Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incercati The Fury cu Brad Pitt .. Film reusit

 

Nu e chiar reusit ... are o gramada de lipsuri si greseli (unele chiar grosolane). Merita un 7/10 pentru efort, dar se putea mult mai bine.

 

In alta ordine de idei, am vazut recent Stardust (din 2007) din nou, e unul dintre filmele mele preferate. Adaptare a unei carti, filmul este un basm, o poveste fantastica presarata cu umor si cu actori simpatici (Claire Danes, Michelle Pfeiffer, Peter O'Toole) potrivit pentru toate varstele si cu o coloana sonora fanastica. 9/10

http://www.imdb.com/title/tt0486655/?ref_=nv_sr_1

 

De asemenea am vazut si partea a 2-a din Ruroni Kenshin (prima iesita in 2012), film care este potrivit fanilor anime dar nu numai. Desi prima parte a fost mai buna, a doua e OK si in 2015 va iesi a treia si ultima parte, intitulata The Legend Ends. Actorul principal este excelent in acest rol, i-am apreciat miscarile, mimica fetei ... se apropie foarte mult de anime-ul original. 8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt3029558/?ref_=nv_sr_1

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu Homesman, si dupa nici 10 min minute eram deja convins ca e inca un chix pt Tommy Lee Jones ca regizor. Unul chiar din cale afara de sacaitor.

Dar daca rezisti cumva, ajunge sa te prinda. Mai ales personajul fara nume al lui TLJ, parca scos din Looney Tunes in decrepitudine. Doar pt atat si tot merita vizionat o data.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati The Fury cu Brad Pitt .. Film reusit

 

 

Nu e chiar reusit ... are o gramada de lipsuri si greseli (unele chiar grosolane). Merita un 7/10 pentru efort, dar se putea mult mai bine.

 

Chipurile in aprilie 1945 (cand nemtii nu mai stiau cum sa faca sa se predea la americani) niste eroici tanchisti americani se afla intr-o zona plina cu nemti si curatau sat cu sat desi incercuiti?! Toata lumea se prinde ca o sa moara gagicile alea, se macelaresc prizonierii "nazisti", un pusti dactilograf devine o masina de ucis.

O companie de SS-isti inainteaza cantand spre eroi la cateva sute de metri. 5 impotriva a 2-300, eroii americani se hotarasc sa indeplineasca misiunea stand mot in mijlocul intersectiei intr-un tanc avariat. Trec vreo 15 minute de discursuri, beute si filozofii pana apar in sfarsit SS-istii. SS-istii sunt retarzi ataca cu pusti si mitraliere blindajul, tancul rade tot desi e deja noapte nemtii cu Panzerfaust rateaza de 2 ori de la 5m, ofiterul SS urla ordine.....in fine moare si Pit dupa 4 gloante de carabina si 2 grenade si ramane dactilograful care se ascunde sub tanc, un tanar SS-ist se face ca nu-l vede sub tanc si asa scapa asta....Filmul cica prezinta fapte reale pentru ca se bazeaza pe impresii si amintiri despre razboi adunate de la mai multi veterani - ce absurd/

 

=>

Fury e un gunoi de film, ridicol, imbecil. Merita un 3/10 doar pentru costume, poate imagine. Si Brad Pit joaca prost rolul de stalone de WW2 sau rolul lui e prea imbecil.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Happy-Go-Lucky, o comedie care-i o idee mai mult decit comedie.

M-a luat valul si am mai vazut un film de Mike Leigh, Naked. Mai jos descriu complet filmul intr-o singura fraza scurta.

 

M-am uitat timp de 2 ore la un vrut semiboschetar cu drame existentiale care de fapt e mai aproape de o adolescenta disperata dupa atentie.

 

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gone Girl. Da, e un film foarte bun, poate mai putin spre sfarsit. Oricum, e un must 2014 pentru cinefili. 8/10

Merge filmul dar fara nici o legatura, product placement la greu - incepind cu eticheta Leffe orientata fix spre camera si cu reflectoarele parca anume puse si terminind cu omniprezentul sistem audio Meridian pe care deja cred ca l-am vazut in vreo 5-6 filme.

Untitled.jpg

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Au fost citeva faze penale, ma gandesc sa nu scap vreuna:

-Ii taie gatu aluia si nu o banuieste nimeni de nimic, desi in casa existau camere peste tot!

-Scapa batand din palme de acuzatii, desi discutam de omucidere si inca in ce stil!

-Deci..patata de sange..sta asa de cind intra in spital, continuand cu conferinta cu politistii, apoi iese din spital si ajunge la fraier acasa tot plina de sange!

-Barbate-su ramane cu ea, vezi doamne ca l-a incuiat cu copilul!

Treisferturi de film chiar interesant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rectific, nu e chiar invers in sensul ca filmul nu e o labareala, e cam de 7. Dar tocmai sfirsitul e ok pt. ca mi se pare ca vrea sa zica ceva gen va meritati unul pe altul. Adica el si-a gasit "iubirea vietii" prin aceleasi tehnici ieftine prin care combina amantele adolescente. Atita a "investit", atita "profit" a meritat. Dar deja despicam prea mult in 16 un film de 7.

 

Am mai vazut A Perfect World, e ok dar Gran Torino (tot Eastwood ca actor si regizor, tot tema inlocuitorului involuntar de tata) mi-a placut mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am mai vazut A Perfect World, e ok dar Gran Torino (tot Eastwood ca actor si regizor, tot tema inlocuitorului involuntar de tata) mi-a placut mai mult.

A Perfect World are un final care nu e chiar asa tras de par ca-n Gand Torino, si povestea parca te repede prin comparatie cu rimul sedat din celalat.

Primul mi se pare mai usor de revazut, pe cand Grand Torino nu prea. Cea mai mare diferenta intre ele vine de la rolul principal, un Costner mai tanar, confuz si nehotarat, si un Eastwood cu un picior in groapa si idei fixe.

 

 

Dar cand sunt din ce in ce mai apreciate niste reclame mai pretentioase, ca I Origin sau predestination, ti-ai dori sa ajunga la 125 de ani Eastwood, si sa mai stoarca cateva interpretari in aceeasi idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Porridge, ca tot incepe de anul nou, dar cu jumatate de secol in urma. Un sitcom prafuit (din anii 70) care tot mai reuseste sa te faca sa razi in hohote in cateva episoade.


"Norman Stanley Fletcher, you have pleaded guilty to the charges brought by this court, and it is now my duty to pass sentence. You are an habitual criminal, who accepts arrest as an occupational hazard, and presumably accepts imprisonment in the same casual manner. We therefore feel constrained to commit you to the maximum term allowed for these offences; you will go to prison for five years."


Un borfas de cariera din Londra transportat intr-o inchisoare undeva la marginea hartii (o harta mica asa cum e si Anglia). De trimite cu gandul la genul de rol facut de Bob Hoskins dar cu gestica lui Benny Hill, dupa ce a inghitit din greseala un dictionar. Si e numai ignoranta mea de vina, de fapt e Ronny Barker care a fost si el la fel de faimos la vremea lui si merita cunoscut, macar in serialul asta.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o ciudatenie de la regizorul There Will Be Blood, comedie romantica cu Adam Sandler care dupa inceput ai zice ca-i film de Lynch. Punch-Drunk Love

Grand Torino rulz :) Eastwood joacă impecabil în rolul bătrânului acrit. E unul dintre puținele filme pe care le-am cumpărat :)

Asta am vrut sa zic si eu dar mi-a fost lene, nu stiu daca s-a acrit Clint Eastwood omul sau Clint Eastwood actorul dar i-a iesit foarte bine.

Dar cand sunt din ce in ce mai apreciate niste reclame mai pretentioase, ca I Origin sau predestination, ti-ai dori sa ajunga la 125 de ani Eastwood, si sa mai stoarca cateva interpretari in aceeasi idee.

Asta-i cinemaul, orice aiureala devine interesanta cu coloana sonora potrivita. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...