Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Esteticul ramane o chestie subiectiva,intr-un final..

Deci,inc-odata care-s filmele exceptionale,ca tot n-ai raspuns? Si nici comediantii seriosi care nu se maimutaresc n-au fost enumerati..Paul Rudd merge? Ori Steve Carell? Vince Vaughn?Ca si astia-mi plac.Daca incepi cu stand-up comedy nu stiu ce sa zic..

Hai,ca poate asa-mi mai imbogatesc si io esteticu'..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu rulez filmu' fro' 5-10 minute,eventual tot pe forward,si-mi dau seama de merita vazut.

culmea ca eu nu pricep faza asta. si am mai auzit-o, tot de la o femeie, ca ea da pe FFWD si-si da seama daca e ok sau nu filmul. la un film conteaza si cit de legat e, ceea ce nu vezi pe FFWD, plus ca sint scene bune si proaste etc.

 

A,sau stai asa ca voi il preferati pe CTP..Marele critic.

de CTP am zis doar eu o singura data.

 

 

eu nu inteleg ce vrei sa zici. adica ce ar trebui, sa fie o lista seaca de filme si sa nu zica nimeni nimic de ele? asa, si la ce ar folosi? exista Google, Metacritic, Rotten Tomatoes, IMDB (care au si review-uri, unele ok, unele penibile). pai partea misto e tocmai ca se mai si discuta si vezi niste pareri mai neaose. problema e ca unii nu concep ca altora sa le displaca ce le place lor, si de fiecare data cind se intimpla, baga la inaintare cliseul cu "gusturile nu se discuta". gen cum baga Gigel Stirbu la inaintare cliseul cu "sint mindru de numele meu". sau cum baga unii la inaintare cliseul "exceptia confirma regula" cind nu are nici o legatura cu contextul si fara a intelege semnificatia reala a expresiei. etc. plm, iaca Adam a zis ca Full Metal Jacket e naspa. mie-mi place. mare brinza.

apai du-te si citeste niste review-uri pe IMDB, daca astea de aici te enerveaza, sa vezi acolo ce de-a Orson Welles wanna be gasesti.

 

 

asa.

ziceam ca am programat pt. revedere Eyes Wide Shut. prima data mi s-a parut o mizerie da' de data asta senzatia e alta. sint citeva scene care ma enerveaza la culme, cum ar fi cu Cassanova ala de la petrecere care vrea s-o babardeasca pe Kidman (parca vad o scena de film de anii '40, cind divele dau capu' pe spate si incep niste viori patetice cind le pupa), dar in rest e f reusita atmosfera aia de semi-vis.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricepi pt ca esti barbat,asta pt ca ai spus ca-i tot femeie.Ca ,cam asta ti-as putea raspunde la astfel de afirmatie.Si vezi ca sunt si barbati care fac asta nu doar muieri.In fine..

Ma rog,am exagerat cu CTP.N-a fost un atac personal.

Poate m-am 'aprins' io prea tare .

 

Esenta ar fi ca orice film este discutabil.Sa lasam comparatiile,parabolele,metaforele,etc..Mi-ar placea insa ca opiniile sa vina din partea unuia care chiar a vzut filmul si nu doar c-a auzit nu's ce..

Iar io tot astept lista aia cu comedianti seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

Nu gasesc motivul pentru iritarea ta!

In primul rand ai iesit pe un forum cu niste pareri, iar ceea ce primesti inapoi s-ar putea sa nu mearga exact pe linia ta, ci sa fie diferit, este o regula de baza pe forumuri. Trebuie sa accepti si lucrurile astea, in ideea ca se combat pareri, nu persoana care le emite.

Nu trebuie sa-i denumesti pe toti la modul ironic critici de film, desi din ce am vazut pe aici sunt unii care chiar se pricep, dar nici nu te poti astepta ca toti sa-ti dea dreptate cind ii numesti actori buni pe Adam Sandler sau Ben Stiller :). Vorba Vrajitorului, aia sunt maimutari, nu actori..

In opinia mea o comedie adevarata arata ca cele pe care le-am spus mai sus, sau ceva cu adevarat exceptionale ar mai fi

Snatch sau Lock, Stock and Two Smoking Barrels,

Four Rooms

Ca idee, numai 3/4 replici din Reservoir Dogs contin mai multa seva decit toate carierele de comedianti ale astora, Ben Stiller, Adam Sandler sau Owen Wilson. Nu mai pomenesc de actorii/fetish din filmele lui Tarantino sau Guy Ritchie..

 

Un actor tanar cu adevarat bun mi se pare Jesse Eisenberg, poate sa interpreteze atat roluri dramatice cit si usoare..Benicio Del Toro (asta-i tanar?), sau

Tim Roth..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E absolut normal sa critici un actor sau un film cum e sa lauzi altul. Si oricine se uita la filme e un critic.

Asta ma deranjeaza pe topicul cu muzici. Cand cineva indrazneste sa critice (extrem de rar) o piesa, se inflameaza imediat niste serial posters. De parca gusturile ar fi sfinte si critica un sacrilegiu...

 

Ca tot era vorba de actori de comedie mai actuali, mie mi se pare mai rasarit Jason Segel. Desi joaca in tot felul de comedii usoare "comerciale" (cred ca in filmele astea se vede mai repede potentialul unui actor, sau lipsa lui), de genul Forgetting Sarah Marshall, nu o face rau deloc. Spre deosebire de Russell Brand si oweni wilsoni, stilleri ( taica-su a facut niste roluri bune) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus-o poate ma aprinsei prea tare.Sau nu s-a inteles?

Inclusiv maimutarii pot juca si roluri mai complexe decat comercialele de 2 lei.Insa unele pot starni rasete fara a cauta sa filosofezi prea mult pe tema filmului.

Aia spusi de tine nu-s comedianti musai.

Tim Roth face parte din preferatii mei iar Orange l-a prins f bine.. Benicio del Toro Imi place.Inclusiv Jesse Eisenberg.Si multi altii..

Doar ca actorii nu-s doar pt capodopere.Se cer filme comerciale,happy enduri,binele bate raul,etc..Facturile trebuie platite asa ca multi fac compromisuri..Poate n-or fi ei Laurence Olivier sau Peter O'Toole da' nu-s nici chiar d-aia de birturi..Cred.

 

Bine ca n-am treaba cu muzica pe care o prefera altii..Cred ca-i de ajuns cu filmele..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E absolut normal sa critici un actor sau un film cum e sa lauzi altul. Si oricine se uita la filme e un critic.

Asta ma deranjeaza pe topicul cu muzici. Cand cineva indrazneste sa critice (extrem de rar) o piesa, se inflameaza imediat niste serial posters. De parca gusturile ar fi sfinte si critica un sacrilegiu...

 

Ca tot era vorba de actori de comedie mai actuali, mie mi se pare mai rasarit Jason Segel. Desi joaca in tot felul de comedii usoare "comerciale" (cred ca in filmele astea se vede mai repede potentialul unui actor, sau lipsa lui), de genul Forgetting Sarah Marshall, nu o face rau deloc. Spre deosebire de Russell Brand si oweni wilsoni, stilleri ( taica-su a facut niste roluri bune) ...

cu Segel ala am vazut "Jeff, Who Lives at Home". merge.

 

@iulia

n-am zis ca m-ai fi atacat la faza cu CTP, am remarcat doar ca nu am vazut pe-aici nici un om care sa-si manifeste asa o admiratie. am zis doar de-un film pe care l-a recomandat si intimplator mi-a placut (cred ca am vazut de 2 ori CineTePrinde).

 

 

am si io o curiozitate. am dat peste poza asta cu Aniston in tinerete si inainte de niste operatii. mi se pare doar mie ca nu trebuia sa-si faca operatiile alea?

web_jen010.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus-o poate ma aprinsei prea tare.Sau nu s-a inteles?

Inclusiv maimutarii pot juca si roluri mai complexe decat comercialele de 2 lei.Insa unele pot starni rasete fara a cauta sa filosofezi prea mult pe tema filmului.

Aia spusi de tine nu-s comedianti musai.

Tim Roth face parte din preferatii mei iar Orange l-a prins f bine.. Benicio del Toro Imi place.Inclusiv Jesse Eisenberg.Si multi altii..

Doar ca actorii nu-s doar pt capodopere.Se cer filme comerciale,happy enduri,binele bate raul,etc..Facturile trebuie platite asa ca multi fac compromisuri..Poate n-or fi ei Laurence Olivier sau Peter O'Toole da' nu-s nici chiar d-aia de birturi..Cred.

 

Bine ca n-am treaba cu muzica pe care o prefera altii..Cred ca-i de ajuns cu filmele..

Ca actori de comedie eu ii prefer pe Melissa McCharty si pe Jason Sudeikis.

 

Benicio del Toro e fenomenal in aproape orice rol jucat.

Am inceput sa la uit la Don Jon http://www.imdb.com/title/tt2229499/?ref_=fn_al_tt_1 , pare interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Hollywood intotdeauna este loc de mai bine in materie de operatii estetice..Acolo era cruda da' dupa fro' 15 ani apar gusele,ridurile,laba de gasca,etc..Tot la bisturiu ajungea..In orice caz in afara unei rinoplastii nu se recomanda altceva.Zic si io..

Jason Segel e bunut.Jason Sudeikis parca se muleaza mai bine pe comedii..Si grasuta aia este tare..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Intersection, un film pe care il revad chiar acum si care mi-a placut mi-a placut mult..despre un barbat a carui viata este intersectata de doua iubiri si care are senzatia ca are tot timpul din lume sa rezolve aceasta dilema..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s neaparat preferatii mei N-am vazut toate filmele in care joaca ei.Sunt pe val.poate asa ma intelegi mai bine..N-am zis ca toate filmele lui Tarantino-s nasoale ci ca are el un stil complicat de a le 'pune in scena' chiar de am spus bulibaseala....Django, mi-a placut mult..Am zis de Reservoir Dogs..Kill Bill.Am inteles ,e idolul tau..Si totusi eu am enumerat si alti actori buni in comedii da' vad ca aia nu conteaza.. Mai degraba prefer filmele lui Guy Ritchie .Asta e,nu stiu sa rad la filme bune..Si trebuie sa traiesc cu asta..

 

post-64618-0-68247800-1387737417_thumb.jpg

Un film inspirat dintr-un caz real..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie tocmai ala mi se pare cam de cacao.

ce sa faci, gusturile nu se discuta. am uitat cine-a zis asta, da' parca tot pe-aici am citit :)

E o tara libera..Putem depasi momentu'?

 

post-64618-0-78903300-1387778982_thumb.jpg

Nu-i chiar 'The Remains of the Day' da' merge..Oprah Winfrey chiar e buna..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013): mult prea copilaresc, scenariu de cacao. Am fost sa vad cum se vede 3D HFR dar probabil nu e filmul potrivit pentru asta, ai senzatia ca te uiti la un joc idiot pe calculator.

 

Don Jon: daca nu juca uratania aia de Scarlett Johansson as fi zis ca e ok.

 

Nineteen Eighty-Four (1984): nu-i chiar cartea, dar merge. Descrie perfect societatea capitalista de astazi, Orwell chiar a fost vizionar.

 

Jackie Brown (1997): Tarantino + Samuel L. Jackson + Robert De Niro. Nu trebuie ratat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...