Sari la conținut

Scoala Moto In Ploiesti


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam tarziu sa-mi dau cu parerea, dar si eu cred ca ai facut cea mai buna alegere. Am f.multi prieteni care au facut scoala cu el. Cu toate ca orele de la scoala sunt insuficiente pt o adevarata initiere pe doua roti, Mihai Ionita reuseste sa te invete ceva si sa-ti dea increderea necesara de a "lupta" cu traficul dezordonat de la noi. Orele facute in trafic, desi putine sunt esentiale pt un incepator.

Desi m-a suparat uneori (vorbeste gura fara el cateodata),in realitate este un om de treaba si un profesor cu bun simt pedagogic care reuseste sa transmita usor catre elev,cunostiintele sale..... asa ca il recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......

Desi m-a suparat uneori (vorbeste gura fara el cateodata),in realitate este un om de treaba si un profesor cu bun simt pedagogic care reuseste sa transmita usor catre elev,cunostiintele sale..... asa ca il recomand.

 

Se mai intampla mai Edi, iarta-l si tu ca, de ... e al nostru! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam tarziu sa-mi dau cu parerea, dar si eu cred ca ai facut cea mai buna alegere. Am f.multi prieteni care au facut scoala cu el. Cu toate ca orele de la scoala sunt insuficiente pt o adevarata initiere pe doua roti, Mihai Ionita reuseste sa te invete ceva si sa-ti dea increderea necesara de a "lupta" cu traficul dezordonat de la noi. Orele facute in trafic, desi putine sunt esentiale pt un incepator.

 

Fratilor, nea Mihai e om bun, intelegator, de treaba, n-am ce zice...

 

DAR: am facut scoala in 2004 cu el si nu mi-a pomenit niciodata de chestii elementare!!!!

Eu am luat examenul fara probleme dar habar nu aveam ca in curba tb sa te inclini ca altfel nu poti lua curba, habar nu aveam ca tb folosita frana fata in principal, nu mi-a zis niciodata ce tb sa fac la o frana de urgenta, nu stiam NIMIC decat sa fac opturile si sa merg cativa metri cu o mana ridicata, adica ce se cerea la examen. Abia dupa ce am mers singur in trafic si vorbind cu altii am aflat cum se conduce, am aflat ca se foloseste frana fata principal, ca nu poti lua curba fara sa te inclini etc etc si mi-am dat seama ca puteam sa mor oricand!

Evident, principala vina o poarta militienii retardati pt cat de rahat este examenul...

 

Asadar, s-a schimbat ceva in ceea ce va invata acum nea Mihai? Nu vreau sa-i fac reclama proasta dar ma gandesc ca trebuie sa ne si invete ceva... ca putem muri ca fraierii, nevinovati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nea Mihai e om bun, intelegator, de treaba, n-am ce zice...

 

DAR: am facut scoala in 2004 cu el si nu mi-a pomenit niciodata de chestii elementare!!!!

Eu am luat examenul fara probleme dar habar nu aveam ca in curba tb sa te inclini ca altfel nu poti lua curba, habar nu aveam ca tb folosita frana fata in principal, nu mi-a zis niciodata ce tb sa fac la o frana de urgenta, nu stiam NIMIC decat sa fac opturile si sa merg cativa metri cu o mana ridicata, adica ce se cerea la examen. Abia dupa ce am mers singur in trafic si vorbind cu altii am aflat cum se conduce, am aflat ca se foloseste frana fata principal, ca nu poti lua curba fara sa te inclini etc etc si mi-am dat seama ca puteam sa mor oricand!

Evident, principala vina o poarta militienii retardati pt cat de rahat este examenul...

 

Asadar, s-a schimbat ceva in ceea ce va invata acum nea Mihai? Nu vreau sa-i fac reclama proasta dar ma gandesc ca trebuie sa ne si invete ceva... ca putem muri ca fraierii, nevinovati...

 

Uite cum sta treaba, eu am permisul de anul trecut din primavara, am facut scoala cu Mihai si de atunci merg in poligon aproape zilnic. Pe mine personal m-a scos in trafic si mi-a spus cum trebuie abordat un viraj, o linie de tren o balega etc. am invatat ceva din asta! Teoretic Mihai i-i scoate in trafic pe toti elevii si cred ca ce mi-a spus mie le spune la toti, dar sunt si foarte multi elevi care nu mai au rabdare si dupa ce vad ca stiu sa faca betele in poligon vor sa dea examenul cat mai repede si amana dupa examen acea lectie in trafic si amanata ramne.

Eu merg pe ideea ca Mihai te invata mai mult decat oricare alt instructor din Prahova, si mai ales ca nu este obligat de lege sa o faca, el i-si pune viata in pericol cand iese in trafic cu elevul, nu exista alt instructor care sa o faca. Si cu toate astea am vazut elevi care au insistat la Mihai si au facut mai multe ore in trafic, dar pe bani fratilor nimic nu mai ete grtais in ziua de azi(asta pt. cei care sustin ca "Mihai este scump")

Nimeni nu sustine ca Mihai te invata cum sa pui genunchiul jos pe viraj, dar te invata cum sa reduci viteza inainte de curba. Cine vrea alceva poate merge pe Amkart si poate invata cum se piloteaza o motocicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum sta treaba, eu am permisul de anul trecut din primavara, am facut scoala cu Mihai si de atunci merg in poligon aproape zilnic. Pe mine personal m-a scos in trafic si mi-a spus cum trebuie abordat un viraj, o linie de tren o balega etc. am invatat ceva din asta! Teoretic Mihai i-i scoate in trafic pe toti elevii si cred ca ce mi-a spus mie le spune la toti, dar sunt si foarte multi elevi care nu mai au rabdare si dupa ce vad ca stiu sa faca betele in poligon vor sa dea examenul cat mai repede si amana dupa examen acea lectie in trafic si amanata ramne.

Eu merg pe ideea ca Mihai te invata mai mult decat oricare alt instructor din Prahova, si mai ales ca nu este obligat de lege sa o faca, el i-si pune viata in pericol cand iese in trafic cu elevul, nu exista alt instructor care sa o faca. Si cu toate astea am vazut elevi care au insistat la Mihai si au facut mai multe ore in trafic, dar pe bani fratilor nimic nu mai ete grtais in ziua de azi(asta pt. cei care sustin ca "Mihai este scump")

Nimeni nu sustine ca Mihai te invata cum sa pui genunchiul jos pe viraj, dar te invata cum sa reduci viteza inainte de curba. Cine vrea alceva poate merge pe Amkart si poate invata cum se piloteaza o motocicleta!

 

 

eu tot cu nea Mihai am facut si iti zic sincer ca mi-a spus , cred eu , cam despre orice , inclusiv aplecarea pe viraj si frana de fata! nu stiu la tine ce s-a intamplat dar iti zic sincer ca pot spune ca am invatat multe lucruri de la nea Mihai!

cat despre parte cu "e prea scump" ...... daca preferi sa te duci la o scoala de soferi si sa dai aceeasi bani si sa iti dea un motor sa te plimbi de nebun si cica aia e scoala ... asta e treaba fiecaruia! insa eu cred ca nea Mihai isi merita toti banii mai ales pentru lectia din trafic care este echivalenta cu 20 de ore de poligon

Editat de bytza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pupincurism, poligon ,afisare in poligon, nea mihai. da cine e ma nea mihai asta? de-l ridicati la rang de guru?

 

Nu stiu cine esti, nu te cunosc, nu ma cunosti. Cand ai spus "pupincurism" probabil te refereai la tine, ca dealtfel nu cred ca-ti putei permite sa vorbesti asa cu oameni pe care nu-i cunosti. Si pentru cultura ta generala, poate Mihai chiar este un guru pentru unii dintre noi, care este problema ta?

Editat de man19403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pupincurism, poligon ,afisare in poligon, nea mihai. da cine e ma nea mihai asta? de-l ridicati la rang de guru?

omule! cu tot respectul pentru toti motociclistii, insa aici esti putin deplasat "pupincurism, poligon ,afisare in poligon," de ce vorbesti daca nu cunosti? Acest "nea Mihai" e un istructor ok, in sensul ca ai ce invata, iti va explica cu tact si calm ce trebuie sa faci sau unde gresesti si face cea ce face din placere nu neaparat pentru bani ,asa cum vad multi in asta decat un job trebuie sa fi si pasionat sa faci asta si omul chiar merita apreciat. Asfalt uscat va doresc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire am apucat sa-l cunosc si eu pe acest'nea Mihai' al vostru.

Sincer va spun ,este un om saritor,cu bun simt de la care am avut multe de invatat.

Sa dea Domnu' sa avem cat mai multi 'nea Mihai ' la scolile de soferi!

Va salut!

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere personala,decat sa dai nu stu cati bani ca e instructorul mai bun ( Nici unul nu te invata mare lucru),mai bine faci pe oriunde iei examenul ,apoi iti iei echipament complet apoi moto si apoi dai din tot sufletul 150 de euroi la Amckart acolo si inveti ce nu o sa te invetze 10 nea Mihai,20 de nea Gelu( eu cu Nea Gelu am facut) si multi altii. Oricum din cate am auzit si cunoscut personal pe Nea Mihai ii cel mai bun din Ploiesti dar si cel mai scump (ca doar na calitatea se plateste) dar mai bine faci ce am zis eu .

 

Asfalt uscat si a ne fereasca ingerashu de gropi si prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare stupid ca despicati firu in patru pentru orice chestie, nu inteleg de ce exista o tendinta generala de contradictie pe acest forum, unde care mai de care se da destept si are tendinta de ai da peste nas celuilalt, cred ca asta face parte din arhetipul romanului, dc pot spune asa.

referindu ma la subiectul de mai sus nu inteleg de ce nu se poate accepta faptul ca acest dl. mihai, pe care nu l cunsc este un instructor deosebit (eu nu am avut parte de unul ca el) si ca totusi exerienta acumulata in timp si km sunt edificatori in formarea unui motociclist (bineinteles conteaza sfaturile instructorului dar cand esti intr o situatie delicata reactiile sunt in general reflexe).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagati fratilor pareri despre 'priceperea" sau "nepriceperea" unui om intr-ale intructajului moto pana vi se acreste, oricum acel om are mai multi ani pe motoare decat aveti voi floci crescuti in zonele ascunse. Ati uitat sau poate nu stiati ca era singurul instructor din Ploiesti pentru categoria A si ca toti faceam cu el. Bine asta nu aveti cum sa stiti din moment ce aveti carnetul luat de cateva luni. Stati pe forum si spuneti "nea Mihai" in stanga si-n dreapta cand acest om putea sa va fie tata pt unii din voi panaramelor. E greu sa zici acum Domnul Ionita ca de ne-am modernizat si taticul are bani sa-ti ia motor scump imediat cum termini scoala ca sa nu mai ramai repetent. Vai de cucu vostru.

 

In ultima fraza am sintetizat chiar pericolul iminent finalizarii scolii de soferi. Motoare puternice (in special SS) pentru incepatori. Nu uitati ca scoala de soferi se face pe un vooshood iar in Ploiesti si in alte orase mai "evoluate" s-a ajuns la o japoneza demaxim 250 cmc. Asha ca nu are cum sa va invete intructorul evitarea unui tir la viteza de 200 de Km/h. El ne arata ce si cum tre sa facem sa supravietuim in traficul asta de cacao si sa putem vedea cat mai multe si cat mai multi ani pe motoare.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de cucu vostru.

 

Bafta

 

 

Adica ce vrei sa zici ? Vezi ca anunt protectia animalelor ... sau mai bine zis a cucilor :moto:

 

Si ca sa nu fiu total off-topic : faceti scoala cu orice instructor ca oricum o sa fiti booooti iar apoi mergeti pe Amkart . Va mai costa 5 milioane dar se merita . Practic faceti scoala si luati permisul in Ploiesti ca sa puteti ajunge pana pe Amkart :ok:

Editat de florianpeiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

belea, amkart te face pilot =)) din a doua ora sigur o sa puneti genunchiul jos dar cred ca definitiv ca-l lasati acolo.

 

Amckart poate fi considerata o scoala moto ptr ca ceea ce faci in poligon e fix-pix . Intr-adevar iti poti lasa multe pe jos , nu numai genunchiul, asa cum o poti face si prin oras .Nu ziceam ca iesi raiser de acolo . Stai linistit ca nu iti ia nimeni locul :moto:

Editat de florianpeiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca toti motociclistii buni din Romania au fost pe Amkart. Sa ma k k in el de circuit si de mondenitatea motociclistilor de a se duce acolo. mai ales ca nu-i facut pt motoare dar deh da bine la CV \:D/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Scuze pentru intarzierea reply-ului, dar este destinat celor care citesc in continuare topicul, adica viitorilor aspiranti la Cat A care-si cauta un instructor. Sfatul meu personal (si poate neavenit) este sa faceti scoala cu Nea'Mihai (aka Dl. Ionita Mihai) pentru ca este SINGURUL instructor care va scoate in trafic, iar din punctul meu de vedere acest fapt este absolut extraordinar; cel putin in cazul meu a fost foarte util,pentru ca am trecut de emotii avand alaturi un profesionist, plus faptul ca am circulat printre TIR-uri sau pe serpentine cu un motor prevazut cu dubla comanda + cineva care stie mai bine decat mine ce tre' facut.

Alte avantaje: - promovabilitate= 100% din 1999 pana in prezent (asta exclude cazurile cand te vede ca nu esti in stare si nu vrea sa-ti dea drumul la dosar....aici exisat un risc)

- iesirea in trafic "beneficiaza" de legatura radio intre "calareti"; deci te va invata IRL ce si cum sa faci in diferite situatii;

- nu vei merge doar pe o comunista veche; te va invata cum sa stapanesti si motoare mai moderne (in speta Kawasaki Balius);

- eu unu' am facut si conducere pe timp de noapte;

- este SINGURA ta sansa sa inveti cum sa mergi pe drumuri publice....la fel cum vei face odata ce vei avea carnetul. Iesirea nu se refera (de obicei) la 10 minute prin Ploiesti ci la 2 ore de mers prin oras/sate/DN/serpentine.....eu unu' am fost pana la Valeni (parca)

Quote Mastereus: "pupincurism, poligon ,afisare in poligon, nea mihai. da cine e ma nea mihai asta? de-l ridicati la rang de guru?"

Answer: amice esti idiot! Ai gafat rau de tot! Intrebarea de mai sus ar fi trebuit sa o pui vreunui prieten pe privat.....

Nea Mihai e singurul om care isi risca gatul lasand un amarat NECUNOSCUT sa conduca motorul pe care sta el (ca sa nu mai zic si de riscul de a pierde/distruge chiar motorul....o japoneza aproape noua!) si colac peste pupaza, fara ca acea persoana sa fi condus vreodata pe strada!!! Prin curajul lui da o sansa in plus amaratilor ca mine sa nu devina instant donatori de organe ambulanti! Chiar nu inteleg cat de putin trebuie sa fi gandit tu in momentul in care ai insultat o persoana pe care 6 alte persoane "o ridicau in slavi". Dat fiind ca este prima oara cand cineva e "ridicat ila rang de guru" pe acest forum, nu ti-a dat nici o clipa prin cap ca poate chiar este o persoana deosebita????

Oricum felicitari: si tu esti un caz unic pe aici! Esti primul care a reusit cu un singur post sa insulte jumatate din userii threadului "Ploiesti"....dat fiind ca majoritatea au facut scoala cu Nea Mihai (mai ales cei mai "batrani").

 

In alta ordine de idei , chestia cu Amkartul este foarte utila DAR :

1.nu te invata cum sa scoti morcovul cand stai la roata tirului, sau cum sa scapi de Dacia care merge in paralel cu tine pe aceeasi banda, sau cum sa treci peste groapa dintre sinele caii ferate ce taie strada oblic samd. Mai degraba cele doua chestii se completeaza reciproc. Asadar, Florinaciooo, nu sunt de acord cu tine: ceea ce faci in poligon nu e chiar "fix-pix" (mai ales daca fazci cu cine trebuie scoala :drink: )...in cel mai rau caz, este intr-adevar mult mai putin decat ai putea sa inveti pe Amkart...dar in nici un caz inutil. Oricum, cred ca ai plecat de la premisa ca toti cei ce iau A-ul vor conduce sportive. Eu unu', ca si carmaci de chopper nu sunt prea atras de Amkart, desi sunt convins ca acolo as avea sansa sa aflu 1001 chestii utile pe care nu le stiu. Prefer sa experimentez singur si sa intreb pe cei mai batrani ( dar nu am pretentia ca procedez corect).

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

belea, amkart te face pilot =)) din a doua ora sigur o sa puneti genunchiul jos dar cred ca definitiv ca-l lasati acolo.

Pacat ca vorbesti din ce nu stii,florinaciooo a dat un sfat bun in legatura cu amckart dar pe jumatate.Scoala la amckart care o faci cu trancanici nu te invata sa pui genunchiu pe jos ci este o scoala de siguranta rutiera cunosc cateva persoane care au facuto si au fosta 100% multumiti si au zis ca merg cu mai mult incredere in ei.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Mi-am luat si eu permisul cat. A de curand . Am facut scoala cu dl. Gelu dar in poligon m-am intalnit si cu nea Mihai. Este un mosulik simpatic care nu inceteaza niciodata sa-ti dea sfaturi. Chiar daca nu eram elevul lui mi-a oferit Vostok-ul lui sa fac jaloane. Mergea mai bine decat cel pe care am facut eu scoala dar un singur lucru m-a deranjat. Are montat un ghidon foarte lat (care intr-adevar iti confera mai mult echilibru) si cand iei viraj sa faci 8-urile nu prea iti mai ajung mainile la el . Am vazut ca pentru iesiri in trafic are un Kawasaki Balius de 250 cc , 4 cilindrii in linie si....ATENTIE ! 20.000 de ture !!! Da ! Se tureaza rashnita k o masina de Formula 1 .

Cat despre Amckart....nu am fost niciodata acolo dar din cate am inteles nu ai unde sa dai mai mult de a 2-a la un SS . Ala dupa parerea mea e circuit de carturi si SuperMoto . Nu sunt pilot de curse si nu trebuie sa ma antrenez pe nici un circuit pentru a merge pe strazile patriei. Pe circuit iti inveti mai bine motorul si iti descoperi limitele....dar eu nu merg la limita. EU MERG LA PLACERE !!!

SINGURUL LUCRU CARE TE SCOATE DIN SITUATII PERICULOASE IN TRAFIC SE CHEAMA " CONDUITA PREVENTIVA " !!! ... si experienta pe Amckart nu are nici o legatura cu asta !

Ce vrea sa faca ala din fata mea ? Daca nu ma vede ala care iese cu spatele ? Daca nu-mi da ala prioritate de dreapta ? Depasesc ?... ia sa-mi arunc un ochi in oglinda sa nu vina vreunu din spate !!! Ce caut eu in kuru lu asta...dak pune frana ??? Vreau sa fac la stanga...ia sa bag ochii in oglinda k poate depaseste vreun smecker coloana pe contrasens !

ASTEA SUNT INTREBARI PE CARE TRE SA TI LE PUI ZILNIC CAND ESTI IN TRAFIC ! SUNT SITUATII PE CARE LE INTALNESTI LA ORICE PAS IN SCUMPA NOASTRA PATRIE, INDIFERENT DACA ESTI CU MOTORUL, BICICLETA, CARUTZA,MASINA...ETC.

 

PAZESTE-TE TU !!!...k poate ingerul tau se uita dupa gagici ! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...