la bloc(am pastrat numai cateva piese mai de valoare..)...am colectionat pachete de tigari,dar le-am aruncat deoarece incepusera sa miroase...am colectionat doze de bere,dar am renuntat din cauza spatiului...colectionez cutii de chibrituri...colectionez bacnote si monezi(ma pot lauda cu cateva piese rare..)...am inceput sa colectionez machete moto...si sticlute de bauturi.asta e...in fiecare dintre noi,indiferent de varsta exista inca copilul de demult... :D

 

baNcnote adica..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cutii de chibrituri si eu ma bag. Mai am o dambla dar nu pot sa zic ca excelez. Am reusit pina acum sa fac rost doar de 3 perechi de schiuri din lemn,nu cunosc anul de fabricatie stiu doar ca sunt austriece unele din ele pentru ca mai au ceva abtipilde care au rezistat + bete din bambus. Din nefericire, se mai vad doar urmele legaturilor originale care erau din piele. Nu am reusit inca sa vad unele intregi sa incerc sa le refac :blink:

 

Bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate iese de un schimb intre voi, poate aveti ceva dubluri. Am deschis acest topic pentru a va face cunoscute colectiile si a va inlesni schimul de piese, sau de dubluri. Spor la treaba! Cine are avioane, trenulete, arme de lupta,soldati de plumb, colectie de reviste, etc?

 

baNcnote adica..?
Asta a vrut sa zica si el dar din neatentie a gresit, rog fara suparare sa nu stricam topicul, avem atatea de povestit. O.K?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o colectie de aprox 150 de sticlute cu bautura..niciuna mai mare de 100 de gr si toate sigilate..inca mai strang.. :D :blink:

miniaturi chinezesti din bronz vreo 40 de figurine

miniaturi vaze pictate manual 20 si ceva de bucati..

 

etc..oricum imi place orice e facut in miniatura(inclusiv o colectie de dictionare mai mici ca un pachet de chibrituri)

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez vointa si sacrificiile materiale ale tuturor colectionarilor, indiferent de colectie. Ar putea intr-o zi obtine si ceva foloase materiale, dar nu ii e usor nimanui sa isi vanda colectia de suflet. In ce imprejurare ati vinde colectia voastra daca ati vinde-o?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o colectie de aprox 150 de sticlute cu bautura..niciuna mai mare de 100 de gr si toate sigilate..inca mai strang.. :D :blink:

miniaturi chinezesti din bronz vreo 40 de figurine

miniaturi vaze pictate manual 20 si ceva de bucati..

 

etc..oricum imi place orice e facut in miniatura(inclusiv o colectie de dictionare mai mici ca un pachet de chibrituri)

eu am doar 75 sticlute de bautura,bineinteles intacte.. :kiss: am avantajul ca le pot cumpara la pretul de 0,75euro centi bucata.iar ce-a mai veche dintre ele are 12 ani.in legatura cu colectia de dictionare ,se gasesc aici la pretul de 4 euro in limba spaniola sau engleza...sant si biblioteci mici pentru ele.cand ajung prin zona,o sa fac niste poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am colectia de timbre de cand eram mic.

 

La un moment dat colectionam bilete de tren. Din alea vechi de carton, le tineam in ordinea seriilor. Marea majoritate erau 'de pe jos', aveam vreo cateva sute. Chestia cu seriile e o obsesie de a mea, am aplicat-o si la 'colectia' de bancnote de 2000 (din alea cu eclipsa). Erau toate (vreo 1000+ de bucati) seria A, puse in ordinea seriilor. Dura un pic sa adaug cateva bancnote.

 

Am avut colectie de pietre. Nu flori de mina sau ceva, pietre. Cand ajungeam pe undeva, culegeam o piatra de pe jos. M-am intors de multe ori de pe munte cu bolovani de 2-3 kile in rucsac. Mi-am pierdut pasiunea pentru colectia asta cand mi-a folosit mama vreo doua exponate mai reprezentative pentru a tine muraturile dintr-un butoi mai 'la fund'.

 

Acu' nu mai colectionez cine stie ce, in schimb am ramas cu mania movilutelor de 'ceva', teancurilor de 'ceva'. De exemplu, desi nu e colectie, am acasa cateva sute de dreptunghiuri de carton decupate de pe pachetele de tigari. Alea cu 'Fumatul poate sa ucida' etc. Doar de la tigarile pe care le-am fumat eu. Sper ca la un moment dat mormanul ala sa devina atat de mare incat sa ma sperie si sa ma las naibii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam intr-un timp multe dar multe brichete, nu stiu exact de ce imi placeau, nici macar nu fumez. la mine se gasea tot timpul foc. nu le mai tin, am aflat ca puteam sa sar in aer :) (glumesc). alta ciudatenie de-a mea erau cuiele, suruburile, piulitele. tineam multe prin rucsac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am doar 75 sticlute de bautura,bineinteles intacte.. :) am avantajul ca le pot cumpara la pretul de 0,75euro centi bucata.iar ce-a mai veche dintre ele are 12 ani.in legatura cu colectia de dictionare ,se gasesc aici la pretul de 4 euro in limba spaniola sau engleza...sant si biblioteci mici pentru ele.cand ajung prin zona,o sa fac niste poze...

 

adevarul e ca sticlutele sunt destul de scumpe..din nefericire in germania(de unde am maj)se vand cate 4 in set si costa vreo 3-4 euro nu mai stiu exact..dublurile le golesc cu baietii pe munte la cate o iesire mai friguroasa..

 

PS..chiar as vrea sa vad o poza cu biblioateca aia..tata e pasionat de sculptura si prelucrarea lemnului si sigur imi face una..dau o bere...

 

aveam intr-un timp multe dar multe brichete, nu stiu exact de ce imi placeau, nici macar nu fumez. la mine se gasea tot timpul foc. nu le mai tin, am aflat ca puteam sa sar in aer :( (glumesc). alta ciudatenie de-a mea erau cuiele, suruburile, piulitele. tineam multe prin rucsac.

cu tine era bine sa se intalneasca omu cand pierdea ceva pe la motor... :cheers: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) fff tare ideea topicului....da nu a zis nimeni nimik de colectiile de "surprize" gen Turbo, Cin-CIn, Pembo, etc nu de alta dar ma simt debusolat daca sunt singurul care inca le mai tine prin boxa :( , langa celelalte "colectii" de pixuri, brichete .Am si in casa colectii, ma rog alea le consider mai aproape de sufletul meu sau mai bine zis de nebuniile mele :cheers: : o colectie modesta de vreo 200 ceasuri :rock: ( de la pendule, ceas de masa, de mana, de buzunar, de perete,nu foarte valoroase ca bani, in afara de cateva piese rare ) , una proaspat inceputa de machete si bineinteles sticlute de bautura si monezi si bancnote.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colectionam machete auto,acum am inceput cu moto,am reviste(ADDX,MAXI-TUNNING,National Geografic si alte titluri,am unele din 2000/2001)

am colectionat si eu vreo 3-4 sticlute din alea,dar le'am baut :) asa ca nu mai are rost

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :( seria turbo incepand de la 1, garbage pail'kids (astea habar n-am pe unde mai sunt), monezi si bancnote, masinute si soldatei ..lol

cand o sa am copil cre ca o sa fie f fericit..sau o sa-mi zica ''bah babacule ! de-alea cu telecomanda n-ai ? ? ? '':cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa stric topicul(e chiar interesant), dar ma roade ceva: chilotei de dama nu colectioneaza nimeni pe-aici? Stiu ca au multi cu pasiunea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa stric topicul(e chiar interesant), dar ma roade ceva: chilotei de dama nu colectioneaza nimeni pe-aici? Stiu ca au multi cu pasiunea asta.

:) :(

 

 

mai este un motociclist din targoviste care colectioneaza...Fiaturi! are fho 5 pana acum si cre ca nu se astampara. Tot respectu!

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa stric topicul(e chiar interesant), dar ma roade ceva: chilotei de dama nu colectioneaza nimeni pe-aici? Stiu ca au multi cu pasiunea asta.
Hai sa mi-l stric singur. Eu colectionez dame, dar nu si chilotei. Poate fac cu cineva un parteneriat, eu dama el chiloteii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

mie imi place sa colectionez post-uri pe motoretism.ro

 

in sfarsit :( un colectionar adevarat

 

Imi placea la un moment dat sa colectionez tot ce tinea de machete de tren 9mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...