Sari la conținut

Primul Meu Enduro...


Mishu18
 Share

Postări Recomandate

piesele xt'ului sunt de o calitate net superioara fata de ale dr'ului,chiar si klr - klx... tehnologia mult mai buna ca la dr.. binenteles si performantele sunt net superioare de asemenea,ciclistica,raport cai-greutate... deci s-a insistat mai mult la amanuntele ei..

 

Imi vine sa lesin de ras. :yikes: :yikes: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Imi vine sa lesin de ras. :rolleyes: :cheers: :)

Omul traieste un intr-un basm.

Nu comentez aspectul cu fiabilitatea,toate sunt bune pana isi bate cineva joc de ele.

Dar DR-ul e clar mai nervos decat XT-ul iar partea cu ciclistica depinde de gusturi si inaltime,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bebi.lasa-l pe comunistu ala visator si hai sa ne dam tu cu dr-u meu si io tt-u tau..

sa moare "camionagii" de ciuda.

 

 

 

 

Imi vine sa lesin de ras. :D :) :kiss:

.... :D si el a vazut numai xt... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca s-a inteles ca eu NU ii dau dreptate lui Kraz, lesinam de ras cand citeam "performante net superioare DR-ului" ha ha ha ha ce glume frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba deja cand vezi intr-un topic amestecate CB500 cu SImson, CZ, DR, XT si TT plmmmm, iti da phoula in lacrimi.

 

:lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua...

 

cer si eu sfatul cunoscatorilor in domeniu, pentru ca nu-mi permit sa ma erijez in rol de "cunoscator enduro" :pentru o tanara don'soara, de 165cm si 52 kg, ce motor s-ar potrivi? (stiu ca deja suna a cliseu, insa e o informatie pretioasa!)..am inteles ca exista motociclete reglabile pe inaltime, insa m-ar interesa si ce cilindree se potriveste, ca nu te poti arunca la 450-600...

 

Multumesc anticipat.

 

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrea sa faca cu el - oras, plimbari forestiere de admirat peisagele care este, se apuca usor usor de hard enduro?

 

Recomandari:

 

- Kawasaki KLX 250;

 

post-2624-1237297377_thumb.jpg

 

- Suzuki DR 350;

 

post-2624-1237297415_thumb.jpg

 

- Yamaha XT 350;

 

post-2624-1237297481_thumb.jpg

 

- Honda XR 250.

 

post-2624-1237297516_thumb.jpg

 

Dintre astea de mai sus cea mai "de recomandat" ar fi Suzuki DR 350 (SHC daca gasiti e si mai bine ca "se lasa" mai mult).

 

Optiuni mai noi (si mai scumpe) ar fi Kawa KLX 250 mai noua, KTM EXC 250; Yamaha WR250F, Honda CRF250X (dar deja o dam la SF-uri :kiss: )

 

Extreme: daca totusi din categoria "250-350" i se par grele (desi ar fi bine sa nu i se para) se poate incerca cu succes un 125: Suzuki DR 125, Honda XL 125, etc; pe de alta parte daca i se par cam vechi si crede ca poate sa stapaneasca ceva mai "maricel", as recomanda un Suzuki DRZ400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrea sa faca cu el - oras, plimbari forestiere de admirat peisagele care este, se apuca usor usor de hard enduro?

 

Recomandari:

 

- Kawasaki KLX 250;

 

post-2624-1237297377_thumb.jpg

 

- Suzuki DR 350;

 

post-2624-1237297415_thumb.jpg

 

- Yamaha XT 350;

 

post-2624-1237297481_thumb.jpg

 

- Honda XR 250.

 

post-2624-1237297516_thumb.jpg

 

Dintre astea de mai sus cea mai "de recomandat" ar fi Suzuki DR 350 (SHC daca gasiti e si mai bine ca "se lasa" mai mult).

 

Optiuni mai noi (si mai scumpe) ar fi Kawa KLX 250 mai noua, KTM EXC 250; Yamaha WR250F, Honda CRF250X (dar deja o dam la SF-uri :angry: )

 

Extreme: daca totusi din categoria "250-350" i se par grele (desi ar fi bine sa nu i se para) se poate incerca cu succes un 125: Suzuki DR 125, Honda XL 125, etc; pe de alta parte daca i se par cam vechi si crede ca poate sa stapaneasca ceva mai "maricel", as recomanda un Suzuki DRZ400.

 

 

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Tot la categoria 165 cm sint si eu :D. Cu capacitatea imi e clar (adica as prefera un 250,350) dar as vrea sa-mi spuna cineva care chiar are inaltimea asta cu ce motor se da si cum se descurca in afara soselei la manevre. Nu ma intereseaza decit pt. plimbari pe forestier, nu vreau sa ma dau prin nici o prapastie. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

....Sal...tututor de aici de la sectia on si off road, vreau sa imi dau cb-ul de aici si sa iau un enduro, ce imi recomandati ?. Merg cel mai mult prin oras, si pe afara cand se iveste ocazie.

 

Imi place transalp sau tdm din cate am vazut, acum or fi mai multe.

 

Am inaltime 193 si 120+ de kile.

 

Daca vrea cineva sa schimbe clasa de moto si sa treaca la naked, sunt deschis la orice combinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Tot la categoria 165 cm sint si eu :banana:. Cu capacitatea imi e clar (adica as prefera un 250,350) dar as vrea sa-mi spuna cineva care chiar are inaltimea asta cu ce motor se da si cum se descurca in afara soselei la manevre. Nu ma intereseaza decit pt. plimbari pe forestier, nu vreau sa ma dau prin nici o prapastie. Merci.

 

Salut, eu sunt putin mai inalt cred ca am 1,68 si prima data cand m-am urcat pe motorul care il am acum m-am cam speriat :lol: .. ajungeam doar cu varfurile. In urmatoarea ora dupa ce l-am cumparat am taiat vreo 2 cm din sa, si am lasat arcul mai lejer, sa se comprime usor cand ma asez pe motor.

 

Acum dupa ce am fost de vreo 6 ori la munte, pe carari, parca tot asa vrea sa fie putin mai jos si din cate am inteles am solutiile cu inaltatoarele de ghidon si un alt arc, mai mic pt suspensia de spate.. mai vedem.

 

Ideea e ca daca vrei sa te dai doar pe forestiere nu trebuie sa-ti faci griji prea mari, sigur o sa te obisnuiesti :cheers:

 

PS. eu am un KTM EXC 250 4 timpi din 2002

 

din cate am observat eu, in locuri ca in pozelede mai jos e bine sa ajungi usor cu piciorul pe pamant, bolovani foarte mari. Pana acum cred ca am cazut din cauza ca nu ajung bine jos doar in 5% din cazuri, in rest am cazut ori ca eram prea obosit ori ca nu puteam stapanii/controla motorul

 

2-enduro-sibiu-poplaca-gura-raului-paltinis-saua-batrana-693533444.jpg

 

2-enduro-sibiu-poplaca-gura-raului-paltinis-saua-batrana-906963284.jpg

 

Multa bafta :lol: Este un hobby foarte frumos, de cand am luat motorul, am iesit in fiecare duminica, cu exceptia la 2 duminici, una a fost enduro maniaco depresiv si alta in care am fost plecat din oras.

Editat de ovisopa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca ma bag k musca'n lapte....dar poate cineva doreste un Dr 650 RSu din 90 in stare impecabila. Motorul este complet nou, piston nou, lant nou, frane noi, crash bars, toba sport etc pentru informatii dati un click in semnatura.

 

Asfalt uscat si sa ne vedem sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
DR 400 pare bun...dar eu am gasit la 5700 euro la Motorteam. Stiti alt loc unde as putea gasi?

 

 

ar mai fi un model cu sa joasa: gas gas pampera 400, un motor cuminte si care iarta multe, daca te intereseaza da un call 0746188480

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
Tot la categoria 165 cm sint si eu :). Cu capacitatea imi e clar (adica as prefera un 250,350) dar as vrea sa-mi spuna cineva care chiar are inaltimea asta cu ce motor se da si cum se descurca in afara soselei la manevre. Nu ma intereseaza decit pt. plimbari pe forestier, nu vreau sa ma dau prin nici o prapastie. Merci.

 

daca nu ti-ai luat inca, vezi gama GAS GAS de la www.patrickmoto.ro preturile sunt ffbune, iar de calitate cred ca stie toata lumea....

 

Mesaj completat

Salut!

Vreau sa imi iau si eu un motor de enduro sau cross, am prins gustul de cand mi-am luat permisul pe un enduro. De doi ani visez la asta si a venit in sfarsit vremea sa-mi cumpar. Insa nefiind priceput deloc nu stiu inspre ce sa ma orientez...ma gandeam la KTM sau Suzuki insa as vrea si alte pareri mai ales ca am nevoie de el si pentru drumurile din Bucuresti tot anul.

Astept sfaturi si multumesc anticipat!

Editat de MOTOMANIA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Am un sv650N de un sezon si vreau sa-l schimb pe hard enduro. Plimbarile pe sosele nu-mi satisfac nevoile. As vrea una cu care sa ma pot duce la servici zi de zi (cam 10km trafic urban), si cand am timp sa ies pe coclauri cu o incalzire de max 100km asfalt. Am citit lucruri foarte bune despre DRZ dar nu l-am incercat inca. Bugetul meu ar fi sv-ul la schimb (sau daca-l vind cash-ul) eventual as mai putea sari cu cu vroe 500de euroi (mai am de cumparat si echipament pt. enduro). Am 192cm si 80kg si nu sunt sigur ce model ar fi pe masura mea. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi ar fi minunat. Poate eeste cineva pe aici cu masurile mele si cu experienta in domeniu.

 

Multam

Editat de roll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

cel mai bine e sa incerci intai,pe toate partile...sa vezi cum e.apoi, te hotarasti

Mesaj completat

hombre, nu stiu ce sa zic.daca vrei numai enduro, si nu cross, eu iti recomand un dominator. (honda nx650 dominator).E foarte buna si la drum, asta ca sa nu simti trecerea brusc, si extrem de buna si pe coclauri.e oleaca cam grea (175 de kg) dar se poate modifica usor,poti sa-i mai scazi din greutate si s-o faci mai...sprintena.este o motocicleta extrem de fiabila. eu am una din 89 si merge impecabil.recunosc, abia anul trecut i-am schimbat setul (i-am pus unul de pe un 95 de la dezmembrari) si asta pt ca pierdea ulei pe la supape si am mers mult fara ulei, pana i-am zapacit setul.deci vina a fost a mea.ea ar mai fi mers asa saraca...cel mai bine e sa incerci cat mai multe.asa ar fi cel mai inteligent.cum crezi tu, oricum, iti urez bun venit printre noi, murdaricii!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am un sv650N de un sezon si vreau sa-l schimb pe hard enduro. Plimbarile pe sosele nu-mi satisfac nevoile. As vrea una cu care sa ma pot duce la servici zi de zi (cam 10km trafic urban), si cand am timp sa ies pe coclauri cu o incalzire de max 100km asfalt. Am citit lucruri foarte bune despre DRZ dar nu l-am incercat inca. Bugetul meu ar fi sv-ul la schimb (sau daca-l vind cash-ul) eventual as mai putea sari cu cu vroe 500de euroi (mai am de cumparat si echipament pt. enduro). Am 192cm si 80kg si nu sunt sigur ce model ar fi pe masura mea. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi ar fi minunat. Poate eeste cineva pe aici cu masurile mele si cu experienta in domeniu.

 

Multam

 

 

Suzuki DR-650RSE

Honda Dominator

Yamaha 6x0 Tenere

 

Sau fratii lor mai mici:

Suzuki DR-350

Suzuki DRz-400

Honda XR (250/400/650 -- bafta la gasit vreuna)

Yamaha TT inmatriculata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

...sa faci enduro cu "vacile" de mai sus, gen dominator...e cam dificil. eu la 1.85 si 95 de kile mai ca mi se sparge o vena cand ridic de jos WR-ul meu, care are 140 kg la plin, nu 180 ca Dominatorul. Daca vorbim de dual-purpose...atunci e altceva. Dar parca tu ziceai ca vrei enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, eu la 1,80 cu 65 de kg (ma bate vantul daca nu-s atent), dupa stat o nopate la cort si plimbat o zi intreaga pe niste drumuri unde matale cu WRul ti-ai fi pus mainile in cap, mi-am ridicat de vreo trei ori vaca din namol. Fara sa ma spetesc macar.

 

Desigur, daca te apleci sa o ridici ca pe o cutie de pantofi o sa iti rupi salele. Daca o ridici stand pe partea cu ghidonul, cu spatele drept, si tragi de capatul cu manson, e simplu.

 

 

 

Nu spun aici ca nu e cu MULT mai misto sa faci enduro cu o capra de 120kg decat cu o vaca de 180 sau - doamne fereste - un tanc de 240 (BMW GS).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...