Sari la conținut

Accident Usor Pod Baneasa ,langa Petrom 30iun


Saddleback
 Share

Postări Recomandate

cred ca am fost cel mai norocos. ieri m-am dus la udriste( e adevarat ca am stat vreo 2 ore pe acolo) de la cercetari penale sector 4 mi-a trecut nup cu nr de dosar si semnatura respectivului si cu asta scrisa pe dovada m-am dus jos la seful de la accidente usoare si cercetari penale care fara nici macar o remarca mi-a dat prelungire pe dovada. sper ca si alti motoristi sa fie la fel de norocosi ca si mine in aceasta privinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si a venit momentul de necrezut in care politia romana m-a sunat pe mobil ( ieri 5 aug) si m-a invitat la udriste sa-mi ia o declaratie si sa-mi dea permisul ; teapa , am dat azi declaratia cum ca nu depan plangere , dar permisul nu mi-l dau, ba mai mult , in urma ultimei hotarari de guvern intrata in vigoare azi (eu am fost printre primii pacaliti ) nu mai am voie nici sa-mi prelungesc dovada, asa ca pana se va rezolva dosarul trebuie musai sa stau pe dreapta .

 

Enjoy Romania or dye changing it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si a venit momentul de necrezut in care politia romana m-a sunat pe mobil ( ieri 5 aug) si m-a invitat la udriste sa-mi ia o declaratie si sa-mi dea permisul ; teapa , am dat azi declaratia cum ca nu depan plangere , dar permisul nu mi-l dau, ba mai mult , in urma ultimei hotarari de guvern intrata in vigoare azi (eu am fost printre primii pacaliti ) nu mai am voie nici sa-mi prelungesc dovada, asa ca pana se va rezolva dosarul trebuie musai sa stau pe dreapta .

 

Enjoy Romania or dye changing it!

 

Tot mai des ma gandesc sa parasesc aceasta tara. Mi-e scarba sa o spun, insa daca ai o relatie sau ceva iti iei permisul repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si a venit momentul de necrezut in care politia romana m-a sunat pe mobil ( ieri 5 aug) si m-a invitat la udriste sa-mi ia o declaratie si sa-mi dea permisul ; teapa , am dat azi declaratia cum ca nu depan plangere , dar permisul nu mi-l dau, ba mai mult , in urma ultimei hotarari de guvern intrata in vigoare azi (eu am fost printre primii pacaliti ) nu mai am voie nici sa-mi prelungesc dovada, asa ca pana se va rezolva dosarul trebuie musai sa stau pe dreapta .

 

Enjoy Romania or dye changing it!

 

Eu cred ca il luam la 3 pazeste pe politistul care m-a suna....... sa minta asa cu nerusinare (vino sa-ti dau permisul) !!!

Despre ce hotarare de guvern este vorba?....ceva detalii? Cred ca este solutia lor la supraglomeratia de pe strazi, retin permise si nu mai elibereaza dovezi k sa fim mai putini.

Sa fiu in locul tau m-as duce saptamanal la Udriste, as depune cereri catre comandant prin care as solicita un raspuns scris cu privire la stadiul dosarului (trebuie sa primesti raspuns, ii obliga legea). Si faci asta pana se rezolva.....

Editat de Mr_Bert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca il luam la 3 pazeste pe politistul care m-a suna....... sa minta asa cu nerusinare (vino sa-ti dau permisul) !!!

Despre ce hotarare de guvern este vorba?....ceva detalii? Cred ca este solutia lor la supraglomeratia de pe strazi, retin permise si nu mai elibereaza dovezi k sa fim mai putini.

Sa fiu in locul tau m-as duce saptamanal la Udriste, as depune cereri catre comandant prin care as solicita un raspuns scris cu privire la stadiul dosarului (trebuie sa primesti raspuns, ii obliga legea). Si faci asta pana se rezolva.....

 

Salut dragi colei motociclisti , nepacaliti de sistem sper

 

Este vorba despre decizia nr. 742/2008 ce face referire la prevederile art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002

 

Iata articolul :

 

"Prin Decizia nr. 742/2008, publicata marti in Monitorul Oficial, Curtea Constitutionala a decis ca prevederile art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice sunt neconstitutionale, lovind direct in Politia Rutiera despre care astfel s-a stabilit faptul ca nu se poate substitui instantei de judecata.

 

 

 

Curtea Constitutionala a solutionat la sfarsitul lunii iunie exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, exceptia ridicata de Avocatul Poporului.

 

Prin Decizia nr. 742/2008, Curtea Constitutionala a admis exceptia de neconstitutionalitate si a decis ca prevederile OUG nr. 195/2002 criticate, contravin Constitutiei , asa cum anunta Avocatnet.

 

Obiectul exceptiei de neconstitutionalitate

 

Obiectul exceptiei de neconstitutionalitate l-a constituit art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, care prevede:

"Prelungirea dreptului de circulatie, atunci cand dovada inlocuitoare eliberata in conditiile alin. (4) prevede acest drept, se poate dispune, cu cate 30 de zile, de catre seful politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectueaza urmarirea penala sau care exercita supravegherea cercetarii penale ori la propunerea instantei de judecata care solutioneaza cauza penala ori plangerea introdusa impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, pana la dispunerea neinceperii urmaririi penale ori scoaterii de sub urmarire penala sau, dupa caz, pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti".

 

Potrivit art. 111 alin. (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, "permisul de conducere al conducatorului de autovehicul sau tramvai, implicat intr-un accident de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, se retine de catre politia rutiera daca autorul accidentului a incalcat o regula de circulatie, eliberandu-se dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, in conditiile stabilite in regulament".

 

Curtea Constitutionala: Principiile separatiei si echilibrului puterilor in stat sunt incalcate

 

In decizia Curtii Constitutionale se arata ca modul in care a fost reglementat rolul sefului politiei rutiere, al instantei de judecata si al procurorului, in cazul procedurii prevazute in dispozitiile criticate din OUG nr. 195/2002, "este intr-o totala contradictie cu statutul constitutional al acestora, precum si cu principiul separatiei si echilibrului puterilor in stat."

 

Potrivit art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, prelungirea dreptului de circulatie se poate dispune de catre seful politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectueaza urmarirea penala sau care exercita supravegherea cercetarii penale ori la propunerea instantei de judecata care solutioneaza cauza penala ori plangerea introdusa impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei.

 

"Prin urmare, procurorul sau, dupa caz, instanta de judecata au doar prerogativa de a propune luarea masurii de prelungire a dreptului de circulatie, decizia in acest sens fiind luata de seful politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta. Conferind acestuia din urma prerogativa dispozitiei, asadar a competentei de a decide cu privire la o propunere formulata de judecator sau de procuror, dispozitiile criticate determina o ingerinta a puterii executive in activitatea autoritatii judecatoresti", potrivit Deciziei nr. 742/2008.

 

In plus, Curtea Constitutioanala a considerat ca reglementarea competentei unui reprezentant al puterii executive de a confirma sau infirma actele unui reprezentant al autoritatii judecatoresti este in contradictie si cu dispozitiile art. 124 alin. (3) din Constitutie, potrivit carora "judecatorii sunt independenti si se supun numai legii".

 

Mai mult se incalca si prevederile constitutionale ale art. 131 alin. (1) potrivit carora, "in activitatea judiciara, Ministerul Public reprezinta interesele generale ale societatii si apara ordinea de drept, precum si drepturile si libertatile cetatenilor", cata vreme seful politiei rutiere poate aprecia si decide cu privire la un act prin care Ministerul Public, prin procurori, isi exercita prerogativele constitutionale.

 

De asemenea, Curtea Constitutionala a mai aratat ca "prin acest mod de reglementare, in sensul ca prelungirea dreptului de circulatie reglementat de art. 111 alin. (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 se poate dispune la propunerea instantei de judecata sau a procurorului, se creeaza practic o substituire a titularului dreptului de circulatie - singurul in masura sa formuleze o cerere cu privire la dreptul sau - de catre instanta de judecata sau procuror, substituire incompatibila cu statutul constitutional al acestor autoritati."

 

Este inadmisibila o astfel de procedura menita sa te plimbe nevinovat pe drumuri, militienii nu fac nimic pentru a-ti da alternative pentru a circula in perioada asta , ba mai mult cu aceasta hotarare ,pusa in aplicare de pe 24 iulie am inteles , se spala cumva pe maini si spun ca ei nu mai pot elibera dovezi de circulatie.

 

Multumesc pt reply-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Si luna de luna m-am deprins cu obiceiul de a merge la Udriste sa-mi prelungesc dovada, prima zi sa depun cererea si a doua pentru a primii stampila pe doada; pana in noiembrie cand a venit in posta vestea ca cineva din judecatorie a deschis si dosarul meu si luat o decizie , am primit un plic ce continea doua foi : prima era un fel de adresa

"

Ministerul Public

Parchetul de pe langa judecatoria

sector 1 bucuresti

 

 

Catre...

Va trimitem alaturat solutia dispusa in dosarul cu nr de mai sus.

Mentionam ca impoiva acesteia puteti depune plangere...."

 

si inca o foaie cu rezolutia:

"Ministerul Public

Parchetul de pe langa judecatoria

sector 1 bucuresti

REZOLUTIE

Procuror .... de la parchetul dpe langa judecatora sector 1 bucuresti. In baza...

CONFIRM:

Propunerea organelor de politie de neincepere a urmaririi penale fata de numitii ..... si ..... ( na. cei doi carora le-am zgaraiat tabla ) sub aspectul infr prev de art 184 al 1 si 3 Cp, intrucat din actele premergatoare efectuate in cauza rezulta ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii sub aspetul laturii subictive , accidentul roducandu-se din vina exclusiva a perosnei vatamate... ( na. adica a mea) .

Cheltuielile judiciare ramn in sarcina statului.

Solutia se comunica ."

 

Observati ca in ultima fraza se declara ca intr-adevar eu sunt victima :friends:

Dupa ce am citit de 2-3 ori aceste foi tot nu eram sigur ca am in mana finalul astei povesti , termenii si felul de prezentare fiindu-mi straini; am dat cateva telefoane si eram aproape sigur - o sa-mi primesc permisul inapoi .

Am fost cu aceste hartii la seful politiei rutiere la udriste , aceeasi pesoana care imi punea stampila luna de luna pe dovezi

a luat cunostiinta, mi-a scris o amenda , a semnat pe una din foile de la judecatorie si mi-a zis ca-mi pot ridica permisul de la ghiseu.Nu am crezut pana nu l-am vazut , insa permisul meu chiar era in una din cutiile lor cu sute de permise , mai murdar decat il adusesem eu, fiind atins in fiecare zii de mainile curate ale politistului de ghiseu.FIN.

 

Concluzia : Am cazut cu motorul, am stat fara permis, am aflat ca sunt doar un dosar care se va rezolva sau nu , am aflat ca procedura este urmarita fara a judeca justetea aplicarii ei, am aflat ca nu trebuie sa crezi toti politistii , am aflat ca daca nu ti-e rau sa nu te duci la spital si la final am primit si amenda , ah ..si am mai aflat ca dreptatea se face numai in anumite conditii si in mare parte in romania depinde de cati bani ai de dat pentru asta si /sau ce functie ocupi .

In rest numai de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti pleca din camera de garda cane vrei tu, in primul rand pt ca pt orice interventi medicala ti se va solicita CI sau datele. So tot dau de tine. Despre ce zic eu, poti lejer declara ca erai pe trotuar, Deci pulitia nu mai are nici o atributie.

 

Ba chiar poti pleca din camera de garda ca doar nu te leaga aia de pat. Atributia medicilor e sa raporteze incidentu la politie nu sa te tina acolo cu forta. In cazul meu dupa ce au sunat la politie mi-au dat buletinul si cika sa-i astept pe sala. Am stat eu intr-o idee dar dupa un timp am plecat. Am fost a doua zi la udriste si aia n-aveau nici un stres scrisesera in raport ca am plecat pina la venirea lor si totul s-a incheiat asa. Motorul l-am reparat singur.

Aveau si numarul meu de telefon lasat la spital, dar nu m-au sunat sau altceva.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...