Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Eu l-am vazut acum multi ani, a luat si premii, e pe imdb cu 26,000 de voturi, deci e departe de a fi ascuns. E drept ca nu e chiar asa popular ca altele.

» Post actualizat in 29 Jul 2014 20:31

PS: ciind ma uitam la Beliver pe imdb mi-a bagat City of God, e interesant si asta in felul lui.

 

 

In Germania sau Austria nu a fost pe marile ecrane niciodata (l-au lansat doar ca DVD in 2009). I s-a cam blocat distributia in America desi a fost premiat deja de la primul festival la care a participat asa ca a fost intai lansat la rusi si abea un an mai apoi la americani. Ca idee, au facut (recuperat mai degraba) mai multi bani in Spania, de vreo patru ori mai multi, decat in America.

 

Ca si comparatie, minciunica propagandistica captain phillips a facut de peste 400 de ori mai multi bani, numai in portugalia facand mai multi bani decat believer in america. Nu ca m-as mira, nici de chestia in sine si nici de reactia ta :)

 

 

Un film bunicel de care mi-am adus aminte este "Closer"

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Closer e foarte misto.

 

 

Beliver nu e prea comercial si nici cine stie ce bun... in rest e un film destul de celebru.

Daca incerci sa spui ca e anti semit si de aia nu s-a dat pe micile ecrane, nici macar nu e... pur si simplu nu e nici prea prea nici foarte foarte.

Sint sigur ca putea sa faca mai multi bani dar nu chiar orice film decent care nu face bani e o conspiratie.

 

Ca si comparatie, minciunica propagandistica captain phillips

 

 

Cred ca am mai discutat noi asta, mie mi s-a parut Captain Phillips departe de a fi propagandistic, din contra iesi cu gust amar de la el. Daca era propagandistic facea somalezii buni/americanii rai, americanii putini si viteji, solmalejii multi si inarmati si rai rai. Cind de fapt e cu totul altfel.

Ai ajuns ca Diego, vezi propaganda si unde e fix pe dos, critica.


» Post actualizat in 29 Jul 2014 22:35

No Country...? E rapid?

 

Nu dar ala are altele care compenseaza.

N-am zis ca filmele trebuie sa fie rapide, doar ca unele din astea lente le simt mai lente decit pe altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Closer e foarte misto.

 

 

Beliver nu e prea comercial si nici cine stie ce bun... in rest e un film destul de celebru.

Daca incerci sa spui ca e anti semit si de aia nu s-a dat pe micile ecrane, nici macar nu e... pur si simplu nu e nici prea prea nici foarte foarte.

Sint sigur ca putea sa faca mai multi bani dar nu chiar orice film decent care nu face bani e o conspiratie.

 

Nu zic eu, zic ei.

 

What gives? For starters, American History X ends with the redemption of Norton's character. At the climax of The Believer, Danny — facing death — is still arguing with himself, raising questions about Jews as wimps or Zionist storm troopers. This is a touchy topic, notably for Rabbi Abraham Cooper of the Simon Wiesenthal Center, who felt the film didn't work and has publicly said so. Without full-throttle support from the Jewish community, The Believer is on the ropes. Bean, a Conservative Jew from Philadelphia, is a screenwriter with a commercial track record, from Internal Affairs to Enemy of the State. But his film, in some quarters, was beginning to look like a how-to guide for anti-Semitism. Distributors fled in droves.

 

http://www.rollingstone.com/movies/reviews/the-believer-20010101

 

Cred ca am mai discutat noi asta, mie mi s-a parut Captain Phillips departe de a fi propagandistic, din contra iesi cu gust amar de la el. Daca era propagandistic facea somalezii buni/americanii rai, americanii putini si viteji, solmalejii multi si inarmati si rai rai. Cind de fapt e cu totul altfel.

Ai ajuns ca Diego, vezi propaganda si unde e fix pe dos, critica.

 

N-ai facut follow up ca sa intelegi de ce am spus ce am spus atunci. Phillips ala nu numai ca nu a fost erou dar a fost chiar dat in judecata de crew pentru ca i-a bagat in rahat, a fost catalizatorul acelei piraterii si nicicum eroul care a fost descris in film. Asta nu i-a oprit nici pe aia sa faca filmul si sa-l prezinte ca fiind realitatea eroica si nici pe altii sa aplaude in extaz si sa mearga in numar mare la un film patriotic. Somalezii aia wannabe au jucat bine.

 

 

Inca unul din amintiri, oarecum in acelasi registru cu Closer

The Man with Rain in His Shoes 1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Closer to the Moon (2013): ca orice alt film local post 89 e despre comunism bineinteles, e un film ieftin de propaganda sionista, o gasca vesela de evrei jefuieste o masina a BNR ca sa trimita 10.000 evrei in Israel, pardon, sa dea o palma comunismului in general. Sunt executati mai putin una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Closer to the Moon (2013): ca orice alt film local post 89 e despre comunism bineinteles, e un film ieftin de propaganda sionista, o gasca vesela de evrei jefuieste o masina a BNR ca sa trimita 10.000 evrei in Israel, pardon, sa dea o palma comunismului in general. Sunt executati mai putin una.

asta ai inteles tu? trist sa comentezi in felul asta un film de exceptie

 

Inception, bun, logic.

 

Neinteles: Mulholland Drive (2001)

 

http://www.youtube.com/watch?v=xrC3Bf-CvHU

 

Fara sens (doar e despre droguri): Requiem for a Dream (2000)

 

Cretine de-a dreptul:

0) Clockwork orange

1) 1984

2) Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

mai bine te uiti la desene animate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut aseara Capote

dupa crizele de ras initiale cauzate de vocea protagonistului principal si activarea subtitrarii dvd-ului (ceva exrem de rar la mine)

am ramas cu o impresie per general buna.


» Post actualizat in 30 Jul 2014 07:47

alt film recent vazut nu si recent aparut...

Apocalypto al lui Mel Gibson.

mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Cam ca ”Lista lu” Schindler”?

Si ala e de propaganda dar acolo vezi intr-adevar si cinematografie. In asta romanesc e doar propaganda.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am putut sa ma abtin si m-am uitat la Midnight Cowboy. O porcarie deprimanta. Nu asta e problema, ci ca nu are sens.

 

Spoiler (ca sa nu va uitati): Jon Voight un taran de Texas se duce la New York sa se faca gigolo (= hustler, dupa el) impreuna cu prietenul lui cel mai bun, un aparat de radio. Nu merge treaba, asa ca se reprofileaza pe homalai si se face boschetar, cu ajutorul lui Dustin Hoffman. Boschetarul Dustin Hoffman are pneumonie si visul lui e sa se duca in Florida, ca e cald. Se urca ei in autobuz, in drum DH face pipi pe el si cu citiva km inainte de Miami da coltul.

Cred ca a trecut prea multa vreme si filmele clasice incep sa fie pure curiozitati istorice. 8/10 pe IMDB my ass.

 

LE: stati sa ne ridem oleaca. Ad..., pardon, Diego, ce parere ai de Dustin Hoffman? Hint: e evreu.

 

Macar imi place varianta Faith No More a temei:

https://www.youtube.com/watch?v=9s0-EenKPss

» Post actualizat in 30 Jul 2014 14:24

PS: haha, zice pe Wiki ca cica e dintr-o familie de evrei din Iasi :))

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Calin, m-am abtinut sa ti-l recomand, mi-am adus aminte ca ai tu ceva cu Dustin Hoffman. Mie mi-a placut, nu tin ca un film sa aiba un sens, mesaj sau o poanta. Conteaza mai mult ce scene si personaje reuseste sa creeze.

Ma uitam acum cateva zile, intamplator, la un serial mai nou pe HBO, Ray Donovan. Desi sunt cativa actori mai mult decat capabili, e ordinar. Merita sa te uiti doar pt rolul lui Jon Voight. Total atipic pt ce a facut de cand a mai imbatranit, dar revine la aceeasi maniera ca in Midnight Cowboy si alte cateva de cand era tanar.

 

More Dustin :tomato: http://www.youtube.com/watch?v=Z6cOE5IenoY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara Calvary http://www.imdb.com/title/tt2234003/?ref_=fn_al_tt_1 si mi-a placut foarte mult! Nu ma astept sa fie pe gustul tuturor, mai ales la ce am citit pe aici :))

Un film mai mult decat dubios e Under the skin http://www.imdb.com/title/tt1441395/?ref_=nm_flmg_act_11(Da, da e cu Scarlett) :)))

Nu am inteles nimic din el, iar sentimentul ramas a fost tare creepy :stuck:

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cowboy probabil e vorba si de asteptarile create de faptul ca-i considerat asa un clasic. De fapt cred ca se intimpla cam la toate filmele clasice.

Nu e chiar groaznic filmul, are vreo 2 faze chiar amuzante si sindromul fanfaronului e bine prins dar nu e nici o capodopera.

Apropo de Jon Voight tinar, cred ca am mai amintit Deliverance* care mie-mi place chiar numai si pt. imagine. De fapt multe filme din anii 70-80 au imaginea foarte buna, as zice ca mai buna decit multe de-acum. In ziua de azi e si mania cu tenta aia verzuie si culori spalacite.

 

*Asa cum Cowboy e celebru pt. faza cu "I'm walking here" (cica ar fi improvizata de DH, taxiul ala chiar era sa dea pt. ei), Deliverance e cu asta:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai definit perfect, sindromul fanfaronului, cu o tenta deprimanta fara sa fie si tragica. Sunt milioane de ratati care merita portretizati.

Si Voight il intruchipeaza atat de bine... nu trebuie sa faca toti pe Clint Eastwood.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut si Paradise Now, ala palestinian. Merge. Scurt spoiler:

- ce faci in timpul liber?

- ...

- sport, te uiti la filme?

- n-avem cinematograf in Nablus

- ai fost vreodata la film?

- am vazut un cinematograf in copilarie cind l-am incendiat

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti zic ceva amuzant prin coincidenta.

Eram in liceu si ne-a dat proful tema de gindire pt. a doua zi sa facem un eseu scurt despre ce defineste natia. A ascultat pe mai multi si unul a dat exemplul palestineni vs evrei, care sint diferentiati de limba. Proful a zis ca era fix exemplul pe care-l astepta. M-am gindit o vreme la faza asta si mi-am dat seama ca asa e. Nu ai cum sa-ti pastrezi identitatea nationala altfel.

Pe ala-l cheama Hany Abu-Assad. Apropo, in Nazaret, unde e nascut, populatia e majoritar araba. Pe strazi sint megafoane la care se da chemarea la rugaciune, treaba interzisa-n alte orase, din cite-mi aduc aminte. As deriva cu grad mare de certitudine ca-i arab.

 

Tu Adame da-i inainte cu obsesiile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te tii cand ajunge sa se intrebe cum poate sa fie Monty Python and the Holy Grail englezesc, facut de un american si un galez, ori cum poate sa fie Zbor deaspura unui cuib de cuci, american, fiind facut de un ceh, sau E.T. american, cand e facut de un evreu...

 

O sa ajunga sa se uite numai la filme facute de sergiu nicolaescu.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a adus propaganda si evreii pe absolut toate topicurile :)

 

Si mie imi place Gilliam. Brazil, Fear and loathing, 12 monkeys, The fisher king care m-a marcat la vremea lui (ar trebui sa-l revad, probabil o sa fiu dezamagit :)).

De fapt chuiar zilele astea vedeam aventurile lui Munchausen dar m-am oprit din alte motive la prima treime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut și ultimul Terry Gilliam. O aiureală pretențioasă IMHO și foarte foarte prost (Parnassus a fost parfum) . Dacă tot suntem la capitolul "mari regizori, mari dezamăgiri", adaug pe listă "Brazil". Dacă e să recomand un film de Gilliam, mi-au plăcut Fisher King și Munchausen.

 

Brazil e chiar fain. Cam vechi pentru zilele astea dar nah. Oricum daca zici ca nu ti-a placut Brazil si nici ultimul a lu Terry Gilliam trag sperante ca mie o sa imi placa :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...