Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

http://www.imdb.com/title/tt0218182/?ref_=fn_al_tt_1

 

o surpriza f placuta. nu e o opera de arta, dar te face sa zimbesti. Musai cu subtritare in engleza daca vreti sa intalegeti mai mult decit jumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Creation - nu l-am văzut până aseară :( Cred că are o notă prea mică pe Imdb )

 

http://www.imdb.com/title/tt0974014/

Vazut de la distanta respecta niste date, dar prea sunt ingrosate cateva dintre ele si umplute cu detalii inventate strict pt a stoarce niste emotii. Si din cand in cand mai si supra-simplifica si denatureaza faptele care au ramas totusi consemnate.

Mie mi se pare cam obositor stilul in care e filmat dar arata bine, iar jocul e ireprosabil. Ramane o dezamagire cum se foloseste de un moment tragic din viata lui Darwin pt a vinde o povestioara melodramatica, ignorand atat de multe evenimente semnificative, si remarcabile in viata lui. 95% din film ingramadeste 10 ani din viata, ca la final sa bata campii aiurea cu un batranel care alearga dupa fantome prin gradina casei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cind in cind ma uit de curiozitate la unele filme considerate clasice. Am vazut Mean Streets, 1973. Scorsese, Harvey Keitel, de Niro. Nu e un film mizerabil, cam de 7 as zice, dar nu pierzi nimic daca nu-l vezi vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara The Imitation Game, un film foarte interesant cu un actor care-mi place foarte mult, Benedict Cumberbatch, film despre un om care realmente a schimbat soarta celui de-al doilea razboi mondial!

Un regizor talentat si dispus sa "infloreasca" faptele in timp ce ascunde privirii o latura care poate ca n-ar da asa bine pe ecran cand pescuiesti dupa oscaruri, plus un actor rigid cum e Cumberbatch, care nu stie sa-si faca personajele decat intr-un singur fel.

Poate am eu ceva cu filmele care se doresc biografice, dar mi se pare ca exigentele ar trebui sa fie mult mai ridicate cand te folosesti de realizarile si povestile unor personaje care au fost reale. Cumberbatch e o imitatie ieftina a lui Turing.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 14:07

Puteau sa-l angajeze pe Jim Carrey sa-l caricaturizeze, macar avea mai mult talent in a intra in pielea personajului.

Si in Creation (si acolo apare Cumberbatch) si-au batut joc de personalitatile catorva oameni, asumandu-si libertati chiar si cu varsta lor si reducandu-le la niste clisee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un regizor talentat si dispus sa "infloreasca" faptele in timp ce ascunde privirii o latura care poate ca n-ar da asa bine pe ecran cand pescuiesti dupa oscaruri, plus un actor rigid cum e Cumberbatch, care nu stie sa-si faca personajele decat intr-un singur fel.

Poate am eu ceva cu filmele care se doresc biografice, dar mi se pare ca exigentele ar trebui sa fie mult mai ridicate cand te folosesti de realizarile si povestile unor personaje care au fost reale. Cumberbatch e o imitatie ieftina a lui Turing.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 14:07

Puteau sa-l angajeze pe Jim Carrey sa-l caricaturizeze, macar avea mai mult talent in a intra in pielea personajului.

Si in Creation (si acolo apare Cumberbatch) si-au batut joc de personalitatile catorva oameni, asumandu-si libertati chiar si cu varsta lor si reducandu-le la niste clisee.

 

Din fericire Jim Carrey este ocupat sa ii curga din gura prin filme cu umor penibil "a la Vancata Mare"... curand o sa fie nevoie de rasete pe fundal ca sa se prinda si spectatorii cand trebuie sa rada.

 

Cu greu am rezistat 10 minute la D&D (2014)...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un regizor talentat si dispus sa "infloreasca" faptele in timp ce ascunde privirii o latura care poate ca n-ar da asa bine pe ecran cand pescuiesti dupa oscaruri, plus un actor rigid cum e Cumberbatch, care nu stie sa-si faca personajele decat intr-un singur fel.

Poate am eu ceva cu filmele care se doresc biografice, dar mi se pare ca exigentele ar trebui sa fie mult mai ridicate cand te folosesti de realizarile si povestile unor personaje care au fost reale. Cumberbatch e o imitatie ieftina a lui Turing.

» Post actualizat in 12 Jan 2015 14:07

Puteau sa-l angajeze pe Jim Carrey sa-l caricaturizeze, macar avea mai mult talent in a intra in pielea personajului.

Si in Creation (si acolo apare Cumberbatch) si-au batut joc de personalitatile catorva oameni, asumandu-si libertati chiar si cu varsta lor si reducandu-le la niste clisee.

Tu l-ai vedea pe Cumberbatch noul James Bond, sau erou Marvel, sau in comedii romantice , etc??? Nu-l ajuta nici fata si nici fizicul, de aceea il vad perfect in roluri de genul "Sherlock Holmes", sau "Imitation Game".

My 2 cents :D

Editat de ana.maria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu l-ai vedea pe Cumberbatch noul James Bond, sau erou Marvel, sau in comedii romantice , etc??? Nu-l ajuta nici fata si nici fizicul, de aceea il vad perfect in roluri de genul "Sherlock Holmes", sau "Imitation Game".

My 2 cents :D

Asa e, dar de unde stii ca tehnica lui actoriceasca are vreo tangenta cu personalitatea lui Alan Turing? (Nu are, deloc)

Asta e pacatul in care cad filmele care pretind a reda niste oameni care au exista, si nu niste personaje inventate in aceeasi masura de actor cat si de scenariu.

In Imitation Game au facut un fel de Sheldon din the big bang theory, mai sedat. In Creation iti venea sa razi cand vedeai ce hobbit caraghios au facut din Huxley.

N-ai cum sa mai iei filmele astea in serios. Tot la un fel de univers Marvel sunt reduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Cu greu am rezistat 10 minute la D&D (2014)...

 

Si eu. Primul a fost o comedie decenta cu faze exagerate dar mergea ... partea a 2-a e o porcarie. Sau am mai crescut noi intre timp ...

 

American Sniper. Am mai citit pe net despre tipul ala, Chris, si se pare ca era un ucigas inascut caruia nu prea ii pasa in ce tragea, cat timp era de origine araba. "Ca sa isi apere tara" era motivatia lui, a lui si a celorlalti soldati (dar nu intru in amanunte pentru ca se poate da usor in polemica). Filmul e OK, bine facut, si nu pune accent numai pe razboi ci si pe viata personala a sniperului. Bradley Cooper mi s-a parut cam de "lemn" in acest rol, dar poate asa era tipul original ca si persoana. 7/10

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Incearca,dupa cum am mai spus,The drop..Acolo este alt Tom Hardy..

 

The Drop l-am vazut, a fost mai ok...

» Post actualizat in 14 Jan 2015 09:32

Totusi si in Locke are un rol aparte...

 

Are o evolutie absolut incredibila in ultimii ani... la mai mare

 

evolutia unui actor este pusa in valoare si de catre regizor/scenarist etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...