Sari la conținut

Bmw F650 Probleme


Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru cei ce au probleme cu BMW-urile F650 (ca sa fie toate gramada!)

 

Problema mea in acest moment e ca mi-a decedat turometru! Acu nu vrea să mai scoale indiferent de turație!

 

Nu prea am găsit documentații acest sens, mă poate ajuta careva cu ceva idei? Am vazut că acolo intră un cablu ca de accelerație (nu l-am desfăcut - aÂşa arată de afară). Eu Âştiu că deobicei turometrele se leagă de partea electrică a mobrei dar nu prea Âştiu cum e sistemu la această mobră.

 

Motocicleta e un BMW F650 Clasic din 98. (culoarea galbenă Âşi rezervoru jumate plin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deschid acest topic pentru cei ce au probleme cu BMW-urile F650 (ca sa fie toate gramada!)

 

Problema mea in acest moment e ca mi-a decedat turometru! Acu nu vrea să mai scoale indiferent de turație!

 

Nu prea am găsit documentații acest sens, mă poate ajuta careva cu ceva idei? Am vazut că acolo intră un cablu ca de accelerație (nu l-am desfăcut - aÂşa arată de afară). Eu Âştiu că deobicei turometrele se leagă de partea electrică a mobrei dar nu prea Âştiu cum e sistemu la această mobră.

 

Motocicleta e un BMW F650 Clasic din 98. (culoarea galbenă Âşi rezervoru jumate plin)

cablu precum cel de acceleratie????

adica nu e electronic, e mecanic turometrul?

mai precis, daca e mecanic, cablul ala nu arata ca unul de acceleratie ci ca unul de kilometraj, adica are un cord de otel in interior care este invartit de un pinion din motor, antrenat de axa cu came si care transmite, mai departe, miscarea de rotatie turometrului. Daca asa ai tu pe motocicleta si nu iti mai merge, cel mai probabil este sa fie cablul rupt sau iesit la unul din capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablu precum cel de acceleratie????

adica nu e electronic, e mecanic turometrul?

mai precis, daca e mecanic, cablul ala nu arata ca unul de acceleratie ci ca unul de kilometraj, adica are un cord de otel in interior care este invartit de un pinion din motor, antrenat de axa cu came si care transmite, mai departe, miscarea de rotatie turometrului. Daca asa ai tu pe motocicleta si nu iti mai merge, cel mai probabil este sa fie cablul rupt sau iesit la unul din capete.

Corec', si e distractiv rau sa desfaci treij'da mii da shuroabe ca sa umbli la turometru.. :crack:

 

Nu stiu daca un topic doar pentru service isi are rostul, oricum o sa se abereze la greu.. Mai mult succes aveai daca postai la "Cine are BMW F/K/GSwhatevah".. :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corec', si e distractiv rau sa desfaci treij'da mii da shuroabe ca sa umbli la turometru.. :agree:

 

Nu stiu daca un topic doar pentru service isi are rostul, oricum o sa se abereze la greu.. Mai mult succes aveai daca postai la "Cine are BMW F/K/GSwhatevah".. :crack: :crack:

merci de ajutor, acum, baiatul se poate apuca sa si-l repare singur, are deja sfaturi de la profesionisti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de ajutor, acum, baiatul se poate apuca sa si-l repare singur, are deja sfaturi de la profesionisti :crack:

Pai na!! Dau si eu ce stiu.. :crack:

 

Daca te ajuta cu ceva: LINK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite ce frumos, nimic mai simplu, il va ajuta sigur, nu cred ca-i trebuie mai mult, poate doar un cablu nou :crack:

pusai linku' ca sa 'ezi sigur daca e mecanic.. ca, de! vechimea nu e un criteriu.. :agree:

 

Sebi, 'ezi daca poti sa tragi o poza pe interiorul bordului, cam cum e cea din link, tare's curios de matzaraia aia cum arata "laiv".. :crack:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Multumesc! Treaba arata exact ca-n link! Nu stiam ca e Âşi turometru mecanic.

da domnule baietii au dreptate,,,eu am avut f 650 si am avut aceeasi problema si cu cutometrul si cu cel de la acceleratiie.....si am gasit la un parc de dezmembrari de masinii neste cabluri la fel in dimensiuni si in 2-3h le-am schimbat singur.....fara bataie de cap ....multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
salutare

am si eu o problema cu rabla mea un bmw f650st.vreau sa golesc rezervorul de benzina.imi poate spune cineva cum se face ?

Pai e simplu, mergi cu el pana se termina. :o Chiar si eu l-am golit, asa ca e simplu.

Acum serios, daca chiar ai nevoie sa il golesti, misti robinetul pe rezerva si scoti furtunul ce iese din robinet. Are o clema metalica ceva, dar cu o surubelnita si cu atentie se rezolva. Benzina o sa curga tare, asa ca atentie.

Editat de biohazardousguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari. si eu am probleme cu turometrul in sensul ca dupa ce opresc motorul (gs 650 din 2006 ) si scot cheia, acesta tot ticaie ca si un ceas gata sa sara in aer????????? de ce??ideea e ca nu ma prea deranjeaza dar imi fack giji ca nu mi se pare normal. in schimb ce ma deranjeaja e faptul ca nu stiu cum sa schimb ghidonul adica cum sa dau jos manerele din cauza instalatiei de incalzire care trece prin ghidon si nu vad nici un fel de mufe. ce e de facut?? cine stie?? rog sa ma ajutati cu un o idee. mersi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

vreau sa pregatesc bmw ul meu f650 st pt iarna si ma gandesc sa golesc rezervorul de benzina(pt ca nu gasesc stabilizator de benzina) si de asemenea sa golesc rezervorul de ulei.credeti ca are ceva daca o las asa fara ulei vreo 2 luni?(aici in petrosani nu se gaseste nimic pt moto si nu vreau sa platesc 40-50 ron taxa firmei de curierat pt 2 l de ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

vreau sa pregatesc bmw ul meu f650 st pt iarna si ma gandesc sa golesc rezervorul de benzina(pt ca nu gasesc stabilizator de benzina) si de asemenea sa golesc rezervorul de ulei.credeti ca are ceva daca o las asa fara ulei vreo 2 luni?(aici in petrosani nu se gaseste nimic pt moto si nu vreau sa platesc 40-50 ron taxa firmei de curierat pt 2 l de ulei)

 

Omule a fost foarte amuzant cand am citit ca o pregatesti pentru iarna cand mai e un pic si se termina iarna. :crack:

 

In alta ordine de idei: lasa benzina asa ca nu are nimic. Si uleiul lasa-l la locul lui, il vei scurge la primavara si il vei schimba cu unul proaspat si implicit si filtrul de ulei.

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule a fost foarte amuzant cand am citit ca o pregatesti pentru iarna cand mai e un pic si se termina iarna. :crack:

 

In alta ordine de idei: lasa benzina asa ca nu are nimic. Si uleiul lasa-l la locul lui, il vei scurge la primavara si il vei schimba cu unul proaspat si implicit si filtrul de ulei.

 

:lol:

 

........ce-aveti oameni buni ?

poate nenea locuieste la Polu Nord ..mai ie iarna pe acolo ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da....problema mea e ca voi pleca din tara vreo 3-4 luni.acesta este motivul pt care am decis s-o pregatesc pt "iarna" doar acum.

Las-o neica asa cum este...cu rezervorul de benzina musai plin ochi si uleiul asa cum este acum,pe care il vei schimba la intoarcere,cu filtru cu tot.Asta daca nu vrei sa o aduci la mine,am garaj pentru 20 motoare,deja doua dorm linistite pina da caldura!

Daca vrei,poti lua de la orice peco o butelcuta cu aditiv de benzina si il adaugi inainte de plecare!Costa sub 10 lei. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutare

am fost recent la un service pt a schimba simeringul si uleiul in furca la bmw f650st.din pacate macelarii aia au zgariat telescopul.stie cineva unde gasesc unul la mana a doua?

Mesaj completat

salutare

am si eu o problema cu bmw ul meu f650.becurile de semnalizare pe partea stanga se aprind dar nu filfiie.stie cineva cum pot rezolva aceasta problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Ca să le faci să fâlfâie e foarte simplu. Iei o briÂşcă Âşi tai de jur împrejur partea de cauciuc dintre semnalizator Âşi carenă.

Atenție mare să nu tai firele. Semnalzările în acest fel nu vor fâlfâii când stai pe loc doar în mers. Atenție..... reparate în felul descris mai sus e foarte posibil să facă niÂşte zgomote ciudate.

 

 

Aaaa (on topic), ai schimabt tu becurile cu unele de putere mai mare/mica? sau ai pus leduri? sau ai schimbat ceva? sau face aÂşa din senin (sau voia Domnului)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...are cineva piese SH de BMW F 650 93-98???

Mi-ar trebuie asa

1. flansele dintre carburator si chiulasa...INTAKE MANIFOLD (ca ale mele sunt efectiv rupte pe buza si nu mai merg reconditionate, am incercat de 3 ori)

2. simeringurile de la pompa de apa cu cotele 10x26x7 si cu ax cu tot

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...are cineva piese SH de BMW F 650 93-98???

Mi-ar trebuie asa

1. flansele dintre carburator si chiulasa...INTAKE MANIFOLD (ca ale mele sunt efectiv rupte pe buza si nu mai merg reconditionate, am incercat de 3 ori)

2. simeringurile de la pompa de apa cu cotele 10x26x7 si cu ax cu tot

 

Mersi

 

sh? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...are cineva piese SH de BMW F 650 93-98???

Mi-ar trebuie asa

1. flansele dintre carburator si chiulasa...INTAKE MANIFOLD (ca ale mele sunt efectiv rupte pe buza si nu mai merg reconditionate, am incercat de 3 ori)

2. simeringurile de la pompa de apa cu cotele 10x26x7 si cu ax cu tot

 

Mersi

 

Am eu flansa second. Pm te rog si ne intelegem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...