Sari la conținut

Consumul Mare La Scutere


luci_xxx2007
 Share

Postări Recomandate

un motoras de scuter la 7000 rpm va face de doua ori mai multe cicluri de ardere decat un motor de automobil la 3500 rpm (sa zicem). Numai ca nu se poate limita comparatia doar la rpm.

 

inchipuie-ti ca pe afara => 3% consum si merg cu vreo 13000 rpm, iar in oras => ~5% consum mergand cu vreo 9000 rpm. greutatea, stilul de mers si astea le-am zis in postul anterior. viteza maxima in afara, pe la 13000 de ture = 102km/h, in oras merg cam pe la 70-80km/h. tin sa mentionez ca reglajul la carburator dupa delimitare, mi l-au facut, cat au putut de bine, baietii de la service si, sincer, nu cred ca sunt atat de nepriceputi. :kiss:

 

P.S. recunosc ca nu stapanesc legile fizicii la fel de bine ca tine, insa daca faci o cercetare pe tema asta, sincer, si pe mine ma intereseaza rezultatul acesteia, nu de alta, dar, de pilda, am intalnit cativa oameni cu aprilia, model 2007-2008, care mergeau lejer in 80-90 (unii spuneau ca nu le-au facut nimic dupa ce le-au luat :D ) insa scoteau consum, dupa cum ei spuneau, 2 si ceva %... :lol:

 

 

dar am uitat ca aici sunt multi pustani pentru care nu consumul e prioritatea ci sa faca spectacol :P

 

pai ce replica sa mai am acum daca tu pui problema astfel, dom'le inginer?! in ce ma priveste, nu urmaresc sa fac spectacol cand ma dau pe 2 roti, ca doar nu sunt la circ si nici pe circuit. trebuie sa-ti cam lipseasca o doaga sau sa fii imberb de-a dreptul ca sa vrei sa faci ce spui tu pe drumurile publice. :laugh:

Editat de andrew
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 178
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

inchipuie-ti ca pe afara => 3% consum si merg cu vreo 13000 rpm, iar in oras => ~5% consum mergand cu vreo 9000 rpm. greutatea, stilul de mers si astea le-am zis in postul anterior. viteza maxima in afara, pe la 13000 de ture = 102km/h, in oras merg cam pe la 70-80km/h. tin sa mentionez ca reglajul la carburator dupa delimitare, mi l-au facut, cat au putut de bine, baietii de la service si, sincer, nu cred ca sunt atat de nepriceputi. :kiss:

 

P.S. recunosc ca nu stapanesc legile fizicii la fel de bine ca tine, insa daca faci o cercetare pe tema asta, sincer, si pe mine ma intereseaza rezultatul acesteia, nu de alta, dar, de pilda, am intalnit cativa oameni cu aprilia, model 2007-2008, care mergeau lejer in 80-90 (unii spuneau ca nu le-au facut nimic dupa ce le-au luat :D ) insa scoteau consum, dupa cum ei spuneau, 2 si ceva %... :lol:

 

 

pai ce replica sa mai am acum daca tu pui problema astfel, dom'le inginer?! in ce ma priveste, nu urmaresc sa fac spectacol cand ma dau pe 2 roti, ca doar nu sunt la circ si nici pe circuit. trebuie sa-ti cam lipseasca o doaga sau sa fii imberb de-a dreptul ca sa vrei sa faci ce spui tu pe drumurile publice. :laugh:

 

Mai andrew... 13000 rpm? Sigur vorbim despre scutere de 49.5 cmc? Si daca da, esti sigur ca este vorba de 13000 rpm? Din cate stiu eu (dar recunosc ca nu am pretentia ca stiu totul) motorasele de scutere au max 7-8000 rpm.

 

Cat despre faza cu "spectacolul" ... sunt convins ca tu esti om normal, cu capul pe pamant, dar multi sunt pustani care vor sa fie vazuti si fac tot felul de chestii (si noi faceam la varsta lor). Numai asa se poate explica la un scuteras un consum specific unui camion. Salutari si toate cele bune :P

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu (dar recunosc ca nu am pretentia ca stiu totul) motorasele de scutere au max 7-8000 rpm.

cand ies pe soseaua mangaliei unde nu trebuie sa franez la fiecare 100 m ca in oras eu merg si cu 10.000 rpm (maxim,mai mult nu am obtinut)

 

Si inca ceva: felicitari pt bordul facut de tine, este absolut senzational !!!

 

mersi,dar am lucrat si mult la el... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai andrew... 13000 rpm? Sigur vorbim despre scutere de 49.5 cmc? Si daca da, esti sigur ca este vorba de 13000 rpm? Din cate stiu eu (dar recunosc ca nu am pretentia ca stiu totul) motorasele de scutere au max 7-8000 rpm.

 

Cat despre faza cu "spectacolul" ... sunt convins ca tu esti om normal, cu capul pe pamant, dar multi sunt pustani care vor sa fie vazuti si fac tot felul de chestii (si noi faceam la varsta lor). Numai asa se poate explica la un scuteras un consum specific unui camion. Salutari si toate cele bune :kiss:

rs 50???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai andrew... 13000 rpm? Sigur vorbim despre scutere de 49.5 cmc? Si daca da, esti sigur ca este vorba de 13000 rpm? Din cate stiu eu (dar recunosc ca nu am pretentia ca stiu totul) motorasele de scutere au max 7-8000 rpm.

 

Cat despre faza cu "spectacolul" ... sunt convins ca tu esti om normal, cu capul pe pamant, dar multi sunt pustani care vor sa fie vazuti si fac tot felul de chestii (si noi faceam la varsta lor). Numai asa se poate explica la un scuteras un consum specific unui camion. Salutari si toate cele bune :kiss:

 

poti fii foarte sigur de ce-ti spun, pt ca la drum, din cand in cand, pe langa vitezometru (care, se pare, incanta cel mai tare pustanii) imi mai arunc privirea si pe turometru sa vad ce se mai intampla si pe acolo. si da, scuterasu are 49cc (gilera runner sp 50, model 2007), si are pe bord, 13000 de ture. cand era limitat, nu trecea de 8000 (la 52km/h), insa de cand i-am dat jos limitarea se duce in 13000 la 100km/h, belive me.

 

hehe, cat priveste paragraful 2, ce sa zic, eu nu faceam d-astea la varsta mea din simplul motiv ca nu aveam cu ce (la 20 de ani, n-aveam decat pegasul 44, cu sa lunga). cand ma dadeam eu cu camionul prin '93, nu prea erau scutere/motoare la care sa fiu atent (inca de pe atunci am Ceuu si Euu). :lol: cat despre consumul camioanelor, te rog s-o lasi mai moale, nu cred ca ai idee cat consuma un camion% in comparatie cu scuterul meu (mare consum, recunosc). :D)

Editat de andrew
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai andrew... 13000 rpm? Sigur vorbim despre scutere de 49.5 cmc? Si daca da, esti sigur ca este vorba de 13000 rpm? Din cate stiu eu (dar recunosc ca nu am pretentia ca stiu totul) motorasele de scutere au max 7-8000 rpm.

 

Cat despre faza cu "spectacolul" ... sunt convins ca tu esti om normal, cu capul pe pamant, dar multi sunt pustani care vor sa fie vazuti si fac tot felul de chestii (si noi faceam la varsta lor). Numai asa se poate explica la un scuteras un consum specific unui camion. Salutari si toate cele bune :kiss:

 

 

nu conteaza cap cilindrica... rpm`urile sunt date de modelu motorului ..... sunt motoare 4 L de 1000cc care au maxim 12-13k rpm, alea de 600cc variaza 14-15k 16-17k (fara linia roshie de la turemetru ) si`ti mai zic de un kawasaki nu stiu ce model de 200-250cc (numai stiu exact) cu 20k rpm`uri(cu tot cu linia roshie de la turometru) ??? toate 4 timpi si 4 cilindri in linie

 

asa poate sa fie si la un monociclindru .... poate sa fie facut sa meaga cu 11-12k rmp`uri sau maxim 8k .....

 

alt exemplu un tir cu motor de 6l (expl) are maxim 3000 rpm`uri si poti sa vezi acelasi motor de 6l cu 7000 rpm`uri ...depinde cum sunt facute :D

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RPM? Exista motoare cu mult mai multe rpm de 20k :kiss:

 

Si 13k rpm cu scuterul este posibil daca pui un cdi tuning :D

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza cap cilindrica... rpm`urile sunt date de modelu motorului ..... sunt motoare 4 L de 1000cc care au maxim 12-13k rpm, alea de 600cc variaza 14-15k 16-17k (fara linia roshie de la turemetru ) si`ti mai zic de un kawasaki nu stiu ce model de 200-250cc (numai stiu exact) cu 20k rpm`uri(cu tot cu linia roshie de la turometru) ??? toate 4 timpi si 4 cilindri in linie

 

asa poate sa fie si la un monociclindru .... poate sa fie facut sa meaga cu 11-12k rmp`uri sau maxim 8k .....

 

alt exemplu un tir cu motor de 6l (expl) are maxim 3000 rpm`uri si poti sa vezi acelasi motor de 6l cu 7000 rpm`uri ...depinde cum sunt facute :kiss:

BUEYYYY, eu vorbeam de scutereeeeeee :D

Stiu si eu ca motoarele de motocicleta se duc frecvent pana la 15-16 000, dar eu vb de scutere obisnuite!!!!! 49,5 cmc si neumblat la ele, adica lasate virgine, cum au iesit din fabrica de la mama lor !!!! Ufff.... tunatilor !!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUEYYYY, eu vorbeam de scutereeeeeee :kiss:

Stiu si eu ca motoarele de motocicleta se duc frecvent pana la 15-16 000, dar eu vb de scutere obisnuite!!!!! 49,5 cmc si neumblat la ele, adica lasate virgine, cum au iesit din fabrica de la mama lor !!!! Ufff.... tunatilor !!!! :D

 

pai si la scuter e tot aia .... ca honda scoate un scuter cu 11k rpm si yamaha scoate altu cu 12-13k e altceva ... un scuter chinezesc se duce delimitat pe la vreo 9000 poate putin mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu total la ce a zis Marinaru68. La asemenea catastrofe l-as revoca dreptul de a scrie pe forum. Pur si simplu i se rupe. Dovada e ca il pune pe K acolo unde voia sa zica "ca". E doar un pushti probabil care viseaza zilnic sa fie si el "cool" si in fiecare dimineata realizeaza ca s-a trezit tot vierme.

mah....fraiere...scriu cum vreau......da?...este vreo regula pe forum unde scrie ca nu am voie sa scriu cu (puncte,puncte)sau sa scriu ,,k`` in loc de ,,ca``c nesimitit puteti fi mah....!!

 

in loc sa ajutati , va luati de omeni,las...!ca mai sunt forume,mai intreb io,dak voif aceti mijto,si va luati de mn cum scriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah....fraiere...scriu cum vreau......da?...este vreo regula pe forum unde scrie ca nu am voie sa scriu cu (puncte,puncte)sau sa scriu ,,k`` in loc de ,,ca``c nesimitit puteti fi mah....!!

 

in cazul asta bunul simt ar trebui sa te indrume,daca nu gasesti un cod de bune maniere pe care ar trebui sa il folosesti pentru a scrie pe forum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit dezkreator, nu pe forum, pe "forume". Dar imi cer scuze ca m-am luat de tine, luci. Evident esti imbecil (altfel stiai ca exista reguli si pe forum), si cum asta e handicap trebuie sa fim intelegatori. Mea culpa.

Editat de mugurg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul asta bunul simt ar trebui sa te indrume,daca nu gasesti un cod de bune maniere pe care ar trebui sa il folosesti pentru a scrie pe forum....
Gresit dezkreator, nu pe forum, pe "forume". Dar imi cer scuze ca m-am luat de tine, luci. Evident esti imbecil (altfel stiai ca exista reguli si pe forum), si cum asta e handicap trebuie sa fim intelegatori. Mea culpa.

:kiss:

 

mah....fraiere...scriu cum vreau......da?...este vreo regula pe forum unde scrie ca nu am voie sa scriu cu (puncte,puncte)sau sa scriu ,,k`` in loc de ,,ca``c nesimitit puteti fi mah....!!

 

in loc sa ajutati , va luati de omeni,las...!ca mai sunt forume,mai intreb io,dak voif aceti mijto,si va luati de mn cum scriu!

:D

 

 

Prietene, nu vrea nimeni sa pleci de pe acest site, iti cerem doar sa nu mai scrii atat de groaznic, este realmente enervant! Nu esti deloc smecher daca scrii ca un analfabet, crede-ma.

Scrie frumos, vorbeste frumos si ai sa vezi ca lumea o sa fie prietenoasa cu tine si o sa ti se raspunda la fel de frumos. Bafta !

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu vrea nimeni sa pleci de pe acest site, iti cerem doar sa nu mai scrii atat de groaznic, este realmente enervant!

si incearca fraze scurte, foloseste semnele de punctuatie si cratime. Astfel o sa putem intelege ce doresti de fapt si o sa incercam sa te ajutam.

 

Ia spune-ne, casca porti, sau doar ochelari de soare? :kiss:

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marinaru si Clodius sunt cu mult peste capacitatile mele... Eu VREAU sa dispari de pe acest forum fiindca nu il meriti! Daca erai membru pe unul din forumurile administrate de mine, nu treceai de 2 cuvinte scrise si ma asiguram ca ai si ban pe IP. Plina lumea de cretini care cred ca pe un forum poti sa faci ce vrei! E o comunitate , si ca orice comunitate are reguli! Imbecilule care esti imbecil. Asa ca multumeste-le puternic... Cer scuze pt offtopic, dar ma lasa nervii.

Editat de mugurg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am derapat de la topic. Eu cred totusi ca Luci nu e baiat rau, nu as vrea sa plece de pe forum, sper sa inteleaga ca i s-a atras atentie si gata, am incheiat subiectul.

 

Hai sa revenim la CONSUM: postati va rog cat consuma scuterele voastre.

 

P.S. cea mai usoara metoda de a determina consumul la 100/km (daca mai exista cineva care nu stie) este urmatoarea:

- se face plinul (plin ochi pana sa dea afara sau pana la un anumit semn pe care il putem vedea clar)

- se noteaza indicele kilometrajului

- se merge cat mai mult cu acest plin, pana aproape de terminarea benzinei

- se face din nou plinul, ABSOLUT in aceleasi conditii ca inainte (ochi plin sau pana la semn)

- se citeste din nou kilometrajul

- avand bonul de benzina pe care scrie cat combustibil s-a bagat si avand si distanta parcursa (din diferenta celor doi indici de kilometraj) se calculeaza consumul (sper ca nu e nevoie sa mai spun cum se face si asta).

 

Pt cei ce vor sa fie foarte, foarte scrupulosi, trebuie determinat si factorul de corectie al kilometrajului. Aceasta se face in felul urmator:

- se merge pe o portiune de drum unde exista marcaje laterale de distanta (borne kilometrice)

- se noteaza kilometrajul (sa-l notam kmi - i de la initial)

- se pleaca din dreptul unei borne kilometrice si se parcurge distanta dintre mai multe borne. Preferabil este sa se aleaga o distanta de 10 kilometri (sau mai mare, cu cat mai mare, cu atat precizia va fi mai buna), dar 10 Km este o distanta suficienta pentru aceasta determinare si este si usor de calculat.

- se citeste din nou kilometrajul (sa-l notam kmf - f de la final)

- daca kilometrajul de bord indica perfect, noul indice trebuie sa fie FIX cu 10 Km in plus. Daca la bord este indicat ca am parcurs o distanta mai mare, atunci factorul de corectie (sa-l notam "f") va fi supraunitar iar daca la bord este indicat ca am parcurs o distanta mai mica, atunci va fi subunitar si va avea valoarea f= (kmf - kmi)/10 (in cazul in care am ales sa parcurgem distanta de 10 kilometri).

 

Cu acest factor de corectie determinat, vom sti intotdeauna distanta reala parcursa, folosind formula:

KmREAL = KmBORD/f

Aceasta valoare mult mai precisa va genera o precizie mai buna la determinarea consumului la 100 Km.

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marinaru eu mereu am calculat asa consumul sami spui dacai bine sau nu deci :

am facut "ochi plin" asa cum spui tu 2,3 litri si am mers 130km si am folosit regula de trei simpli sa aflu

 

daca am parcurs 130km cu 2,3litri de benzina la 100km am folosit xlitri de benzina si sa aflu x faceam asa x=100km inmultit cu 2,3litri de benzina si inpartit la 130km si mia dat un consum de 1,7 si ceva ( pe calculator imi zice 1,76923 etc asa ca am scurtat 1,7) deci am facut bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marinaru eu mereu am calculat asa consumul sami spui dacai bine sau nu deci :

am facut "ochi plin" asa cum spui tu 2,3 litri si am mers 130km si am folosit regula de trei simpli sa aflu

 

daca am parcurs 130km cu 2,3litri de benzina la 100km am folosit xlitri de benzina si sa aflu x faceam asa x=100km inmultit cu 2,3litri de benzina si inpartit la 130km si mia dat un consum de 1,7 si ceva ( pe calculator imi zice 1,76923 etc asa ca am scurtat 1,7) deci am facut bine ?

 

 

Ai calculat perfect, bravo, insa rotunjirea se face in felul urmator:

Se iau in considerare primele doua cifre de dupa virgula si la ultima dintre ele se procedeaza in felul urmator: daca este sub 5 se rotunjeste in jos, ce e peste 5 se rotunjeste in sus. Astfel daca din calcule iti iese 1,76 e mai corect sa consideri 1,8!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai calculat perfect, bravo, insa rotunjirea se face in felul urmator:

Se iau in considerare primele doua cifre de dupa virgula si la ultima dintre ele se procedeaza in felul urmator: daca este sub 5 se rotunjeste in jos, ce e peste 5 se rotunjeste in sus. Astfel daca din calcule iti iese 1,76 e mai corect sa consideri 1,8!

 

Mersi :kiss: si acuma am inteles cu rotunjirea mersi mult. Acuma sa speram ca au inteles altii cum se face si sa nu ne mai zica consumuri astronomice :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss:

 

 

:D

 

 

Prietene, nu vrea nimeni sa pleci de pe acest site, iti cerem doar sa nu mai scrii atat de groaznic, este realmente enervant! Nu esti deloc smecher daca scrii ca un analfabet, crede-ma.

Scrie frumos, vorbeste frumos si ai sa vezi ca lumea o sa fie prietenoasa cu tine si o sa ti se raspunda la fel de frumos. Bafta !

da frate inteleg,gata o sa incerc sa scriu frumos fara puncte puncte..si fiti intelegatori va rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun topicul asta ca tot aveam un ghimpe in spate legat de consum. Mi se pare ca al meu consuma peste 4% si e nou nene, are 300km, nedelimitat. Acum nu stiu, poate trebuie sa se rodeze un pic pana intra in normal. Dar ii fac un consum sa vad daca intr-adevar sare de 4 sau mi se pare mie. Ca la un rezervor de 3.8l inseamna sa am o autonomie de scuter electric :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu mod de a reduce consumul: mergi cu grija! Deschide gazul incet, nu brusc, si nu neaparat pana la capat ca nu e mereu nevoie de asta. Daca vezi stop rosu in fata, inchide gazul si lasa-l sa se duca, nu pune frana brusc cu 5 m inainte. Asa poate se face verde pana ajungi si poti accelera de la o viteza oarecare si nu de la 0, iar daca tot stai la rosu, barem consumi mai putin pana ajungi acolo. Evident, uita-te in oglinzi sa nu incurci traficul facnd asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu mod de a reduce consumul: mergi cu grija! Deschide gazul incet, nu brusc, si nu neaparat pana la capat ca nu e mereu nevoie de asta. Daca vezi stop rosu in fata, inchide gazul si lasa-l sa se duca, nu pune frana brusc cu 5 m inainte. Asa poate se face verde pana ajungi si poti accelera de la o viteza oarecare si nu de la 0, iar daca tot stai la rosu, barem consumi mai putin pana ajungi acolo. Evident, uita-te in oglinzi sa nu incurci traficul facnd asta!

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...