Sari la conținut

Accident Dn - Pod Mioritza


micutza_ninja
 Share

Postări Recomandate

Pe mine nu ma mai mira nimic, si am trecut si eu astazi pe la accident (eram cu conserva cu sotul meu, Dominator72, care a pus poza mai devreme, si cu copiii din dotare, in drum spre zoo, ne-am strecurat in benzinarie sa putem opri sa vedem ce s-a intamplat si daca putem ajuta cu ceva), l-am vazut pe sofer si omu' era foarte calm ... imi venea sa-l strang de gat. De ce am spus ca nu ma mir? Pentru ca (off-topic) acum 2 zile, joi, un prieten motociclist a avut un accident (usor, el fiind doar lovit un pic la picior), faza a fost cea clasica, neacordare de prioritate la viraj stanga si s-a urcat pe el, iar cand de la Accidente Usoare ne-au trimis la spital pentru ca motociclistul de abia se tinea pe picioare, soferul a sarit cu gura ca de ce "domne vrei sa-mi faci rau? ca am un copil acasa", iar ulterior la Udriste il interesa "ce-o sa faci domne acum, o sa ma dai in judecata?"

 

Asa ca... no comment.

 

Cat despre bietul om care zacea acolo... a mai zacut mult si bine de cand am facut noi poza, cu toate ca am sarit cu gura pe cine am putut si noi si ar fi avut autoritate sa-l acopere cu ceva, ca nu e posibil sa-l lasi sa zaca asa in mijlocul drumului... din pacate fara rezultat. Chiar nu aveam nimic in masina sa-l putem acoperi, ca as fi facut-o...

Editat de Ruxique
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Coreenii aia in numar de 15000 fac proteste si se bat cu autoritatile pt. un import de carne din State, asta inseamna ca noi ar trebui sa-i mutilam pe toti care sunt responsabili pt. asa ceva! Mi se face scarba cand aud de politie, de legi(care legi????), situatii fara rezolvare si/sau explicatii etc.

Sanatate si putere fetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e un adevar dureros in scumpa noastra tara,

dupa un accident chiar si unul minor fiecare incearca sa-si salveze piele, chiar daca el e de vina si celalalt e poate doar speriat,

normal ar fi sa plateasca fiecare pentru greseala facuta indiferent de greutatile de acasa, de grad, de nume, de orice, in fata legii toti suntem egali

dar.. din pacate la noi nu se aplica legea.

 

un lucru adevarat este si ca, virgula, cateodata o cauta noi, cateodata ne cauta Dumnezeu. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ninja_kat

socant ... :P rip motociclistului

 

roamania ... tara in care tarim si in care in orice moment putem sa murim degeaba ... si sa fim tratati ca niste caini (cum spunea cineva mai inainte)...nu mai spun nimic k s-au spus toate ... pacat k nu aude nimeni :jump:

 

 

aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ar parea de dureros ,omu nu avea nici o obligatie sa-l acopere. ce trebuia sa faca ,sa-si cheme nevasta cu un cearsaf de acasa? ...in plus e clar ,nu avea ce sa caute pe marcajul dublu

la ce ti-ai facut bai nene cont? ca sa vorbesti prostii?

lasa-ne :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis nimeni ca trebuia sa-l acopere soferu'! Asta ar fi fost culmea! Aveau altii obligatia! SMURD-ul care incercase sa-l resusciteze o groaza de timp! N-au reusit, ca omu era mort! Si au plecat si l-au lasat asa! O gramada de politisti care masurau pe acolo! Nimeni nu s-a catadicsit sa faca asta, a zacut omu' ala acolo, pe spate, cum l-ati vazut... nu stiu, e strigator la cer! Din pacate "strigator la cer" in Romania e echivalent cu a "urla la luna"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am in fata coloana in oras mai degraba crosetez printre benzi decat sa depasesc pe mijloc/contrasens. Si daca depasesc totusi pe mijloc - viteza mica si atentie la rotile din fata ale masinilor din coloana... daca sunt virate, viteza si mai mica si claxoane.

Chestia asta se invata inca din gradinita, dar unii efectiv au imbatranit degeaba! Nu pot sa dau cu RIP pt prostie.., am trecut pe acolo in momentul cand ii dadeau mosului electrosocuri.., Dumnezeu sa-l ierte..,ca eu nu as putea! Fata aia ce vina avea?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va un pic la poza asta :

AccidentPodCFRBaneasa009.jpg

 

Recunosc nu am vazut prea multe accidente la viata mea. Dar din cat de putin avariata este motoreta, eu zic ca avea maxim 40-50kmh.

 

Dupa parerea mea, vina 100% o are soferul care nu s-a asigurat. In functie de situatii, sunt adeptul solutiei "an eye for an eye".

 

 

foarte simplu chiar...va considera mereu ca nu a fost vina lui si ca nu mai putea face nimic...f putini isi constientizeaza vina, e mai simplu sa dai vina pe cel mort si sa te minti toata viata ca tu ai fost corect, insa raul facut ti se v intoarce cu varf si indesat cand nici nu te astepti...

 

 

Nu as putea trai stiind ca am omorat un om...si mai ales sa vb cu atata usurare de parca ar fi o nimica toata.. :P

 

de unde si pina unde trageti voi concluzia ca singurul vinovat e conservarul?

poate unul dintre voi sa spuna care greseala e mai mare?conservarul ca a taiat linia continua,sau motoristul ca a iesit din coloana brusc si s-a bagat si el peste linia continua?

cum sa fie vina 100% a conservarului?dimpotriva..ii dau mai mare parte din vina motoristului...avea 60 de ani,presupun ca destula experienta pe motor..cind te gindesti sa faci o traznaie,te gindesti si la riscuri..si riscurile motoristului erau infinit mai mari decit cele asumate de conservar. ..

plus ca hai sa fim seriosi....daca ginditi limpede va dati si voi seama de dinamica accidentului...

motoristul mergea bine mersi in coloana,in spatele conservarului....la un moment dat conservarul se hotaraste se skimbe sensul...POATE se asigura in spate,vede ca nu vine nimeni,trage de volan...in acelasi moment insa si motoristul se hotaraste sa depaseasca si intra in depasire..hai sa fim seriosi...o moto are acceleratia muuuuult mai rapida decit masina....deci e foarte plauzibil ca cei 2 sa fi inceput manevra in acelasi timp..moto reactionind mai rapid,a luat-o inaintea masinii,si s-au intilnit pe contrasens..

a cui e vina?conservarul stia ca ,legal,nimeni nu vine din spate...motoristul stia ca,legal,masina din fata nu vireaza..vina e 50-50...

de ce consider ca e mai vinovat motoristul?pt ca fiecare dintre noi,cei cu 2 roti sub fund,trebuie sa fim constienti de riscurile pe care ni le asumam,indiferent daca avem legea de partea noastra sau nu...

la fiecare intersectie,kiar daca am prioritate,arunc un oki in toate partile...vrei sa depasesti pe contrasens peste linie continua?iti iei masuri de precautie in plus...bagi claxon,sa stie cel din fata ca esti in spatele lui,si faci manevre...ca te injura pt claxon,foarte bine,inseamna ca te-a vazut totusi..

cum poti trai cu gindul ca ai omorit un om?asta depinde de persoana si de circumstante....

nu e o lume perfecta..fiecare trebuie sa aibe grija de pielea lui...

presupunem ca esti electrician....ai oprit curentul din bloc..copilul vede ca e luat,si stie ca se poate juca in priza cu surubelnitza..remediezi defectiunea,dai drumul la curent..e vina ta ca a murit copilul?exemple de astea pot fi o gramada..

atita timp cit viata altuia nu a depins de tine exclusiv,daca nu esti prea sensibilos de fire,parerea mea e ca poti trai bine mersi cu povara asta..

am un prieten..era cu masina pe ceatza,viteza mica..pe mijlocul benzii lui apare brusc un nene beat turta..trage de volan,evita impact frontal,il sterge cu aripa si intra cu masina in sant...nenea beatul cade pe strada,da cu capul de ciment moare...amicul meu e bine mersi psihic..viata alcoolistului nu a depins de actiunile lui proprii si personale...

pina la urma se zice ca de morti numai de bine...relativ corect..in cazul asta kiar corect..numai de bine despre mort..dar asta nu inseamna sa il linsati pe conservar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta se invata inca din gradinita, dar unii efectiv au imbatranit degeaba! Nu pot sa dau cu RIP pt prostie.., am trecut pe acolo in momentul cand ii dadeau mosului electrosocuri.., Dumnezeu sa-l ierte..,ca eu nu as putea! Fata aia ce vina avea?!

 

RIP motociclistului, putere si sanatate fetei!

Lasand la o parte disputa vesnica dintre "conservari" si bikeri, un Om a murit. Macar in aceste momente sa uitam ce conducem pe drumurile publice, si sa incercam sa ne tratam cu mai mult respect si mai multa atentie in trafic.

 

P.S. am trecut pe la locul accidentului cand SMURD-ul mai era acolo si scena m-a marcat :P . Mi-am facut cont pentru a incerca sa-mi exprim condoleantele si regretul ca asa ceva se intampla....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P pt cel decedat si sanatate pasagerului!

 

Asfalt curat tuturor de pe aici ! Sa aiba grija Dumnezeu de NOI TOTI... !!!!

 

am citit ce a fost spus pe aici... multe lucruri adevarate DAR si multe presupuneri...daca ai 55 de ani inseamna ca nu faci greseli ?

 

Exista o singura clipa de neatentie si GATA... !!! ca ai 20,30,40, 55 de ani

 

la noi totul se reduce la clipa si pentru unii "trairi extrasenzoriale".... Si pentru unii poate alegerea gresita a modelului de moto ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi. Serios. Te poti strecura bine printre masini acolo, benz ile sunt late si nu stau soferii oglinda in oglinda. Am facut strecurari pe acolo de f multe ori ca lucrez in zona si constant fac dus-intors pe acolo ca ma duc la masa in Ikea. Si ma pot strecura, in ciuda faptului ca am ghidon touring care-i mai lat decat oglinzile.

Te poti strecura si acum de cand au inceput lucrarile alea din fata de la Antena.

Dar de ce a luat-o pe linia dubla, ramane un mister pt mine ... mai ales ca anvelopele nu stau bine pe marcajele alea rutiere, aderenta proasta. Ori i s-a parut greu sa se strecoare cu pasager in spate. Ori se grabea.

Cert e ca a lasat garda jos. Mare pacat. :P Dzeu sa-l odihneasca.

 

 

Mr.Watt are dreptate. In zona aia chiar nu e nevoie sa mergi pe contrasens cand benzile sunt atat de late si e banal sa te strecori. Eu am ajuns la zona accidentului mergand printre masini.

Privelistea si modul in care salta corpul in timp ce-i faceau masaj cardiac ... ce sa mai zic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, fratilor, ce ziceti voi, am si eu B-ul si conduc conserva, dar mie daca mi s-ar intampla asa ceva, sa omor un om (din gresala, de oboseala, de caldura, ....puii mei), chiar daca nu as fi eu de vina, sincer va spun ca nu stiu daca as mai putea sa traiesc... si am 2 copii... de aia ma socheaza indiferenta...

 

Si inca ceva, eu cred totusi ca omu' asta, la 60 de ani, chiar stia ce face si si-a gandit manevra, nu s-a gandit ca totusi va aparea un (cuvant urat) retardat caruia sa i se scoale brusc ca s-a saturat de aglomeratie si sa intoarca peste 2 linii continue in fata lui. La modul concret, pe zona si in situatia respectiva, nu stiu daca s-ar gandi careva (acum poate ca da, dupa acesta intamplare tragica), totusi, e banda DUBLA continua... Dar probabil ca in Romanica noastra tre' sa fii paranoic ca sa scapi cu viata (cu toate ca mai fuse unu paranoic si muri impuscat in 89')...

 

Asfalt uscat la toata lumea va doresc, ca mie mi s-a incretit carnea pe mine de ce am vazut azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugenn e un retard!! E primul lui post si probabil e neam cu conservarul. Dati-l afara pe imbecilul asta de aici.. .dobitoc nenorocit. . .ai vazut ce porcarie ordinara ai scris?! Daca era ma-ta acolo pe asfalt, poate ziceam si eu: " "pai ce trebuia sa vin cu prelata de acasa sa o acopar pe ma-ta moarta?" Haisctir de aici ba retardule!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate nu era nici o strada laterala si nici o benzinarie pe STANGA!!!

 

asta a fost pur si simplu un ghiniom extrem de mare ...... dar condamn si echipamentul

 

din asta ar trebui sa invatam ceva ... dar, maine daca te uiti pe strada 80% dintre noi nergem aproape in cooru' gol pe mobre.

 

castilea alea openface imi dau inpresia ca sunt egale cu un lighean dar asta e .... unii le folosesc.

 

dupa parerea mea, la cum arata omul, o casca il salva. nu avea mari leziuni externe iar la viteza pe care o avea nu cred ca avea nici leziuni interne, dar in schimb fata era vanata si destul de umflata, ochii umflati, iar pe sosea nu era sange.

 

 

 

:P :jump: RIP :jump: :jump: pentru pilot

 

multa putere si sanatate fetei pentru ca va avea mult de luptat

ai intrat vreodata in benzinaria PETROM de la miorita ? cred ca da . ce spuneai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu acolo. Am trecut pe langa ei, cand il resuscitau pe domnul de pe motocicleta, azi dimineata am vazut in ziar ca avea 60 ani, si ca a decedat. Din cate am inteles, cel cu opelu albastru vroia sa intoarca. Motocicleta nu parea prea avariata. Nu am vazut daca motociclistul avea echipament, dar era zgariat pe genunchi. Foarte trist :P(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugenn e un retard!! E primul lui post si probabil e neam cu conservarul. Dati-l afara pe imbecilul asta de aici.. .dobitoc nenorocit. . .ai vazut ce porcarie ordinara ai scris?! Daca era ma-ta acolo pe asfalt, poate ziceam si eu: " "pai ce trebuia sa vin cu prelata de acasa sa o acopar pe ma-ta moarta?" Haisctir de aici ba retardule!!!

 

 

adevarat graiesti...

 

legat de depasirile pe linie continua chiar o da-ti in ciunga.. numai cinstiti pe situ asta.. am fost ieri la cheia si pe sate cand m-am intors mare coloana ... ce era sa fac ??? imbracat in piele ??? sa o ard si eu ca conservaru la aer conditionat cu 30- 40 km/h ... normal ca am depasit coloana pe stanga .. usurel cu claxoane si uite-ma acasa.. de unde mai pui ca era si militie pe drum care nici macar nu a schitat vre-un gest sa ma opreasca.

 

legat de castile astea open-face.. 2 decese la viteze decente, ma refer si la cazul buzau; trage-ti voi concluziile !!

 

eu unul am renunta la mersul in oras pe calduriile astea pentru ca sunt un obsedat de echipament si nu pot face un metru fara... mi se pare ca dracu sa o arzi pe motoreta si sa-i mai dai si gaz in chiloti..

 

autoritatiile sucks! romanii sucks! ciorile sucks! traim in romania copii, ne place sau nu, am scris un topic acum cateva luni am avut accident intr-o interesctie am stat ca un (cuvant urat) im mijlocul drumului fara ca cineva sa opreasca.. de unde mai pui ca am fost si scuipat de un retard de la bgs cand eram pe jos si imi treceau masiniile pe la cap...

 

e usor sa stai in fata calculatorului si sa iti dai cu parerea de un mort sau altul...

Dumnezeu sa il ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Acum 10 minute m-a sunat matusi-mea sa-mi spuna ca cel decedat este prietenul ei Mihai si pe care-l cunosteam si eu, il vazusem de vreo 2-3 ori pe la ea.

Era un tip de-o veselie enorma si pe care ti-l doreai sa il ai in preajma.

 

Are un copil de vreo doi anisori, se casatorise de curand cu o fata mai tanara .

 

Dumnezeu sa-l ierte. :jump: :jump:

 

 

se pare ca accidentul prin care am trecut eu ( intors un dobitoc in fata peste dunga continua - in cazul meu de pe contrasens) se tot multiplica intr-un mod ingrijorator. vezi accidentul de la buzau, pe podul de la maracineni si multe altele. :P

 

situatiile astea ridica niste semne de intrebare.

 

cred ca o sa tot aiba loc accidente pana cand fie motociclistii se revolta cum trebuie impotriva sistemului de aplicare a legii impotriva idiotilor care fac prostii, fie mor suficient de multi oameni pana se obisnuiesc idiotii de conservari cu existenta motocicletelor in trafic, dar nu este numai vorba de motociclete ci de respectarea cu un minim de bun simt a legii, regulilor si conventiilor de mers in trafic.

 

pana atunci prefer sa renunt la motociclism fiindca am suferit prea mult in spital si nu vreau ca fi-miu de un an sa-si aminteasca de mine din poze.

 

asa ca dragi motociclisti, aveti grija de voi si de persoanele dragi voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul am renunta la mersul in oras pe calduriile astea pentru ca sunt un obsedat de echipament si nu pot face un metru fara... mi se pare ca dracu sa o arzi pe motoreta si sa-i mai dai si gaz in chiloti..

 

autoritatiile sucks! romanii sucks! ciorile sucks! traim in romania copii, ne place sau nu, am scris un topic acum cateva luni am avut accident intr-o interesctie am stat ca un (cuvant urat) im mijlocul drumului fara ca cineva sa opreasca.. de unde mai pui ca am fost si scuipat de un retard de la bgs cand eram pe jos si imi treceau masiniile pe la cap...

 

e usor sa stai in fata calculatorului si sa iti dai cu parerea de un mort sau altul...

 

Nu esti singurul care a renuntat la placerea asta de frica nemernicilor care isi iau carnete pe spaga si habar nu au sa se tina de covrig.Regula:nici macar un metru fara echipament!Totusi vad o gramada de descreierati, destul de tineri, in slapi, tricou si fara casti gonind prin cartiere.RIP anticipat!

 

Intradevar, cand esti imprastiat pe jos in mijlocul intersectiei, sau te chinui sa ridici mobra, nu vine nimeni sa te ajute.Stau si se uita ca prostii!Cand in final s-a simtit unul sa ma ajute sa ridic mobra, cand l-am intrebat daca vrea sa fie martor la proces impotriva tutei care a facut stanga pe interzis(Mihalache cu Turda), s-a tirat urgent.Numa' ca nu m-a injurat....

 

E greu sa fii motociclist in :P asta de tara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat ca noi motociclistii in mare parte din aceste cazuri incercam sa ne dam nevinovati - exact ca acei soferi de care se vorbea mai sus ca mereu pledeaza nevinovati.

Daca accidentul se intampla invers cine era vinovat autoturismul ca rula pe contrasens cu o viteza la care nu a putut evita primul pericol aparut in cale sau motociclistul care incerca sa iasa din coloana ?

 

E trist ca totul s-a intamplat asa . Vina in mod sigur este impartita si amandoi au facut alegeri gresite.

 

E trist pe de alta parte intr-o tara in care autoritatile ne trateaza ca pe ultimii sclavi si noi dam dovada de aceeasi agresivitate intre noi ( vezi userii care se injura mai sus).

 

In mod clar ne dorim o tara mai buna dar cum sa ajungem acolo daca asta e felul in care evoluam.

 

In tara asta daca faci cea mai mica greseala, nu numai ca platesti in fata legii - ci ai ocazia ca si cei implicati in accident sa se comporte ca ultimele animale.

 

Eu am decis sa renunt si nu cred ca asta e tara in care poti sa iti cresti copiii sau sa ai o viata linistita.

 

Avem oameni de bun - simt si se vad care sunt si prin posturile pertinente de pe forum si scrise civilizat si in rest milione de cetateni care stiu ei cum e mai bine.

 

 

PS: Acum cateva zile un bun prieten a avut accident destul de grav din cauza unui care nu s-a asigurat la un U-Turn si motociclistul a intrat direct in el. Desi nimeni nu e fericit de situatie si soferul asa cum scria mai sus s-a dat cateva minute nevinovat - totul a fost macar cat de cat civilizat.

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama si eu ieri am avut un accident de motor ,aproape la fel insa cu urmari mai usoare din fericire pt mine,mergeam regulamentar cu cca 40-50(tocmai plecasem d la stop) cand un taximetrist oprit p dreapta s-a hotarat sa intre pe banda mea si sa intoarca,am franat insa tot l-am acrosat si am cazut cu capu' d masina lui iar motocicleta s-a tarat cativa metri,m-am dus la spital si apoi am stat toata noaptea la udriste pt declaratii.RIP pt motociclistu dp dn.sincer eu am avut 2 evenimente in 2 luni,si ma gandesc serios sa renunt si sa raman pe 4 roti,spuneti-mi si mie sunt de condamnat dak as vinde motocicleta?:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...