Sari la conținut

Accident Mortal


one_crazy_biker
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu de ce , dar nu prea imi vine a crede ca, capacitatea de franare a motocicletei este cu 75% mai redusa decat a unui autoturism. Mi se pare prea diminuata.

 

Eu nu am spus de capacitatea de franare, eu vorbeam de distante sunt 2 lucruri total diferite. In capacitate intra mai multi factori inclusiv distanta. E un termen general.

 

Corect, pt orice masina o distanta de franare 100-0 km/h de peste 38 de metri (sau oare era 40?) este deja considerata mediocra.

 

Cat despre motociclete, performantele sunt o idee sub cele ale unei masini, insa nu cu mult.

 

Pt cei interesati, un articol interesant despre distante, tehnici de franare, etc (inclusiv dezbateri) este aici: /index.php?showtopic=14647

 

Pt cei care nu au rabdare sa citeasca (desi eu unul i-as sfatui puternic s-o faca), concluzia e ca distanta de franare la testele lor varia intre 38 si 41 de metri (decelerare de la 100 km/h pana la oprire), in functie de tehnica de franare folosita.

 

Total de acord cu tine tocmai d`asta n-are rost sa discutam acum aiurea. Sunt oricum fff multi factori care influenteaza capacitatea unui vehicul de a frana. In 40 m de la 100 la 0 iti franeaza orice Logan cu ABS cu cauciucuri bune. Oricand facem o proba :burnout: Aici sunt mai multi factori oricum, 63 de m urma plina de franare e mult. Tin minte acc de la Pod Eroilor cand s-a dus tarash R6-le parca a lu` Adolph 80m si el a spus ca mai mult de 60 la ora nu avea. Deci....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Exemplul cel mai concludent amice ca tu citesti din 3 in 14 ... am spus cred de 2 sau 3 ori ca sunt pur orientative calculele si sunt valabile in anumite conditii la 4 nu 2 roti. Da` ce sa faci...

 

 

 

Eu nu am zis ca nu e ca tine sau ceva nu te-am contrazis ca nu cunosc nici tehnici nici nimic sunt incepator :burnout: am 7- 8 luni maxim de cand ma dau cu motocicleta si motocicleta mica .. Dar am zis ca viteza era mult mai mare pt ca pur si simplu eram in spatele lui ... :blbl: Cat despre faza cu targa si cu mersu prin mijlocu strazii .... concluzia .. spitalele .. lasa de dorit .. acuma asta e :D cum v-am si zis .. era mai nebun de fel .. si nush daca sa urcat de mai mult de 10 ori pe motor .... si dupa ce ca nu sa urcat de multe ori ... culmea asta mai era si de 900 ... asta e ... e clar ca nu mai vedea nimica daca el nu avea casca la 150 la ora minim el intrase in depasire la vreo 3 masini si iti dai seama ca ia dat blana ... si sa speriat cum ziceam A PUS FRANA DE SPATE si la aruncat de pe motor .... in momentu in care motocicleta a intrat in carutza el numai era era de mult pe jos :unsure: si in momentu cand a cazut i sa rupt coloana ... si asta a fost sa fie ... :blbl: cum ziceam .. R.I.P. .. pt ca oricat de inconstient nebun teribilist era :cheers: era un prieten bun si un baiat de nota 10 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca depinde de multi factori distanta de franare .... vad aici vorbindu-se de zeci de metri etc ... eu unu am avut sambat aun incident si am franat de mi-au luat-o ochii inainte ... sincer de la 40 .. 45 km/h nu am reusit sa o opresc in vreo 5...6 metri ... si l-am ars pe unu cu cielo ... ideea e ca impactul a fost foarte usor ... nici macar nu am cazut de pe mobra ... iar mobra nu are nimic ... el are doar suport numar spart si bara spate julita oleaca (nu crapata sau indoita) ... deci ... insa sunt sigur ca daca nu as fi avut cielo ala in fata si as fi franat la fel de violent as fi oprit in maxim 7..8 metri .... deci faza cu distanta de franare e relativa .... depinde de prea multi factori ....

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi fie cu iertare, dar, insanatosire grabnica sarmanului cal :burnout:

caii raniti se impusca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca in urma accidentului, calul a fost accidentat...pacat...uite asa dispar vietuitoare nevinovate :burnout:

 

trist

Pacat..ar fi putut sa incerce sa dribleze caruta.....si tutosi...ce naiba cauta o caruta pe un drum european? Din cate stiu nu au voie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat..ar fi putut sa incerce sa dribleze caruta.....si tutosi...ce naiba cauta o caruta pe un drum european? Din cate stiu nu au voie....

exact...ca sa vezi inca odata cum mor animalele din vina altor animale(aka uamenii) care se cred superioare animalelor :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat..ar fi putut sa incerce sa dribleze caruta.....si tutosi...ce naiba cauta o caruta pe un drum european? Din cate stiu nu au voie....

in momentul cand vezi o caruta un drum judetean, national, european nu mai vb de autostrazi...suni la 112 si anunti sa vina sa-l ia....

daca cei care au trecut pe langa caruta ar fi anuntat din timp politia (ca pe drumul european e ala cu caruta) ...poate ca nu s-ar fi intamplat nenorocirea.....a fost la locul nepotrivit la timpul nepotrivit...oricum motociclistul are cea mai mare vina...dar a mai fost si "ajutat"" de carutas, de indiferenta celor care vazusera caruta pe strada..de "sistem"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca in urma accidentului, calul a fost accidentat...pacat...uite asa dispar vietuitoare nevinovate :burnout:

 

trist

dar calul n-avea nimic, nimic impotriva...saracu' cal...pacat de familia calului...si omu ce sa-i faci. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar vb aiurea .... in primu rand nu era drum european .. ci era in statiunea olimp unde trasurile au voie :burnout: in al 2`lea rand calu nu a patzit nimic tui mortZzi lui de cal ... ci doar o roata a carutzei a fost distrusa si atat ... iar voi credeti ca daca voua vi sar intampla si cu 70 la ora sa va intoarca o carutza in fatza ... ati zice ca e vina voastra nu ? nu e vina carutzasului .... nu lati lua la pwleee si la-ti injura .. nu ? si apropo de ospatar cu motor ... care e pb frate ? fiecare isi are soarta :blbl: daca esti ospatar nai voie sa ai motor sau ce ? eu nu sunt ospatar dar .. nah :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre ei?

sau nu mai aveau gloante :burnout:

ocazional o mai ard pe la sala la un CS :D

 

bine ca-i calu teafar...am mai zis...cred ca e singurul nevinovat in toata povestea asta :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda calul este de vina !!!!!!!!!

Ar trebui sa ii oblige primaria pe carutasi sa le puna domne DOAPE in urechi la cai, ca sa nu se mai sperie cand o mai fac uni pe grozavi :burnout: Adica pe noi ne obliga sa purtam tigaile pe cap ca sa murim de cald! discriminareeeeeeeeeeee

 

 

 

R.I.P :blbl: pentru kamicaze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda calul este de vina !!!!!!!!!

Ar trebui sa ii oblige primaria pe carutasi sa le puna domne DOAPE in urechi la cai, ca sa nu se mai sperie cand o mai fac uni pe grozavi :blbl: Adica pe noi ne obliga sa purtam tigaile pe cap ca sa murim de cald! discriminareeeeeeeeeeee

 

 

 

R.I.P :D pentru kamicaze

sau sa isi cumpere cai d-astia

http://lh4.ggpht.com/_R3W6ZUPYj5I/R5U6Iqck...g0/IMG_0570.jpg :burnout:

 

 

PS: nu mai merg puse pozele aici :unsure:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atata zarva?Nu v-ati obisnuit cu ideea de cocalar pe motor? :burnout: Atatea pareri si "regrete"....chiar nu le vad rostul.A murit, asta e...sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te insheala pe tine memoria iti zic eu sigur ca nu e restrictie de 30 iar pt toti care mancati cacao ... parca erati motociclistii aia uniti care plm :burnout: se pare ca la prima greseala a unui motociclist gata .. era cocalar era prost era nush ce ... vedeti-va de treaba voastra si abtinetiva de la asemenea comentarii ... daca vrei sa invatzatzi din greselile lui bine daca nu la fel de bine nu va mai dati voi atat de mari ca nu sunteti :blbl: cand o sa vad rip pt voi atunci sa intru si eu si sa vb cum vb voi ... si apropo bai asta cu prevetinvu ... tu marele motociclist ia spunemi si mie de curiozitate cat de preventiv conduci tu ? cu maxim 100 la ora nu ? ca sa fii preventiv .. prietene sa fim seriosi :D abtinete de la "esti dobitoc" si din astea ca singuru dobitoc de aicia esti tu ... Daca aveti de gand sa va mai bateti mult joc cu mistouri si din astea mai bine sa stearga cineva topicu si tot :unsure: voi motociclisti pwwlii .... m-am convins si cu voi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...