Sari la conținut

Accident Usor Pod Baneasa ,langa Petrom 30iun


Saddleback
 Share

Postări Recomandate

S-a intamplat luni dimineata (30.06.08) la ora 7:30 in fata la Petrom inainte de podul Baneasa ,in directia Otopeni.

Mergeam printre masini pe Eliminatorul meu de 125 , aveam 30 km/h maxim,eram intre benzile 1 si 2 ,blocaj ca de obicei,masinile stationau; aproape de Petrom ,din fata unui microbuz imi sare din dreapta un pieton care nu s-a asigurat cand travesra printre masini .Impact , nu am timp sa ating frana,sunt aruncat in masina din stanga si apoi in cea din dreapta ,forta de frecare isi spune cuvantul si ma opresc.

Ma dezmeticesc un pic,ma ridic, ma uit in spate pietonul se ridicase , m-a verificat dintr-o privire si a fugit.

Apoi politie,smurd,am fost dus la Elias, radiografii >nu e nimic rupt ,cateva contuzii ,o zgaraietura pe tibie si o glezna umflata ,iar motorul un pic sifonat pedala schimbatorului indoita,oglinda sparta ,aripa fata un pic indoita .

Rezultatul legal : eu vinovat,permisul suspenat pe perioada nedeterminata pana la solutionarea dosarului care s-a dechis la parchet impotriva mea pentru vatamare corporala ( eu fiind si vatamatul ).

Merg in bucuresti cu motorul de aproape un an de zile,mergeam des bucresti -otopeni la servici ,nu stiu daca o sa-l mai folosesc ca pe un mijloc de transport curent,ca pe o unealta :bigstar: ,e pacat si de mine si de el .

Anul trecut ,in vara am venit pe el din Germania,de cand mi-am luat carnetul nu mai mersesem cu altceva;drumul a fot un deliciu ,am venit prin muntii austrieci nu am ales autostrada .Totul a fost bine si frumos,pana cand am trecut in ungaria ,simteam deja ca nu mi se mai respecta spatiul meu pe sosea,mi se taia fata,ma presau sa depaseasca...era evident ca ma apropii de casa.

Aveti mare grija in oras ,este mai periculos decat 10 dumuri lungi;si atentie la AUTOBUZE,MICROBUZE, lumea traverseaza prin fata si nu se asigura ; in general incetiniti acolo unde vi se ingusteaza campul vizual .

Mi s-a mai intamplat la un semafor sa-mi sara o tanti in fata prin fata autobuzului dar aproape ca pusesem piciorul jos,mergeam foarte incet si am putut frana .

Saptamanile trecute ,un prieten cu un motor de viteza a fost "oprit" de o dacie care nu dat prioritate, nu a avut nici o fractura ,doar ca se resimte si acum.

Conduceti cu grija in oras !

 

 

Drum liber!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai permisul suspendat ci il ai retinut cu posibilitatea de prelungire lunara ... ai ascultat cu nasul si ai inteles cu ochii ce ti s-a spus la Udriste. Dosarul tau este NUP din start nu o sa te judece nimeni pt vatamarea ta corporala. Pacat ca nu a ajuns si boul de pieton la spital asa nu mai trebuia sa treci prin tot rahatul asta .... (sunt rau da, stiu!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA , un pic acid :kiss:

 

Am ascultat bine,numai ca in romania nu ti se spune mai nimic ,politistul de la udriste apoape a fost deranjat de mine in ziua cu pricina .

Permisul a ramas la el ,exact asa s-a exprimat " ramane la mine " ,pana cand se solutioneaza dosarul ;atat a stiut sa spuna,nici in ce consta , nu stiu daca stie el ce inseamana NUP, mi-a spus doar sa merg sa-mi reinnoiesc dovada pe care mi-a eliberat-o pentru a putea conduce fara permis.

Cum se poate incheia procesul si ce inseamna NUP am mai intrebat si eu prietenii.

Cat va dura? de cate ori va trebuii sa merg la parchet pentru a-mi reinnoii dovada ,si pentru a parcurge pasii procesului nu stiu; e clar ca ma astepata nenumarate drumuri presarate cu injuraturi si rememorarea evenimentului .

Dar poate ca asta e cel mai usor lucru din ceea ce i se poate intampla unui motociclist in bucuresti .

 

 

Si ca sa revin pe sosea : orice sugestie de service pentru chopper e bine venita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La parchet te duci o singura data ... in alea 15 zile in care ai dovada valabila cu o cerere prin care soliciti procurorului aprobarea prelungirii dovezii.

2. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile la Udriste cladirea veche corp A camerele 2bis sau 4 dupa caz!

3. O sa dureze in jur de 3-4 luni toata tarasenia asta cu o mica marja de eroare tinand cont ca e vara, concedii, accidente multe etc!

4. Valabil si la tine si la toti ceilalti... cereti toate informatiile necesare cand sunteti acolo DEOARECE toti cei de acolo sunt obligati sa vi le prezinte!

 

Alte intrebari? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai permisul suspendat ci il ai retinut cu posibilitatea de prelungire lunara ... ai ascultat cu nasul si ai inteles cu ochii ce ti s-a spus la Udriste. Dosarul tau este NUP din start nu o sa te judece nimeni pt vatamarea ta corporala. Pacat ca nu a ajuns si boul de pieton la spital asa nu mai trebuia sa treci prin tot rahatul asta .... (sunt rau da, stiu!!)

 

 

de unde sti tu ca nu vrea sa se dea singur in judecata pentru vatamare corporala :kiss::D=)) cea mai aberanta lege asta e......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciocan peste deget=vatamare corporala

Cazut din pom=tentativa de omor

 

Concluzia mea:Daca ai cazut cu motorul(nu mai conteaza din vina cui)nu chema politia,salvarea,ca-ti faci dosar penal!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La parchet te duci o singura data ... in alea 15 zile in care ai dovada valabila cu o cerere prin care soliciti procurorului aprobarea prelungirii dovezii.

2. Prelungirea se face din 30 in 30 de zile la Udriste cladirea veche corp A camerele 2bis sau 4 dupa caz!

3. O sa dureze in jur de 3-4 luni toata tarasenia asta cu o mica marja de eroare tinand cont ca e vara, concedii, accidente multe etc!

4. Valabil si la tine si la toti ceilalti... cereti toate informatiile necesare cand sunteti acolo DEOARECE toti cei de acolo sunt obligati sa vi le prezinte!

 

Alte intrebari? :kiss:

la care parchet se merge pt prelungirea dovezii? in cazul in care dosarul e inca la politie si nu a ajuns la parchet?

si cei de acolo poate ca sunt obligati sa iti dea informatiile necesare dar ce faci incazul in care nu te baga nimeni in seama, sau iti dau un raspuns evaziv doar asa ca sa scape de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la care parchet se merge pt prelungirea dovezii? in cazul in care dosarul e inca la politie si nu a ajuns la parchet?

si cei de acolo poate ca sunt obligati sa iti dea informatiile necesare dar ce faci incazul in care nu te baga nimeni in seama, sau iti dau un raspuns evaziv doar asa ca sa scape de tine.

 

 

pt prelungirea dovezii tre sa te duci la parchet, la universitate, sa completezi nustiuce cum ca dsarul e cu NUP si sa meri la udriste sa-tzi prelungeasca dovada. dak accidentul s-a petrecut in sect 1 te ducu direct la udriste unde comletezi ala, il trimit ei la parchet si a 2-a zi te duci pt stampila. de cacao oricum...dureza, se sta la coada...etc. mai e o duda, daca s-a dat deja NUP te duci in cladirea noua la nustiucine (tre sa ai o relatzie sa te indrume), scrie pe dovada ca s-a dat deja NUP si nu mai trebe sa treci prin completari de foi etc si-tzi pune stamipa direct pt prelungire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii .

 

O sa merg la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 1 (strada Scaune nr 1-3 , langa piata Rosseti ), dupa cum mi-a spus dl politist de la Udriste, unde o sa depun cererea pentru prelungirea dovezii .

 

Sper sa se rezolve in cateva luni si sa merg doar o singura data la parchet asa cum spunea Nightwolf .

O sa revin cu amanunte dupa ce o sa le traiesc pe pielea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat rapid pt cei care cad singuri sau patesc ca aici.... sa fuga autorul. puteti Chema salvarea, dar as declarati ca voi nu va aflati in Miscare! nimeni nu plate verifica asta (soar sa nu fiti pe magheru), si dosarul se inchide din start si aveti carnetul in buzunar pe loc! Legea la noi e tampita asa ca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te duci si la spital dar sa pleci de acolo inainte sa vina politia ... in cazul asta nu are nimeni ce sa-ti faca se scrie in diagnostic ca victima a parasit camera de garda fara incuviintarea medicului si cu asta basta. Tu dpdv legal esti in regula, ai fost la fata locului nu ai fugit, te-ai dus la spital, ai asteptat ai plecat ... ura si la gara ... Ideea e ca nu iti da nimeni autorizatie de reparatie asta e partea fff proasta in toata istoria asta, iar la tamponari nu te poti duce sa declari accidentul :angryfire:

 

un sfat rapid pt cei care cad singuri sau patesc ca aici.... sa fuga autorul. puteti Chema salvarea, dar as declarati ca voi nu va aflati in Miscare! nimeni nu plate verifica asta (soar sa nu fiti pe magheru), si dosarul se inchide din start si aveti carnetul in buzunar pe loc! Legea la noi e tampita asa ca....

 

Nu exista ca nu erai in miscare ... daca erai pe drum public ura si la gara erai in stationare tot se face dosar. E eronat ceea ce spui tu. Orice vatamare constatata pe un drum public se considera accident rutier (daca a fost implicat minim un vehicul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciocan peste deget=vatamare corporala

Cazut din pom=tentativa de omor

 

Concluzia mea:Daca ai cazut cu motorul(nu mai conteaza din vina cui)nu chema politia,salvarea,ca-ti faci dosar penal!!!!!

 

bai, nene, ce-si mai dau unii singuri de lucru... auzi, sa-ti faca dosar penal ca te-ai faultat singur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut ,in vara am venit pe el din Germania,de cand mi-am luat carnetul nu mai mersesem cu altceva;drumul a fot un deliciu ,am venit prin muntii austrieci nu am ales autostrada .Totul a fost bine si frumos,pana cand am trecut in ungaria ,simteam deja ca nu mi se mai respecta spatiul meu pe sosea,mi se taia fata,ma presau sa depaseasca...era evident ca ma apropii de casa.

Aveti mare grija in oras ,este mai periculos decat 10 dumuri lungi;si atentie la AUTOBUZE,MICROBUZE, lumea traverseaza prin fata si nu se asigura ; in general incetiniti acolo unde vi se ingusteaza campul vizual .

Mi s-a mai intamplat la un semafor sa-mi sara o tanti in fata prin fata autobuzului dar aproape ca pusesem piciorul jos,mergeam foarte incet si am putut frana .

Saptamanile trecute ,un prieten cu un motor de viteza a fost "oprit" de o dacie care nu dat prioritate, nu a avut nici o fractura ,doar ca se resimte si acum.

Conduceti cu grija in oras !

 

 

Drum liber!

 

 

Salut,

 

Si tu brutus?

Si eu am fost anu tracut in germania...si era exact cum zici tu MARE DIFERENTA!!! intre germania->ungaria->ROMANIA in aceasta ordine cam ca o altitudine de 10000m si nivelul marii. Suntem asa cum suntem si se cunoaste :angryfire:

 

Ma bucur ca s-a mai gandit cineva la excursia asta, incepator fiind. Te formeaza super bine(Pentru ADEVARATA EUROPA)

Numai bine,

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , bai laure :angryfire:

 

Da e foarte bine sa ai o astfel de experienta ca motociclist ; si cred ca ar fi util pentru noi toti romanii ,fie ei pietoni,conducatori auto si tot felul , daca am putea face o astfel de excursie in partea mai civilizata a europei .Daca din 100 , 20 ar intelege ce inseamna ordinea, legea si mai ales respectul , am putea merge mai linistiti pe strazi ,mai putin crispati in metrou, mai cu mult drag la servici . Dar pentru ca nu se poate organiza o atfel de excursie grandioasa ,cei 20% se gandesc ca ar fi mai bine sa fie vizitatori in romania .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te duci si la spital dar sa pleci de acolo inainte sa vina politia ... in cazul asta nu are nimeni ce sa-ti faca se scrie in diagnostic ca victima a parasit camera de garda fara incuviintarea medicului si cu asta basta. Tu dpdv legal esti in regula, ai fost la fata locului nu ai fugit, te-ai dus la spital, ai asteptat ai plecat ... ura si la gara ... Ideea e ca nu iti da nimeni autorizatie de reparatie asta e partea fff proasta in toata istoria asta, iar la tamponari nu te poti duce sa declari accidentul :angryfire:

 

 

 

Nu exista ca nu erai in miscare ... daca erai pe drum public ura si la gara erai in stationare tot se face dosar. E eronat ceea ce spui tu. Orice vatamare constatata pe un drum public se considera accident rutier (daca a fost implicat minim un vehicul).

Nu poti pleca din camera de garda cane vrei tu, in primul rand pt ca pt orice interventi medicala ti se va solicita CI sau datele. So tot dau de tine. Despre ce zic eu, poti lejer declara ca erai pe trotuar, Deci pulitia nu mai are nici o atributie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce ti s-a intamplat. Asta este legea, din pacate, de fiecare data cand exista o victima, se formeaza dosar penal avand ca obiect infractiunea de vatamare corporala din culpa.

 

Vreau sa fac cateva precizari:

 

- retinerea permisului in cazul tau este o tampenie : el nu este suspendat, ci, se spune, este "retinut pentru cercetari". Asta este trecut probabil si pe autorizatia ta de provizorie. Chestia asta se cheama in limbaj juridic ridicare de inscrisuri. Ce nu au cum sa explice ei este "ce vor sa cerceteze la permisul tau". Daca e fals? Expertiza grafologica, eventual? Nicidecum..Retinerea permisului pentru cercetari este o practica a militiei, ramasa din 1900 toamna si perpetuata, prin care ei se asigura ca daca vor avea nevoie de o declaratie de-a ta ca sa inchida dosarul, vei fi prompt. In cazul in care nu predai premisul, invocand faptul ca nu-l mai gasesti, nu ti s-ar fi intamplat nimic.

 

- sfatul meu este sa te prezinti de urgenta la Udriste si sa intrebi daca dosarul tau a plecat deja la Parchet. Daca nu, scrie repede o cerere adresata procurorului prin care soliciti prelungirea dovezii pentru 30 de zile, astfel incat sa nu fii obligat sa mai faci un drum la parchet. De la parchet dosarul se intoarce la Udriste pentru continuarea cercetarii, in cadrul careia vor fi completate declaratiile etc. De aici pleaca din nou la parchet pentru a se da solutia de NUP. Chiar si asa, cand se intoarce dosarul la Udriste, cei de aici vor putea sa iti aplice o sanctiune, chiar suspendarea permisului. Asa ca atentie ce scrii in declaratii.

 

- Imi pare rau ca nu ne cunoastem personal. un caz de al tau nu ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 saptamani.

 

bine ca esti tu sanatos, si, retine, cand mai ai incidente usoare, e mai oportun sa te duci la spital fara sa declari faptul ca incidentul s-a petrecut pe sosea. Spitalul tine legatura in timp real cu Politia, este chiar o obligatie a lor, asa ca cine sfatuia sa pleci de la spital dupa ce te-a adus cu salvarea nu dadea un sfat bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ce ti s-a intamplat. Asta este legea, din pacate, de fiecare data cand exista o victima, se formeaza dosar penal avand ca obiect infractiunea de vatamare corporala din culpa.

 

Vreau sa fac cateva precizari:

 

- retinerea permisului in cazul tau este o tampenie : el nu este suspendat, ci, se spune, este "retinut pentru cercetari". Asta este trecut probabil si pe autorizatia ta de provizorie. Chestia asta se cheama in limbaj juridic ridicare de inscrisuri. Ce nu au cum sa explice ei este "ce vor sa cerceteze la permisul tau". Daca e fals? Expertiza grafologica, eventual? Nicidecum..Retinerea permisului pentru cercetari este o practica a militiei, ramasa din 1900 toamna si perpetuata, prin care ei se asigura ca daca vor avea nevoie de o declaratie de-a ta ca sa inchida dosarul, vei fi prompt. In cazul in care nu predai premisul, invocand faptul ca nu-l mai gasesti, nu ti s-ar fi intamplat nimic.

 

- sfatul meu este sa te prezinti de urgenta la Udriste si sa intrebi daca dosarul tau a plecat deja la Parchet. Daca nu, scrie repede o cerere adresata procurorului prin care soliciti prelungirea dovezii pentru 30 de zile, astfel incat sa nu fii obligat sa mai faci un drum la parchet. De la parchet dosarul se intoarce la Udriste pentru continuarea cercetarii, in cadrul careia vor fi completate declaratiile etc. De aici pleaca din nou la parchet pentru a se da solutia de NUP. Chiar si asa, cand se intoarce dosarul la Udriste, cei de aici vor putea sa iti aplice o sanctiune, chiar suspendarea permisului. Asa ca atentie ce scrii in declaratii.

 

- Imi pare rau ca nu ne cunoastem personal. un caz de al tau nu ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 saptamani.

 

bine ca esti tu sanatos, si, retine, cand mai ai incidente usoare, e mai oportun sa te duci la spital fara sa declari faptul ca incidentul s-a petrecut pe sosea. Spitalul tine legatura in timp real cu Politia, este chiar o obligatie a lor, asa ca cine sfatuia sa pleci de la spital dupa ce te-a adus cu salvarea nu dadea un sfat bun.

ce simplu pare spus de tine. scuze ca ma bag si eu in seama dar sunt intr-o situatie asemanatoare dar mult mai complicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat de dimineata pentru a-mi prelungii dovada de circulatie :

 

-7:45 eram la juecatria de pe str Scaune ,piata Rosseti - aflu ca pentru secorul 1,unde s-a intamplat accidentul meu , nu trebuie sa mai fac aici cerere ,ci sa merg direct la Udriste camera 18

- 8:10 -Udriste camera 18- pentru prelungirea dovezii " asteptati" pana la ora 9

-9:00- intru in birou, sunt poftit (mai cu sictir ) sa iau o cerere si cu copia dupa buletin si dovada sa merg la scretariatul lor sa aflu la cine este dosarul

-9:10 merg la secretariat ,(este in acelasi corp cu camera 4si 2) ,iarasi ii derajez pe domnii politisti, mi se spune ca daca esti ceatean roman ar trebuii sa stii legile tarii (evident confunda legile cu procedura ) , dar si asa dupa spusele lui eu zic - ar fi mai bine sa fim toti polititsti

-9:25 -iau cererea cu datele pe care le-au notat " secretarii " pe ea, date referitoare la soarta dosarului , si o duci la camera 18

-9:30 la camera 18 , dl procuror , in uniforma de politist ,imi spune sa vin si luni ,dupa ora 12 la camera 2 bis , sa vad daca mi se aproba cererea de prelungire a dovezii

Nu mai e nevoie sa fac alte comentarii, stiti cum este prin birouri,stiti cum "ii deranjati " pe domnii politisti , platiti de voi , ca sa fie deranjati

 

Sper sa se termine cu bine ,si mai repede , pentru ca dupa ce m-am implicat in primele cozi si piste false din acest proces al birourilor , usilor si hartiilor de degeaba , si mai ales dupa ce am citit si post-ul lui duracell , nu am pot astepta decat la ce e mai nasol .

 

Daca sunteti implicati in chestiuni asemanatoare , sfatul meu sa va informati cat mai bine, sa intrebati peste tot, sa deschideti usile si sa intrebati , nu asteptati sa va intrebe ei ceva , sau sa va inlesneasca cumva asteptarea ; ei din asta traiesc ,din asteptatul nostru la usi si dupa cum spunea cineva printre mesajele de inceput : ei isi dau singuri de lucru .

 

Mergeti cu grija si cascati ochii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frustrant si absolut gratuit sa ai de-aface cu politia romana.

 

Asadar,am fost azi la udriste pentru a mi se prelungi efectiv dovada de circulatie dupa ce vineri am depus cererea pentru acest lucru.

Pentru luna viitoare trebuie sa pierd iarasi 2 zile pentru prelungire am intrebat daca pot face de acum cererea pentru luna viitoare , nu se poate , mi-a raspuns ranjind dl procuror (politist si el ) , trebuie sa vii cu 2 zile inainte de expirarea dovezii.

Iar un domn politist ,care elibera aceste dovezi (punea stampila adica) mi-a zis ac nu poate sa estimeze in nic un fel cand va fi solutionat dosarul ,ca poate dura si un an ,dupa cum imi dadea exemplu pe un tanar care fusese in fata mea.

Va sa zica ei si-au dat singuri de lucru , un dosar absurd ,nascut mort , pentru a ma plimba pe mine degeaba 2 zile pe luna , timp in care pe langa banii pierduti de la servici , starea mea de spirit ma trimite numai catre scenarii dintre cele mai negre legate de tara asta .

 

Vreau sa intreb pe cei care e pricep ( duracell de exemplu ) : ce se poate face in aceasta situatie?

1. poate fi cineva tras la rasundere?

2. putem da pe cineva in judecata? (statul roman de exemplu ) : pentru ca sunt convins ca povestea asta fara rost si in bataie de joc se repeta pentru multi asemeni mie.

3. pot circula fara permis ? si in cazul in care sunt oprit si spun ca nu-l am , in cazul asta sa primesc doar amenda ca nu-l am la mine? sau se poate verifica prin statie si daca afla ca eu am dovada neprelungita pot sa-mi inrautatesc situatia?

 

 

Si inca ceva, un sfat : in cazul in care aveti un accident de acest gen,fara urmari grave ,fara vatamari grave , nu mai chemati salvarea ,daca vine politia poate o sa luati o amenda mica si sa dati rca-ul ceor carora le-ati avariat masinile si atat ,ramaneti cu permisul si fara dosar in cazul in care nu se vor raorta vatamari corporale alfel vedeti ce patiti.

Daca gresesc cu va , va rog sa ma corectati.

 

Bucurati-va de motor si conduceti cu grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa legea statului roman, ne indeamna ca atunci cand facem un accident usor, sa ne ridicam si sa o luam la sanatoasa. Sper ca stiti ca exista posibilitatea ca din cauza adrenalinei sa nu simti nimic pe moment, sa te ridici si sa cazi lat 10m mai departe, intr-o situatie mult mai grava.

 

Chestia cu venitul pe motor din Germania am patit-o si eu. Suntem vai steaua noastra. :( Gropi, caini, cai, vaci, nisip, semne ioc, soferi criminali, praf, mazga, pietoni peste tot etc. La noi nu ai nici 5% din ce inseamna placerea de a merge cu mottoru. De la granita pana in Bucuresti, ma hotarasem sa vand motoru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...