Sari la conținut

Ture pe Amckart - Bucuresti


Kata San
 Share

Postări Recomandate

Pentru cei interesati sa mearga la AMK saptamana asta.

 

Am fost eu astazi,de la 10. Nu prea m-am putu da din cauza pistei in proaste conditii ( circuit cu foarte mult cauciuc de la etapele de karturi) si mult pietris pe asfalt.

Cauciucul respectiv facea sa pierd din aderenta destul de tare. Nu inteleg de ce, in capul meu era ca daca e mult cauciuc va fi mai aderent : ?

 

Cei de acolo au zis ca in jur de 2 saptamani se duce. Doar ca peste 2 weekenduri e iarasi etapa de concurs de Karting.

 

Asfalt uscat,

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare de noob: pe Amckart e obligatoriu sa vii in combinezon (din ala dintr-o bucata) ? Sau e ok si cu geaca + pantaloni piele (evident, sport, nu de cruiser) ?

 

Si exista ceva cerinte in privinta castii ? Gen vreo certificare anume cum au astia din US Snell-ul fara de care nu poti intra pe anumite circuite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

La Amk se cere echipament complet dar poate fi si din material textil si nu conteaza din cate piese.


» Post actualizat in 06 Jun 2018 16:14

Casca sa fie in stare buna.Nu cer sa ai anumite certificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de noob: pe Amckart e obligatoriu sa vii in combinezon (din ala dintr-o bucata) ? Sau e ok si cu geaca + pantaloni piele (evident, sport, nu de cruiser) ?

 

Si exista ceva cerinte in privinta castii ? Gen vreo certificare anume cum au astia din US Snell-ul fara de care nu poti intra pe anumite circuite...

Nu. Poti sa intri si cu casca cu zip nu neaparat cu double D, iar echipamentul trebuie sa aiba protectii la genunchi-coate-spate. Si ghete evident. Echipament textil sau piele, cum zice si Goe mai sus

Eu am intrat si in blugi moto spre exemplu. Dar cel mai bine te echipezi ca lumea daca n-ai mai fost, ca cele mai multe belele se intampla la cei care vin noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt raspunsuri.

 

@LimpTA: am mai fost doar pe Adancata (chiar de curand), dar la curs organizat, se mergea cu simt de raspundere, depasiri doar pe liniile drepte indiferent de nivelul fiecaruia, etc. Mi-a placut tare mult (desi dupa o zi intreaga si ~25 tururi eram rupt de oboseala :D) si as vrea sa mai exersez aici daca tot e aproape. Pe Amc sincer nu mi-e frica ca o dau eu pe jos, dar mai mult ca vine vreun nebun si ma ia pe sus :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Au fost vremuri in care pretentiile si fitele fata de cei care se prezentau acolo ,erau exagerate si pe latura moto si la cart.Cu timpul au realizat ca pierd prea multi clienti si s-au mai relaxat...pana au cazut in extrema opusa.Este adevarat ca-i cam doare la basca daca iti lipseste o parte din echipament dar daca te lipesti de asfalt te doare pe tine ,nu pe ei...asa ca echipamentul este sfant chiar daca nu te controleaza. Consider ca regimul de acum este mai de bun simt decat pe la inceputuri.Acum admosfera este atat de relaxata ca pur si simplu nu mai exista nici o scuza sa nu incerci . Nu iti place , asta e ...dar macar poti incerca fara probleme .

Si eu am vazut acum cca doua saptamani, pe circuitul din Arad ,pe cineva fara casca...Asta nu inseamna ca este un fenomen raspandit sau exemplu de urmat.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma urmei echipamentul corespunzator este pentru rider nu pentru organizator, indiferent daca este pe strada sau circuit, nu?

Editat de alzayr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea o sa vezi nebuni asa la Amckart care sa intre in tine and shit. Si daca sunt, ii vezi destul de rapid dupa cum merg si dupa atitudine. De cand merg la Amckart nu am vazut decat un singur accident, si mai stiu de 2 oameni care au cazut pentru ca mergeau prea tare pentru skill-ul/anveloplele lor.

Oricum, nu strica niciodata sa ai echipament full, chiar daca e de strada (ghete moto de strada, geaca textila, manusi, genunchiere/blugi textili) sau combinezon full race. O sa ajute. Si la Amckart nu sunt viteze chiar asa de mari incat sa zici ca blugii textili nu ajuta, in afara de linia drepta unde poti sa prinzi 120+.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LimpTA: am mai fost doar pe Adancata (chiar de curand), dar la curs organizat, se mergea cu simt de raspundere, depasiri doar pe liniile drepte indiferent de nivelul fiecaruia, etc. Mi-a placut tare mult (desi dupa o zi intreaga si ~25 tururi eram rupt de oboseala :D) si as vrea sa mai exersez aici daca tot e aproape. Pe Amc sincer nu mi-e frica ca o dau eu pe jos, dar mai mult ca vine vreun nebun si ma ia pe sus :eek:

Da-i cu incredere pe AMC ca asa faci conditie fizica. Nu stiu daca ai citit pe la paginile din urma dar ai grija la serpisorii de smoala. In mod normal nu sunt pe trasele de moto dar oricum cauta sa nu te largesti prea mult pe trase ca dai de ei si s-ar putea sa-ti dea palpitatii daca esti inclinat. Pe AMC nu sunt late apex ca pe Adancata asa ca tine cat mai langa vibrator cu trase ascutite si o sa fii ok. O sa vezi despre ce vorbesc cand ajungi acolo. Spor!

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic, curbele lente te fac sa bagi mana in gaz pe iesire si hopa high-sideul. Acum multi ani cand frecventam AMCK-ul, in fata mea un tip voinic tragea de gaz bine de tot. Pana in ultimele minute si la iesirea de pe curba de stanga inaintea liniei drepte "din spatele circuitului" unde a fost prea hotarat si a facut un HS urat. Asemenea lui @legnakrad(dragos, scuze ca te dau exemplu dar al tau HS a fost si filmat si haios) doar ca mai putin norocos. :) Echipament cat mai full, nu stii niciodata unde e Michiduta. :D

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, intentionez sa ajung si eu in curand si in cursul saptamanii pe Amckart cu moto din semnatura, sunt la prima oara pe vreun circuit.

De la ce ora imi recomandati sa ma duc ca sa nu astept foarte mult pana intru?

Pot face intrari consecutive?

E ceva care e bine de stiut dinainte sau ma duc si ma dau cat ma tine poignet-ul? Fiind un circuit de viteza redusa din cate am citit, cum rezista temperatura uleiului, creste prea mult sau ramane constanta?

Mersi!

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Intrari consecutive doar in sensul ca e posibil sa nu se intercaleze nimeni intre intrarile tale ,dar fara un pic de pauza nu te lasa.Si e mai bine asa.

Deschid la 10...de la 10:30 -11 probabil ca deja a dat o raza de soare pe asfalt ca sa fie ok.

» Post actualizat in 28 Jun 2018 08:09

Nu exista mers pe circuit in ritm rapid fara sa-l cunosti extrem de bine...care inseamna foarte multe ture.La inceput usurel si doar cu scopul de a invata ordinea curbelor si mers linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai adauga ca nu te tine fizicul sa faci intrari consecutive. Deci acorda-ti rabdare, nu te chinui sa rupi norma din prima zi ca dai motoreta pe jos si dupa aia stai pe bara aiurea.
Nu ai treaba cu uleiul ca nu apuci sa ii dai rosu. Bagi a 2-a si asa te dai toata intrarea. Trebuie sa te concentrezi pe curbe. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu mearga cu treapta intiia deloc, plus sa evite cit posibil sa frineze cu spatele, daca o face, ii topaie roata spate si i lungeste perioada de frinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...