Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

Dupa formulare am crezut ca zici de Terminator si ma pregateam sa te intreb vreo 2 chestii :))

 

Acu sa zic drept si terminatoru are o mina de filozofii si motive sefeistice dar sint slabute (singularitatea si inteligenta artificiala, paradoxul calatoriei in trecut si treaba asta cu rescrierea istoriei si universiurile paralele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nymphomaniac: Volume 1: Lars von Trier style. Nu exceleaza dar nici nu plictiseste (prea tare). 18+.

N-are nici o treaba... cel putin primul are o multime de refereriri la filozofii and shit. Transformers sau Terminatior sint fix ce-ti arata pe ecran, nu ai de ce sa te gindesti nici o secunda in afara filmului, nu iti planteaza nici o idee, nu creeaza nici o discutie, nu au nici o profunzime (nici macar la nivelul de 12-14 ani).

 

Mai bine asa decat sionism pueril imbracat in haina SF.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Her (2013): in sfarsit un SF bun. Original, ancorat in realitatea actuala, fara efecte speciale (pentru fanii About Time) dar cu un scenariu decent.

 

Din pacate nici aici nu scapam de Scarlett Johansson, din fericire ne streseaza doar cu vocea, din pacate nu i-a zis nimeni sa-si faca odata operatia aia de polipi de care are nevoie in mod evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Her (2013): in sfarsit un SF bun. Original, ancorat in realitatea actuala, fara efecte speciale (pentru fanii About Time) dar cu un scenariu decent.

 

Din pacate nici aici nu scapam de Scarlett Johansson, din fericire ne streseaza doar cu vocea, din pacate nu i-a zis nimeni sa-si faca odata operatia aia de polipi de care are nevoie in mod evident.

 

http://www.youtube.com/watch?v=WzV6mXIOVl

vazut...

am vrut si eu sa scriu niste cuvinte ... dar am un mic conflict in legatura cu filmul...

ridicarea in slavi a neintegrarii in societate si proslavirea labagismului sunt poate minusurile filmului. poti plana la marginea societatii pe care nu o ... consideri "pentru tine" dar macar o femeie si cativa amici poti sa-ti faci. sa nu ajungi sa te regulezi virual cu un computer... multi suntem de acord ca majoritatea este varza, dar exista o minoritate... iar genul ala de comportament este cam bolnav... poate sunt eu prea carcotas...

in rest da, un film fara mitraliere si explozii, cu subiect desi din punctul meu de vedere un subiect cam "tragic". sunt saul de gore si de pesimism as vrea sa vad ceva frumos si optimist doar este SF si se poate orice nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmul este SF. Actiunea se petrece in viitor. Iar statisticile arata ca in directia aia merge societatea dezvoltata: izolare in societate. Bineinteles ca din Chitila pare o comedie de doi bani, aia si in secolul 22 o sa aibe jde prieteni, baute, seminte sparte si meciuri privite "cu baietii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Titanic" . :D

 

L-am vazut acu' recent a n-spea oara la PROsTV.

Trist film.. .

Nu m-am putut abtine sa nu ma uit. Ma ia cu groaza mereu cand imi vine in cap scena cu cei doi batranei in pat tinandu-se de mana asteptand inevitabilul. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu Elysium-ul ala. Ba ce naspa film. In prostia mea cind am auzit comentarii despre el ramasesem cu ideea ca este un film care ar fi putut fi aproape bun dar avea citeva imperfectiuni... cind colo e un film prost si gata. Un rahat comercial.

Ca idee e banal, nimic nou. Astia au inceput sa faca filme ca serialele, toate par a fi la fel.

Ca realizare e colorat si cu impuscaturi si cu roboti. Regie enervanta. Totul extrem si aruncat in fata ca sa inteleaga bivolul, desen animat.

Ca joc actoricesc e caraghios rau. Caricatural. Schimonoseli, strigaturi, buze strinse, oameni rai rai domle. Nici o adincime, nici o subtilitate, nici un substrat.

Emotional e o porcarie telenovelistica menita sa lacrimeze ochii cofezelor.

Politic e militant pe fata. Citeva pseudo metafore de 2 lei "la zi" cu mexicanii, ilegalii, healthcare, redistributia averilor, societatea polarizata etc.

Totul e grotesc, alb negru, raiii sint rai absoluti, bunii sint draguti si calduti si gretosi.

Pina si deznodamitul e cacamaca, adica ce se intimpla in final, avem inca o favela pe cer? iar aia de ce nu foloseau masinile alea de insanatosit la maxim, asa, de-ai dracu? ca erau rairairai?

 

Pe bune daca nu e mai bun ala cu Tom Cruise, e mai intrigant si nu afli tot in primele 5-10 minute de film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Escape plan, cu "batranii" Stallone si Schwarzenegger. Un film de actione "old school" care merita vazut fara prea multe pretentii. 8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt1211956/?ref_=nv_sr_1

 

Desi nu e sectiunea potrivita, va recomand si serialul Breaking Bad. E unul dintre cele mai bune serii tv facute vreodata. Un profesor de chimie dintr-un liceu american bolnav de cancer se apuca si prepara/distribuie droguri. De vazut neaparat :

 

http://www.imdb.com/title/tt0903747/?ref_=nv_sr_1

 

Un alt serial tv foarte interesant e Black Mirror. Am vazut numai doua episoade dar foarte interesante amandoua. Tema este influenta tehnologiei actuale asupra oamenilor. Recomand :

 

http://www.imdb.com/title/tt2085059/?ref_=nv_sr_1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu Elysium-ul ala. Ba ce naspa film. In prostia mea cind am auzit comentarii despre el ramasesem cu ideea ca este un film care ar fi putut fi aproape bun dar avea citeva imperfectiuni... cind colo e un film prost si gata. Un rahat comercial.

 

Asa am patit eu cu Gravity, timp furat din portofel. Elysium imi propusesem sa-l vad ca avea afis misto :) si l-am bifat dar la Gravity m-am luat dupa ce-a zis unul altul si mi-am furat-o crunt. Ce porcarie de film!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit eu cu Gravity, timp furat din portofel. Elysium imi propusesem sa-l vad ca avea afis misto :) si l-am bifat dar la Gravity m-am luat dupa ce-a zis unul altul si mi-am furat-o crunt. Ce porcarie de film!

 

Subscriu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] la Gravity m-am luat dupa ce-a zis unul altul si mi-am furat-o crunt. Ce porcarie de film!

 

Tipic american: a distrus naveta, ISS si cea chinezesca, dar tot a ajuns pe Pamant. Daca mai erau cateva, le distrugea si p-alea si venea planand, doar in bikini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Wolf of Wall Street-o capodopera marca Scorsese

Nu e o capodopera. E doar marca Scorsese. E facil, siropos, plin de stereotipuri, personajele sint de carton. Merge intr-o seara inainte de culcare daca vrei doar sa te uiti la ceva ca la desene animate, dar capodopera inseamna cu totul altceva. N-as fi scris nimic daca nu aparea cuvintul ala. Mie mi-a transmis "ce naiba, sint Scorsese, imi permit sa fac porcarii stiind ca voi tot o sa le laudati".

 

Tipic american: a distrus naveta, ISS si cea chinezesca, dar tot a ajuns pe Pamant.

Ceva de genu asta remarcam in Pacific Rim, rusii iau mumu, chinejii la fel, e in program treaba. Ma intreb ce-i in mintea lor cind baga din astea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista natie mai xenofoba si rasista decat sualezii... abia acum ati descoperit asta? :crack:

 

Ati uitat de "brown people". Bun de vazut integral, mai tare decat majoritatea comediilor haliudiene: Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

 

http://www.youtube.com/watch?v=qHihlTw5Kck

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genu asta remarcam in Pacific Rim, rusii iau mumu, chinejii la fel, e in program treaba. Ma intreb ce-i in mintea lor cind baga din astea.

 

Off/on topic: am vazut acu' multi ani un SF de categoria B, nu mai stiu numele. Ceva cu o nava spatiala care aterizeaza in zona Nepalului si se duc sualezii repede acolo sa vada ce e cu ea. Si descopera ca nava aia venise in urma cu milioane de ani ca sa sadeasca viata pe pamant ca parte a unui experiment de cercetare, ceva legat de evolutie. Si ca analiza daca lucrurile au mers cum trebuie; si se prind sualezii ca nava e nemultumita si ca vrea sa rada tot experimentul (aka viata de pe Pamant), asa ca ii trag o nukoasa. Am ramas ca la dentist... era ca si cum i-ai da cu lopata in cap lui D-zeu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-64618-0-45545400-1390381979_thumb.jpg

Merge de-o seara linistita.Ultimul film in care apare James Gandolfini.



Her (2013): in sfarsit un SF bun. Original, ancorat in realitatea actuala, fara efecte speciale (pentru fanii About Time) dar cu un scenariu decent.

 

Din pacate nici aici nu scapam de Scarlett Johansson, din fericire ne streseaza doar cu vocea, din pacate nu i-a zis nimeni sa-si faca odata operatia aia de polipi de care are nevoie in mod evident.

Bunisor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...