Sari la conținut

Tranta Pe Calea Giulesti


Dan_Dumitrescu
 Share

Postări Recomandate

Prima tranta pe care o consider demna de a fi mentionata:

 

Mergeam pana la Piata Giulesti pt schimbul de ulei (ironia sortii), cand pe calea giulesti, in curba imediat dupa stadion, ma trezesc pe o dara zdravana de ulei fix in apex-ul curbei... Efectele au fost evidente (considerand ca am Dominator cu cauciucuri mai mult de off): slide, carena polizata alaturi de genunchi (am avut noroc ca aveam doar casca si manusi, ca deh, doar nu o sa ma car cu armura dupa mine in tramvai inapoi d la service.. :) ), schimbatorul stramb. Greseala mea cred ca a fost ca am mers prea in poponeata unei dacii, drept urmare am observat pata de ulei prea tarziu.

 

CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok. Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.(sa nu prind pe vre-unu ca mai zice de tigani ca sunt sub-oameni!). A doua masina era cu 2 tineri, au iesit, unul m-a bandajat pana sa apuc eu sa ripostez :P si cand l-am intrebat daca e si el motorist a raspuns senin:

"Nu, nu sunt motorist, sunt om..."

 

Poate ca se exagereaza un pic cu imaginea negativa a "conservarilor"...No comment...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e. de cele mai multe ori vina tot a noastra e. daca nu erai prea in ala din fata, vedeai mai din timp pata de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta omule, si oameni "oameni" chiar exista, bine ca esti ok, dar ce ai facut? Ai franat pe pata aia? ca nu inteleg... sau erai pur si simplu pe curba si ai alunecat pe pata? Scuze ca intru in detalii, fratilor, nu ma injurati prea tare, va rog eu frumos, ca sunt si eu mai noua pe aici... intreb doar ca sa stiu si eu ce sa nu fac.... daca se poate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sigur ca nu-s toti conservarii la fel :) uite,eu spre ex cam de juma de an,sunt f atent la motociclitsti,inca de cand ii aud in spate incerc sa le fac cat mai mult loc pe langa mine,si ma uit de 2 ori oglinda inante de a intoarce sau a schimba banda....de cand sunt si eu pe forumul asta cred ca am inceput sa fiu SI MAI atent.din pacate,partea proasta e ca nu multi sunt ca mine,am vazut-o si cu ochii mei,am citit si aici pe forum.asta e,poate cu timpul se vor mai schimba lucruruile.important e ca tu esti OK :P asta conteaza,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tranta pe care o consider demna de a fi mentionata:

...

 

Poate ca se exagereaza un pic cu imaginea negativa a "conservarilor"...No comment...

Tu esti OK? In afara de genunchi polizat...

Cat despre "conservari" eu totdeauna am zis ca majoritatea nu trebuie bagata in aceasi oala cu cei cativa.. dar din pacate aia formeaza opinia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar ai tavalit cazanu ma? saptamana si cazatura...incredibil...

 

bine ca esti ok...ba da sa nu dai tu un telefon sa zici...

 

iar daca nu ai nevoie de armura...o iau io :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tranta pe care o consider demna de a fi mentionata:

 

Mergeam pana la Piata Giulesti pt schimbul de ulei (ironia sortii), cand pe calea giulesti, in curba imediat dupa stadion, ma trezesc pe o dara zdravana de ulei fix in apex-ul curbei... Efectele au fost evidente (considerand ca am Dominator cu cauciucuri mai mult de off): slide, carena polizata alaturi de genunchi (am avut noroc ca aveam doar casca si manusi, ca deh, doar nu o sa ma car cu armura dupa mine in tramvai inapoi d la service.. :) ), schimbatorul stramb. Greseala mea cred ca a fost ca am mers prea in poponeata unei dacii, drept urmare am observat pata de ulei prea tarziu.

 

CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok. Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.(sa nu prind pe vre-unu ca mai zice de tigani ca sunt sub-oameni!). A doua masina era cu 2 tineri, au iesit, unul m-a bandajat pana sa apuc eu sa ripostez :) si cand l-am intrebat daca e si el motorist a raspuns senin:

"Nu, nu sunt motorist, sunt om..."

 

Poate ca se exagereaza un pic cu imaginea negativa a "conservarilor"...No comment...

Bine ca nu ai patit nimic.., da, nu ai simtit si tu miros de ulei in prealabilul cazaturii?!, ce dreaku, noi motoretistii avem auzul si mirosul fin.., pun pariu ca era ulei de la vreun harb de Dacia :P PS Sigur nu esti rapidist! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba cu fotbalu (@Jean_taxi) :)

 

@Maverick: Da, sunt ok, in afara de genunchiul stang si mai ales de orgoliu sunt ok...orgoliul a suferit cel mai grav :P Am injurat 5 min, am fumat o tigara si m-am urcat sa o duc la service...

 

@ruxique: Eram inclinat doar, iar pata era fix pe apex-ul curbei si se continua pe iesire... nu's nebun sa pun frana pe ulei:)))))... am incercat sa o scot de pe dara, dar fara succes se pare. Conteaza mult si cauciucurile cred eu...cum ziceam, poate daca aveam cauciucuri mai street, poate nu rupea aderenta. Oricum, mare atentie la suprafata! Am reusit cateva drifturi involuntare pana am invatat sa franez cu grija pe praf, mazga etc. (si eu sunt incepator...~3100km so far) Alta chestie la care te sfatuiesc sa ai grija sunt sinele de tramvai care par la nivel. Am avut un episod similar pe calea calarasi si am aflat ca nu sunt de loc singurul (stiu doar de mine si jon lup cum antecedente acolo;) ). Sper sa nu fi plictisit pe nimeni cu teoriile astea si sper sa fie de folos cuiva.

 

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok.[/quote

 

Acum vreo 3 luni am luat o tranta si au oprit doi cetateni cu masina si ma-ntrebau daca am ceva, erau vizibil ingrijorati...

 

Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.

 

Acestia din pacate sunt minoritari in etnia lor, asa stiu si eu tigani de treaba (stau in Mogosoaia) dar in spatele lor sunt cel putin 20 de fiecare ce le strica imaginea.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok. Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.(sa nu prind pe vre-unu ca mai zice de tigani ca sunt sub-oameni!). A doua masina era cu 2 tineri, au iesit, unul m-a bandajat pana sa apuc eu sa ripostez :P si cand l-am intrebat daca e si el motorist a raspuns senin:

"Nu, nu sunt motorist, sunt om..."

 

....

 

Tiganii nu sunt oameni rai , nu toti ... IN PLUS sunt oameni ... mai ales daca sunt "cu frica lui Dumnezeu"

 

Fa-te bine si pe tine si motoru !!! In rest ce sa zic stiu cum sa te tavalesti singur :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tranta pe care o consider demna de a fi mentionata:

 

Mergeam pana la Piata Giulesti pt schimbul de ulei (ironia sortii), cand pe calea giulesti, in curba imediat dupa stadion, ma trezesc pe o dara zdravana de ulei fix in apex-ul curbei... Efectele au fost evidente (considerand ca am Dominator cu cauciucuri mai mult de off): slide, carena polizata alaturi de genunchi (am avut noroc ca aveam doar casca si manusi, ca deh, doar nu o sa ma car cu armura dupa mine in tramvai inapoi d la service.. :kali: ), schimbatorul stramb. Greseala mea cred ca a fost ca am mers prea in poponeata unei dacii, drept urmare am observat pata de ulei prea tarziu.

 

CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok. Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.(sa nu prind pe vre-unu ca mai zice de tigani ca sunt sub-oameni!). A doua masina era cu 2 tineri, au iesit, unul m-a bandajat pana sa apuc eu sa ripostez :kali: si cand l-am intrebat daca e si el motorist a raspuns senin:

"Nu, nu sunt motorist, sunt om..."

 

Poate ca se exagereaza un pic cu imaginea negativa a "conservarilor"...No comment...

 

Curba aceea e foarte periculoasa... mare grija intotdeauna acolo... vizibilitatea e minima si asfaltul e foarte prost... bine ca esti tu ok :kali:

 

Intamplarea a facut sa observ acea pata de ulei care ti-a cauzat "neplacerea"... iar din pdv-ul meu, vina este a ta... ai fost atent la asfaltul din acea curba? Ai observat ca NU se poate urma un curs normal in acea curba? Trebuia sa "tai" pe linia de tramvai curba... chiar si masinilor le este dificil sa urmeze un curs normal in acea curba... parerea mea este ca chiar TU esti de vina pentru cazatura... nu te supara pe mine dar trebuia sa anticipezi posibilitatea ca acea curba sa aibe asfaltul facut tandari si: 1- sa fi taiat curba pe linia de tramvai; 2- sa fi mers mult mai incet astfel incat sa ai timp sa eviti acea pata de ulei (care apropo sunt de fapt vreo 2-3 :kali:)

Editat de fuzzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tranta pe care o consider demna de a fi mentionata:

 

Mergeam pana la Piata Giulesti pt schimbul de ulei (ironia sortii), cand pe calea giulesti, in curba imediat dupa stadion, ma trezesc pe o dara zdravana de ulei fix in apex-ul curbei... Efectele au fost evidente (considerand ca am Dominator cu cauciucuri mai mult de off): slide, carena polizata alaturi de genunchi (am avut noroc ca aveam doar casca si manusi, ca deh, doar nu o sa ma car cu armura dupa mine in tramvai inapoi d la service.. :P ), schimbatorul stramb. Greseala mea cred ca a fost ca am mers prea in poponeata unei dacii, drept urmare am observat pata de ulei prea tarziu.

 

CE M-A SOCAT EFECTIV a fost ca imediat au oprit 2 masini si 1 motorist sa vada daca sunt ok. Mai mult de atata, din prima masina au iesit 1 tigan get beget cu piranda si m-au intrebat daca sunt ok, cu ce ma pot ajuta etc.(sa nu prind pe vre-unu ca mai zice de tigani ca sunt sub-oameni!). A doua masina era cu 2 tineri, au iesit, unul m-a bandajat pana sa apuc eu sa ripostez :jump: si cand l-am intrebat daca e si el motorist a raspuns senin:

"Nu, nu sunt motorist, sunt om..."

 

Poate ca se exagereaza un pic cu imaginea negativa a "conservarilor"...No comment...

 

 

 

Tiganii sint sub-oameni. Probabil vroia sa-ti ciordeasca ceasul de la mina sau portofelul si faptul ca erai treaz le-a incurcat planurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ehh...bine ca nu fu grav ; data viitoare beleste ochii mai bine :jump: and remember...asfaltul NU este prietenul tau hope for now on you'll keep the distance

and ..oh...poate o sa iti fie invatatura de mine sa PUI echipamentul pe tine chiar daca mergi doar si pana la coltul strazii... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca atunci cand ai vazut pata de ulei, te-ai uitat exact la ea, posibil ai ciupit si frana si gata, buf. cam asa se intampla de obicei cel putin.

Ca si solutie la problema asta, cand intri in curba, eventual si cu viteza, si vezi un bolovan, groapa, denivelare, pata de ulei ... etc, cea mai mare sansa sa scapi fara sa pici, e daca:

- privirea la iesirea din curba (pur si simplu incerci sa ignori obstacolul)

- acceleratia constanta

- coatele flexata si greutatea pe scarite cu genunchii usor flexati (asta daca mai apuci)

si cu putin noroc problema e rezolvata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de tot cacao petele astea de ulei, ca si zonele cu nisip unde te astepti mai putin, ca si scurgerile proaspete din betoniere, ca si multe altele pericole din Bucurestiul asta. Daca mai e acolo pata de ulei ar fi bine sa sesizezi la bpr@b.politiaromana.ro prezenta ei. Eu am facut multe sesizari acolo, in special legate de noroiul de pe carosabil ce provenea din santiere si s-au luat masuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...