Sari la conținut

Primul Meu Enduro...


Mishu18
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ai putea sa imi explici cum sunt treptele la un enduro si care ar fi diferentele fata de cross .... ti-as fi recunoscator /style_emot...lt/rolleyes.gif

 

Eu, personal, nu m-am dat cu vreun cross. Dar din auzite si din citite pot sa spun ca la cross ai treapta I foarte lunga si 4-5 trepte cu totul. La enduro trapta I e scurta, pt urcari dificile, si ai 6 trepte de viteza in total. Deasemenea, suspensiile la cross sunt mai tari, proiectate pt sarituri. La enduro suspensiile sunt mai moi, proiectate pt albii de parauri, pt crengi, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am tot citit si am tot citit si inca eu nu m-am lamurit ce motocicleta ar fi potrivita pentru mine. Asa ca sper sa ma ajutati voi.

 

Vreau motor pentru plimbari pe coclauri, paduri etc. Am 1.73 si 93 kg si mentionez ca am picioarele mai scunde decat medie pentru inaltimea mea.

Bugetul ar fi de maxim 1.000 euro.

 

Ce m-ati sfatui sa cumpar avand in vedere ca sunt la inceput? Mentionez ca am un suzuki rm 125, naravas rau cu care nu ma descurc in rampe, daca nu ii dau gaz ca lumea sta sa moara, daca ii dai gaz trebuie sa fi profi, ori eu nu sunt si n-am chef de trante serioase.

 

Mersi fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Mentionez ca am un suzuki rm 125, naravas rau cu care nu ma descurc in rampe, daca nu ii dau gaz ca lumea sta sa moara, daca ii dai gaz trebuie sa fi profi, ori eu nu sunt si n-am chef de trante serioase.

 

Invata-te sa folosesti ambreiaju si o sa devii profi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

21 de ani, 1,70 si 65 kg, vreau enduro, nu sunt sigura insa la motorizare. sunt incepatoare si vreau sa stapanesc eu moto, nu ea pe mine. ma gandeam la ktm exc 125 cm, sau gas gas ec 125, ce am gasit se invart undeva la 2000 lire. alte pareri din partea avansatilor ?

 

Honda CRF 150

 

are roti mai mici si este suficient de puternica...

 

plus ca este 4T si este mai controlabil decat un 2T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut sunt noun in dual sport bike si am un xt 600 si sunt interesat de parerea altor detinatori sau fosti detinatori de accest model yamaha XT 600 daca e greu de intretinut piesele ce comparatie au fata de alte marci suzuki, honda ...... si care ar fi bolile lor adica ce se strica mai des mersi frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna,am 15 ani 1,73 ai 76kg ce motor mi-ati recomanda?(conduc de 3ani un suzuki gn250...dar la offrod nu e prea bun) am condus doar yamaha dt 125 doar ca nu prea imi place stabilitatea..adica parca e prea scurta si inalta(sau mi se pare pe langa suzuki care e lung si jos) ce alte motociclete mi-ati recomanda?pana in 1000euro(cat mai ieftin;)) ) as prefera enduro de 125 pentru ca de la anu am voie sa o conduc is pe drum(legal)...multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Hai ca intru si eu in vorba mai ales ca sunt novice in ale enduroului... Dupa 12 ani doar de vitezane si numai de 1000 am trecut brusc la un Drz 400s :). Pot sa zic ca este mult mai fun decat orice vitezana... acum nu stiu cat de multe pot face cu drz-ul meu dar pt mers pe coclauri, forestier, paduri si de urcat dealuri eu zic ca este suficient. Asa ca bine v-am gasit si sa ne vedem pe coclauri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dap...salutari sunt un membru mai 'nou'

as vrea sa imi iau o motocicleta ENDURO,insa nu la 3000 euro sau la 2000...

as vrea noua MAXIM pana la 1500Euro

iar second...pana in 1000 euro,precizez ca o folosesc numai pt. OFFROAD.Deci cu drumurile...nu stiu inca,dar nu o voi folosii pe drumuri nationale sau drumuri principale.

motorul sa fie intre 50 si 120 cmc.

Si sa consume cat mai putina benzina...pt ca nu am chef sa dau 30 lei pe zii sa ii fac plinu'. Motorul sa fie destul de bun,pentru ca o sa fie ceva UPHILL mai greu umpic.Insa nu este ceva ce nu m-as putea descurca cu un motor de mai putin de 60 cmc...insa zic asa,s-ar putea sa imi creeze probleme daca e sub 60.

Iar cu imatricularea...nu cred.Doar sa aibe acte,ca eu vreau sa merg cu ea in FRANTA in munti deaia.

15 ani [85-95 KG]

intrebare: care este diferenta dintre enduro si HARD enduro...ca am mai vorbit cu cativa oameni de pe aici cand n-aveam contu activat,toti mi-au dat direct hard enduro la 2000 euro.

 

 

Nu O VOI FOLOSI LA HARD NICIODATA,unde stiu ca nu pot si nu vreau sa ma aventurez si e periculor,nu ma voi duce.

Editat de dacinui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai ca intru si eu in vorba mai ales ca sunt novice in ale enduroului... Dupa 12 ani doar de vitezane si numai de 1000 am trecut brusc la un Drz 400s smile.gif. Pot sa zic ca este mult mai fun decat orice vitezana... acum nu stiu cat de multe pot face cu drz-ul meu dar pt mers pe coclauri, forestier, paduri si de urcat dealuri eu zic ca este suficient. Asa ca bine v-am gasit si sa ne vedem pe coclauri smile.gif

 

Pai si dupa o luna, gata, ti-a trecut?

 

Vad ca motocicleta este la vanzare...

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-drz%20400s-din-2007-482240.html

 

Ce anume nu ti-a placut la acest motor?

Te intreb pentru ca si pe mine ma cam bate gandul sa-mi iau un drz 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap...salutari sunt un membru mai 'nou'

as vrea sa imi iau o motocicleta ENDURO,insa nu la 3000 euro sau la 2000...

as vrea noua MAXIM pana la 1500Euro

iar second...pana in 1000 euro,precizez ca o folosesc numai pt. OFFROAD.Deci cu drumurile...nu stiu inca,dar nu o voi folosii pe drumuri nationale sau drumuri principale.

motorul sa fie intre 50 si 120 cmc.

Si sa consume cat mai putina benzina...pt ca nu am chef sa dau 30 lei pe zii sa ii fac plinu'. Motorul sa fie destul de bun,pentru ca o sa fie ceva UPHILL mai greu umpic.Insa nu este ceva ce nu m-as putea descurca cu un motor de mai putin de 60 cmc...insa zic asa,s-ar putea sa imi creeze probleme daca e sub 60.

Iar cu imatricularea...nu cred.Doar sa aibe acte,ca eu vreau sa merg cu ea in FRANTA in munti deaia.

15 ani [85-95 KG]

intrebare: care este diferenta dintre enduro si HARD enduro...ca am mai vorbit cu cativa oameni de pe aici cand n-aveam contu activat,toti mi-au dat direct hard enduro la 2000 euro.

 

 

Nu O VOI FOLOSI LA HARD NICIODATA,unde stiu ca nu pot si nu vreau sa ma aventurez si e periculor,nu ma voi duce.

 

tu n-ai fost niciodata pe colcauri, dar vrei motor nou .... se vede ca esti tanar. Ia-ti un second de marca, de 125 iti recomand -> KTM LC 2, sau GAS GAS, dar va fi greu sa gasesti ceva ok, musai mergi cu un mecanic la vizualizarea motorului

Editat de Suzuki_RM_125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

dap...salutari sunt un membru mai 'nou'

as vrea sa imi iau o motocicleta ENDURO,insa nu la 3000 euro sau la 2000...

as vrea noua MAXIM pana la 1500Euro

iar second...pana in 1000 euro,precizez ca o folosesc numai pt. OFFROAD.Deci cu drumurile...nu stiu inca,dar nu o voi folosii pe drumuri nationale sau drumuri principale.

motorul sa fie intre 50 si 120 cmc.

Si sa consume cat mai putina benzina...pt ca nu am chef sa dau 30 lei pe zii sa ii fac plinu'. Motorul sa fie destul de bun,pentru ca o sa fie ceva UPHILL mai greu umpic.Insa nu este ceva ce nu m-as putea descurca cu un motor de mai putin de 60 cmc...insa zic asa,s-ar putea sa imi creeze probleme daca e sub 60.

Iar cu imatricularea...nu cred.Doar sa aibe acte,ca eu vreau sa merg cu ea in FRANTA in munti deaia.

15 ani [85-95 KG]

intrebare: care este diferenta dintre enduro si HARD enduro...ca am mai vorbit cu cativa oameni de pe aici cand n-aveam contu activat,toti mi-au dat direct hard enduro la 2000 euro.

 

 

Nu O VOI FOLOSI LA HARD NICIODATA,unde stiu ca nu pot si nu vreau sa ma aventurez si e periculor,nu ma voi duce.

faci misto ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap...salutari sunt un membru mai 'nou'as vrea sa imi iau o motocicleta ENDURO,insa nu la 3000 euro sau la 2000...as vrea noua MAXIM pana la 1500Euroiar second...pana in 1000 euro,precizez ca o folosesc numai pt. OFFROAD.Deci cu drumurile...nu stiu inca,dar nu o voi folosii pe drumuri nationale sau drumuri principale.motorul sa fie intre 50 si 120 cmc.Si sa consume cat mai putina benzina...pt ca nu am chef sa dau 30 lei pe zii sa ii fac plinu'. Motorul sa fie destul de bun,pentru ca o sa fie ceva UPHILL mai greu umpic.Insa nu este ceva ce nu m-as putea descurca cu un motor de mai putin de 60 cmc...insa zic asa,s-ar putea sa imi creeze probleme daca e sub 60.Iar cu imatricularea...nu cred.Doar sa aibe acte,ca eu vreau sa merg cu ea in FRANTA in munti deaia.15 ani [85-95 KG]intrebare: care este diferenta dintre enduro si HARD enduro...ca am mai vorbit cu cativa oameni de pe aici cand n-aveam contu activat,toti mi-au dat direct hard enduro la 2000 euro.Nu O VOI FOLOSI LA HARD NICIODATA,unde stiu ca nu pot si nu vreau sa ma aventurez si e periculor,nu ma voi duce.

Ai stat prea mult cu ochii in calculator, mai iesi si socializeaza poate iti vine mintea la dap si nu mai fabulezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salut..as avea nevoie de niste sfaturi ptr a putea gasii motorul perfect ptr mine .Eu sunt foarte mica de inaltime (154) si caut un motor care sa fie numai bun ptr teren .Pana acum am condus numai chopper ,timp de 3 ani ,dar am nevoie si de adrenalina .

 

Am gasit Katem SX 125 sau Suzuki Rmz 250 dar am impresia ca sunt cam inalte ,altii m-au sfatuit sa caut ceva ptr juniori .dar nu stiu nici un model .

 

Ce recomandari ati avea?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Sunt sigur ca EXC300 se gaseste pe listele RAR, deci nu trebuie omologare individuala, ci inmatriculare normala. Bineinteles, iti trebuiesc stopuri, far, semnalizatoare, oglinzi, suport numar. Acestea ar trebui sa le ai de la cel ce ti-a vandut mobra. Altfel le cumperi de la KTM. Intrebi la dealer cat costa. Fiind prima inmatriculare in Romania, va costa mai mult, in jur de 5 mil estimez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...