Sari la conținut

Ai fost accidentat sau lovit..ce faci imediat dupa?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Acum doua luni am avut un accident si de atunci mi-a venit ideea asta.
Acest topic este de folos in principal celor care au suferit accidente si sunt nevinovati.Am cautat dar nu am gasit niciun topic in care sa se spuna clar care sunt primele masuri pe care le putem lua noi insine pentru a ne face viata usoara in fazele urmatoare..politie/tribunal,etc!
M-as bucura daca prin experienta mea pot fi de folos celor care trec prin necazuri de genul asta.
O sa o iau in ordine cronologica:
-MARTORII-
Extrem de importanti in prima faza.
Primul lucru pe care il faceti dupa accident(in caz ca sunteti constient,bineinteles)este sa rugati pe cei care au asistat la accident sa va dea numerele de telefon/carti de vizita,etc.In astfel de cazuri,in clipele acelea si imediat dupa,oamenii sunt marcati de evenimentul la care au fost martori si sunt cooperanti.
Procedati ca mine,le-am spus ca in cazul in care vor fi chemati sa dea declaratii ulterioare ma angajez sa le asigur transportul..personal sau cu taxi!
Oamenii in general sunt amabili,dar lipsa de timp acuta ii impiedica sa dea dovada de simt civic!
Nu sunt de condamnat,toti am proceda la fel.
-LOCUL ACCIDENTULUI-
Filmati locul accidentului cu un telefon mobil..daca nu aveti posibilitatea voi rugati pe altcineva si apoi descarcati filmuletul pe un cd,faceti inca o copie pe care o dati ofiterului de cercetare penala care instrumenteaza cazul sa o depuna la dosar.Aceasta dovada va fi foarte folositoare expertizei ulterioare la proces.
Filmati cit mai exact pozitionarea vehiculeler implicate in accident,faceti lucrul acesta din mai multe unghiuri si apoi insistati pe detalii..intersectie/masini parcate/semafoare defecte/obstructionate de pomi(celebreul caz Teo Peter),etc.
Orice detaliu care atunci nu semnifica nimic ulterior poate face diferenta la proces!
-SPITAL-
Pe mine medicul de pe Salvare m-a dus la Colentina si a avut o idee super,dupa aceea am aflat ca are printre cele mai bune sectii de ortopedie din tara.
Eu am avut mina rupta..deci daca aveti asa ceva optati pentru Colentina(cei din Bucuresti),cei de pe Salvare va duc oriunde doriti voi!
Rugati medicul sa va completeze foarte detaliat foaia cu diagnosticul,sa scrie exact cam cite zile de spitalizare(ingrijiri)aveti nevoie..aceasta foaie medicala
va merge ulterior la IML,pe baza ei va luati certificat medico/legal.
Mare atentie la aceasta foaie medicala,sa fie stampilata si cu toate datele!
-POLITIE-
Scrieti exact ceea ce s-a intimplat,nu omiteti sa numiti numele,numerele de telefon ale martorilor dvs.in declaratia pe care o dati.
Foarte important..politia are obligatia sa va dea o trimitere catre IML sa va scoateti certificatul medico/legal,dar asta nu inseamna ca uneori nu uita sa o faca!
Daca aveti acea trimitere de la politie cel care v-a accidentat nu prea mai poate contesta certificatul,dar daca mergeti din propie initiativa se poate agata de asta si-l contesta..
Nicio problema,daca totul este legal si corect dpdv.medical nu are ce sa va faca!
Ca idee,cam orice fractura simpla duce spre 30-40 zile de ingrijiri minim,la care se adauga ulterior cele de recuperare medicala!
La mine au uitat sa imi dea trimitere,dar nu-i nicio problema,va duceti singuri la IML si contracost(42 lei) solicitati sa se elibereze certificat medical.
Acest certificat este foarte important,deoarece este singurul luat in consideratie de catre judecator(tribunal).
Dupa aceea nu uitati ca aveti timp 60 zile de la data accidentului sa va constituiti parte civila pentru daune,lucru pe care il faceti la ofiterul de cercetari penale care instrumenteaza cazul vostru.Va ia inca o declaratie,apoi va va cere sa aduceti martorii vostri sa-i audieze.
Tot aici o sa va intrebe daca doriti sa aduceti si voi expert tehnic(orice cercetare ulterioara presupune o expertiza facuta de cineva autorizat de catre Min.Justitiei).
Va sfatuiesc sa platiti si sa solicitati expertiza facuta separat de catre expertul numit,va costa ceva dar stati linistit ca nu se deformeaza datele initiale ale accidentului!
-CONCEDIUL MEDICAL-
Cit de repede mergeti la medicul e familie cu fisele medicale si luati concediul medical.Miscati din urechi si luati cit mai multe zile,nu strica!
Mergeti la servici si mentionati sa va bage in concediu medical perioada respectiva..chiar daca voi va simtiti bine si dupa o saptamina sunteti la treaba.Important este sa figurati in concediu medical!
-AVOCAT-
Cautati unul recomandat,deoarece o sa aveti nevoie de asa ceva in viitor,va intelegeti inainte la costuri si..asteptati ca dosarul sa fie trimis in instanta..
Important deasemenea..pastrati ORICE chitanta(taxi/medicamente/onorariu)..va vor fi extrem de folositoare in instanta.Va fi poate o treaba de durata,dar nemernicul care v-a accidentat trebuie sa plateasca pina la final..Asta si numai asta sa fie gindul care va impulsioneaza pe voi!!
Cam asta ar fi..daca imi aminesc de ceva ce am omis revin..
Bafta la toti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O mentiune care este parere personala.

Daca nu sunt mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale este mai bine sa retragi plangerea contra unei sume substantiale care oricum va fi mai mare decat cea pe care o va decide judecatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte cateva lucruri pe care le consider totusi de retinut:

 

-Daca cel vinovat incearca sa faca presiuni asupra voastra imediat dupa incident, atrageti atentia asupra voastra celor din jur... vocal bineinteles... deobicei lumea se aduna ca la spectacol si... putin teatru nu strica... (nici nu exagerati dar ideea e sa nu fiti brutalizati si fortati sa "treceti peste anumite detalii" ce l-ar incrimina pe vinovat)

 

-Sunati-va unul sau mai multi prieteni care pot ajunge cat mai repede la locul accidentului (macar pentru sprijinul moral)

 

-NU cedati sub nici o forma insistentelor celui vinovat.

 

-Cand vorbiti cu "organele" statului, incercati sa fiti clari in exprimare, concisi si corecti (fara misto-uri, ton ridicat la politist sau neadecvat... retineti ca sunteti victima!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

O mentiune care este parere personala.
Daca nu sunt mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale este mai bine sa retragi plangerea contra unei sume substantiale care oricum va fi mai mare decat cea pe care o va decide judecatorul



Evident.am uitat sa mentionez..asta este scopul principal,despagubirile..dar daca nu vrea..la proces cu el,oricum va plati,dar mai tirziu..
Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:) ba las-o dreaqu... TOATE ASTEA DE MAI SUS TREBUIE SA LE FACI DUPA UN ACCIDENT?! bine ca nu mai conduc motoare... :(

 

ia cititi forumistilor mai "tineri" poate va vine mintea la cap! eu habar n-aveam de toate formalitatile alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelent topic! unul din putinele, in ultimul timp... respect l.u.v!

 

as avea de adaugat, luati telefoanele de la toata lumea cu care intrati in contact.. politistul care a cercetat, politistul care instrumenteaza, brancardierul, medicul (cam greu) sau macar asistenta care a scris in dosarul medical la urgenta.. medicul iml ..etc..

 

sunt multe situatiile in care un telefon dat poate impulsiona un pic mersul hartogaraiei de la politie la spital, de la spital la iml, de la iml la politie etc. daca vorbiti frumos puteti castiga timp important!

 

nu am vorbit inca de procedurile de recuperare a banilor.. mai ales in cazul RCA-ului de la vinovat (CASCO e sfant!).. acolo e de scris un ROMAN intreg cu sfaturi tertipuri si proceduri :)

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Inca ceva:colaborati foarte bine cu ofiterul de cercetare penala care va instrumenteaza cazul,cereti chiar scuze pentru faptul ca-i rapiti din timpul lui si asa ocupat..vorbiti frumos dar ferm,fara sa lasati impresia ca ati vrea sa va favorizeze cu ceva si o sa vedeti ca incet incet o sa-l "trageti" de partea voastra.El cunoaste multe chichite care va pot ajuta enorm,iar daca ii deveniti"simpatic" chiar va poate ajuta..
Sunt meseriasi harsaiti,or sa-si dea seama din prima cine este vinovatul si daca sunteti curati ca lacrima si nevinovati o sa va sfatuiasca sa faceti cum este mai bine pentru dumneavoastra.
Ca idee:
-vorbiti frumos peste tot,chiar daca starea voastra de moment este influentata de durere/stres/oboseala,etc!
-fiti fermi in atitudine,un om care este drept(are "coloana") si ferm in atitudine are sanse mari de reusita oriunde,nu numai aici!
Nu in ultimul rind INFORMATI-VA..cititi pe forum accidentele celorlalti,sunt printre noi avocati..sunati-i si cereti sfaturi.
Chiar daca o sa va vina factura la mobil mai stufoasa,nu va ginditi la economii acum!
orice informatie ajuta..
-MARTORII..cind ii duceti la politie sau cind aveti contact cu ei..nu-i influentati ce sa declare,fiti cit mai relaxati cu ei,chiar nu aduceti vorba despre accident.
Daca ei au consimtit sa va ajute or s-o faca,au vazut exact ce s-a intimplat,daca voi ii zapaciti de cap seamana a tiganeala/cerseala si este foarte posibil sa-i pierdeti!
In cazul meu doi dintre ei au venit la politie din timpul serviciului,ceea ce spune mult despre felul cum i-am abordat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor acum 3 saptamani si eu am avut un accident pe soseaua oltenitei... mergeam paralel cu un nene cu o dacie si a virat brusc stanga si i-am intrat in aripa stanga fata... politia a zis ca eu sunt de vina si mi-a trimis dosaru la sect 4 la penala, la parchet si acum astept si cu moto avariat:( si fara carnet... martori am.. dar politia o tine mortis ca eu sunt vinovat.. am vreo sansa sa demonstrez ca sunt nevinovat??

 

daca stie cineva da`ti un mail va rog frumos. crazy_yzz@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa daca este si vina ta ... evita sa dai declaratii la militie (e mai bine pentru tine sa vorbesti cat mai putin cu militianu)

clar ! suna un prieten, consulta-te si da declaratia dupa ce ai calculat toate variantele posibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!

Ma alatur si eu la acest topic in momente dureroase (si la propriu si la figurat) pentru mine ca motociclist. sad.gif

Luni seara am avut accident; mergeam spre Brasov si in dreptul autogarii din Miercurea Ciuc, in timp ce ma aflam in depasirea unui autoturism, acesta a virat stanga accidentandu-ma si avariindu-mi destul de tare motocicleta. (toata partea dreapta e indoita/sparta, telescoapele fata indoite)

Dupa ancheta politiei rutiere din M Ciuc s-a stabiblit ca vinovat de producerea accidentului este conducatorul autoturismului.

Drept urmare politia mi-a inmanat autorizatia de reparatii si "anexa 2", un document, un proces verbal de fapt, prin care vinovatul consimte ca RCA-ul lui sa suporte reparatiile la motor.

Asa ca marti m-am tarat pana la Asirom Bicaz ca-mi era mai aproape, dar de acolo am fost trimis la Piatra Neamt, unde m-am adresat la biroul daune.

Numai ca odata ajuns acolo aveam sa constat ca am venit degeaba (si numai eu stiu cata durere am tras sa merg pana acolo).

La Bicaz mi s-a spus ca la Piatra voi fi luat in evidenta de un inspector de la daune si ca ulterior acesta va veni la mine acasa sa constate pagubele, sa faca poze plm.

Insa cei de la daune mai nu se uitau la mine, nici gand sa ma ia in evidenta desi i-am intrebat de acest lucru. Mi-au zis doar ca mai intai trebuie sa-mi gasesc service autorizat si dupa aia sa ma duc la ei.

Am intrebat si eu pe unde am putut dar deocamdata nu am gasit service moto autorizat in Neamt.

Acum nici nu mai pot pleca de acasa, practic nu mai pot merge din cauza contuziilor de la piciorul drept, asa ca va rog pe aceasta cale daca aveti ceva informatii utile (referitoare la service, adica se poate face si altfel? cineva spunea sa fac reparatia in regie proprie daca nu gasesc service. Eu am o Jawa 638) sa ma ajutati.

numa' bine, asfalt uscat! smile.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!

Ma alatur si eu la acest topic in momente dureroase (si la propriu si la figurat) pentru mine ca motociclist. sad.gif

Luni seara am avut accident; mergeam spre Brasov si in dreptul autogarii din Miercurea Ciuc, in timp ce ma aflam in depasirea unui autoturism, acesta a virat stanga accidentandu-ma si avariindu-mi destul de tare motocicleta. (toata partea dreapta e indoita/sparta, telescoapele fata indoite)

Dupa ancheta politiei rutiere din M Ciuc s-a stabiblit ca vinovat de producerea accidentului este conducatorul autoturismului.

Drept urmare politia mi-a inmanat autorizatia de reparatii si "anexa 2", un document, un proces verbal de fapt, prin care vinovatul consimte ca RCA-ul lui sa suporte reparatiile la motor.

Asa ca marti m-am tarat pana la Asirom Bicaz ca-mi era mai aproape, dar de acolo am fost trimis la Piatra Neamt, unde m-am adresat la biroul daune.

Numai ca odata ajuns acolo aveam sa constat ca am venit degeaba (si numai eu stiu cata durere am tras sa merg pana acolo).

La Bicaz mi s-a spus ca la Piatra voi fi luat in evidenta de un inspector de la daune si ca ulterior acesta va veni la mine acasa sa constate pagubele, sa faca poze plm.

Insa cei de la daune mai nu se uitau la mine, nici gand sa ma ia in evidenta desi i-am intrebat de acest lucru. Mi-au zis doar ca mai intai trebuie sa-mi gasesc service autorizat si dupa aia sa ma duc la ei.

Am intrebat si eu pe unde am putut dar deocamdata nu am gasit service moto autorizat in Neamt.

Acum nici nu mai pot pleca de acasa, practic nu mai pot merge din cauza contuziilor de la piciorul drept, asa ca va rog pe aceasta cale daca aveti ceva informatii utile (referitoare la service, adica se poate face si altfel? cineva spunea sa fac reparatia in regie proprie daca nu gasesc service. Eu am o Jawa 638) sa ma ajutati.

numa' bine, asfalt uscat! smile.gif

 

 

Nu merge in regie proprie

 

 

te duci frumusel la un service si oamenii constata...fac un deviz cu care te duci la asigurator unde o sa te "preia" un ofiter de dauna...constata si el ca ce este scris in deviz trebuie reparat si gata

 

In general domnii de la daune (ofiterul) asteapta niste banicei...al meu (casco) a cerut pe fata, eu nu am dat si am stat 2 luni cu motorul in service.....in rest citeste aici /index.php?showtopic=608

Editat de iollele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK merci mult pentru informatii iollele. Acuma am inceput si eu sa ma pun pe picioare, am iesit chiar si cu bitza, ca merg mai bine pe ea decat pe picioare :crack:

si pana la sfarsitul lunii vreau sa-mi pun si mobra pe roti sa ne vedem la intrunire la Brasov!! :bigstar:

asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

auzi dar ce te faci dc ai cazut din cauza unei conserve care a inalcat regulile de circulatie (a recut pe rosu, nu a cedat trecerea, etc) teoretic dc ai cazut si nu ai contact cu masina este doar vina ta, din cate stiu nu poti sa l tragi la raspundere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea RCA o atasez aici pentru ca am citit multe aberatii si pe lincul legat de rca si pe acest topic! un inspector de daune trebuie sa ia in considerare avizarea de daune chiar daca obiectul avariat nu se afla intr-un service! CITITI LEGEA SI LUTI-O LA VOI IN CAZ DE NECAZ!!! solicitati sa va arate unde este scris ca trebuie sa fie intr-un service vehiculul pentru ase face constatarea nu reparatia!!!! si veti vedea reactii. depuneti cu numar de inregistrare avizare de daune = o mica declaratie prin care informati societatea de asigurari de eveniment!!!! CITITI LEGEA PENTRU CA ESTE IN AVANTAJUL VOSTRU (nostru)!

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare!

As vrea si eu sa stiu ce este de facut in caz ca te imprastii pe asfalt din cauza unei conserve(care incalca o regula de circulatie; spre exemplu: nu cedeaza trecerea), dar nu ai contact cu conserva. Era sa o patesc acum cateva zile din cauza unuia care avea cedeaza si nu a cedat, am reusit sa-l evit dar era sa culc motocicleta (am scapat cu bine pana la urma)...si vreau sa stiu in caz ca se mai intampla si poate chiar nu mai pot evita, ce se poate face pentru a-mi recupera macar pagubele materiale...ca banuiesc ca ala nu o sa fie atat de cuminte incat sa recunoasca ce s-a intamplat, probabil o sa dispara cat mai repepde de la locul faptei.

Astept sfaturi...pareri

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

merci pt informatii.si eu am avut un accident anul trecut,cand m-a lovit un destept frontal la o trecere de pietoni.nu si-a recunoscut vina,dar am luat-o pe cale legala.

numai ca dureaza foarte mult instrumentarea cazului,iar avocatul imi spune ca poate dura 2-3 ani de zile.

am sperat ca ne putem intelege,dar nu a fost deschis concilierii,asa ca i-am facut plangere penala,si i-am cerut o suma sa il usture.

sa il usture la buzunar,cum ma ustura pe mine ca mi-a nenorocit genunchii pe toata viata,m-am operat o data,iar acum trebuie sa ma operez din nou sa-mi scot fiarele din genunchi.

ideea e ca astfel de oameni,daca ii putem numi asa pe cei care te accidenteaza apoi fac pe nevinovatii,nu merita sa fie iertati.

mai ales ca in cazul meu celalalt a fost o...jigodie,care nici macar nu a vrut sa sune la salvare,si incerca sa-si mute si masina de la locul accidentului.

k,multa bafta,si sa ne fereasca al de sus de necazuri din astea :D

 

insa daca este si vina ta ... evita sa dai declaratii la militie (e mai bine pentru tine sa vorbesti cat mai putin cu militianu)

man,dupa ce spui se pare ca "domnul"care te-a lovit,dupa cum spui,ar trebui sa se incadreze la "neasiguare la schimbarea directiei de mers,si a intrat in coliziune laterala"cu tine,motiv pt care trebuia sa i se suspende dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile.

dar cel mai important este cu ce parte a motocicletei l-ai lovit(cred ca dreapta fata),si pe ce parte a carosabilului s-a produs accidentul(linie de tramvai,contrasens,linie continua).in functie de asta si de partea lovita a masinii se face constatarea si stabilirea culpei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

"cereti daune morale sa il usture!incercati sa ajungeti la o suma convenabila daca nu aveti termen de spitalizare peste 60 de zile"

bine bine, dar daca nu stii la ce sa te astepti, iti poti lua tapa.deci, desi suna naspa ce intreb...care ar fi sumele la care ar trebui sa ne asteptam sa o dea la pace cu mai putin si cu mai mult de 60 de zile de spitalizare?macar orientativ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...