Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva seriale cu tema politista ,trupe speciale

-The unit

-Graceland

-Flashpoint

-24

-Generatoin Kill

-The pacific

-Last resort

-True Detective

adauga la lista asta si Strike Back :)

daca nu va intereseaza neaparat sa aiba subtitrare, puteti vedea majoritatea filmelor si pe watchseries.lt

au o gramada de mirrors si merg foarte bine. ca bonus scapati de reclamele enervante de pe 990 :)

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Societate totalitariana birocratica kafkaina poate fi interpretat de unul ca Adam ca o asemanare cu 1984...care s-a decretat mai sus ca e propaganda.


» Post actualizat in 02 Aug 2014 07:40

LE: Ha, am ghicit-o:

 

Gilliam has stated that Brazil was inspired by George Orwell's Nineteen Eighty-Four

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Brazil_(1985_film)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut The Conversation mai demult si-l am programat pt. revedere. Recomandarile astea ar trebui sa vina cu disclaimer, pt. ca nu-s filme carora le dau sanse mari de apreciere-n ziua de ani. Nu c-ar fi bine, nu c-ar fi rau, dar in ziua de azi publicul mediu vrea actiune, viteza, sa nu stea camera mai mult de 2 secunde pe un subiect.

 

Am mai vazut Hardcore (1979), merge de-o simbata seara.

 

Si Under the Skin. Nota de 6,5 de pe IMBD mi se pare iar simptomatica pt. publicul de azi, iubitor de Shawshank Redemption.

 

Adame:

main.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inceputul e mai aiurea,dar isi da drumul apoi scuze daca a mai fost mentionat

 

 

http://filmehd.net/13-sins-2014-filme-online.html

 

se pare ca se practica mai nou plagiatul scenariilor si lansarea lor cam in acelasi timp cu originalul( e si el pe site) copia fiind 13 SINS se pare

https://www.youtube.com/watch?v=fPiw3GDDgcc


» Post actualizat in 03 Aug 2014 17:00

http://filmehd.net/ladri-di-biciclette-hoti-de-biciclete-1948-filme-online.html


» Post actualizat in 03 Aug 2014 17:01

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(căutați cu sonorul original, vorbite în engleză sunt sinistre)

Cind am auzit prima data farsi mi-a sunat a amestec de turca cu maghiara :wacko:

 

Inca o vechitura care merge de simbata seara: The Getaway (1972, Steve McQueen + nevasta-sa, una din ele adica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A separation e un film iranian misto.

Am vazut si Under the skin. Mie mi-a placut dar tot nu i-as da peste un 7. Hai 7.5. As accepta ca nu e un film comercial, depinde de gusturi etc.

Problema este ca filmul asta are pe imdb aceeasi nota cu Robocop 2. Acum Robocop are el niste substraturi politico-tehno-distopiene dar tot de rahat este (da, l-am vazut, nu stiu de ce). Sa zicem un 3.

Cu alte cuvinte nota pentru Under the skin nu mi se pare foarte gresita, dar scala e gresita tare. 5 ar trebui sa fie pentru un film de mijloc, unul de "meh", nici-nici. Dar nu e, 5 e o nota de film teribil in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ati ramas setati pe Under the skin,asta.. Parca-l vedeam pe sifiliticul din Tacerea mieilor jupuind la chiei..Vazui 'In secret' si mi-a placut..Si 'Face of Love' cu un Ed Harris si Annette Bening batraiori..Dar ideea filmului este inedita..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: alta chestie interesanta pe siteurile astea sint notele date la filmele obscure din tari mici. Nu ma refer la cele cu premii internationale, ci tot felul de filme populare in tara de bastina... genul Nea Marin miliadar de exemplu... sau prostia aia cu BD... sau filmele lui Sergiu.... sau rahgaturile alea cu Florin Piersic.

Filmele astea, desi roaste in draci, string note de genul 8/10 pentru ca voteaza toti fanii din serbia sau ungaria sau burkina fasso.

Asta e problema la IMDB, sistemul de notare e comprimat. Filmele bune nu iau decit un 8, iar la 6 ori vorbim de filme foarte proaste, ori, mai rar de filme decente dar necomerciale. Deci tot spectrul de interes e de un punct, hai doua, dar si alea cu mari semne de intrebare.


» Post actualizat in 04 Aug 2014 08:03

@Iulia: E un film ciudat. Pe de o parte complet necomercial. Pe de alta parte ca distributie si prezenta ai putea sa juri reversul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Sistemul IMDb e oglinda perfecta a societatii umane. Filmele obscure si locale sunt capabile de note fenomenale la fel cum Vanghelie e iubit in sectorul 5 sau Mazare in Constanta dar daca i-ai baga la presedintie ar fi dezastruosi.

Iar marja mica (6-8) este din nou o caracteristica a societatii, de exemplu increderea romanilor in biserica: cvasi-constanta indiferent ce mizerii ies regulat la suprafata. Orice film va avea fanii lui si haterii lui, media va iesi tot intre 6 si 8. Daca maine s-ar scoate tara la vot sa aleaga intre albastru si verde dupa o luna de campanie electorala, probabil ca diferenta de rezultate va fi sub 10%. E o chestie sociala, la nivel macro oamenii tind sa se polarizeze in doua tabere indiferent de subiectul de discutie.

IMDB poate fi util daca tii cont de mai multe variabile:

1) subiect. Daca e film de propaganda (pro-US: The Hurt Locker, Captain America: The Winter Soldier, pro-sionist: World War Z, , etc) atunci trebuie sa te astepti la niste mizerii subventionate care nu merita vazute. Aici nu mai conteaza notele, si spalatii pe creier dar si fricosii din media vor da note mari filmelor de propaganda, indiferent de valoarea lor. Unii de frica, atiii din prostie.

2) numar de voturi: daca are 1.000 voturi si e un film japonez, mai bine il pui pe lista de asteptare pana strange mai multe voturi;

3) metascore: iti alegi cateva filme pe care regreti ce le-ai vazut si cateva care ti-au placut si apoi vezi ce jurnalisti i-au dat note similare. Un nume pe care il urmaresc e Joe Neumaier de la New York Daily News.

IMDb nu sux, ci sux aia care nu stiu sa-l foloseasca.


» Post actualizat in 04 Aug 2014 18:30

Un film mai mult decat dubios e Under the skin http://www.imdb.com/title/tt1441395/?ref_=nm_flmg_act_11(Da, da e cu Scarlett) :)))
Nu am inteles nimic din el, iar sentimentul ramas a fost tare creepy :stuck:

Ce c4c4t de film... Dat pe viteza 8x si tot am cedat pe la jumatate. Cum le gasesti?
» Post actualizat in 04 Aug 2014 18:30

Am mai vazut si Paradise Now, ala palestinian. Merge.

Bunicel. Merge. Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce c4c4t de film... Dat pe viteza 8x si tot am cedat pe la jumatate. Cum le gasesti?

Sa nu va aud vreodata ca va plac besini artistice gen Solaris :puke:

 

 

Am vazut Hudsucker Proxy. Slab, mai ales ca scrie fratii Coen pe cutie (am aflat abia la genericul final). Previzibil, liniar, stereotip si cu vreo 2 faze amuzante care se puteau condensa intr-un sketch de 5 minute. Era sa adorm.

 

Apropo de Paul Newman, mi-am amintit de alta vechitura, The Verdict (1982). Merge dar iar as zice ca e genul de film pe care nu m-astept sa-l aprecieze multi, mai ales azi.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazut aseara Youth Without Youth de Copola dupa o carte a lui Eliade.

Nu prea gust per general chestii romanesti... dar a fost interesant...

 

http://www.imdb.com/title/tt0481797/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si 'Face of Love' cu un Ed Harris si Annette Bening batraiori..Dar ideea filmului este inedita..

Adevarul e ca Ed Harris cam arata a mort de cind a imbatrinit, dar ideea nu mi se pare iesita din comun iar 42% pe Rotten e meritat. Cam de Hallmark.

 

 

Mi-am adus aminte de o comedie vazuta demult, Happiness, cu Philip Seymour Hoffman si Lara Flynn Boyle. La momentul respectiv mi-a placut dar nici nu mai stiu mare lucru din el.

http://www.imdb.com/title/tt0147612/

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...